|
Proiect didactic - Sa scriem corect ortogramele
didactica pedagogie
+ Font mai mare | - Font mai mic
,,Capul copilului nu e un vas pe care
sa-l umpli,
ci
o faclie pe care s-o aprinzi astfel incat,
mai tarziu, sa lumineze cu
lumina proprie.”
Proiect didactic Plutarh
Clasa: a II a
Scoala: cu clasele I-VIII ,,Dimitrie Pacurariu” – Scheia, judetul Suceava
Invatator:
Evenimentul: CERC PEDAGOGIC
Obiectul: OPTIONAL - ,,ORTOGRAFIA ORTOGRAMELOR PE
INTELESUL SCOLARILOR MICI”
Tema lectiei: ,,Sa scriem
corect ortogramele”
Tipul lectiei: de aprofundare si consolidare a cunostintelor
dobandite anterior
Obiective
operationale:
a) cognitive: O1
– sa recunoasca ortogramele
dintr-un enunt/text, audiat sau scris, si sa le pronunte
corect;
O2 – sa analizeze
ortogramele si sa numeasca fiecare cuvintele care le compun;
O3 – sa
recunoasca existenta unor cuvinte si ortograme care se
pronunta la fel
(omofone);
O4 – sa analizeze
si sa completeze corect un enunt eliptic de ortograme;
O5 - sa analizeze mintal un
enunt oral si sa descopere ortogramele acestuia;
O6 – sa creeze singuri ortograme din perechi de cuvinte date;
O7 – sa scrie dupa dictare un text cu ortograme si sa
explice ulterior scrierea lor corecta;
O8 – sa ordoneze cuvintele ,,amestecate” ale unui enunt care contine un cuvant si ortograma
omofona a acestuia;
O9 – sa ordoneze enunturile ,,amestecate” ale unui text;
b) psihomotorii:O10 – sa manuiasca rapid si cu pricepere materialele necesare
activitatii pe echipe (cuvinte decupate,coli de polistiren,
ace
cu gamalie);
c) afective: O11 – sa lucreze corect si activ,
participativ-interesat atat individual, cat si in perechi sau pe grupe;
O12 – sa manifeste interes,seriozitate si
placere in rezolvarea sarcinilor trasate.
Resurse: metode – citirea explicativa, conversatia euristica,
observatia, explicatia, analiza, sinteza, comparatia,
exercitiul, demonstratia, jocul
didactic, problematizarea;
materiale – fise de lucru,
planse, panouri de polistiren expandat,
cuvinte decupate, ace cu gamalie;
Forme de organizare: frontal, individual, in perechi, pe
grupe;
Bibliografie: *Blideanu, Eugen; Serdean, Ioan:
,, Orientari noi in metodologia studierii limbii romane in ciclul primar”,
E.D.P.,Bucuresti, 1981;
*Constantinescu, Maria: ,,Capcanele ortografiei”, E.D.P., Bucuresti, 1996;
*Nicola, Ioan: ,,Pedagogie”, E.D.P.,
Bucuresti, 1996;
*Pralea, Viorica: ,,Sa scriem corect!”,E. D. Paralela 45, 2003;
*Serdean, Ioan: ,,Metodica predarii
limbii romane la clasele I-IV”, E.D.P., R.A.-Bucuresti, 1993;
*Serdean, Ioan: ,,Didactica
limbii si literaturii romane in invatamantul primar”,
Corint, 2007.
|
Nr.
crt.
|
Evenimentele
lectiei
|
Ob.
ref.
|
Doz
|
Activitatea
invatatorului
|
Activitatea elevilor
|
Resurse
|
Evaluare
|
|
1.
|
2.
|
3.
|
4.
|
5.
|
6.
|
7.
|
8.
|
|
1.
|
Moment
organizatoric
|
O12
|
1’
|
*Asigura
pregatirea rechizitelor necesare desfasurarii
lectiei;
*Creeaza
un climat psihic favorabil activitatii;
*Prezinta elevilor invitatii,
apoi specificul si importanta activitatii.
|
*Isi pregatesc/verifica
rechizitele necesare;
*Atmosfera
propice de munca:
liniste, calm,
atentie.
|
- conversatia
|
- observarea
sistematica
|
|
2.
|
Verificarea:
a)
cunostintelor
|
O12
O1
|
2’
|
* VERIFICA:
a) constientizarea
continutului optionalului:
- Care
este titlul optionalului?
- Ce inseamna ortografie?
- Ce este o
ortograma? Ce
este cratima?
- De ce
invatam special cum se scriu ortogramele?
|
*RASPUND:
- ,,Ortografia ortogramelor …”
-
Scrierea corecta a cuvintelor…
-
Scrierea a doua cuvinte care se rostesc impreuna si se scriu
despartite printr-o linioara, numita cratima.
|
-
conversatia
euristica
* frontal
|
- observarea
sistematica
- proba
orala
|
|
2’
|
b) cunostintele
insusite anterior:
- Ce fel de ortograme am invatat
ora trecuta?
Exemple de
creare de ortograme prin inversarea topicii
(te du =
du-te).
|
*RASPUND:
- Ortograme obtinute prin inversarea
ordinii obisnuite a doua cuvinte; dau exemple .
|
-
conversatia
euristica
* frontal
|
- proba
orala
|
|
b)
temei pentru acasa
|
3’
|
c) tema pentru acasa:
-
cantitativ si calitativ prin citirea acesteia de catre cat mai
multi elevi;
*Face
aprecieri, observatii, completari asupra temei.
|
*CITESC tema si apreciaza gradul de
corectitudine al raspunsurilor colegilor.
|
-
observatia
*caietele de
teme
*frontal
|
- observarea sistematica
- proba
orala
|
|
3.
|
Discutii
pregatitoare
|
O12
|
1’
|
*EXPLICA elevilor importanta efectuarii a cat
mai multe exercitii pentru invatarea scrierii corecte a
ortogramelor.
|
*Moment de atentie si interes
pentru lectia ce va urma.
|
-
explicatia
|
|
|
4.
|
Anuntarea
temei
si a
obiectivelor
|
O12
|
1’
|
*COMUNICA
elevilor ca in
aceasta ora vor efectua diferite tipuri de exercitii cu
ortogramele pe care le-au invatat pe parcursul anului scolar.
Accentueaza ca scopul lectiei este sa-si
consolideze, pin repetare, cunostintele insusite . Pentru mobilizare cere elevilor sa
enumere cateva tipuri de exercitii efectuate in orele de optional.
|
*ASCULTA
comunicarea temei
si a obiectivelor ce se vor urmari.
*Dau exemple de tipuri de exercitii
cunoscute.
|
- expunerea
*frontal
|
- observarea
sistematica
|
|
5.
|
Desfasurarea
activitatii
propuse
|
O1O2
|
|
*PRECIZEAZA ca succesiunea exercitiilor va urma un curs ascendent, ca
dificultate, fiecare exercitiu raspunzand unui scop precis.
*IMPARTE fisele de lucru, cere elevilor
sa-si scrie numele pe fise
|
*ASCULTA
cu atentie
indicatiile.
*Isi scriu
numele pe fise.
|
-
explicatia
*frontal
|
- observarea
sistematica
|
|
Nr.
crt.
|
Evenimentele
lectiei
|
Ob.
ref.
|
Doz
|
Activitatea
invatatorului
|
Activitatea elevilor
|
Resurse
|
Evaluare
|
|
5.
|
Desfasurarea
activitatii
propuse
(continuare)
|
O1
O2
O12
|
5’
|
SUCCESIUNEA EXERCITIILOR:
A. RECUNOASTEREA ORTOGRAMELOR pe un text dat (cerinta nr. 1 pe fisa +
plansa expusa ):
1. Subliniati ortogramele din textul urmator:
,, Era o zi minunata. Copiii s-au dus in padure.
Deodata cerul s-a innorat. Parca i- a pus cineva un val
cenusiu. Pe fete le-a cuprins frica. Dar baietii n-au luat in
seama. Ei si-au facut o coliba din crengi.
Dintr-odata a-nceput
sa ploua. Baietii le-au facut loc fetelor in
adapost. Insa ploaia n-a tinut mult. Si pana seara
fost-a veselie mare!”
*CERE:
a) - sa citeasca cerinta si sa explice ce au de
facut; repeta cum
recunosc ortogramele pe un text scris
- sa citeasca tare textul integral;
- sa
sublinieze individual ortogramele din text.
b) - sa sublinieze ortogramele si
pe plansa si sa le pronunte corect;
|
*CITESC
- cerinta si explica sarcina de lucru;
*un elev
citeste integral si expresiv textul;
*REPETA care este modul de recunoastere a
ortogramelor pe un text scris;
*SUBLINIAZA ortogramele din text, individual, pe
fise;
* mai
multi elevi vor sublinia ortogramele si pe plansa expusa.
|
- conversatia euristica
- citirea
expresiva
-
exercitiul
*fisa
de lucru
*plansa
cu textul de pe fisa
*frontal
*munca
independenta
|
- proba
orala
- proba
scrisa
|
|
B.
RECUNOASTEREA CUVINTELOR ORTOGRAMELOR:
*CERE elevilor sa numeasca cele doua cuvinte care intra in
componenta fiecarei ortograme.
|
*NUMESC cel doua cuvinte care compun fiecare
ortograma.
|
- analiza
-
conversatia
*plansa
*frontal
|
- proba
orala
|
|
O2
O3
O12
|
5’
|
C. RECUNOASTEREA OMOFONIEI DINTRE
UNELE CUVINTE SI ORTOGRAME:
*CERE elevilor:
- sa
citeasca cerinta nr. 2 de pe fisa
2. Cititi cu atentie ortogramele urmatoare, iar in cazurile
in care exista cuvinte care se pronunta la fel,
scrieti-le in dreapta lor:
c-as______________ ce-l______________
n-am_____________
sa-ti_____________
l-a_______________ n-ai______________
de-al_____________
le-am____________
te-au_____________
i-am_____________
ca-s______________
intr-un___________
|
*CITESC cerinta nr. 2;
*EXPLICA sarcina de lucru;
*DAU EXEMPLE de cuvinte si ortograme care se pronunta la
fel;
*COMPLETEAZA
pe fise, unde este
cazul, cu cuvinte care se pronunta la fel cu ortogramele
din
exercitiu.
|
-
conversatia euristica
- analiza
- exemplul
-
explicatia
*fisa
de lucru
*munca
independenta
|
- proba
orala
- proba
scrisa
- observarea
sistematica
|
|
Nr.
crt.
|
Evenimentele
lectiei
|
Ob.
ref.
|
Doz
|
Activitatea
invatatorului
|
Activitatea elevilor
|
Resurse
|
Evaluare
|
|
5.
|
Desfasurarea
activitatii
propuse
(continuare)
|
|
|
*Dupa completarea fiselor CERE:
- sa se
completeze si pe plansa cuvintele gasite si
explicarea sensului lor sau a rolului in exprimarea unui mesaj.
|
*COMPLETEAZA
pe plansa cuvintele gasite,
iar in cazurile in care nu exista, trag o linie.
*CONCLUZIONEAZA
regula scrierii totdeauna cu cratima..
|
- analiza
-
explicatia
- exemplul
*plansa
*frontal
|
- proba
orala
- evaluarea reciproca
|
|
O4
O11
O12
|
8’
|
D.
COMPLETAREA UNOR ENUNTURI LACUNARE DE ORTOGRAME:(cerinta nr. 3 + set de planse).
*ANUNTA
ca activitatea
urmatoare se va desfasura pe perechi – colegi de banca,
fiecare pereche va primi un numar, prin numararea bancilor –
1, 2, 3…, CERE elevilor sa-si scrie numarul perechii pe
fisa;
*EXPUNE trei planse pe care sunt scrise cate patru enunturi lacunare de
ortograme, numerotate si scrise cu culori diferite.
*EXPLICA
precum ca fiecare pereche trebuie sa citeasca de pe
fiecare plansa enuntul numarului sau, sa le scrie pe
fisa, completand ortogramele. Adauga ca trebuie sa
obtina un text.
*PRECIZEAZA
ca membrii
fiecarei perechi trebuie sa se consulte intre ei si, daca
o pereche termina mai repede, poate lucra la enunturile cu nr. 4.
PLANSELE:
|
*ASCULTA cu atentie explicatiile
pentru rezolvarea sarcinii urmatoare.
*NOTEAZA
numarul revenit perechii sale.
*ASCULTA
expunerea modului de lucru.
*OBSERVA
plansele expuse.
*SE
ORIENTEAZA pe planse,
CITESC in soapta enunturile.
*COLABOREAZA si
COMPLETEAZA enunturile. apoi le scriu fiecare pe fisa.
*COPLLETEAZA,
daca au terminat, si enunturile cu nr. 4.
|
-
explicatia
- observarea
- analiza
- problemati-
zarea
-exercitiul
*fise de
lucru
*set de
planse
*carioca
rosu, verde, albastru
*activitate in
perechi
|
- observarea
sistematica
- proba
scrisa
- evaluarea reciproca
|
|
I. 1. Maria .intrebat pe Ionel:
2. Dentistul ……spus bland lui Gigel:
3. Gogu …..ascuns dupa masa.
4. Barutu……taiat la
limba in oglinda sparta.
|
|
II. 1. – Voi
.culcat aseara odata cu gainile?
2. – Vrei …scot maseaua fara
durere?
3. – De ce ……ascuns acolo?
4. –
Vai,……patit?
intreba
tatutul.
|
|
III. 1. – Nu!
Noi.culcat singuri!
2. – Nu, va
rog.scoateti si durerea!
3. – Doctorul.spus
sa iau pastila dupa masa!
4. – Baietii din
oglinda.omolat!
|
|
Nr.
crt.
|
Evenimentele
lectiei
|
Ob.
ref.
|
Doz
|
Activitatea
invatatorului
|
Activitatea elevilor
|
Resurse
|
Evaluare
|
|
5.
|
Desfasurarea
activitatii
propuse
(continuare)
|
|
|
*INVITA , dupa expirarea timpului, fiecare pereche
sa citeasca textul obtinut pentru a-si insusi
expresivitatea si mesajul.
*ASCULTA
trei elevi din trei
perechi diferite cum au completat enunturile si cum redau
expresivitatea corespunzatoare semnelor de punctuatie. Eventualele
erori se corecteaza antrenand intreaga clasa.
*CERE
completarea enunturilor si pe planse.
*CONDUCE,
prin conversatie, la stabilirea concluziei ca textele sunt
niste glume.
*NOTA: textul nr.4 va fi citit de perechea care a reusit sa-l rezolve; daca nici o pereche nu a
reusit definitivarea lui, se rezolva rapid cu toata clasa.
|
*RECITESC in soapta tetul pentru
insusirea mesajului si a expresivitatii.
*CITESC cu voce tare, expresiv textul
obtinut, precizeaza ortogramele pe care le-au completat.
*ARGUMENTEAZA
la nivelul lor de intelegere ca textele sunt niste glume.
*REZOLVA,
daca e cazul, textul 4 sau il interpreteaza impreuna cu
pereche care l-a rezolvat.
|
- lectura
expresiva
- lectura
explicativa
- analiza,
comparatia
*planse
*fise de
lucru
*frontal
si pe perechi
|
- proba
orala
- autoevalu-
area
- evaluarea reciproca
|
|
O5
O2
O12
|
3’
|
E.
RECUNOASTEREA ORTOGRAMELOR ,,DUPA AUZ”(dintr-un text
citit de invatator):
*EXPLICA elevilor sarcina de lucru (sa
asculte cu atentie un text citit, sa descopere ortogramele si
sa le scrie in ordinea in care le simt in text; inv. citeste intai textul integral,
dupa care se reia pe enunturi).
TEXTUL ANALIZAT
,, Ieri ne-am
dus la muzeu. Acolo l-am vazut pe Stefan cel Mare. Stiam
ca este-un fel de papusa. Un copil mititel credea
ca-i viu. El voia sa-i dea o bomboana. Copilul a-nceput
sa planga. Dorea in schimbul bomboanei sa-si puna
coroana lui.”
*INTREABA dupa fiecare enunt recitit:
- ,,Simtiti”
ortograma? Va rog sa o scrieti pe fisa
voastra.
*VERIFICA, impreuna cu toata clasa corectitudinea rezolvarilor:
expune plansa cu textul, cere
elevilor sa confrunte numarul si corectitudinea ortogramelor
scrise de ei cu cele subliniate pe plansa, apoi, pentru fiecare
raspuns corect sa-si acorde un punct: pentru sapte raspunsuri FB, pentru
sase B, pentru cinci S.
*CERE elevilor
sa-si acorde singuri calificative.
|
*ASCULTA
explicatiile
pentru urmatoarea sarcina de lucru.
*ASCULTA
lectura integrala
a textului.
*NOTEAZA
ortogramele din fiecare
enunt recitit.
*VERIFICA , confruntand cu plansa, daca
au ,,simtit” toate
ortogramele si daca le-au scris corect.
*ISI
ACORDA CALIFICATIVE dupa criteriile prezentate de invatator, isi
corecteaza singuri eventualele erori.
|
- lectura explicativa
- analiza
-
conversatia euristica
- comparatia
*text pentru
invatator
*plansa
cu textul analizat
*fisele de
lucru
*individual,
apoi frontal
*individual
|
- observarea
sistematica
- proba
orala si scrisa
- evaluarea reciproca
-autoevalua-
rea
|
|
Nr.
crt.
|
Evenimentele
lectiei
|
Ob.
ref.
|
Doz
|
Activitatea
invatatorului
|
Activitatea elevilor
|
Resurse
|
Evaluare
|
|
5.
|
Desfasurarea
activitatii
propuse
(continuare)
|
O6
O2
O12
|
4’
|
F. CREARE DE
ORTOGRAME DIN PERECHI DE CUVINTE DATE:
*CERE elevilor sa citeasca cerinta nr. 4 , sa explice ce au de facut, apoi
sa completeze fiecare pe fisa.
4. Scrieti ortogramele care se pot forma din perechile de cuvinte de
mai jos:
iti ai__________ aratand lui__________
nu imi________ merge incet__________
daca ai________ is aici_______________
inca am_______ ca incepe____________
*INVITA elevii sa scrie ortogramele obtinute si pe tabla - exercitiul se afla scris din
timp si acoperit cu draperia tablei.
*CERE sa
se alcatuiasca oral si cate un enunt cu fiecare
ortograma, sunt ajutati in cazul in care intampina
greutati
|
*CITESC cerinta nr. 4 de pe fisa
( un elev o va citi cu voce tare).
*COMPLETEAZA ortogramele create pe fisa.
*PREZINTA,
frontal, rezolvarile cerintei.
*COMPLETEAZA
exercitiul si pe tabla, pronuntand corect
ortogramele.
*ALCATUIESC
enunturi, eventual cu sprijinul invatatoarei
|
- analiza
-
exercitiul
-
demonstratia
- problemati-
zarea
*fisa de
lucru
*
exercitiul scris pe tabla
*munca
independenta, apoi activitate frontala
|
- proba
scrisa
- observarea
sistematica
- proba
orala
|
|
O7
O1
O12
|
5’
|
G. DICTARE:
*REAMINTESTE elevilor rolul si
importnta dictarilor in invatarea scrierii corecte,
inclusiv a ortogramelor.
*ANUNTA ca urmatorul
exercitiu va fi o dictare a unui scurt text ce contine si
ortograme, pe care il citeste integral, inaintea dictarii
propriu-zise.
,, Mama mi-a dat un dar. Eu l-am
desfacut repede. In cutie n-am gasit nimic. Dar dintr-un cos
de-al ei a iesit un catelus.”
*DICTEAZA textul pe enunturi in ritm
relativ lent pentru ca elevii sa sesizeze si sa scrie corect
ortogramele.
*RECITESTE textul
pentru ca elevii sa-si poata verifica corectitudinea
rezolvarii.
*CERE elevilor
sa citeasca, pe rand, cate un enunt, sa numeasca
ortograma si sa spuna cum a scris-o, precizand cele doua
cuvinte componente.
|
*ASCULTA
explicatiile
pentru urmatorul exercitiu.
*AUDIAZA
cu atentie textul citit integral.
*SCRIU textul dictat pe enunturi.
*CORECTEAZA eventualele erori
*PRECIZEAZA
cum au scris fiecare ortograma.
|
- conversatia
- lectura
explicativa
*frontal
-
exercitiul
- analiza
- sinteza
*fisa de
lucru
*individual,
apoi frontal
|
- observarea
sistematica
- proba
scrisa
-autoevalua-
rea
|
|
Nr.
crt.
|
Evenimentele
lectiei
|
Ob.
ref.
|
Doz
|
Activitatea
invatatorului
|
Activitatea elevilor
|
Resurse
|
Evaluare
|
|
6.
|
Evaluarea
capacitatilor
dobandite
|
O4
O8
O9
O10
O11
O12
|
8’
|
H. ORDONAREA
UNOR CUVINTE INTR-UN ENUNT SI A UNOR ENUNTURI INTR-UN TEXT
* JOC DIDACTIC PE ECHIPE COMBINAT
CU ACTIVITATE PE PERECHI
*ANUNTA
SI ORGANIZEAZA ACTIVITATEA;
- formeaza
echipele (trei echipe a
cate sase elevi), care se vor aseza grupat ca sa
poata colabora;
- cere echipelor sa-si aleaga cate un
lider;
-
precizeaza ca jocul are la baza munca in perechi si
colaborarea perechilor in echipa, precum si incredere in liderul
ales;
- imparte la
fiecare echipa cate trei plicuri – cate un plic pentru fiecare pereche –
in care se afla cuvintele decupate a cate unui enunt, care
impreuna alcatuiesc un text ( fiecare echipa are cuvintele scrise cu alta
culoare –
echipele pot fi
numite ,,rosii”, ,,verzii”, ,,albastrii”).
*PRECIZEAZA
ordinea sarcinilor:
a) fiecare echipa ordoneaza
repede pe banca sa cuvintele din plicul primit;
b) toata echipa , impreuna cu liderul va citi cele trei
enunturi obtinute si va stabili ordinea lor intr-un text logic;
c) fixeaza cu ace cu gamalie cuvintele
textului obtinut pe un panou de polistiren expandat, respectand spatiul dintre cuvinte
si semnele de punctuatie potrivite;
d) anunta momentul in care
termina sarcina de lucru si preda panoul invatatoarei.
APRECIEREA
REZULTATELOR JOCULUI:
*EXPUNE panourile ,,cu spatele” in ordinea predarii lor
de catre echipe ( locul I, locul II, locul III);
*PREZINTA
plansa cu textul
care a fost obiectul jocului didactic:
,,Marinela
l-a vazut pe Alin la stana. Pe deal era un caine de-al lui.
Marinela s-a speriat si de caine si de umbra sa.”
|
*ASCULTA cu atentie explicatiile
pentru desfasurarea
jocului didactic.
*SE
ORGANIZEAZA in echipe, formate din trei perechi.
*ALEG
liderul echipei.
*LIDERUL IMPARTE plicurile
celor trei perechi ale echipei sale.
*Perechile
ORDONEAZA cuvintele
in enunturi.
*Echipele
ORDONEAZA
enunturile
in text logic.
*FIXEAZA
textul obtinut pe panouri de polistiren, apoi predau panoul.
*ANALIZEAZA
textul expus, in vederea autoevaluarii.
|
-
explicatia
- exemplul
-
demonstratia
-exercitiul
- analiza
- siteza
-comparatia
- problemati-
zarea
- jocul didactic
*munca in
perechi
*munca in
echipa
* plicuri cu
cuvintele decupate ale enunturilor unui text
*panouri/coli
de polistiren expandat
*ace cu
gamalie
|
- observarea
sistematica
- proba practica
- evaluarea reciproca
-autoevalua-
rea
|
|
Nr.
crt.
|
Evenimentele
lectiei
|
Ob.
ref.
|
Doz
|
Activitatea
invatatorului
|
Activitatea elevilor
|
Resurse
|
Evaluare
|
|
6.
|
Evaluarea
capacitatilor
dobandite
autoevaluare
|
O4
O8
O9
O10
O11
O12
|
|
*INVITA
liderul fiecarei echipe
sa-si prezinte panoul cu textul format;
*CERE ca din fiecare echipa un elev
sa citeasca textul, iar altul sa verifice corectitudinea,
urmarind plansa, liderul poate interveni, daca e cazul;
*INSARCINEAZA
intreaga echipa
sa stabileasca singura locul ocupat in functie de
corectitudinea rezolvarii si timpul consumat.
MOMENT VESEL:
* In functie de locul obtinut
fiecare echipa va primi ca premiu-surpriza mere ,,cu chipuri”
realizate cu autocolant: locul I – chipuri vesele,
locul al II lea – chipuri cu regret, locul al III lea – chipuri bosumflate.
|
*COMPARA
textul echipei sale cu
modelul expus.
*APRECIAZA
locul obtinut ca timt de executare, corectitudine si in
comparatie cu rezultatele celorlalte doua echipe.
*Incearca
sa explice legatura dintre locul obtinut si expresia
,,chipului” marului primit ca premiu.
|
- lectura expresiva
- analiza
-
comparatia
*panourile
echipelor
*plansa
cu textul jocului
*munca in
echipa alternativ cu activitate frontala
|
- observarea
sistematica
- proba practica
-autoevalua-
rea
- evaluarea reciproca, prin
comparatie
|
|
7.
|
Aprecierea
activitatii
desfasurate
|
O12
|
1’
|
*APRECIAZA
modul de
desfasurare a lectiei, nominalizeaza elevii care s-au
comportat bine si foarte bine pe parcursul activitatii.
*ACORDA
CALIFIVATIVE
|
*ASCULTA aprecierile si observatiile.
Completeaza cu pareri personale.
|
- conversatia
- aprecierea
-
observatia
*frontal
|
- observarea
sistematica
|
|
8.
|
Tema
acasa
|
|
1’
|
*CERE elevilor sa scrie acasa un scurt text, cu minim
cinci ortograme, in care sa fie vorba despre marul primit ca
premiu.
|
*RETIN tema pentru acasa
(noteaza).
|
-conversatia
|
|

|