Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  


Gradinita

Poezii si cantece

PROIECT DIDACTIC GRUPA MIJLOCIE ACTIVITATE INTEGRATA - PRIMAVARA

Gradinita

+ Font mai mare | - Font mai mic





DATA: 20 martie 2008

DENUMIREA ACTIVITATII : ACTIVITATE INTEGRATA

SECVENTA DE ACTIVITATE:

  1. Educarea limbajului
  2. Activitate matematica
  3. Activitate plastica
  4. Activitate practica

TEMA: PRIMAVARA

TIPUL DE ACTIVITATE:      Evaluare

FORMA DE ORGANIZARE:      Frontala si pe grupuri

DURATA: 20 - 25 minute

FORME DE REALIZARE:

  1. joc exercitiu : " Ce stii despre.?"
  2. colorare de imagini : " Floarea preferata"
  3. joc exercitiu : " Ne jucam cu flori si numere"
  4. activitate practica: " Salata de primavara"

SCOPUL ACTIVITATII:

Evaluarea cunostintelor dobandite de copii referitoare la anotimpul de primavara ( flori, pasari, legume) ; dezvoltarea proceselor cognitive

OBIECTIVE OPERATIONALE:

  1. Cognitiv - informationale
    • Sa recunoasca si sa denumeasca corect principalele flori de primavara , partile componente si culorile lor.
    • Sa grupeze florile dupa anumite criterii ( marime si culoare)
    • Sa recunoasca cifrele.
    • Sa raporteze numarul la cantitate.
    • Sa-si imbogateasca vocabularul activ si pasiv si sa utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical.
  2. Psiho-motorii
    • Sa actioneze conform cerintelor.
    • Sa manuiasca      corect materialul pus la dispozitie.
    • Sa respecte pozitia corecta a corpului fata de suportul de lucru.
    • Sa prepare o salata din legume de primavara.
  3. Afective:
    • Sa aprecieze frumosul din natura.
    • Sa se implice afectiv in activitate.
    • Sa colaboreze cu partenerii de joc si cu educatoarea.

STRATEGII DIDACTICE:

  • Metode si procedee : conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, jocul
  • Resurse materiale:

flori confectionate de diferite specii si culori diverse

buburuze si frunzulite confectionate din lemn

jetoane cu cifre in concentrul 1-4

ecusoane cu flori si fluturi

imagini de primavara

legume de primavara

creioane colorate

fise ( pentru colorat si pentru activitatea matematica)

stimulente

. Metode de evaluare : orala, practica, analiza produselor. aprecierea verbala

. Bibliografie :

  1. Programa activitatilor instructiv - educative pentru invatamantul prescolar , Bucuresti, 2005
  2. Ghid metodologic - " Perfectionarea profesionala la nivelul invatamantului prescolar " Piatra-Neamt, 2007

ETAPELE ACTIVITATII

Momentul organizatoric realizat prin educatie muzicala

Captarea atentiei se realizeaza prin educarea limbajului ( convorbire)

CONTINUTUL ACTIVITATII

STRATEGII DIDACTICE FOLOSITE

conversatia

ACTIVITATEA EDUCATOAREI

Se pregateste spatiul educational si se asigura fondul muzical

Se poarta o scurta convorbire cu copiii despre anotimpul de primavara.      Aparitia Zanei Primavara care isi motiveaza prezenta la activitate.

ACTIVITAEA COPIILOR

Copiii intra in sala de grupa si isi ocupa locurile

Copiii raspund la intrebari

Reactualizarea cunostintelor

Anuntarea temei si a obiectivelor propuse

Dirijarea invatarii



Realizarea feed- back-ului

Evaluarea activitatii

Incheierea activitatii

Prezentarea materialelor aduse de Zana Primavara si intuirea lor de catre copiii.

Se anunta tema activitatii: " Astazi o vom ajuta pe Zana Primavara sa-si adune toate florile pe care i le- a risipit Vantul."

Copiii vor fi repartizati pe 4 sectoare conform ecusoanelor pe care si le-au ales.

Sectorul 1-( 6 copii )

Educarea limbajului

Citire de imagini despre anotimpul de primavara.

Sectorul 2 ( 6 copii)

Activitate matematica

Gruparea materialelor dupa marime si culoare

Recunoasterea cifrelor

Raportarea numarului la cantitate.

Rezolvarea fiselor matematice.

Sectorul 3 ( 6 copii)

Activitate plastica

Colorarea fiselor cu flori de primavara.

Sectorul 4 ( 6 copii)

Activitate practica

Pregatirea unei salate din legume de primavara.

Explicarea sarcinilor se realizeaza pentru toti copiii odata, apoi       acestia se grupeaza pe sectoare in functie de ecusoanele preferate.

Precizarea de catre copiii a ceea ce au realizat in cadrul temei propuse.

Zana Primavara impreuna cu copiii vor aprecia participarea acestora la activitate si felul in care s-au comportat. Vor fi recompensati cu diferite stimulente.

Activitatea se va incheia cu interpretarea a 3 cantece si a catorva poezii despre primavara.

Recepteaza tema si obiectivele

Copiii " citesc" si comenteaza imaginile

Copiii rezolva sarcinile date.

Copiii indeplinesc sarcina primita.

Copiii colaboreaza, coopereaza in activitaea propusa in acest sector.

Copiii recepteaza aprecierile facute

Copiii canta si recita poezii

Conversatia

Explicatia, exercitiul, conversatia

Explicatia, exercitiul

Exercitiul

Explcatia, demonstratia, exercitiul

Conversatia

Conversatia





Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 6599
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved