Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE


Gradinita

Poezii si cantece

PROIECT DE ACTIVITATE OMUL DE ZAPADA - modelaj

Gradinita

+ Font mai mare | - Font mai mic



DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
FISA DE LUCRU - Recunoaste florile de primavara
PROIECT DIDACTIC - GRUPA: mica, Matematica, A cata jucarie este ?
PROIECT TEMATIC FRUCTE DE TOAMNA
„CAND/CUM SI DE CE SE INTAMPLA ?” - PROIECT TEMATIC : „Prietenii nostri, animalele”
Valorificarea resurselor umane in grupul scolar. Proiect de optimizare a activitatii in gradinita.
Grupa pregatitoare - fisa
Colaborarea dintre gradinita, scoala, familie,comunitate
Numarul si cifra 7
SOCIALIZAREA PRESCOLARULUI-INVESTITIE DE VIITOR - in cadrul institutionalizat al gradinitei
Litera N n

TERMENI importanti pentru acest document

: modelaj omul de zapada : omul de zapada modelaj : scritoube edu marilena daniela omul de zapada modelaj : om de zapada artificial :

PROIECT DE ACTIVITATE

            DATA: 31.01.2005

            GRUPA: mijlocie

            UNITATEA: Caminul nr. 8

            ACTIVITATEA: Artistico-plastica

            TEMA: OMUL DE ZAPADA

            TIPUL DE ACTIVITATE: de evaluare

            FORMA DE REALIZARE: modelaj

            SCOPUL:exersarea deprinderilor tehnice specifice modelajului; educarea dragostei de munca si a respectului fata de produsele acesteia; educarea capacitatii de a aprecia si a crea frumosul artistic

OBIECTIVE OPERATIONALE:

            COGNITIVE:

                        O1-sa intuiasca materialele folosite pentru realizarea lucrarii(coca, piper, morcovi, palarii confectionate din hartie colorata,maturi confectionate din bete de chibrituri, macheta unde vor fi asezati oamenii de zapada);

                        O2-sa pregateasca materialul de modelat (coca) prin framantare, rupere;

                        O3-sa indice modul de realizare a omului de zapada avand ca baza un model;

            PSIHOMOTORII:

                        O4-sa modeleze prin miscarea translatorie a palmelor fata de planseta, prin miscari circulare, aplatizare, apasare;

                        O5-sa redea forme de dimensiuni diferite prin aplicarea unor tehnici alternative ale modelajului;

                        O6 sa modeleze dupa tehnica prezentata, un om de zapada (din parti componente), ducand lucrarea la bun sfarsit;

            AFECTIVE:

                        O7-sa coopereze in realizarea unor lucrari plastice complexe;

                        O8-sa aprecieze obiectiv lucrarea proprie si pe cele ale colegilor, dupa criteriile date;        

            .

            STRTEGII DIDACTICE:

                        METODE SI PROCEDEE: exercitiul, conversatia, exlicatia, observatia, demonsratia, problematizarea

                        MIJLOACE DIDACTICE: un om de zapada artificial, o macheta  reprezentand o gradina imprejmuita cu un gardut si ornata cu brazi, coca, plansete, morcovi, piper, palarii din hartie colorata, maturi din bete de chibrituri

            FORMA DE ORGANIZARE: frontal / individual

            DURATA: 30 de minute

            EDUCATOARE: EDU MARILENA DANIELA

             

MOMENTELE

ACTIVITATII

OB.

OP.

CONTINUTUL

INSRUCTIV-EDUCATIV

STRATEGII

DIDACTICE

EVALUARE

I.Moment

organizatoric

-          asigurarea conditiilor igienico-sanitare,

-          amenajarea salii de grupa;

-          aranjarea mobilierului;

-          pregatirea materialului didactic;

-          organizarea colectivului de copii;

conversatia

explicatia

II.Captarea atentiei

III.Anuntarea temei

Captarea atentiei se va face cu ajutorul unui om artificial de zapada, care aduce cu el o ghicitoare si o poezie.

„Bate vantul suparat,

       Fulgi de nea a scuturat,

        Si pamantul a-mbracat.

          Copiii si-au pus manusi,

      Si-au pornit la sanius.

            De ghicit vezi, nu e greu,

                Ce anotimp e dragul meu?”

                         (IARNA)

Se vor recapitula cateva trasaturi caracteristice ale anotimpului iarna, precum si jocurile copiilor iarna (se dau cu sania, fac oameni de zapada, etc.)

Pentru ca nu poate vorbi, omul de zapada a adus cu el o poezie:

„Eu sunt omul de zapada / Asezat in colt de strada,

Vantul si cu soarele, / Mi-au topit picioarele.

Chiar daca-s mai mititel, / Nu sunt suparat defel.

Fulgii cand incep sa cada, / Se asterne iar zapada.

Toti copiii vor veni, / Impreuna vor munci,

Pe loc ma vor modela / Si-n gradina eu voi sta.”

„Astazi vom modela oameni de zapada, pe care la sfarsit ii vom aseza in aceasta gradina”.

conversatia

dialogul

problemati-

zarea

dialogul

observatia

conversatia

exlicatia

dialogul

frontal

frontal

IV.Desfasurarea activitatii

O1

O2

O3

O4

O5

O6

O6

Intuirea materialului didactic

Se va intui materialul didactic aflat pe masute.(coca, planseta, piperul, morcovul, palariile colorate, maturile din bete de chibrituri).

Demonstrarea tehnicii de lucru

Educatoarea le demonstreaza copiilor modul de lucru, modeland un om de zapada format din trei parti componente. Ii asaza palaria, ii pune ochi si nasturi din piper, ii da o maturica si apoi il asaza in gradina special pregatita.

Exercitii pentru incalzirea muschilor fini ai mainii

Se vor executa cateva exercitii pentru incalzirea muschilor fini ai mainii:

„Suntem fulgi de nea si zburam prin aer…”

„Ne imaginam ca in clasa este frig si ne incalzim mainile”

„Facem bulgari de zapada”

„Cantam la pian”

„Scuturam manutele”

Realizarea lucrarilor de catre copii

Copii framanta coca, o rup si modeleaza prin miscarea translatorie a palmelor bulgari din coca si ii asaza sub forma unui om de zapada, caruia ii pun palarie, ochi, nasturi si matura.

Educatoarea va ajuta copiii neindemanatici, va da indicatii individuale suplimentare, va corecta eventualele greseli.

converatia

dialogul

explicatia

demonstratia

exercitiul

dialogul

explicatia

exercitiul

individual

frontal

frontal

frontal

individual

V.Evaluarea performantelor

VI. Incheierea activitatii

O7

O8

O8

    Se vor analiza lucrari reusite si mai putin reusite.

Criterii de evaluare:

-acuratetea lucrarii

-estetica lucrarii

Se fac aprecieri finale cu privire la inteaga activitate.

Lucrarile tuturor copiilor vor fi expuse pe macheta special realizata.

conversatia

conversatia

frontal

frontal

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 1544
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved