Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

Poezii si cantece

PROIECT DE ACTIVITATE - GRUPA: Mare, Educarea limbajului, Eu spun una, tu spui multe!

Gradinita



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DE ACTIVITATE



UNITATEA: Gradinita cu P.P. nr. 1 Motru

EDUCATOARE:

GRUPA: Mare

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului

TEMA: "Eu spun una, tu spui multe!"

MIJLOCUL DE REALIZARE: Joc didactic

TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare

SCOPUL ACTIVITATII: Consolidarea deprinderilor de a folosi corect singularul si pluralul

substantivelor, precum si a deprinderii de a le include corect in

propozitii scurte sau dezvoltate, respectand acordul dintre subiect

si predicat; dezvoltarea atentiei voluntare, a memoriei vizuale si

stimularea rapiditatii in gandire.

OBIECTIVELE OPERATIONALE:

La sfarsitul activitatii copiii vor putea:

O1 - sa asculte si sa inteleaga cerintele formulate de educatoare;

O2 - sa denumeasca in mod corect imaginea de pe jeton;

O3 - sa formulize propozitii in care sa folosesca in mod corect singularul si pluralul

substantivelor;

O4 - sa precizeze si sa corecteze greselile de exprimare ale colegilor;

O5 - sa participe cu interes la activitate.

SARCINA DIDACTICA: Alegerea unui jeton cu una sau mai multe imagini si exprimarea

corecta a substantivului la forma de singular si plural

REGULA JOCULUI Copiii sunt impartiti in doua grupe. Copilul numit de educatoare ridica

un jeton si denumeste obiectul (obiectele) de pe el. Un copil din echipa

adversa, cauta, ridica si denumeste forma de plural (singular) a

substantivului, iar colegii sai formuleaza propozitii folosind acest

substantive.

ELEMENTE DE JOC: surpriza, intrecerea, aplauzele, miscarea

METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, problematizarea,

diagrama Venn.

MATERIAL DIDACTIC: jetoane cu diferite imagini ce reprezinta unul sau mai multe obiecte,

planse cu diagram Venn, imagini de toamna si iarna si jetoane cu

elemente specifice fiecarui anotimp.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC: "Metodica predarii educarii limbajului"

"Jocuri didactice pentru dezvoltarea vorbirii"- editura Maiastra

Tg.-Jiu, 2006

"Metode interactive de grup" - Silvia Breben, Elena Goncea,

G. Renin, Mihaela Fulga

LOCUL DE DESFASURARE: Sala de grupa

DURATA: 25-30 minute

DESFASURAREA ACTIVITATII

EVENIMENTUL

DIDACTIC

CONTINUTUL STIINTIFIC

STRATEGIILE DIDACTICE

EVALUARE-INSTRUMENTE

SI INDICATORI

MOMENT

ORGANIZATORIC

Se aranjaza scaunelele sub forma de semicerc, se pregateste materialul necesar si se introduc copiii in sala de grupa.

CAPTAREA ATENTIEI

Se capteaza atentia copiilor sub forma de surpriza prin sosirea unei papusi care a venit sa se joace cu ei.

-frontal

-prezentare-receptare

-papusa

-observarea     

comporta-

mentului

copiilor

REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR

Se poarta o discutie cu copiii referitoare la notiunile invatate in ultima saptamana

-frontal si individual

-conversatia

-aprecierea

raspunsurilor

ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR

Se anunta titlul jocului "Eu spun una, tu spui multe", modul de desfasurare si obiectivele intr-un mod accesibil copiilor

-frontal

-prezentare-receptare

- observarea

comporta-

mentului

DIRIJAREA INVATARII

Se explica regulile jocului si modul de desfasurare al acestuia. Astfel, voi spune copiilor ca pe masutele din fata lor sunt asezate mai multe imagini care denumesc unul sau mai multe obiecte. La semnalul meu, un copil vine, ridica un jeton si-l denumeste. Un copil din echipa adversa cauta jetonul care indica forma de plural, iar colegii sai de echipa vor formula propozitii folosind aceasta forma.

Se desfasoara jocul de proba, apoi se imparte colectivul de prescolari prin numarare in doua echipe, in vederea inceperii jocului.

-frontal

-explicatia,

demonstratia,

exercitiul

-jetoane

-aprecieri privind intelegera regulilor jocului

OBTINEREA PERFORMANTEI

Se trece la desfasurarea propriu-zisa a jocului, in timpul caruia voi urmarii daca prescolarii folosesc corect formele de plural si singular, daca se exprima corect si daca participa cu interes la joc.

-pe grupuri si frontal

-jetoane

-aprecieri privind realizarea corecta a sarcinii

ASIGURAREA RETENTIEI

In complicarea jocului se foloseste diagrama Venn si alte jetoane . Se distibuie fiecarui grup cate un plic.

In unul din plicuri se gaseste o imagine din anotimpul toamna si jetoane cu un element sau mai multe elemente specifice acestui anotimp, iar in celalalt plic jetoane cu un element sau mai multe elemente specifice anotimpului iarna si o imagine de iarna. Se explica noile reguli si se cere copiilor sa aseze in cercul rosu jetoanele cu forma de singular, iar in cel verde pe cele cu forma de plural. In intersectie se asaza elementul comun. Fiecare grup isi va rezolva sarcina, iar apoi se verifica, se corecteaza si se apreciaza rezolvarea sarcinii.

-pe grupuri si frontal

-diagrama Venn

- 2 planse cu diagram Venn, 2 plicuri cu jetoane cu unul sau mai multe elemente si imagini de toamna si iarna.

-apreciari privind corectitudinea rezolvarii sarcinii si a modului in care au colaborat copiii

EVALUARE

Se fac aprecieri generale si individuale referitoare la indeplinirea obiectivelor propuse

-frontal si individual

-prezentare



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 6636
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved