Proiect didactic
Data: 21 mai
Clasa: a III-a
Aria curriculara: Matematica
si stiinte
Disciplina: Stiinte
Unitatea de
invatare:
Influenta mediului si a factorilor de mediu asupra corpurilor
Subiectul: Protejarea mediului
Tipul lectiei: mixta
Obiective de
referinta:
sa constientizeze efecte ale activitatii omului asupra
mediului inconjurator
Obiective operationale:
O1- sa defineasca mediul ca natura
inconjuratoare alcatuita din totalitatea factorilor in care se afla
fiintele si lucrurile;
O2-sa exemplifice cauze ale
distrugerii mediului;
O3-sa identifice efecte
negative ale interventiei omului asupra mediului;
O4-sa propuna solutii
pentru stoparea poluarii mediului;
O5-sa stabileasca reguli
de conduita fata de mediul inconjurator.
Strategii didactice:
Metode si procedee: conversatia, explicatia, ,
stiu-vreau sa stiu-am invatat, cvintetul
Mijloace de
invatamant: fise, creta colorata, „scrisoarea Pamantului”;
Forme de organizare:activitate frontala,
individuala, pe grupe;
Bibliografie:
1.
Cerghit, I.,(2006), Metode de
invatamant,EdituraPolirom, Iasi;
2.
Flueras, V., (2003), Paideia
si gandirea critica, Editura Casa cartii de
Stiinta, Cluj-Napoca.
3.
MEC(2006), Strategii educationale centrate pe elev, Bucuresti.
4. Stanciu, Mihai(2003), Didactica
postmoderna, Editura Universitatii, Suceava
|
Nr.
crt.
|
Secventele
lectiei
|
Ob.
op.
|
Continut
stiintific
|
Strategii
didactice
|
Evaluare
|
|
Metode si
procedee
|
Mijloace de
invatamant
|
Forme de
organizare
|
|
1.
|
Moment
organizatoric
|
|
Pregatirea
materialelor necesare lectei.
|
|
|
|
|
|
2.
|
Verificarea
cunostintelor
anterioare
|
|
Verificarea
lectiei: Protejarea plantelor
si a vietuitoarelor
De ce trebuie
sa protejam plantele si animalele?
Ce specie de
animale a disparut ?
Cum sunt
declarate speciile de vietuitoare disparute?
Dati
exemple de specii de vietuitoare declarate monumente ale naturii.
|
conversatia
explicatia
|
|
activitate
frontala
|
capacitatea de
a exprima notiuni referitoare la protejarea vietuitoarelor
|
|
3.
|
Captarea
atentiei
|
|
Elevii vor citi
o scrisoare pe care le-a adresat-o Pamantul; prin aceasta scrisoare
le cere ajutor pentru ca se simte amenintat.
Dragi copii ,
Sunt foarte bolnav. Ma ameninta din
ce in ce
mai multe pericole. Mi se
risipesc bogatiile.
Imi mor animalele. Imi dispar
plantele. Oamenii se imbolnavesc sau
sufera de foame. Stratul de
aer care ma
apara de razele
puternice ale Soarelui,
se subtiaza .
Ma acopera gunoaiele. Este atat
de murdar in
jurul meu. Ajutati-ma !
Pamantul, planeta voastra
|
|
scrisoarea
Pamantului
|
activitate
frontala
|
|
|
4.
|
Anuntarea
subiectului si a obiectivelor
|
|
Prezint
elevilor subiectul si obiectivele lectiei Protejarea mediului.Folosirea deseurilor
-
definirea notiunii de mediu;
-
identificarea unor cauze ale distugerii mediului si combaterea lor;
-
stabilirea unor reguli de conduita fata de mediul
inconjurator;
|
|
|
|
|
|
5.
6.
|
Predarea
lectiei noi
Fixarea
cunostintelor
|
|
Explic elevilor
faptul ca pentru a putea sa raspundem apelului de ajutor al
Pamantului, trebuie sa analizam cu atentie cauzele
distrugerii acestuia si sa gasim solutii pentru a o
stopa.
Insusirea
continutului lectiei se va realiza prin metoda Stiu-Vreau
sa stiu- Am invatat.
Elevii,
impartiti in echipe, vor primi fise de lucru pe care vor
completa rubricile din tabel.
“STIU/VREAU SA STIU/AM INVATAT”
Pasul 1~~Se formeaza grupe;
Pasul 2~~Elevii fac o lista cu :
a)ce stiu deja despre tema;
b)intrebari care evidentiaza nevoile de
invatare legate de tema;
Pasul 3~~Se citeste textul;
Pasul 4~~Se revine asupra intrebarilor
(coloana aII-a) si elevii fac o lista cu:
c)raspunsurile la intrebarile din coloana II ,scriindu-le in coloana a III-a;
Pasul 5~~Compararea a ceea ce stiau
inainte de lectura cu ceea ce au dorit sa afle si au
aflat ;
Pasul 6~~Discutia finala va contine mesajul central.
- Mai intai elevii vor discuta in
echipe si vor stabili ceea ce stiu in legatura cu
subiectul.
- Se noteaza in coloana
Stiu, mai intai pe fise, apoi la tabla; se stabilesc intrebari despre
subiect(Ce vrem sa stim?)
Protejarea mediului.Folosirea deseurilor
Mediul-natura inconjuratoare alcatuita din totalitatea
factorilor in care se afla fiintele si lucrurile.(paduri
, ape, aer, sol).
Omul
afecteaza mediul poluandu-l prin activitatile sale.
Poluarea aerului se face prin eliminarea unor gaze toxice de la
cosurile fabricilor sau de la tevile de esapament ale
masinilor.
Poluarea apelor si a solului se face prin aruncarea in apa sau
in sol a unor substante toxice si deseuri, incendierea
padurilor, folosirea in exces a ingrasamintelor chimice.
Pentru a
proteja mediul, oamenii trebuie sa colecteze si sa depoziteze deseurile in locuri special
amenajate si sa nu le arunce
la intamplare, pentru a putea fi refolosite, sa foloseasca
ingrasaminte naturale in locul celor chimice, sa se
impadureasca unele zone etc.
Deseurile
sunt resturi provenite din unele activitati ale omului. Hartia,
sticla, lemnul, plasticul, metalul, cauciucul, etc.Prin reciclarea lor se pot
fabrica alte obiecte utile.
- Se raspunde la intrebarile
din coloana a doua si se consemneaza raspunsurile in
coloana a III-a.
- Se completeaza in continuare
tabelul cu ceea ce au aflat.
- Cer elevilor sa identifice
modalitati prin care ar putea contribui la protejarea
mediului.
Cvintetul
·
primul vers consta dintr-un
singur cuvant, care reprezinta titlul si precizeaza subiectul;
·
al doilea vers este format din
doua cuvinte (de obicei adjective) care descriu principalele
caracteristici ale subiectului;
·
al treilea vers este format din
trei cuvinte (de regula verbe), care exprima actiuni referitoare la
subiect;
·
al patrulea vers reprezinta
o constructie din patru cuvinte care exprima sentimente
fata de subiect;
·
ultimul vers este format dintr-un singur cuvant care exprima
esenta.
|
conversatia
explicatia
stiu-vreau
sa stiu-am invatat
activitate pe
grupe
activitate
frontala
activitate
individuala
conversatia
explicatia
exercitiul
exercitiul
|
fise de
lucru
fise de
lucru
creta
colorata
|
activitate
frontala
activitate
individuala
activitate
frontala
activitate
pe grupe
activitate
individuala
|
capacitatea de
a extrage informatii esentiale dintr-un text
capacitatea de
a sintetiza informatii referitoare la text
|
|
7.
|
Incheierea
activitatii
|
|
Aprecieri
asupra modului in care elevii au raspuns la lectie.
Tema pentru
acasa-Realizarea unui afis colectiv prin care sa se atraga
atentia asupra necesitatii protejarii mediului.
|
conversatia
explicatia
|
|
activitate
frontala
|
|
Protejarea
mediului.Folosirea deseurilor
|
Stiu
|
Vreau sa
stiu
|
Am invatat
|
|
|
|
|
Protejarea mediului.Folosirea deseurilor
Mediul-natura inconjuratoare
alcatuita din totalitatea factorilor in care se afla
fiintele si lucrurile.(paduri , ape, aer, sol).
omul
afecteaza mediul poluandu-l prin activitatile sale.
Poluarea aerului se face prin eliminarea unor gaze toxice
de la cosurile fabricilor sau de la tevile de esapament ale
masinilor.
Poluarea apelor si a
solului se face prin
aruncarea in apa sau in sol a unor substante toxice si
deseuri, incendierea padurilor, folosirea in exces a
ingrasamintelor chimice.
Pentru a proteja
mediul, oamenii trebuie sa colecteze si sa depoziteze deseurile in locuri special
amenajate si sa nu le arunce
la intamplare, pentru a putea fi refolosite, sa foloseasca
ingrasaminte naturale in locul celor chimice, sa impadureasca unele zone etc.
Deseurile sunt resturi provenite din unele activitati ale
omului. Hartia, sticla, lemnul, plasticul, metalul, cauciucul, etc.Prin
reciclarea lor se pot fabrica alte
obiecte utile.

Dictionar:
a recicla =a prelucra anumite deseuri in vederea folosirii.