Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

Poezii si cantece

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA GRUPA PREGATITOARE "CU CE SI CUM EXPRIMAM CEEA CE SIMTIM"?

Gradinita



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

DATA



GRADINITA NR.59 GALATI

GRUPA PREGATITOARE

EDUCATOARE:

TEMA: "CU CE SI CUM EXPRIMAM CEEA CE SIMTIM"?

FORMA DE REALIZARE ACTIVITATE INTEGRATA:

" CALATORIE IN LUMEA POVESTILOR"

TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare-verificare de cunostinte

I. ACTIVITATI DE GRUP

- PE DOMENII EXPERIENTIALE - A.D.E.

DOMENIUL: LIMBA SI COMUNICARE

DENUMIREA ACTIVITATII : JOC DIDACTIC

TEMA "CASUTA POVESTILOR"

OBIECTIVE DE REFERINTA VIZATE

Sa participe la activitatile de grup in calitate de vorbitor cat si in calitate de auditor.

COMPORTAMENTE :

  • Ia parte la discutii in grupuri informale ;
  • Intreaba si raspunde la intrebari
  • Intrebuinteaza regulile unui dialog
  • Prezinta si face prezentari

Sa inteleaga si sa transmita mesaje simple; sa reactioneze la acestea

COMPORTAMENTE:

  • Transmite un mesaj simplu in cadrul jocului sau activitatii de verificare;
  • Raspunde adecvat( verbal sau comportamental) la ceea ce i se spune ;
  • Se exprima corect pentru a se face inteles ;
  • Solicita ajutorul educatoarei cand nu intelege un mesaj.

Sa audieze cu atentie un text, sa retina ideile acestuia si sa demonstreze ca l-a inteles

COMPORTAMENTE:

  • Urmareste linia unei povesti, concomitent cu imaginile ori povestea redata de educatoare, coleg;
  • Demonstreaza intelegerea textului apeland la diferite modalitati de redare a acestuia, repovestire, dramatizare, desen etc.

Sa recepteze un text care i se povesteste, citeste, intelegand in mod intuitiv caracteristicile expresive si estetice ale acestuia;

COMPORTAMENTE:

  • Realizeaza dramatizari sau jocuri de rol pornind de la textul unei povestiri, utilizand vorbirea dialogata, nuantarea vocii intonatia cu ajutorul educatoarei, folosind indicatiile sugerate de text;
  • Utilizeaza calitatile expresive ale limbajului oral si ale celui corporal in transmiterea unor idei si sentimente.

II. ACTIVITATI LIBER ALESE -A.L.A./ SECTOARE/ZONE/-Comportamente

1. BIBLIOTECA: -"Casuta povestilor"- joc didactic

- Fisa: " Personaje indragite din povesti"

COMPORTAMENTE URMARITE:

  • Sa"citeasca" imagini din povesti, sa recunoasca povestea;
  • Sa recunoasca din ce poveste face parte fragmentul povestit;
  • Sa enumere personajele pozitive si negative indiferent de povestea din care fac parte;
  • Sa formeze propozitii;
  • Sa recunoasca sunetul initial dintr-un cuvant

2. ARTA: "Scena din poveste"- pictura

COMPORTAMENTE URMARITE:

  • Sa execute lucrari individuale;
  • Sa execute efecte plastice cu pensula;
  • Descrie lucrarea proprie sau a celorlalti, tinand cont de aspectul lor si de sentimentele pe care acestea le trezesc in sufletul copilului ;
  • Propune posibilitati de valorificare a lucrarilor( expozitii, decorari)

JOC DE ROL: "De-a actorii 

COMPORTAMENTE URMARITE :

  • Sa interpreteze roluri, manuind papusi, jucarii ce reprezinta
  • Sa transpuna stari sufletesti ale personajelor din povesti;
  • Sa interactioneze cu alti copii pentru a reda firul unei povesti.

JOC DE MASA -PUZZLE "In lumea povestilor"

COMPORTAMENTE URMARITE:

  • Sa asambleze piesele de puzzle intr-o imagine relevanta( corecta), reprezentand o scena din poveste;
  • Sa compuna propozitii dezvoltate avand ca suport intuitiv imaginea puzzle;
  • Sa povesteasca un fragment din povestea ilustrata;
  • Sa precizeze sunetul initial dintr-un cuvant ales.

STRATEGII DIDACTICE

METODE SI PROCEDEE:

Brainstorming-ul

Expunerea

Povestirea

Munca in echipa

Aprecierea verbala

Explicatia

Problematizarea

Exercitiul

Conversatia

MIJLOACE DE INVATAMANT:

Casuta, bagheta, papusi, masti, planse, carti, jocuri de masa, rame, panze, placi de faianta, siluete, decor

FORME DE ORGANIZARE:

Frontal

Individual

Lucrul in perechi

Lucrul in grup

BIBLIOGRAFIE:

  • Curriculum pentru invatamantul prescolar (3-6/7 ani), M.E.C.T.-2008
  • Ghid pentru proiecte tematice. Activitati integrate pentru prescolari.

Didactica Publishing House 2008

  • Orientari metodice privind aplicarea programei activitatilor instructive-educative in gradinita de copii. Editura Scoala Galateana 2006
  • Aspecte teoretice si practice in abordarea metodei proiectelor la varstele timpurii. ISJ Galati/ C.C.D. Galati/ Editura Scoala Galateana 2007
  • Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii. Editia a II-a revizuita. M.E.C./Bucuresti 2005
  • Educarea limbajului in invatamantul prescolar, Magdalena Dumitrana,

Volumul 1 si 2,Editura Compania

DESFASURAREA JOCULUI DIDACTIC

"CASUTA POVESTILOR"

SARCINA DIDACTICA:

recunoasterea personajelor din povestile cunoscute, precizarea calitatilor acestora;

reproducerea unui fragment din poveste

REGULILE JOCULUI:

  • copilul atins de bagheta va alege o plansa ilustrativa dintr-o poveste si va povesti un fragment, precizand din ce poveste face parte imaginea;
  • raspunsurile corecte vor fi apreciate prin aplauze.

ELEMENTE DE JOC: versuri, momente surpriza, miscare, aplauze.

"Bagheta fermecata la drum porneste

Si la se opreste."

MATERIAL DIDACTIC: bagheta fermecata, imagini din povesti cunoscute, masti, papusi,costum, fisa individuala de lucru

VARIANTA I

Copiii asculta( si recunosc un fragment dintr-o poveste cunoscuta si vor numi personajele si titlul povestii. Raspunde copilul atins de "bagheta fermecata".

Alti copii precizeaza ce alte personaje intalnesc in aceasta poveste. Sunt enumerate personajele pozitive si cele negative.

VARIANTA a II-a

Recunoasteti personajul?( Fata babei)

Cum se numeste povestea in care intalnim personajul acesta?

Ce fel de personaj este? De ce ?

(Motanul incaltat, Pinochio, Mama vitrega din Alba ca Zapada, Praslea cel voinic).

VARIANTA a III-a

Copiii aleg o imagine dintr-o poveste, precizeaza din ce poveste face parte imaginea si povestesc continutul acestuia.

Aleg un personaj si formeaza o propozitie precizand o insusire( harnicie, vitejie, bunatate..).Cu ce sunet incepe cuvantul?

VARIANTA a IV-a

Copiii isi aleg carti de povesti, precizeaza formulele de inceput si de sfarsit ale povestilor, povestesc dupa imagini, citesc cuvinte, titluri, pasaje din poveste.

Pot descrie un personaj, pot reda un moment si cer colegilor sa ghiceasca personajul si povestea.

VARIANTA a V-a

La indemnul unui personaj- papusa, copiii aleg personaje- siluete si le potrivesc intr-un decor adecvat, numesc povestea si personajele.

Copiii vor desemna un povestitor care va reda un fragment dintr-o poveste.

INCHEIEREA JOCULUI DIDACTIC "CASUTA POVESTILOR"

Copiii vor alege doua personaje preferate din povestile indragite si interpreteaza un dialog imaginar sau presupus ca facand parte din poveste.

EVALUAREA- la acest sector se va realiza prin rezolvarea unei fise de lucru independente.

FISA va urmari:

  • recunoasterea povestilor, enumerarea tuturor personajelor si caracterizarea lor pe scurt;
  • alege un cuvant, inspirandu-te din imaginile date si alcatuieste propozitii, spune cu ce sunet incepe;
  • coloreaza scena din povestea preferata.

DESCRIEREA SECTOARELOR

La sectorul ARTA, copiii vor gasi suporturi diferite, panza, faianta, hartie pentru a realiza pictura"Scena din poveste"

Indicatiile pentru realizarea unei lucrari reusite sunt sa foloseasca culoare multa si apa foarte putina, sa predomine culorile calde, pastelate.



Cand lucrarea va fi terminata, pictorul va cere unui coleg sa recunoasca povestea

si personajele.

Fiecare copil alege un cuvant specific din povestea ilustrata, precizeaza cu ce sunet incepe acesta.      

Micii pictori isi autoevalueaza lucrarea pe care o vor expune intr-un loc stabilit.

La sectorul JOC DE ROL, "Micii actori" isi aleg jucarii carora le vor da viata, fiecare interpretand un personaj si rolul acestuia.

Fiecare rotatie a copiilor va pune in scena alte personaje care sunt intr-o calatorie " in lumea povestilor"

Sectorul JOC DE MASA"In lumea povestilor".

Prescolarii care vor alege acest sector vor avea de rezolvat puzzle-uri din povesti iubite, cu personaje indragite.

Vor lucra cate doi, lucru in grup, vor comunica intre ei iar cand vor finaliza, povestesc pe rand un fragment din poveste.

Aleg un personaj, fac o propozitie dezvoltata. despre acesta, precizeaza ce fel de personaj este si ce inseamna pozitiv si negativ.

Educatoarea face aprecieri colective si individuale la acest sector.

FINALITATEA ZILEI

In incheiere copiii cu ajutorul educatoarei vor face aprecieri asupra rezultatelor obtinute la fiecare sector de activitate.

Tablourile realizate la sectorul"Arta" vor fi pregatite pentru o expozitie pe gradinita.

Sunt acordate calificative "FOARTE BINE"( NOTA 10") si diplome de merit pentru intreaga activitate.

MOMENTELE PROIECTARII DIDACTICE

1.CAPTAREA ATENTIEI

S-a realizat prin prezentarea "Casutei povestilor" si a baghetei fermecate.

2. ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR -

S-a facut in timpul conversatiei purtate la inceputul activitatii.

3. EXPLICAREA JOCULUI

Pentru ca jocul nostru sa fie distractiv va trebui sa raspunda doar copilul atins de bagheta.

Suntem atenti la felul cum povestim, precizam povestea si personajele.

Raspunsurile bune vor fi aplaudate.

4. DESFASURAREA PROPRIU-ZISA A JOCULUI

In prima parte a jocului se vor executa 2 variante ale acestuia iar celelalte se vor desfasura la sectorul BIBLIOTECA.

5. OBTINEREA PERFORMANTELOR.

Fiecare copil isi indeplineste sarcinile de lucru in mod independent demonstrand ca s-au atins obiectivele propuse.

6. ASIGURAREA RETENTIEI SI A TRANSFERULUI

Se realizeaza prin( varianta a V-a a jocului didactic), alegerea siluetelor, potrivirea intr-un decor adecvat si prin rezolvarea fisei individuale de lucru.

7. EVALUAREA PERFORMANTELOR

I. Feedback-ul s-a realizat prin recunoasterea povestilor, personajelor, interpretarea de roluri, autoapreciere.

II. Evaluarea s-a realizat in incheierea activitatii prin aprecieri individuale si colective si amenajarea unei expozitii cu lucrarile efectuate, fise de lucru independente si tablouri ( lucrari plastice).

SCENARIUL ZILEI

Activitatea zilei incepe cu INTALNIREA DE DIMINEATA.

Copiii sunt asezati in semicerc pentru a putea stabili fiecare un contact vizual cu toti membrii grupei.

Educatoarea, model de comportament, zambeste, ii priveste, transmite caldura si incurajare prin toate formele de comunicare- verbala, nonverbala.

1. SALUTUL( prima componenta a intalnirii de dimineata) porneste de la educatoare si este continuat de toti copiii grupei, fiecare face un compliment colegului, colegilor, doamnei educatoare.

IMPARTASIREA CU CEILALTI( a doua componenta a intalnirii de dimineata).

Schimbul de impresii, aducerea in prim plan a experientelor proprii, pareri despre o intamplare,un eveniment care l-au trait recent.

Acest moment solicita intreaga clasa si contribuie la realizarea unei intercunoasteri, la exprimarea libera in fata celorlalti, invatand sa asculte si sa-si exprime trairile.

Toti suntem foarte importanti astazi, vom fi mici vedete in fata musafirilor care va urmaresc cu multa dragoste intr-o zi frumoasa cu multe activitati.

Precizam anotimpul in care suntem, luna si ziua.

3. ACTIVITATEA DE GRUP( a treia componenta a intalnirii de dimineata)

  • Un cantec preferat
  • Rime vesele cu miscari adecvate

4. NOUTATILE ZILEI( a patra componenta a intalnirii de dimineata).

Toate mesajele vor fi scurte, adresate direct, tuturor.

Va plac povestile? Vom face o calatorie in lumea povestilor si vom poposi la "Casuta povestilor".

Aici ne asteapta personaje indragite, bagheta fermecata.

Aceasta zi este o zi a surprizelor placute si fiindca stiu ca va plac povestile propun sa facem impreuna o calatorie in lumea minunata a povestilor.

Pentru inceput ne vom opri la "Casuta povestilor".

Cu ajutorul baghetei fermecate vom invita personajele si povestile indragite aici la noi. Prezint obiectivele si anunt titlul jocului. Primele doua variante ale jocului se vor desfasura frontal cu intreaga grupa, apoi mergem la fiecare centru, sector, explicand sarcinile ce le revin copiilor.

Dupa prezentarea centrelor, copiii isi aleg locul unde vor lucra pentru inceput, urmand sa se roteasca pe la toate centrele, in special toti vor trece pe la sectorul BIBLIOTECA, continuand jocul didactic si rezolvand fisa de munca independenta.

Rotatia grupurilor se va face in asa fel incat toti copiii sa participe la sectorul BIBLIOTECA.

Dupa incheierea activitatii la fiecare centru se va face evaluarea, autoevaluarea si coevaluarea.

Vom organiza o expozitie cu lucrarile de la ARTA si BIBLIOTECA.




Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 5953
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved