Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE






Gradinita

Poezii si cantece

PROIECT DE ACTIVITATI INTEGRATE

Gradinita

+ Font mai mare | - Font mai mic


DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
Pastrarea specificului national in educatia prescolara
IMPACTUL ADHD ASUPRA VIETII COPILULUI SI MODALITATI DE INTERVENTIE IN LUCRU CU COPILUL CU ADHD
Litera N n
PROIECT DIDACTIC Grupa: Pregatitoare Educatie fizica
COMUNICAREA LA PRESCOLAR SI SCOLARUL MIC
PLANSA CU ANIMALE DE COLORAT
PROIECT DIDACTIC GRUPA : mijlocie - Natura
Planse de colorat cu Scufita Rosie
Litera S s
TABLOUL PSIHOLOGIC AL VARSTELOR PREMERGATOARE SCOLARITATII

TERMENI importanti pentru acest document

: activitati integrate : : planse de colorat cu lalele : jetoane gradinita :

                

PROIECT DE ACTIVITATI INTEGRATE

                                                         LALEAUA

                                                                De I. Mirea

                                                     

                                                              Am sadit in gradinita

                                                             O lalea mandra craita

                                                             Si ma rog la mandru soare

                                                            Sa-i dea haine lucitoare.

                                                           Nu stiu ce culoare are:

                                                           Rosie, galbena, alba, oare?

                                                          Este intaia mea minune

                                                          S- astept ziua de maine,

                                                          Sa o ud sa o-ngrijesc

                                                          Mare , mare sa o cresc,

                                                         

                                                                                                                     

                  

                                                                                                                   

                                                                                                                                                                        

                                                                                                                                         

                                                                                                                                                                                                              

                   Data: 29.04.2009

Grupa: Mica B

Categorii de activitati:

                         Jocuri si activitati alese( etapa I si etapa a-III-a)

                         Activitati pe domenii experientiale: Domeniul Stiinta ( Activitate matematica) si  Domeniul  Om si Societate ( Activitate practica).

Tema saptamanii : „Laleaua”

Forma de realizare: Activitate integrata

Tipul activitatii: Verificare si consolidare

                   Scopul: - verificarea si consolidarea cunostintelor privind utilizarea

                                   numeralului  cardinal  in limitele 1-3;

                                  -formarea deprinderii de a separa florile dupa criteriul culorii;

                                 - consolidarea unor abilitati practice specifice nivelului de dezvoltare        

                                   motrica.

Durata: 45 min.

Bibliografie:   

 - Revista Invatamantului prescolar nr. 1-2 /2009;

  -Curriculum pentru Invatamantul prescolar (3-6/7 ani), M.E.C.T. 20008

                                             

                                                                                                                                                                                                                                                        

                                                                                                                                      

                            Stiinte:

-Sa formeze grupa cu 3 obiecte;

-Sa coloreze grupa cu 2 obiecte;

-Sa taie cu o linie grupa cu un singur obiect.

 

             

                                                                                                                                               

Domenii experientiale: Stiinte si Om – societate

-Activitate matematica: joc didactic „Buchete de lalele”.

-Activitate practica: ”Laleaua”- colaj

 

Joc de masa:”Din jumatate-intreg”

-Sa identifice laleaua;

-Sa gaseasca jumatatea fiecarei flori;

-Sa formeze intregul.

 

Arta:

-Sa coloreze firele de iarba;

-Sa aplice hartia colorata pe partile componente ale lalelei.

 

 

 


                                                                                                                                         

 

 

 

                                                                                                                                         

 

     OBIECTIVE URMARITE IN CADRUL  DOMENIILOR EXPERIENTIALE:

1.    Domeniul Stiinte:

        Activitati matematice: „Buchete de lalele”-joc didactic

Obiective operationale:

-         Sa sorteze lalelele dupa culoare;

-         Sa formeze grupe de una, doua,trei lalele;

-         Sa rezolve fisa de lucru;

Materiale folosite: flipchard, lalele naturale, jetoane cu lalele, carioci, vaz

        Sarcina didactica: -Constituirea grupelor de obiecte dupa criteriul culorii.’

                     -numararea obiectelor in limitele 1-3.

       Regulile jocului: Copiii atinsi de bagheta magica sorteaza lalelele dupa criteriul culorii  asezandu-le in vaze, la indemnul educatoarei ies la flipchart si formeaza grupe de obiecte in limitele 1-3.

     Elemente de joc:  miscarea si manuirea materialului, aplauze,bagheta magica.

         

2.    Domeniul Om si societate:

          Activitate practica: „Laleaua” –colaj

Obiective operationale:

-         Sa utilizeze materialel adecvate pentru realizarea activitatii practice;

-         Sa rupa hartia in bucati mici;

-         Sa aplice hartia colorata pe partile componente ale lalelei.

Materiale folosite: autocolant de diferite culori, carioci.

                                                                                                                               

         

                                                                                                                           

                       ACTIVITATI PE CENTRE DE INTERES:

          STIINTE:

Sarcini de lucru:

          -Sa formeze grupa cu 3 obiecte;

          -Sa coloreze grupa cu 2 obiecte;

          -Sa taie cu o linie grupa cu un singur obiect.

Materiale folosite: fisa de lucru, carioci.

          ARTA:

Sarcini de lucru:

          -Sa coloreze firele de iarba;

          -Sa aplice hartia colorata pe partile componente ale lalelei.

Materiale folosite: carioci, autocolant de diferite culori.

    JOC DE MASA:

Sarcini de lucru:

          -Sa identifice laleaua;

          -Sa gaseasca jumatatea fiecarei flori;

          -Sa formeze intregul.

Materiale folosite:   flori din jumatati-intreg.

         Strategii didactice: conversatia, explicatia, demonstratia, surpriza,exercitiul,

                                         jocul didactic, aprecierea verbala.

                                                                                                                                        

                                                                                                                                       

                           

               INDRUMARI METODICE

          Ziua debuteaza cu „Intalnirea de dimineata”. Primul moment al Intalnirii de dimineata , „salutul” este initiat de catre educatoare („Buna dimineata florilor, ma bucur ca sunteti aici !”) si continuat apoi de fiecare copil in parte.

In momentul al doilea al „Intalnirii de dimineata”, „impartasirea cu ceilalti” s-a discutat despre interesul copiilor de a sti mai multe despre flori, generat de povestirea unuia dintre copii care a vizitat o florarie .

In momentul „activitatea de grup” copiii canta impreuna cu grupa cantecul „Infloresc gradinile”.

          Noutatile zilei” sunt stabilite de catre educatoare, impreuna cu grupa de copiii: se stabileste in ce zi si in ce data suntem astazi, se analizeaza  „Calendarul naturii” , se face prezenta copiilor si li se comunica ce vor face pe parcursul zilei: „ne vom juca cu lalelele, vom lipi bucati de hartie colorata pe partile componente ale lalelei, vom forma intregul si vom face miscare.

      Luni la activitatea de cunoastere a mediului, copiii observasera laleaua in sala de grupa. La finalul acelei activitati florile au fost puse in 2 galetuse pline cu apa.Am folosit acest detaliu ca pretext pentru a aranja pe culori, florile in vaze, explicand ca asa este frumos, dar si util pentru ca putem sa asezam apoi vazele in diferite locuri din clasa pentru a o infrumuseta. Acest moment a marcat inceputul jocului didactic matematic.Dupa ce s-au declarat multumiti de cum arata sala de grupa impodobita cu flori, copiii s-au grupat pe centre pentru a-si continua activitatea.

          Componentele urmarite in cadrul domeniului experiential „Om si societate” se realizeaza la centrul de activitate „Arta”.

                                                                                                                                          

                                                  

ETAPA A-III-A:

                                                                                                                                                                                                                  

ETAPELE ACTIVITATII

       

    DESFASURAREA ACTIVITATII

METODE SI PROCEDEE

RESURSE MATERIALE SI FORME DE ORGANIZA-RE

1.Moment organizato-ric

                    Pentru o buna desfasurare a activitatii se iau urmatoarele masuri:

                   -crearea spatiului ambiental necesar;

                   -pregatirea materialelor didactice;

                  

                  

                  

                   Frontal

2.Captarea atentiei

                   Se realizeaza prin descoperirea materialului didactic.

                  

                  

3.Anuntarea temei si a obiectivelor

                   Educatoarea anunta copiii ca vor desfasura jocul : „Buchete de lalele” si au ca sarcina sortarea lalelelor dupa culoare si formarea de grupe in limitele 1-3.

                   Explicatia

                  

                   Conversatia

                  

                  

                   Frontal

4.Prezenta-rea noului continut:  „Conduce-rea invatarii”

5.Obtinerea performan-telor

                   Se explica regulile si modul de desfasurare al jocului. Jocul se desfasoara frontal.

                   Jocul de proba se realizeaza de 1-2 ori.

                   Copiii sunt asezati in semicerc. In fata lor se afla 2 galetuse pline cu lalele de diverse culori( rosii, galbene si albe). Copiii au ca sarcina sa sorteze lalelele dupa culoare( lalelele rosii vor fi asezate in vaze rosii, lalelele galbene in vaze galbene iar cele albe in vaze albe).

                   In complicarea jocului se formeaza 2 echipe. Educatoarea numeste cate un copil de la fiecare echipa sa vina la flipchart  prin intermediul versurilor:

                                   „Un ,doi,trei

                                   Hai grupeaza  daca vrei”

                   Copiii au ca sarcina sa formeze grupe cu 1,2,3 obiecte de culori diferite( rosii, galbene si albe).

                  

                   Copiii sunt asezati la masute. In fata fiecarui copil se aseaza cate un cosulet ce contine lalele de diferite culori(rosii, galbene si albe).Copiii au ca sarcina sa gaseasca grupa cu trei obiecte.

                   TRANZITII:

                   „Daca vesel se traieste”, „Vine, vine primavara”.

                        Dupa o scurta pauza, educatoarea prezinta sectoarele si sarcinile de lucru din cadrul centrelor de activitate. 

                   La sectorul  STIINTA  copiii au ca sarcina rezolvarea fisei de lucru in care trebuie sa formeze grupa cu trei obiecte, sa coloreze grupa cu doua obiecte si sa taie cu o linie grupa cu un singur obiect.

                   La sectorul ARTA copiii au ca sarcina sa coloreze firele de iarba si sa aplice hartia colorata pe partile componente ale lalelei.

                   La sectorul JOC DE MASA au ca sarcina sa identifice laleaua, sa gaseasca jumatatea fiecarei flori si sa formeze intregul.

                  

                  

                    

                   Explicatia

                  

                   Conversatia

                  

                  

                  

                  

                   Demonstratia

                   Jocul

                  

                  

                  

                  

                  

                  

                  

                  

                  

                  

                  

                  

                  

                  

                  

                  

                   Exercitiul

                   Explicatia

                  

                   Conversatia

                  

                   Exercitiul

                  

                  

                  

                  

                   Exercitiul

                  

                  

                  

                  

                  

                  

                  

                  

                   Frontal

                  

                  

                  

                  

                  

                  

                   Lalele naturale

                   Jetoane cu lalele

                   Vaze

                  

                   Pe echipe

                  

                  

                  

                  

                  

                  

                  

                  

                  

                  

                  

                   Individual

                   Cosulete

                   Jetoane cu lalele

                  

                  

                   Individual

                   Fisa de lucru

                   Carioci

                   Autocolant

                   Din jumatati-intreg

                  

                  

                  

                  

6.Evaluarea

                   Evaluarea activitatii se realizeaza in jurul expozitiei cu lucrarile copiilor.

                  

                  

                  

                  

7. Incheierea

activitatii

                   Educatoarea apreciaza activitatea copiilor frontal si individual. Se faca precieri si asupra efortului depus de copii pentru finalizarea lucrarilor de la centrele de interes.

                  

                   Aprecieri verbale

                  

                   Frontal

                  

                  

                   Individual

                  

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 1320
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved