Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

Poezii si cantece

PROIECT DIDACTIC Educatie muzicala

Gradinita



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC

ACTIVITATEA: Educatie muzicala



TEMA:

a)      Cantec "Vine primavara"

b)      Joc muzical "Zi de sarbatoare"

TIPUL DE ACTIVITATE: Activitate mixta

FORMA DE REALIZARE:

v     Cantec - predare

v     Joc muzical - repetare

SCOPUL ACTIVITATII:

v     Insusirea temeinica si constienta a cantecului, dezvoltarea ambitusului vocal

v     Contributii la dezvoltarea atentiei voluntare si a memoriei muzicale

v     Dezvoltarea deprinderii de a executa miscarile jocului in concordanta cu melodia

OBIECTIVELE OPERATIONALE:

v     Sa intoneze si sa execute exercitii muzicale concepute pentru dezvoltarea auzului, intinderii vocale si a memoriei muzicale

v     Sa interpreteze jocul muzical cu voce naturala, fara stridente si la inaltimea reala

v     Sa-si insuseasca versurile si melodia cantecului, interpretandu-l nuantat si expresiv

v     Sa execute jocul muzical coordonand miscarile si sincronizandu-le cu ritmul si textul acestuia

METODE SI PROCEDEE:

v     M1 conversatia

v     M2 explicatia

v     M3 demonstratia

v     M4 exercitiul

v     M5 jocul

MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT:

v     m1 imagini cu aspecte de primavara

v     m2 tamburina

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

v     Programa activitatii instructiv - educative in gradinita de copii - editia a II a revizuita si adaugita - Bucuresti 2005

v     Culegere de cantece si jocuri muzicale - de P. Tipordei editia 1976 Bucuresti

DURATA: 35 - 40 minute

DESFASURAREA ACTIVITATII

EVENIMENTUL DIDACTIC

CONTINUTUL STIINTIFIC

STRATEGIILE DIDACTICE

EVALUAREA

1. Organizarea grupei

2. Captarea atentiei

3. Anuntarea temei si a obiectivelor

4. Prezentarea materialului stimul

5. Obtinerea performantei si asigurarea conexiunii inverse

6.Evaluare

7. Incheierea primei parti

8. Anuntarea jocului muzical

9. Reactualizarea cunostintelor

10. Obtinerea performantei

11. Evaluarea performantei

12. Incheierea activitatii

- aerisirea salii de clasa

-aranjarea scaunelelor in semicerc

-pregatirea materialului didactic

- intrarea ordonata a copiilor

-o voi realiza printr-o scurta conversatie despre primavara

-azi vom invata cantecul "Vine primavara" si vom repeta jocul muzical "Zi de sarbatoare" - 2,3 copii fixeaza tema anuntata.

-voi prezenta imaginile cu primavara, pe marginea acestora ii voi familiariza pe copii cu textul cantecului.

-noi ne bucuram mult de sosirea primaverii in tara noastra pentru ca floricele multicolore ies pe campii iar copiii le aduna cu placere. Peste tot creste iarba verde, ciocarliile zboara pana la nori cantand cantece din campie. Cucul striga tare, pitulicea (o alta pasare) care vestesteste primavara, sare in lunca, iar mieii zburda pe campii, in timp ce copiii sunt indemnati sa-i priveasca si sa se joace cu ei.

-Exercitii muzicale - pentru a putea canta, haideti sa facem cateva exercitii muzicale:

a) exercitii ritmice

b) exercitii melodice

c) exercitii ritmico-melodice

-Dirijarea invatarii - voi interpreta cantecul model de 2 ori, expresiv si nuantat, dupa fiecare interpretare voi face referiri la continut (vezi anexa 1)

-Obtinerea performantei - voi canta cantecul cu intreaga grupa de copii de 3-4 ori, dupa care voi imparti grupa in doua subgrupe care vor canta model una pentru cealalta.

-ultima interpretare o voi realiza cu intreaga grupa de copii

-voi face aprecieri asupra felului cum si-au insusit copiii cantecul.

-pentru ca ati cantat atat de bine si de frumos, acum ne vom juca jocul       "Zi de sarbatoare"

- 2-3 copii fixeaza jocul

-voi interpreta model jocul muzical pentru a fi reamintit copiilor (vezi anexa 2)

-voi repeta jocul de 3-4 ori cu grupa de copii

- in timp ce canta, copiii vor merge in cerc, executand miscarile sugerate de textul acestuia

-voi face aprecieri asupra felului cum au cantat si s-au jucat copiii

-voi fixa denumirea cantecului si a jocului muzical, impreuna cu copiii

-le voi distribui recompense

-M1

-M1

-M1, M2, m1

-m2, M2, M3, M4

-M1

-M1

-M1

-M1, M2, M3, M4, M5

-M1, M2, M3, M4, M5

-M1

-M1

- observarea comportamentului copiilor

-stimularea verbala

-analiza actiunilor

-aprecieri verbale

-aprecieri verbale

-observarea comportamentului copiilor

-stimulare verbala

-analiza actiunilor

-stimulare verbala

-analiza actiunilor

-aprecieri verbale

-recompense

ANEXA 1.

Vine vine primavara!

Vine vine primavara

Se asterne-n toata tara

Floricele pe campii

Hai sa le-adunam, copii

Creste creste iarba verde

Ciocarlia-n nori se pierde

Haideti s-ascultam copii

Al ei cantec din campii

Cucu cucu striga tare

Picpalacul-n lunca sare

Mieii zburda pe campii

Haideti sa-i vedem copii

ANEXA 2.

Zi de sarbatoare

Azi in parcul plin de soare

Fete si flacai sosesc,

Imbracati de sarbatoare

Ei cu drag in jur privesc.

Un, doi, un, doi

Ce frumos e in parc la noi

Un, doi, un, doi

Ce frumos e in parc la noi

Uite scranciob, topogane

Si covorul fermecat

Minunatele baloane

Se inalta nencetat

Mai sus, mai sus

Un balon de vant e dus

Mai sus, mai sus

Un balon de vant e dus

Hai copii cu veselie

Sa ne dam in calusei

Dii caluti peste campie

Alergam ca niste zmei.

Dii zmeu, dii zmeu

Tii ce calaret sunt eu!

Dii zmeu, dii zmeu

Tii ce calaret sunt eu!



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 6356
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved