Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  


Gradinita

Poezii si cantece

Proiect didactic gradinita - cand, cum si de ce se intampla?

Gradinita

+ Font mai mare | - Font mai mic



Educatoare

Gradinita



Data

PROIECT DIDACTIC

GRUPA: mare;

TEMA:  Cand, cum si de ce se intampla? 

SUBTEMA:  Parfum de primavara  

CATEGORIA       DE ACTIVITATE: ALA Jocuri si activitati didactice alese

MIJLOC DE REALIZARE: activitate pe centre de interes,

FORMA DE REALIZARE : pe grupuri si individual ;

BIBLIOTECA :  Vaza pentru flori -decorare cu elemente grafice ;

STIINTA :  Gaseste drumul corect -fise de perspicacitate ;

 Primavara cu alaiul ei -prezentare power point ;

NISIP SI APA :  Gradina cu flori -trasare cu degetul ;

JOC DE ROL : De-a floraresele 

CONSTRUCTII :  Gardulete la gradini 

SCOPUL: Dezvoltarea cunostintelor copiilor despre mediul inconjurator, despre mediul social si cultural; Dezvoltarea atentiei voluntare, a spiritului de observatie si a gandirii critice; Cultivarea sociabilitatii copiilor, a intereselor si a deprinderilor de cooperare intre partenerii de joc, a intercomunicarii libere si civilizate in timpul activitatii;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 cognitiv-informationale

Sa redea macheta unei gradini cu flori , care sa aiba ronduri cu flori, garduri etc ;

Sa utilizeze in realizarea constructiei propuse toate materialele puse la dispozitie : cuburi de lemn, rotodiscuri, lego ;

Sa traseze intr-un spatiu dat linii drepte, verticale, orizontale, oblice(spre stanga sau spre dreapta), curbe, serpuite pentru a decora cat mai estetic vaza pentru flori ;

Sa traseze corect drumul in labirint ;

Sa construiasca din bete de chibrite gardulete in nisip ;

O2 psiho-motorii

sa verbalizeze actiunile pe care le face in realizarea sarcinii

sa utilizeze corect instrumentele si materialele aflate la dispozitie ;

O3 afective

- sa manifeste interes si placere pentru activitate ;

METODE DE EVALUARE:

verificarea orala, observarea curenta, aprecieri stimulative,analiza produselor activitatii ;

BIBLIOGRAFIE:

Curriculum pentru invatamantul prescolar (3-6/7 ani), M.Ed.C.T. 2008

- Liliana Ezechil, Mihaela Paisi, Laborator prescolar - ghid metodologic, editura V&I Integral, Bucuresti, 2002;

- www.didactic.ro;

- www.educatoarea.ro.

EVENIMENTUL

DIDACTIC

CONTINUT STIINTIFIC

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE (FORME SI METODE )

1. MOMENTUL ORGANIZATORIC

Captarea atentiei si reactualizarea cunostintelor dobandite anterior

Voi pregati sala de grupa pentru activitate, voi distribui materialele la sectoare.

(Activitati de dezvoltare personala - Rutine si tranzitii).

Copiii se aduna in sala de grupa. Activitatea debuteaza cu intalnirea de dimineata, intre copii si educatoare prin intermediul salutului de dimineata. Copiii sunt salutati .

Copiii raspund salutului si se saluta reciproc (asezati in semicerc) :|~Dac-as fi o floare as vrea sa fiu.~Se trece la activitatea de grup~Noi zburam ca fluturasii~

Facem prezenta, calendarul naturii si impartasirea cu ceilalti.Se va alege ajutorul educatoarei.

Noutatea zilei este ca avem musafiri. A venit o doamna sa ne vada cat suntem de frumosi si cum ne vom juca pe parcursul zilei.

INTALNIRE DE GRUP

CONVERSA-

TIA,

EXPLICATIA,

PROBLEMA-TIZAREA

ORALA (a cunostintelor despre primavara)

2. ENUNTAREA TEMEI, A SCOPULUI SI OBIECTIVELOR ACTIVITATII

Anunt scopul activitatilor de astazi, obiectivele pe care le au de realizat in cadrul sectoarelor, temele activitatii din fiecare sector.



EXPLICATIA

3. PREZENTAREA OPTIMA A CONTINUTULUI

Voi prezenta sectoarele de activitate, materialele, sarcinilepe care fiecare copil le are de realizat in cadrul sectorului ales.

EXPLICATIA

4. OBTINEREA PERFORMANTEI SI REALIZAREA FEEDBACK-ului

5. EVALUAREA PERFORMANTEI. ASIGURAREA RETENTIEI SI A TRANSFERULUI

INCHEIEREA ACTIVITATII

Fiecare copil isi alege sectorul in cadrul caruia doreste sa lucreze

JOC DE ROL :

copiii trebuie sa intrpreteze rolul de florareasa, sa impacheteze flori, sa vanda , sa incaseze banii, sa aiba grija de flori

STIINTA:

copiii trebuie sa gaseasca si sa traseze corect labirintul, sa rezolve corect sarcinile fisei ;

-copiii vor urmari la calculator o prezentare a aspectelor caracteristice primaverii, a florilor, si legumelor de primavara ;

CONSTRUCTII:

copiii terbuie sa redea macheta unei gradini cu flori care sa aiba si ronduri cu flori, cu ajutorul pieselor de lemn ("sa construiasca"), garduri., utilaje.

BIBLIOTECA:

copiii trebuie sa traseze linii drepte verticale, orizontale, oblice (spre stanga, sau dreapta), curbe si diferite semne grafice pentru a decora vaza pentru flori.

NISIP SI APA :

copiii trebuie sa planteze flori de plastic, sa traseze cu degetul in nisip carare si ronduri, sa construiasca gardulet din bete de chibrit.

Voi trece pe la fiecare sector pentru a da explicatii suplimentare si pentru a ajuta in caz de nevoie.Voi incuraja permanent copiii sa coopereze, sa imparta.

Dupa evaluarea lucrarilor de la fiecare sector, se face trecerea la activitate.

Voi aprecia activitatea copiilor din fiecare sector.

EXERCITIUL

EXPLICATIA

EXPLICATIA

PROBLEMA-

TIZAREA

CONVERSA-TIA

EXPLICATIA,

BRAINSTOR-MING

EXPUNEREA

ORALA

Evaluarea modului de exprimare

Evaluare individuala

EVALUARE FRONTALA





Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 3854
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved