Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

Poezii si cantece

Proiect de activitate grupa:mare - sa vorbim corect romaneste

Gradinita



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 3.12.2010

GRUPA Mare I



DOMENIUL DE ACTIVITATE:DLC-Educarea limbajului

SUBTEMA: "Noi suntem Romani"

SUBIECTUL:"Sa vorbim corect romaneste"

MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic

TIPUL ACTIVITATII: fixarea cunostintelor

OBIETIVE CADRU:

  1. Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala, de intelegere si utilizare corectaca semnificatiilor structurilor verbale, orale;
  2. Educarea unei exprimari verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical, sintactic;
  3. Dezvoltarea creativitatii ti expresivitatii limbajului oral.

OBIECTIVE DE REFERINTA:

a)     Sa participe la activitatile de grup, inclusiv la activitatiile de joc, atat in calitate de vorbitor, cat si in calitate de auditor;

b)     Sa distinga sunetele ce compun cuvintele si sa le pronunte corect;

c)     Sa utilizeze materialele scrise in vederea executarii unei sarcini date;

d)     Sa utilizeze efectiv instrumentele de scris, stapanind deprinderile motrice elementare necesare folosirii acestora;

e)     Sa utilizeze desene, simboluri pentru a transmite semnificatie.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O.1-sa intuiasca imagini;

O.2- sa precizeze sunetul cu care incepe cuvantul;

O.3-sa desparta in silabe cuvantul dat;

O.4- sa alcatuiasca propozitii cu cuvantul dat, in care acesta sa se afle la inceputul, la mijlocul si la sfarsitul propozitiei;

O.5- sa dea exemple si de alte cuvinte      care incep cu acelas sunet;

O.6- sa reprezinte grafic propozitii, cuvinte, silabe;

O.7-sa rezolve fisa individuala de lucru.

REGULILE JOCULUI: La semnalul educatoarei, copilul numit rezolva sarcina didactica: va alege o imagine , va spune ce reprezinta, va spune sunetul cu care incepe cuvantul si va desparti in silabe cuvantul.

ELEMENTE DE JOC:

surpriza

aplauzele

METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: explicatia, exercitiul, conversatia, problematizarea,

MATERIALE SI MIJLOACE DIDACTICE: jetoane cu diferite imagini pe tema primaverii, fise, recompense, tabla, creta, creioane negre.

BIBLIOGRAFIE:

Curriculum pt. invatamantul prescolar", MECT, 2008

Modulul 3 PRET ,"Noi repere ale educatiei timpurii in gradinita "

Ioab Damsa, "Dezvoltarea vorbirii in gradinite de copii", ed. Didactica si pedagogica, Bucuresti 1996

ETAPE

OBIEC-TIVE

ACTIVITATEA EDUCATOAREI

ACTIVITATEA COPIILOR

METODE SI PROCEDEE DIDATICE

MATERIALE SI MIJLOACE DIDACTICE

FORMA DE ORGANI-ZARE

1.Moment organizatoric

Se pregateste climatul optim, necesar desfasurarii activitatii.

Copii se pregatesc de activitate.

Conversatia

2.Captarea atentiei

Se realizeaza prin descoperirea celor doua cosulete surpriza.

Vreti sa descoperim ce este in fiecare cosulet?

In primul cosulet este un plic cu jetoane cu imagini si fise.In al doilea cub sunt recompense pe care le vor primii doar copiii care participa activ la lectie.

Cosul cu surprize

Da.

Copiii sunt atenti.

Conversatia

Doua cosulete

3.Anuntarea temei si a obiectivelor

Haideti sa vedem ce avem in       cosulet:

a) avem un plic in care sunt jetoane cu diferite imagini.Voi va trebui sa extrageti cate o imagine, sa o denumiti, sa spuneti cu ce sunet incepe, sa despartiti cuvantul in silabe, sa alcatuiti propozitii cu cuvantul dat , sa descoperim alte cuvinte care incep cu acelas sunet si sa reprezentam grafic propozitia.

c)tot in cosulet mai sunt fise pe care le vom rezolva impreuna.

Copiii sunt atenti.

Expunerea

Frontal

4.Reactuali-zarea cunostintelor

Ne amintim ce stim despre sunet, silaba, cuvant, propozitie.

-Ce este sunetul?

-Ce este silaba?

Copiii raspuns:

-Sunetul este cea mai mica parte sonora a cuvantului.-Silaba este partea de cuvant rostita u o singura deschidere de gura.

Problemati-zare

ETAPE

OBIEC-TIVE

ACTIVITATEA EDUCATOAREI

ACTIVITATEA COPIILOR

METODE SI PROCEDEE DIDATICE

MATERIALE SI MIJLOACE DIDACTICE

FORMA DE ORGANI-ZARE

-Ce este cuvantul?

-Ce este propozitia?

5.Dirijarea invatarii

a) explicarea jocului

b)jocul de proba

c)jocul propriu-zis

O.1

O.2

O.3

O.4

Acum ca ne-am amintit aceste lucruri, haideti sa-i aratam zanei Primavara ca stim sa vorbi clar si corect romaneste.

Un copil cuminte va veni sa extraga din cosulet un jeton cu imagine.Acesta va trebui sa recunoasca imaginea, sa o denumeasa, sa spuna cu ce sunet incepe cuvantul, sa desparta cuvantul in silabe, sa alcatuiasca propozitii (in care cuvantul sa fie la inceputul propozitiei, mijlocul si sfarsitul acesteia), sa dea exemple de alte cuvinte care incep cu acelas sunet si sa reprezinte grafi propozitia.

Haideti sa vedem daca am inteles.Un copil sa vina sa extraga un jeton.

-Ce imagine este reprezentata pe jeton?

-Cu ce sunet incepe?Da exemple si de alte cuvinte care incep cu acelas sunet.

-Desparte cuvantul in silabe.

-Alcatuieste o propozitie in care cuvantul dat sa se afle pe rand la inceputul propozitiei, la mijlocul si la sfarsitul acesteia.

In acest timp si ceilalti copiii se vor gandi la propozitii, iar educatoarea prin sondaj, va n umi cate un copil pentru a exemplifica propozitia.

Educatoarea alege cativa copiii care, ajutati de colegii lor vor rezolva sarciniile jocului..Aceasta va antrena toti copiii in joc, urmarind ca toate raspunsurile sa fie corecte si clare.

Copiii sunt atenti la expliatiile educatoarei.

Copiii dau exemple de propozitii si o scriu grafic la tabla.

Copiii participa la joc.

Explicatia

Conversatia

Exercitiul

problemat-izarea

Exercitiul

metoda cubului

Jetoane cu diferite imagini

cubul

frontal

ETAPE

OBIEC-TIVE

ACTIVITATEA EDUCATOAREI

ACTIVITATEA COPIILOR

METODE SI PROCEDEE DIDATICE

MATERIALE SI MIJLOACE DIDACTICE

FORMA DE ORGANI-ZARE

6.Obtinerea performantei

Educatoarea imparte fisele explica cerintele acesteia.

Pe fiecare fisa se afla trei imagini, iar copiii vor trebui in dreptul imaginii sa reprezinte grafic cuvantul.

Copiii lucreazala fisele individuale.

Exercitiul

Fisa individuala

Indivi-dual

7.Incheierea activitatii

Se fac aprecieri generale si individuale asupra desfasurarii activitatii si asupra comportamentului copiilor facand referire la obiectivele propuse.

Educatoarea recompenseaza copiii activi si cuminti.

Copiii sunt atenti si se bucura de recompense.

Conversatia

Recompen-se

Frontal



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 1656
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved