Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE






Gradinita

Poezii si cantece

PROIECT DE ACTIVITATE GRUPA: „Albinutelor” ( mijlocie) „Surprizele purcelusului”

Gradinita

+ Font mai mare | - Font mai mic

DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
PROIECT DE ACTIVITATE - GRUPA: pregatitoare, Pomi infloriti
LISTA PARTILOR DE VORBIRE DIN LIMBA ENGLEZA
PROIECT DE ACTIVITATE GRUPA: mica A”Clasa Soarelui’ - Numaram uneltele
PROIECT EDUCATIONAL “DIN INIMI, PENTRU INIMI”
CARNAVALUL VESEL
PROIECT DE ACTIVITATE Matematica si stiinte Cum este,a fost si va fi aici pe pamint?”
PROIECT DE ACTIVITATE, Grupa: MICA, FLORI
O LECTIE DE SANATATE
PROIECT DIDACTIC GRUPA PREGATITOARE - EDUCAREA LIMBAJULUI „PRASLEA CEL VOINIC SI MERELE DE AUR”
EVALUAREA IN INVATAMANTUL PRESCOLAR ACTUAL

TERMENI importanti pentru acest document

: cei trei purcelusi proiecte de activitate : proiect de activitate cei trei purcelusi : purcelul proiect didactic gradinita : proiect de activitate la gradinita-Cum ma comport la gradinita :


PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 20 ianuarie 2009

GRUPA: „Albinutelor” ( mijlocie)

Domeniul experiential: Limba si comunicare ( D.L.C. )

TEMA: „Surprizele purcelusului”

FORMA DE REALIZARE: joc didactic

TIPUL ACTIVITATII: consolidarea cunostintelor si  priceperilor dobandite

SCOPUL ACTIVITATII: stimularea exprimarii orale, utilizarea corecta a structurilor verbale, dezvoltarea creativitatii si expresivitatii limbajului oral.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

         -sa audieze cu atentie povestea;

         -sa raspunda corect la intrebari legate de continutul povestii;

         -sa-si insuseasca corect forma de singular si plural  a substantivelor, precum si formarea deprinderii de a le include in propozitii;

         -sa deprinda lucrul cu calculatorul si abilitatile de utilizare a informatiilor primite prin intermediul softurilor educationale;

         -sa utilizeze corect mouse-ul;

-sa asculte cu atentie cerinta;

-sa raspunda corect la ghicitori.

METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiul, demonstratia, problematizarea

MATERIAL DIDACTIC: calculator, soft educational cu povestea, jetoane cu un animal sau mai multe, soft educational cu ghicitori despre animale.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC: „Programa activitatilor instructiv educative in gradinita de copii „ „Metode interactive de grup”-ghid metodic Editura Arves

DURATA: 20-25 minute

EDUCATOARE: Dosa Ramona, Gr. „Academia piticilor”, Cluj-Napoca

Evenimentul

 didactic

Continutul          stiintific                    

Stategiile                 

 didactice                

Evaluare

Moment

organizatoric

Se aranjeaza mobilierul  si materialele necesare desfasurarii activitatii.Se aseaza copiii pe scaunele.

Captarea atentiei

Se va face cu ajutorul unui purcelus de plus care vine la noi in grupa si se prezinta.

-Buna ziua. Eu sunt un purcelus de plus mic si jucaus si ma cheama Lusu. Da, eu sunt purcelusul Lusu. Eu am auzit ca in grupa „Albinutelor” sunt copii isteti si draguti care iubesc animalele si o sa ma primeasca si pe mine la ei in grupa. Eu vreau sa aflu cum e o zi la gradinita, cum se joaca copiii aici. Ma primiti? Sa stiti ca nu am venit singur, am adus cu mine mai multe surprize pe care le-am dat doamnei educatoare. Ca sa primiti aceste surprize trebuie sa-mi aratati cat de cuminti sunteti si ce  frumos stiti sa lucrati si sa va jucati voi in gradinita.

conversatia

Interesul

pentru continutul activitatii

Observarea

comporta-

mentului

Anuntarea

temei

-Va place cine a venit la noi? Pentru ai putea arata purcelusului ce copii isteti sunteti eu zic sa ne jucam un joc pe care

sa-l numim „Surprizele purcelusului”. Acest joc ne va arata cine stie sa asculte o poveste, cine stie sa vorbeasca corect in propozitiisi cine stie sa se joace frumos la calculator.

conversatia

explicatia

Desfasurarea

activitatii

Vom trece la desfasurarea jocului respectand  urmatoarele variante:

Varianta I

Se va audia povestea „Cei trei purcelusi”.

Se va raspunde la intrebarile legate de continutul povestii.

Varianta II

Ia priviti ce vedeti  aici? (le arat un jeton pe care este desenat un purcel).

Dar aici cati purcei sunt, mai multi sau mai putini? (le arat un jeton pe care sunt desenati mai multi purcei)

Aici ce vedeti? (un lup)

Dar aici ce vedeti? (mai multi lupi)

O sa ne jucam acum un joc care se numeste „Eu spun una tu spui multe”.

Cum se numeste jocul?

Vreau sa-i aratam purcelusului Lusu ca voi stiti sa vorbiti corect despre un obiect sau mai multe obiecte, despre un animal sau mai multe animale. Pe masa albastra avem jetoane cu un animal, ele sunt asezate cu fata in jos sa nu le vedeti, iar pe masa portocalie avem jetoanele cu mai multe animale, asezate cu fata in sus. Un copil vine si ia de pe masa albastra un jeton si spune „Eu am un urs”, iar alt copil cauta pe masa portocalie jetonul cu mai multi si spune „Eu am mai multi ursi”.

In timpul desfasurarii jocului voi aranja jetoanele pe fliptceart in perechi.

Varianta III

Pentru ca ati stiut sa folositi corect substantivele la singular si plural, purcelusul Lusu v-a mai pregatit o surpriza.

Este vorba de spre un alt joc „Ghici, ghicitoarea mea”

Acest joc se desfasoara cu ajutorul calculatorului, folosindu-se o prezentare power point a ghicitorilor si a raspunsurilor acestora.

Copiii vor asculta ghicitoarea, vor da raspunsul si apoi vor verifica daca este corect raspunsul cu ajutorul tastaturii si a mouse-ului.

Prucelusul Lusu este atent pe tot parcursul des fasurarii activitatii si intervine daca este nevoie.

povestirea

problema-tizarea

conversatia

explicatia

demonstra-tia

exercitiul

explicatia

demonstra-tia

exercitiul

Relationare

prin actiune si

comunicare

Raspunsu-

rile copiilor

Observarea comporta-

mentului

Raspunsuri

Comporta-mente

Atitudini

Incheierea

activitatii

Se vor face aprecieri individuale si colective atat asupra modului de lucru al copiilor, cat si asupra comportamentului lor in timpul activitatii. Se vor impartii recompensele ( surprizele purcelusului ).

conversatia

Aprecierea

modului de

lucru

Recompen-se

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 799
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved