Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

Proiect didactic Elemente intuitive de geometrie - Dreptunghiul si patratul

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



Proiect didactic

Data:

Scoala de Arte si Meserii Pancesti



Clasa: a III-a

Invatator:

Aria curriculara: Matematica si stiinte

Disciplina: Matematica

Unitatea de invatare: Elemente intuitive de geometrie

Tema: Dreptunghiul si patratul

Tipul lectiei: Predare - invatare

Obiective cadru si de referinta:

Obiective operationale:

a) cognitive: O.C.1: sa recunoasca figurile geometrice corespunzatoare  notiunilor geometrice invatate anterior

nivel minimal: recunoasterea a 3 figuri geometrice din

imaginea prezentata;

nivel mediu: recunoasterea a 6 figuri geometrice din

imaginea prezentata;

nivel maximal: recunoasterea celor 8 figuri geometrice din

imaginea prezentata;

O.C.2: sa identifice notiunile in alte situatii si in situatii

corespunzatoare mediului inconjurator;

nivel minimal: identificarea a 2 elemente din mediul inconjurator;

nivel mediu: identificare a 6 elemente din mediul inconjurator;

nivel maximal: identificarea, pentru fiecare figura geometrica,

a unui element cu justificarea asemanarii.

O.C.3: sa defineasca notiunile de poligon si triunghi;

nivel minimal: definirea, cu ajutor, a uneia din notiuni;

nivel mediu: definirea, cu ajutor, a ambelor notiuni;

nivel maximal: definirea corecta a notiunilor.

O.C.4: sa identifice patratul si dreptunghiul

Nivel minimal: identificarea figurilor, cu intampinarea de greutati

in denumirea lor;

Nivel mediu: identificarea, fara sprijin, a uneia dintre figurile

geometrice

Nivel maximal: identificarea, fara sprijin, a ambelor figuri

geometrice

O.C.5: sa construiasca folosind betisoare, pe banca si apoi in caiete,

dreptunghiuri si patrate

Nivel minimal: intampinarea de greutati in construirea figurilor

geometrice si in desenarea acestora;

Nivel mediu: construirea corecta folosind betisoarele, dar desenarea

gresita a figurilor geometrice

Nivel maximal: realizarea corecta a constructiilor si desenelor

b) afective: O.A.1: vor participa cu placere si interes la lectie;

c) motrice: O.M.1: sa foloseasca in mod corespunzator instrumentele de

lucru;

O.M.2: sa reprezinte prin desen notiunile invatate;

O.M.3: sa construiasca figuri geometrice cu ajutorul betelor

de chibrit / betisoarelor

Strategii didactice:

a)     in functie de particularitatile gandirii elevilor:

strategie inductiva;

starategie analogica

b)    dupa gradul de dirijare a invatarii:

strategie algoritmica;

strategie bazata pe rezolvarea independenta a problemelor

Metode:

a)     de transmitere:

expozitive: M1-explicatia, M2-descrierea

conversative: M3-conversatia, M4-problematizarea

b)    de explorare:

directe: M5-observarea organizata

indirecte: M6-demonstratia imaginilor, M7-demonstratia grafica

c)     de actiune:

reale: M8-exercitiul, M9-algoritmizarea

Mijloace:

a)    informativ - demonstrative: m1-reprezentari figurative, m2-reprezentari simbolice;

b)    de exersare a deprinderilor: m3-truse geometrice, m4-bete de chibrit / betisoare

c)     de evaluare: m5-fisa de evaluare

Forme de organizare: F1-frontala, F2- individuala

Resurse:

a)     oficiale: "Programa scolara pentru clasele I - IV";

b)    pedagogice: C.Lupu, D.Savulescu, "Metodica predarii matematicii

Manual pentru clasa a XI-a Licee pedagogice",

ed. Paralela 45, Pitesti, 2000

S. Pacearca, M.Mogos, "Matematica - manual pentru

Clasa a III-a", ed. Aramis, Bucuresti, 2005

Etapele

activitatii

Ob.

Op.

Unitati de continut

Strategii didactice

Evaluare

Activitatea invatatorului

Activitatea elevilor

Metode

Mijloace

Forme de

org.

I. 

Captarea atentiei

Indic elevilor sa priveasca cu atentie imaginile ce reprezinta corpuri geometrice.

M3

m1

F1

II.        

Enuntarea temei si a

obiectivelor

Comunic elevilor continutul invatarii si performantele asteptate: recunoasterea, definirea, identificarea si construirea figurilor geometrice.

Asculta cu atentie si interes

M3

F1

III

Actualizarea cunostintelor

O.C.1

O.C.3

Solicit elevilor sa deseneze figurile geometrice si sa denumeasca notiunile de:dreapta, segment de dreapta, poligon, triunghi.

Adevarat sau fals?

a)      Dreapta este mariginita

b)      Punctul este urma lasata de varful unui creion

c)      Segmentul de dreapta este marginit la unul din capete

Ce este poligonul?

Ce este triunghiul?

Raspund solicitarilor

M7

m1

F1

IV.

Prezentarea noului continut

Solicit elevilor sa adauge reprezentarilor figurative cu 3 laturi (triunghiurilor) inca un betisor, astfel incat sa formeze poligoane cu 4 laturi.

Ce figuri geometrice ati realizat?

Astazi ne vom opri asupra acestor doua figuri geometrice: dreptunghiul si patratul.

romb, patrat, dreptunghi.

M4

m1

F1

observarea sistematica

V.

Dirijarea invatarii

O.C.2

O.C.4

OM2

Dati exemple de obiecte din mediul inconjurator care au aceste 2 forme.

Se aseamana aceste 2 figuri geometrice?

Prin ce?

Prin ce se deosebesc ele?

Desenati un patrat cu latura de 1cm.

Desenati un dreptunghi cu latura mare de 2 cm si latura mica de 1 cm.

Folosind 12 betisoare / bete de chibrit ( de lungimi egale), construiti:

  • 3 patrate;
  • 2 dreptunghiuri;
  • 1 patrat mare si unul mic.

Raspund solicitarilor

M3

M4

m4

F1

VI.

Obtinerea performantei

O.C.4

Danut are 10 betisoare de aceeasi lungime. Care este numarul minim de betisoare pe care trebuie sa le foloseasca pentru a construi un dreptunghi?

Cate patrate sunt in imaginea alaturata? Dar dreptunghiuri?

Rezolva cu placere exercitiile

M7

M8

F1

tema de lucru in clasa

VII

Feedback-ul

O.A.1

O.C.2

Cititi urmatoarele versuri si realizati desenul pe care vi-l sugereaza:

Cand desenez o casa

Fac un patrat mai mare,

Latura cam de 7 centimetri are.

Ferestrele sunt ochii,

Dreptunghiuri catre soare. 

Si daca urci pieptis,

Dai si de-acoperis:

E un triunghi ce are

Un varf proptit in soare.

Mai are casa dar

Un cos dreptunghiular

Pe care ies acum

Spirale lungi de fum.

Copacii pare-mi-se

Coroane deseneaza

Din linii curbe-nchise,

Doar gardul pe-ndelete,

Isi scrie mandru forma

Cu linii frante, drepte.

E-n jur, precum se stie,

ATATA GEOMETRIE.

Deseneaza cu placere

M2

M9

m2

F1

observarea sistematica

VIII.

Evaluarea

Completarea fisei de evaluare

M8

m5

F2

fisa de evaluare

IX.

Retentia si transferul

Recomand confectionarea "Voinicului dreptunghi"

Fisa de lucru

Colorati figurile geometrice care nu sunt triunghiuri:

2. Uneste cuvantul cu desenul corespunzator:

triunghi  dreptunghi patrat

3. Deseneaza 2 patrate si 3 dreptunghiuri.

4. Completeaza figura astfel incat sa obtii un patrat si un dreptunghi:

5. Completeaza un tabel cu numarul de figuri geometrice continute de desen:

1. Colorati figurile geometrice care nu sunt triunghiuri:

Descriptori de performanta:

nivel minimal: coloreaza 1 alta figura geometrica;

nivel mediu: coloreaza 2 alte figuri geometrice;

nivel maximal: coloreaza celelalte figuri geometrice

2. Uneste cuvantul cu desenul corespunzator:

triunghi  dreptunghi patrat

Descriptori de performanta:

nivel minimal: uneste o figura geometrica cu denumirea sa;

nivel mediu: uneste 2 figuri geometrice cu denumirile lor;

nivel maximal: uneste cele 3 figuri geometrice cu denumirile lor.

3. Deseneaza 2 patrate si 3 dreptunghiuri.

Descriptori de performanta:

nivel minimal: deseneaza 1 patrat si un dreptunghi;

nivel mediu: deseneaza 1 patrat si 2 dreptunghiuri;

nivel maximal: deseneaza 2 patrate si 3 dreptunghiuri.

4. Completeaza figura astfel incat sa obtii un patrat si un dreptunghi:

Descriptori de performanta:

nivel minimal: realizeaza una din figurile geometrice;

nivel mediu: realizeaza cele 2 figuri geometrice, ezitari;

nivel maximal: realizeaza corect cele 2 figuri geometrice.

5. Completeaza un tabel cu numarul de figuri geometrice continute de desen:

Descriptori de performanta:

nivel minimal: recunoaste figurile geometrice;

nivel mediu: completeaza tabelul cu ezitari;

nivel maximal: completeaza corect tabelul.



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 6151
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved