Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

Proiect didactic CLASA: a IV-a A Figuri geometrice plane . Aplicatii

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



SCOALA CU CLS. I-VIII "Inv.Ion Mateescu" Poiana Campina



DATA :

CLASA: a IV-a A

INVATATOARE: 

ARIA CURRICULARA: Matematica si Stiinte

DISCIPLINA: Matematica

UNITATEA DE INVATARE: Elemente intuitive de geometrie

DETALIERI DE CONTINUT: Figuri geometrice plane . Aplicatii

TIPUL LECTIEI : fixare

DURATA LECTIEI : 45 minute

LOCUL DE DESFASURARE : cabinetul de informatica

OBIECTIVE GENERALE :

Dezvoltarea capacitatilor de explorare/investigare si rezolvare de probleme

OBIECTIVE OPERATIONALE:

sa recunoasca figurile geometrice plane, denumindu-le (punctul, dreapta , semidreapta , segmentul de dreapta) ;

sa aleaga instrumentele potrivite pentru construirea figurilor geometrice ;

sa opereze corect cu functiile calculatorului ;

sa deseneze dreptunghiul cu ajutorul instrumentelor /cu mana libera ;

sa calculeze perimetrul dreptunghiului;

sa rezolve probleme care implica determinarea perimetrului unui dreptunghi prin calcul.

Metode si procedee: exercitiul, conversatia, problematizarea, explicatia, munca independenta, "Braistorming", operare pe calculator - AeL,

Materiale si mijloace didactice : instrumente de geometrie , fise de lucru , marker, flipchart , calculatorul

Forme de organizare: frontala, in perechi, individuala .

Forme de evaluare: observatia sistematica , evaluare continua

BIBLIOGRAFIE:

M.E.C., Programa de matematica pentru clasa a IV-a, Bucuresti,1998;

Mihaela Singher , Matematica-manual pentru clasa a IV-a, Editura Sigma , Bucuresti,2006;

Neacsu, Ioan, Metodica predarii matematicii la clasele I-IV, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1988.

DEMERSUL DIDACTIC

Ob.op.

ETAPELE LECTIEI

CONTINUTUL INVATARII

RESURSE

Evalua-re

Activitatea invatatorului

Activitatea elevilor

Metode si procedee

Mijloace de inv.

Forme de organizare

I.Moment organizatoric

3 min

Se asigura cadrul necesar pentru inceperea orei: aerisirea salii, arajarea mobilierului, pregatirea materialului necesar.

Face prezenta si noteaza absentele .

Pregatirea elevilor pentru ora cu toate rechizitele necesare.

Elevul de serviciu comunica numele elevilor absenti .

instru-mente de geometrie

frontala

II. Reactualiza-rea cunostintelor

10 min

Anuntarea subiectului si a obiectivelor

Verifica efectuarea cantitativa si calitativa a temei .Face aprecieri .

Spune cuvintele figuri geometrice si solicita elevilor sa spuna la ce se gandesc auzindu-le Lanseaza prima etapa a lectiei-Desenarea fig.geometrice (in programul AeL) .

Ce figuri geometrice sunt in chenarul albastru ? Care sunt instrumentele care va vor ajuta sa le desenati in partea dreapta?

Indica , pe rand , ceea ce trebuie sa deseneze . Verifica corectitudinea indeplinirii sarcinii, la fiecare pas . Solicita elevii sa citeasca definitiile pentru fiecare figura geometrica ,scrise pe ecranul monitorului .

Aplicatie II.

Pasul 1. Lanseaza pagina pe care apar mai multe poligoane care trebuie impartite in triunghiuri . Ce vedeti pe ecran ? Ce este un poligon ?

Care este numarul minim de laturi pe care il poate avea un poligon? Cum se numeste poligonul cu trei laturi ?

Pasul 2 . Lanseaza pagina cu poligoanele care trebuie impartite in triunghiuri .

