Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  
Gradinita

Proiect de lectie - Legea lui Arhimede

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



Proiect de lectie

Numele si prenumele profesorilor:

Disciplina: Fizica



Clasa a VIII-a J, Numǎr de elevi: 32

Titlul lectiei: Legea lui Arhimede

Scopul lectiei: Transmiterea si insusirea de noi cunostunte

Capacitǎti de invǎtare disponibile: a.grupa elevilor cu ritm lent de invǎtare;

b.grupa elevilor cu ritm mediu de invǎtare;

c.grupa elevilor cu ritm rapid de invǎtare;

Obiective operationale:

O1. Sǎ defineascǎ forta arhimedicǎ, sǎ scrie expresia matematicǎ si sǎ cunoascǎ limitele ei de aplicabilitate, sǎ explice semnificatia fizicǎ a mǎrimilor care intervin si sǎ aplice notiunile in situatii concrete

O2. Sǎ cunoascǎ caracteristicile fortei arhimedice din determinǎri experimentale.

O3. Sǎ enunte corect legea lui Arhimede si sǎ analizeze corect enuntul ei.

O4. Sǎ aplice in probleme si practic notiunile invǎtate.

Strategii didactice:

-metode de predare-invǎtare: explicatia, conversatia euristicǎ, demonstratia

-mijloace de invǎtǎmant: manual, fisa de lucru,cilindrii lui Arhimede, dinamometru, corpuri diferite, apǎ, ulei

-forme de organizare: frontal, pe grupe.

-predare in echipa

Desfǎsurarea lectiei

Evenimentul lectiei (interval de timp)

Obiective operationale

Continuturi esentiale

Activitǎti de predare-invǎtare

Evaluare

Activitate profesori

Activitate elev

Captarea atentiei

noteazǎ absente, organizeazǎ clasa(P1)

Reactualizarea celor invǎtate

Legea lui Pascal. Aplicatii.

solicitǎ elevilor sǎ enunte legea lui Pascal, sǎ cunoascǎ aplicatiile, sǎ demonstreze formula de functionare a presei hidraulice;(P1)

-imparte elevii pe grupe valorice(P2)

-propune rezolvarea de probleme (P1)

-urmǎreste rezolvarea si corecteazǎ eventualele greseli mergand printre elevi(P2)

-enuntǎ legea luiPascal, explicǎ functionarea presei hidraulice

-formula de functionare:F1/F2=S1/S

-aplicatii: tǎierea tablelor, nituirea si stantarea metalelor, extragerea uleiului din seminte,ridicarea corpurilor;

Solicitǎ elevilor sǎ rezolve itemul

I1

Prezentarea sarcinilor

Dirijarea invǎtǎrii

Obtinerea performantei

Asigurarea conexiunii inverse

O1

O2

O3

O4

Forta arhimedicǎ

Legea lui Arhimede

Organizeazǎ activitatea de investigatie a elevilor, imparte fisele de lucru, precizand sarcinile de lucru(P2)

Enuntǎ definitia fortei arhimedice si caracteristicile ei (P1):

-merge printre banci si urmareste modul cum elevii descoper practic caracteristicile fortei(P2)

-are directia verticalǎ si sensul de jos in sus

-depinde de natura lichidului, nu depinde de masa corpului, ci numai de volumul corpului scufundat

Scrie pe tablǎ expresia matematicǎ a fortei arhimedice(P1):

FAlVldg , unde

ρl - densitatea fluid

Vld-volumul de lichid dezlocuit;

g - acceleratia gravitationalǎ;

Solicitǎ elevilor sǎ-si aminteascǎ unitǎtile de mǎsurǎ in SI ale mǎrimilor ce intervin in formulǎ;(P1)



Atrage atentia elevilor cǎ este o mǎrime vectorialǎ si le cere sǎ isi aminteascǎ elementele unei mǎrimi vectoriale;

Enuntǎ si dicteazǎ legea lui Arhimede

Propune rezolvarea itemilor I2, I3pe grupe valorice si urmareste modul cum grupele lucreaza(P2)

Sunt atenti la explicatii, realizeazǎ cerintele din fisa de lucru si noteazǎ observatiile fǎcute

Cu ajutorul dinamometrului scufundǎ corpul la adancimi diferite si comparǎ indicatiile;

Introduce acelasi corp in lichide diferite si comparǎ indicatiile dinamometrului;

Scriu pe caiete definitia fortei arhimedice, caracteristicile ei si expresia matematicǎ;

Isi reamintesc elementele unei mǎrimi vectoriale:

-valoare numericǎ;

-unitate de mǎsurǎ;

-directie;

-sens

Scrie pe caiete enuntul legii lui Arhimede si analizeazǎ continutul ei

Rezolvǎ problema propusǎ si justificǎ rǎspunsul

Solicitǎ urmǎrirea fisei de lucru

Solicitǎ elevilor sǎ rezolve itemii I2,I3

Asigurarea retentiei si transferului

Dicteazǎ tema pentru acasǎ pb. 16, pag. 29 din manual

Elevii isi noteazǎ tema

PROBLEME

I1 -Intr-un tub in formǎ de U se toarnǎ lichid cu densitatea ρ1=1200kg/m3. Peste acesta, intr-una din ramuri cu sectiuneaS=12cm2,se toarnǎ un volum V2=20cm3 dintr-un alt lichid cu densitatea ρ2=900kg/m3. Sǎ se afle diferenta de nivel a lichidelor din cele douǎ ramuri ale tubului(lichidele sunt nemiscibile).

I2 - Suspendand un corp de carligul unui dinamometru el indicǎ F1=1,95N, iar cand corpul este scufundat in apa din vas, indicǎ F2=1,70N. Volumul corpului este Vc=25cm3. Calculeazǎ;

a.       forta arhimedicǎ;

b.      greutatea apei dezlocuitǎ de corp;

Se dau: ρapa=1000kg/m3, g=9,8N/kg

I3 - Un cub din lemn ( ρ1=0,5g/cm3 ) cu latura de 10cm pluteste la suprafata apei ( ρ2=1g/cm3 ). Considerand acceleratia gravitationalǎ g=10N/kg, sǎ se afle forta necesarǎ scufundǎrii complete a cubului in apǎ.

Test de evaluare, elaborat in scopul verificǎrii cunostintelor la sistemul de lectii

Legi pentru fluide . Aplicatii

I1.Enuntul: " Presiunea exterioarǎ exercitata asupra unui lichid se transmite integral in toatǎ masa lichidului si in toate directiile" reprezintǎ:

a.       legea lui Arhimede; b. legea lui Pascal; c. principiul vaselor comunicante;

I2.La presa hidraulicǎ este valabilǎ relatia:

a. F1/F2=S1/S2; b. F1S1=F2S2; c. F1=S2F2/S1;

I3 Forta de impingere de jos in sus, ce actioneazǎ asupra unui corp scufundat, se numeste:

a.       forta arhimedicǎ; b. Fortǎ de greutate; c. Greutate aparentǎ;

I4.Conditia de plutire este:

a.       G=FA; b. G>FA; c. G<FA;

I5.O grindǎ cu volumul de 0,4m3 si densitatea de 800kg/m3, este scufundatǎ in intregime in apǎ. Cat este forta arhimedicǎ?

a.       3000N; b. 3920N c. 784N; d. 3136N

I6.Fie un corp scufundat in intregime intr-un lichid, G greutatea lui si FA forta arhimedicǎ. Dacǎ G=FA, atunci corpul:

a. se scufundǎ; b. Urcǎ la suprafatǎ; c. stǎ in echilibru la orice adancime in lichid;

I7.Diametrele pistoanelor unei prese hidraulice sunt 1cm si 8cm. De cate ori se amplificǎ forta cu o asemenea presǎ?

a.       de64 ori; b. De 8 ori; c. de 16 ori;

I8.Completeazǎ rǎspunsul in spatiul liber.

Care este unitatea de mǎsurǎ in SI a fortei arhimedice? (.)

I9. Enuntǎ legea lui Arhimede.

Obiectivul operational

Elevii trebuie sǎ:

Itemi

. cunoascǎ unitǎtile de mǎsurǎ ale unor mǎrimi fizice

I8

2. enunte corect legi fizice invǎtate  la acest sistem de lectii

I9, I1, I3

3. indice comportarea unui corp solid, aflat intr-un lichid

I4, I6

4. motiveze anumite relatii pe baza cunosrintelor acumulate

I2, I4, I6

5. calculeze corect si sǎ transforme in SI

I5, I7

Punctaj acordat: la fiecare item se acordǎ 1 punct

Din oficiu 1 punct

Total 10p





Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 4629
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved