Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

CATEGORII DOCUMENTE





Gradinita

Poezii si cantece

PROIECT DIDACTIC GRUPA: MARE - A CATA ALBINUTA A ZBURAT?

Gradinita

+ Font mai mare | - Font mai mic







DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
Proiect didactic Grupa: mare Educatie psihomotrica
Educarea limbajului - Proiect didactic (Lumea povestilor)
PROIECT DIDACTIC GRUPA: Pregatitoare, Stii si castigi
SA INVATAM ZILELE SAPTAMANII
ROLUL EDUCATIEI IN PERSONOGENEZA
PROIECTAREA ACTIVITATII DE COLABORARE GRADINITA- FAMILIE
ADIO GRADINITA -program pentru serbarea de sfarsit de an -grupa pregatitoare-
PROIECT TEMATIC “PUISORUL”
PROIECT DE ACTIVITATE GRUPA mica - joc didactic - Cine sunt eu?
PROIECT DIDACTIC GRUPA : mare – pregatitoare Bucuriile iernii- Educatie plastica

TERMENI importanti pentru acest document

PROIECT DIDACTIC

GRUPA: MARE



EDUCATOARE:

GRADINITA Nr.1 BAIA DE FIER

DENUMIREA ACTIVITATII:ACTIVITATE MATEMATICA

MIJLOC DE REALIZARE:JOC DIDACTIC

TEMA ACTIVITATII:A CATA ALBINUTA A ZBURAT?

SCOP

-Utilizarea corecta a numeralului cardinal si ordinal ;

-dezvoltarea gandirii logice- matematice.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

* sa recunoasca cifrele in limitele 1-5.

* sa raporteze cantitatea la numar, la cifra si invers ;

* sa sesizeze lipsa fluturasului motivand prin numeralul ordinal a cata albinuta  lipseste;

* sa foloseasca corect numeralul ordinal;

                    * sa rezolve fisa individuala de lucru.

SARCINA DIDACTICA:

-denumirea multimilor obiectelor prin numararea constienta in limitele 1-5 folosind in exprimare numeralul ordinal.

REGULA JOCULUI: copiii observa a cata albinuta a zburat

ELEMENTE DE JOC:surprize, aplauze, sunetul clopotelului.

STRATEGII DIDACTICE:

Mijloace de invatamant: un pachet surpriza de la scolarii din clasa I, jucarii, papusi, fise de lucru, creioane.

Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia,

                                    problematizarea, exercitiul, observarea.

FORMA DE ORGANIZARE:frontala si individuala

EVALUARE :partiala pe parcurs , finala  prin fise.

ETAPELE

ACTIVITATII

ACTIVITATEA EDUCATOAREI

ACTIVITATEA COPIILOR

METODE SI PROCEDEE

EVALUARE

MOMENT ORGANIZATORIC

CAPTAREA ATENTIEI

ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR

DIRIJAREA INVATARII

OBTINEREA PERFORMANTEI

EVALUARE

INCHEIEREA ACTIVITATII

Pregatesc sala de grupa, materialele necesare desfasurarii activitatii. Introduc copiii in sala de grupa.

 Elevii clasei I ne-au trimis un cadou. As dori sa vina un copil sa deschida cadoul.

 In cutia surpriza se afla doua plicuri numerotate, va trebui sa deschidem plicul cu numarul 1

 Prietenii nostri mai mari ne roaga sa ne jucam la matematica cu ceea ce ne-au pregatit ei.

  Deci ne vom juca un joc pe care l-au numit „A cata albinuta a zburat:?

  

 1. Vom numara pana la 5 .

 2. Voi arata cifrele de pe palete iar copiii le vor recunoaste.

 3. Folosind jetoanele numerice le vom ordona in multimi, in sir crescator de la 1 la 5 apoi descrescator.

 4.Cer unui copil sa vina la panou, sa ordoneze albinutele in sistem liniar, sa le numere si sa aseze cifrele corespunzatoare sub fiecare.

 -Se urmareste stimularea si solicitarea tuturor copiilor.

 5.O albinuta a zburat …as dori sa aflam a cata albinuta lipseste

 

 Complicarea jocului

 Copiii inchid ochii. Din acelasi sir, vor pleca doua albinute in acelasi timp. De exemplu: prima si a patra. Copiii deschid ochii, privesc si copilul numit spune: „a plecat  prima albinuta si a patra.Pentru a continua jocul, albinutele sunt asezate la locul lor.

 Acum o sa va rog sa poftiti la masutele de lucru. Prietenii nostri ne-au trimis niste fise de lucru pe care, trebuie sa le rezolvam.

 -Pe fise avem niste albinute  si cifre. Voi va trebui sa trasati o linie de la albinuta care a plecat la cifra care ne arata a cata albinuta este.

 Voi cere unui copil sa repete, pentru a vedea daca au inteles sarcina.

Voi face aprecieri individuale si generale.

Voi impartii recompensele.

Copiii parasesc sala de grupa cantand un cantecel. 

 Copiii intra in sala de grupa si se aseaza pe scaunelele aranjate in semicerc.

…asculta ceea ca le explic

…un copil deschide cadoul primit

…alegem plicul cu numarul 1 si il deschidem




…numara in limitele 1- 5

…recunosc cifrele de pe palete

Ordoneaza jetoanele in sir crescator apoi descrescator

…executa sarcina didactica,

…numara a cata albinuta lipseste

 

 Se  aseaza la masutele de lucru.

…inteleg sarcina si trec la aplicarea ei.

…asculta aprecierile, primesc recompensele

Explicatia

Conversatia

Conversatia, elementul surpriza

Explicatia

Explicatia, exercitiul, observatia

Explicatia, exercitiul

Explicatia, exercitiul problematizarea

Explicatia, problematizarea

Explicatia, exercitiul, problematizarea

Observarea, explicatia, munca independenta

Partiala

Partiala

finala








Politica de confidentialitate

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2214
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2019 . All rights reserved

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site