Pasul 3. Lanseaza pagina cu triunghiurile care trebuie intersectate pentru a reda interiorul unui triunghi , al unui patrulater si al unui pentagon .

Verifica , la fiecare etapa corectitudinea indeplinirii sarcinilor . Intervine acolo unde este cazul .

-isi spun parerile

-numesc figurile geometrice de pe ecran si instrumentele necesare pentru a le desena ;

-deseneaza figurile geometrice indicate

-1-2 elevi citesc fiecare definitie

-observa imaginea si raspund la intrebari ;

-urmaresc modelul dat de calculator

-indeplinesc sarcina de a imparti fiecare poligon in mai multe triunghiuri

-pe masura ce indeplinesc sarcinile ridica mana pentru a anunta indeplinirea lor .

observatia

braistor-ming

conversa-tia

exercitiul

activitate practica

exercitiul

activitate practica

calcula-toare

frontala

activ. in perechi

frontal

activitate in echipa

observa-tia sistema-tica

III . Fixarea cunostintelor

20 min

Organizarea situatiilor de invatare

Lanseaza a doua secventa a lectiei -Patrulatere . Cum se numeste poligonul aparut pe ecran? De ce ? Cere elevilor sa modifice forma patrulaterului ca sa obtina un paralelogram . Ce este un paralelogram ? Cere elevilor sa modifice forma patrulaterului astfel incat sa obtina un dreptunghi . Ce este dreptunghiul ? Care sunt caracteristicile dreptunghiului ?

Problema :

Un teren de joaca in nisip de forma dreptunghiulara are lungimea de 16 m si latimea de

6 m . Ce lungime are gardul care imprejmuieste acest teren ?

-se citeste enuntul

-se analizeaza problema :

Despre ce este vorba in problema?

Care este prima informatie pe care o avem despre acest teren?

Ce vom realiza mai intai ?

Ce stim despre acest dreptunghi ?

(L=16m , l=6m)

Ce inseamna ca este imprejmuit cu gard ? Ce reprezinta , de fapt aceasta imprejmuire pentru dreptunghiul desenat de voi ?

Ce este perimetrul ?

Deci , ce trebuie sa aflam ca sa raspundem la intrebarea problemei ?(P=2xL+2xl sau P=2x(L+l)

-opereaza , realizand un paralelogram ;

-denumesc paralelogramul ;

-opereaza , realizand un dreptunghi;

-precizeaza care sunt caracteristicile dreptunghiului ;

-inchid monitoarele

-redau liber , cu voce tare , enuntul problemei ;

Despre un teren de joaca .

Are forma dreptunghiulara .

-deseneaza un dreptunghi , il noteaza .

-raspund la intrebari si noteaza fiecare etapa care reprezinta datele problemei si cerinta .

-calculeaza si dau raspunsul la intrebarea problemei

conversa-tia

activitate practica

exercitiul

conversa-tia

instru-mente de geometrie

perechi

frontal

observa-tia sistema-tica

IV. Retentia si transferul

7min

Distriuie fisele de evaluare curenta (anexa 1).

Tema pentru acasa .

Face aprecieri colective si individuale

-rezolva fisa

-noteaza tema : problemele 8,10,13 /287 din culegerea Angelica Gherman

activ.independenta

explicatia

individual

evaluare curenta

Anexa 1

Numele ............ Data .........

Fisa de evaluare curenta

 
Adevarat sau fals ?

1. Poligonul alaturat este un dreptunghi .

 
 
A F

2. Dreptunghiul are laturile doua cate doua paralele si egale .

 
 
A F

3. Dreptunghiul are numai un unghi drept .

 
 
A F

4. Diagonalele dreptunghiului sunt egale .

 
 
A F

 
 
P = 2 x L + 2 x l sau P = 2 x ( L + l )

 
 
A F

6. Dreptunghiul are o singura axa de simetrie .

 
 
A F



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 3214
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved