Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE
Gradinita

Proiect didactic Clasa: a V-a - Figuri de stil. Epitetul

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic


DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
Matematica – Informatica - Planificare semestriala
Proiect de lectie Clasa a-IX-a fizica - Miscarea rectilinie uniform variata
Proiect de lectie CLASA: a IV-a „Amintiri din copilarie”, Ion Creanga
SISTEMUL DE EDUCATIE - Sistemul de invatamant
Testul Belbin
Programe de examen pentru Limba Greaca moderna
Directii de modernizare a metodologiei didactice
Componentele principale ale procesului de invatamant
INSTRUCTIUNI PRIVIND ORGANIZAREA SI DESFASURAREA ACTIVITATILOR DE EDUCATIE FIZICA SI SPORT IN INVATAMANTUL PREUNIVERSITAR
PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVA SUPLIMENTARA Adjectivul

TERMENI importanti pentru acest document

: figurile de stil clasa a 5 a : proiect didactic figuri de stil : figuri de stil clasa a5a : epitetul proiect didactic :

Proiect didactic 

Profesor

Scoala “Octavian Goga “Cluj Napoca

Data 27 X 2009

Clasa: a V-a

Aria curriculara:  Limba si comunicare

Obiectul:   Literatura romana(notiuni de teorie literara)

Subiectul: Figuri de stil.Epitetul

Tipul lectiei:  de insusire de noi cunostinte

Durata:   50 minute

     Obiective cadru: Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris

 

  Obiective de referinta:3.3 identificarea expresiilor si a cuvintelor noi intr-un text literar sau nonliterar-figurile de stil.epitetul

            2.2 selectarea elementelor de lexic adecvate situatiilor de comunicare ,sensul unor cuvinte in diferite contexte utilizarea, in contexte diferite, a achizitiilor lexicale noi.

        4.4 redactarea unor texte imaginative si reflexive

Obiective operationale

    La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili

     -sa defineasca notiunea de „epitet”

     -sa recunoasca  epitetele dintr-un text dat

     -sa creeze texte  in care sa apara epitete.

 

Strategia didactica:conversatia euristica, explicatia,descoperirea inductiva, metoda exercitiului, lucrul cu manualul.

Resurse materiale: tabla, creta, caietele elevilor, manualul, enunturi si texte lingvistice, fise de lucru

Resurse umane clasa de elevi omogena, 29  de elevi

Forme de organizare:activitate frontala, activitate individuala

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

            1.Programe scolare pentru clasele I-VIII. Aria curriculara: limba si comunicare, Bucuresti, 2009

          2.Alina Pamfil, Limba si literatura romana in gimnaziu.Structuri didactice deschise,Ed Paralela 45,2006

          3.Literatura.Limba romana.Comunicare,caiet de lucru, ed Art,Bucuresti,2008

                                        SCENARIUL DIDACTIC

Etapele lectiei

Continutul lectiei

Mijloace didactice

evaluare

Activ profesorului

Activitatea elevului

1.Moment organizatoric

Pregatirea clasei pentru lectie

conversatia

2.Actualizarea cunostintelor predate anterior

Prin intrebari profesorul actualizeaza cunostintele predate anterior:poezia „Fiind baiet”,organizarea poeziei,emotia transmisa de text, lumea copilariei.

Conversatia

Activitate frontala

3. Anuntarea obiectivelor operationale si a subiectului lectiei

Profesorul anunta titlul lectiei si obiectivele acesteia.

Elevii noteaza in caiete titlul lectiei

4. Conducerea invatarii.

V.Realizarea feedbackului

Tema 3pg 27

I. Profesorul aminteste elevilor notiunea de „expresii frumoase”pe care o foloseau in ciclul primar.Unde ati intalnit astfel de expresii?

Ce rol aveau ele?

II. Din clasa aV-a ele se numesc figuri de stil, sunt de mai multe feluri.Vom decupa mai intai categoria epitetului(prof. noteaza pe tabla)

III.Epitetul (gr. epitheton = cuvant adaugat)
Este figura de stil care consta in determinarea unui
substantiv sau verb printr-un adjectiv, adverb, scotand in evidenta trasaturile lucrurilor, fiintelor sau actiunilor care
l-au impresionat pe scriitor.

IVdentificati epitetele din prima strofa a poeziei”Fiind baiet”

Explicati alaturarea dintre subst+adj sau verb+adj

V Conditia ca un cuvant sa fie epitet-sa produca imagine poetica, sa intre in combinatii neobisnuite.

Comparati:toamna aurie-bratara aurie.

Drum lung-oftat lung.

VI Stiu mai mult-Clasificare a epitetelor.a.ornant(general)

b. cromatic.

Prima strofa dintr-un text cunoscut de voi(Balada unui greier mic, Toamna, de Octavian Goga)identificati epitetele.

Concurs.Jocul epitetelor in lant.pe trei benzi  de hartie se scriu  cuvintele toamna, cantec, curge.Fiecare elev scrie un epitet potrivit,banda se indoaie ca sa nu se vada ce este scris,apoi profesorul citeste.castiga echipa care are cele mai surprinzatoare  epitete. 

In textele literare,le foloseam in compuneri

Folosite pentru a exprima frumusetea peisajului, pentru a produce o impresie puternica

Elevii isi noteaza definitia in caiete.

Elevii rezolva exercitiul .

Elevii isi noteaza observatia.

Elevii recita strofa ceruta apoi identifica epitetele.

Elevii indeplinesc sarcinile cerute.

epitete.

Intrebari directe

Explicatia

Exercitiul de recunoastere

Explicatia

Exercitiul

Jocul didactic

Aprecieri verbale

Intarirea raspunsurilor

Notarea elevilor care sau evidentiat la lectie

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2350
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved