Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

CATEGORII DOCUMENTE





Gradinita

Violenta si agresivitatea - SCENARIU PENTRU ORA DE DIRIGENTIE

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic







DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
Sunetul „o” (tema) - Coloreaza imaginea al carei nume contine sunetul „o”
Particularitati ale dezvoltarii psihice in plan ontogenetic
FISA PSIHOPEDAGOGICA
PROIECT DIDACTIC CLASA: a XII-a GEOGRAFIA ROMANIEI EVOLUTII SI STRUCTURI GEODEMOGRAFICE
FUNCTIILE PEDAGOGICE SI METODICE ALE MIJLOACELOR DE INVATAMANT IN PREDAREA GEOGRAFIEI
Functiile scolii
CRITERIILE DE RECRUTARE PENTRU ADMITEREA IN INVATAMANTUL MILITAR
Mijloace de implementare “PROIECTUL HORTUS”
Educatie si societate.Dimensiunea educativa a dezvoltarii economico-sociala si culturala
Mass-media si interventiile educative neformale

SCENARIU PENTRU ORA  DE DIRIGENTIE

Clasa- a IX a G, SAM



Scoala-Grup Scolar Edmond Nicolau

Tema-Violenta si agresivitatea

Obiectivul activitatii- identificarea situatiei de risc si a formelor de agresivitate pentru               

                                  evitarea si solutionarea lor

Metode si procedee:-conversatia

                                -dezbaterea

                                -problematizarea

                                -lectura de text

                                -exercitiul in grup

                                -analiza psihologica

Resurse materiale:   -hartie, carioca, creioane, articole de ziar, reviste, fise de lucru

Timp alocat-50 minute

Forma de organizare-pe echipe

Propunatorprof.Geanina Radu

Obiective operationale-precizarea cadrului conceptual                                  

                        -identificarea principalelor forme de violenta

                                    -evidentierea implicatiilor comportamentelor agresive asupra individului si a societatii

                                     -dezvaluirea unor modalitati specifice de prevenire si atenuare a comportamentelor agresive

Desfasurarea lectiei :

 

Organizarea clasei

-tema activitatii se regaseste in planificarea calendaristica si a fost  comunicata elevilor la inceputul anului scolar

-modul concret de desfasurare a activitatii a fost stabilit de comun acord cu clasa la finalul orei precedente de dirigentie

-elevii au fost grupati in sase echipe, a cate cinci elevi, fiecare echipa primind ca sarcina de lucru colectarea de informatii din mass-media, pe tema agresivitatii

-bancile au fost aranjate modular pentru a asigura posibilitatea muncii in grup si a permite dirigintelui accesul usor la fiecare echipa de lucru

-au fost elaborate mai multe fise de lucru, oferite elevilor pentru fiecare secventa a lectiei

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Desfasurarea activitatii

- propun ca sarcina de lucru o dezbatere pentru a clarifica intelesul principalilor termeni utilizati si corelatiile dintre acestia (violenta, forta, agresivitate, etc.)

-punctez ideea ca nu orice exercitare a fortei reprezinta un act de violenta

           -precizarea elementelor specifice violentei: nivel maxim al fortei si utilizarea abuziva

-recomand ca tema de meditatie: corelarea violentei cu nesocotirea ordinii politice

-elevii primesc FISA NR.1, rezolva aplicatiile in echipa si printr-un reprezentant al echipei comunica colegilor solutiile adoptate

-urmatoarea sarcina de lucru vizeaza o dezbatere combinata cu exemplificari privind formele de violenta si implicatiile acesteia sub diferite aspecte:

                          -fizic(maltratare, schilodire, ucidere)

                          -psihic(manipulare, persuasiune, violenta simbolica)

                          -moral (defaimare, calomnie, acuzare pe nedrept)

                          -al identitatii socio-culturale(discriminare rasiala, etnica, religioasa, culturala)



-pe baza FISEI NR.2 elevii abordeaza concret acest subiect

-prin exemplificari individuale elevii prezinta diverse forme ale violentei (fizica si morala, intentionata si neintentionata, directa si indirecta, privata ii publica, vizibila si mascata)

-recomand ca tema de meditatie urmatorul enunt: » Omul este violent prin natura sa, sau aceasta insusire este dobandita »?

-urmatoarea sarcina de lucru:joc de rol ;pe baza urmatorului enunt : » tanar,autor al unor acte de  violenta,isi motiveaza comportamentul prin influenta negativa a mediului extern », propun fiecarei ehipe sa comenteze de pe o anumita pozitie :

                        - a celui in cauza

                        -a parintilor

                        -a prietenilor

                        -a celor agresati

                        -a politiei

                        -a justitiei

-pe baza dovezilor acumulate anterior solicit elevilor sa rezolve aplicatiile din FISA NR.3

-in continuare supun dezbaterii elevilor aspecte legate de promovarea violentei prin alte canale mass-media, in special televiziunea ii cinematograful

-propun spre rezolvare aplicatiile din FISA R.4

-urmaoarea sarcina de lucru vizeaza discutarea unor aspecte de agresivitate si violenta prezente in viata cotidiana, la care au asistat sau au fost implicati intr-un fel sau altul(agresivitate in trafic, la volan, pe stadioane, la cozi, in discoteci, in scoli,etc)

-ofer elevilor FISA NR.5 si canalizez activitatea spre efectuarea unor analize psihologice

-pe baza aplicatiilor din aceasta fisa concluzionez asupra perceptiei elevilor asupra fenomenului violentei si a modul specific in care ei se raporteaza la agresivitatea semenilor

Observatii:     -pe parcursul desfasurarii activitatii,las libertate de exprimare a opiniilor si incurajez formularea unor puncte de vedere personale

                      -solicit elevii sa faca apel la experienta de viata proprie

                       -stimulez un climat deschis, de dialog si lansez ancore spre temele care vor fi dezbatute in viitor

                       -recomand elevilor o alternativa la comportamentul violent, implicand ratiune, toleranta, chibzuinta, blandete, intelegere.                           

Asigurarea relatiei de feed- back:   -Pentru a avea o imagine asupra a ceea ce a prezentat mai multa importanta pentru elevi in cadrul acestei activitati educative, am solicitat la finalul lectiei ca sarcina educativa indicarea acelui eveniment care i-a marcat in mod deosebit in ultima perioada de timp, considerandu-l un exemplu tipic de agresiune                                                     - in ceea ce priveite conduita curenta a tinerilor, si ea marcata frecvent de gesturi, expresii, fapte, limbaj etc.cu note evidente de agrsivitate, elevii nu considera alarmante aceste acte, ele facand parte din normalul varstei , parte din ele corectandu-se in timp, acum fiind de cele mai multe ori doar expresia teribilismului

FISA NR. 1

1).Dati exemple de situatii in care :

   a) folosirea fortei duce la violenta

   b) folosirea fortei impiedica producerea unor acte de violenta

2) Credeti ca exista violenta justificata ?

3) Ce parere aveti despre situatiile in care se manifesta violenta impotriva mediului natural, ca de exemplu atunci cand se da foc unei paduri in mod intentionat ?

4) Presupunem ca mergeti cu tramvaiul ii un tanar  este agresat de catre altul in mod nejustificat ;nici un calator nu intervine

    a) ce trebuie sa faca tanarul agresat ?

    b) ce trebuie sa faceti voi intr-o asemenea situatie?

    c) s-ar putea justifica in vreun fel lipsa de interventie din partea celorlalti calatori?

    d) credeti ca pasagerii sunt complet anevinovatia, chiar daca agresorul este mai puternic in comparatie cu ei?

FI}A NR. 2




1) Cautati exemple de grupuri care se confrunta datorita unor divergente, pentru fiecare dintre ele celalalt fiind vinovat.{incercati sa formulati cateva acuzatii pe care si le aduc reciproc ; imaginati-va diferite modalitati (violente sau neviolente) de rezolvare a

disputelor .Comentati si argumentati-va opiniile

2) Analizati tipul de violenta prezent in urmatoarele situatii:

     a) o lovitura de stat

     b) amenintarea cu folosirea bombei atomice

     c) daramarea unei biserici

     d) dispersarea de catre politie a unor suporteri huligani

     e) luarea de ostateci , persoane civile

FISA NR. 3

1)      Incercati sa construiti o pledoarie, ca si cum ati fi la tribunal,in favoarea unui tanar care a comis o infractiune grava (spargere, talharie, viol), tanarul in cauza provenind dintr-un mediu social mizer, defavorizat. Credeti ca se pot gasi argumente care sa convinga completul de judecata ca tanarul, desi e vinovat, nu este cel care trebuie sa poarte raspunderea ? Poate judecatorul sa considere ca doar societatea este raspunzatoare pentru faptele lui ?

2)      Alegeti dintr-un ziar un articol in care sunt prezentate fapte de violenta. Expuneti continutul sau colegilor, evidentiind :

         a) natura problemei (specificul sau tipul faptelor, conditiile in care au avut loc

         b) presupozitiile ziaristului (conceptia lui despre violenta, despre om, despre             societate, despre actul de informare a cititorului

          c) modul in care a fost scris articolul ii rostul probabil al publicarii lui      

FISA NR. 4

1)      Imaginati-va o reclama de televiziune care sa recomande in mod convigator toleranta sau care sa indemne la calm, cumpatare, sange rece etc. Discutati-o cu ceilalti colegi.Credeti ca ar avea succes?

2)      Credeti ca ar trebui interzis accesul copiilor si tinerilor sub 16 ani la filmele considerate a fi violente?De ce da, de ce nu ?

3)      Sa presupunem ca nu ar exista decat filme cu personaje pozitive ii actiuni bune. Credeti ca astfel ar fi mai putina violenta in lumea contemporana ? Argumentati

FISA NR. 5

1)      Faceti o lista cu principalele cinci trasaturi pe care ar trbui sa le aiba:

            a)un elev

            b) un profesor

            c) o clasa

            d) dirigintele

pentru ca atmosfera din clasa sa va faca sa veniti cu placere la icoala

2)      Care sunt situatiile din viata de elev carora le pastrati o amintire placuta ?

3)      Care sunt situatiile din viata de elev, pe care ati vrea sa le uitati ?

4)      Noi resimtim ca pe ceva nedrept si ostil acele gesturi sau acte care nu ne convin, facute de ceilalti la adresa noastra. Dar, la randul nostru , cum procedam?

          








Politica de confidentialitate

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2819
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2019 . All rights reserved

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site