Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

Poezii si cantece

PROIECT DIDACTIC GRUPA: mare Educarea limbajului - "Cum circulam pe strada?"

Gradinita



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC



GRADINITA: "Step by Step" Baia Mare

GRUPA: mare

ACTIVITATEA: Educarea limbajului

TEMA: "Cum circulam pe strada?"

TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare, verificare

FORMA DE REALIZARE: convorbire

SCOPUL ACTIVITATII

Insusirea regulilor de circulatie rutiera;

Formarea unor deprinderi de comportare civilizata pe carosabil, dezvoltarea autocontrolului; dezvoltarea gustului estetic;

Educarea unei exprimari verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical, sintactic.

OBIECTIVE OPERATIONALE

- cognitiv-informationale:     

Sa explice importanta regulilor de circulatie, semnificatia indicatoarelor si marcajelor rutiere;

Sa relateze rolul agentului de circulatie in dirijarea circulatiei pe carosabil;

Sa descrie deplasarea pe un spatiu dat, trotuarul, sa cunoasca traseele de acces ale pietonilor;

Sa exemplifice regulile care reglementeaza deplasarea pe drumurile publice ale pietonilor, reguli in mijloacele de transport in comun si in alegerea locului de joaca;

Sa dovedeasca interes pentru semnificatia cuvintelor in limba romana si maghiara;

Sa discrimineze reguli de circulatie pozitive si negative.

- psiho-motorii:

Sa manuiasca imagini, jetoane;

Sa-si dirijeze efortul oculo-motor catre centrul de interes vizat de educatoare;

Sa parcurga un traseu, sa aleaga corect formatiile de deplasare in functie de locul pe unde se circula;

Sa se deplaseze in timp util pentru a rezolva o sarcina din activitate.

- afectiv-motivationale:

Sa recepteze afectiv tema propusa;

Sa aprobe/dezaprobe conduita si faptele in circulatia civilizata pe carosabil;

Sa-si exprime liber opinia, apeland la gandirea logica;

Sa motiveze actiunile desfasurate.

METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, jocul, aprecierea.

MATERIAL DIDACTIC: imagini reprezentand: indicatoare, marcaje rutiere, intersectie, semafor, asa da - asa nu, agentul de circulatie, masini.

RESURSE TEMPORARE: 30 minute

MATERIAL BIBLIOGRAFIC

  • Programa activitatii instructiv-educative in gradinita de copii, M.E.C. 2000;
  • Scrisoare metodica Anul comunicarii in invatamantul

romanesc;

  • Jocuri didactice pentru educarea limbajului, invatamant preprimar - Aramis
  • Strada - prieten sau dusman; Ion Gheorghediac - Aramis 2002;
  • Si noi suntem pietoni; A. Manolache, C. Dragomir, M. Petre, L. Soare - Aramis 2002.

DESFASURAREA ACTIVITATII

Evenimentul didactic

Continutul stiintific

Strategii didactice

Evaluarea (instrumente indicatori)

1. Pregatirea psihologica pentru activitate

Cantec (in limba romana) Stopul"

se reactualizeaza cunostintele despre semafor, prin initierea unui scurt dialog cu copiii

- conversatia

- oral

- sa cante in grup cantecul propus.

2. Reactualizarea cunostintelor

Prezentarea imaginii pretext:

- vom discuta despre copilul care alearga pe zebra, iar semaforul arata rosu ;

- ce greseste copilul care alearga spre carosabil.

- frontal

- conversatia

- exercitiul

- sa denumeasca regula de circulatie adecvata;

- sa denumeasca comportamentul gresit al copilului.

3. Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor

"Cum circulam pe strada":

- locurile marcate si nemarcate unde se poate trece strada;

- semnificatia semaforului;

- rolul agentului de circulatie.

- frontal

- explicatia

- exercitiul

- oral

- sa enunte titlul;

- sa exemplifice rolul indicatoarelor si marcajelor rutiere;

4. Prezentarea continutului si dirijarea invatarii

"Sa circulam corect!"

- vom enumera locuri marcate prin indicatoare;

- vom atrage atentia asupra locurilor nemarcate;

"Culorile semaforului"

(lb. magh.) si "Semaforul (lb. romana) - poezii din repertoriu;

- vor manipula un mic semafor din carton.

"Ghici ghicitoarea mea!"

"Micul biciclist"

- vom stabili locuri permise pentru deplasarea cu bicicleta;

- vom vedea cine poate circula singur cu bicicleta.

- frontal

- conversatia

- explicatia

- exercitiul

- conversatia

- sa enumere locuri unde putem trece strada (zebra, semafor, pasaj subteran);

- sa spuna rolul adultul si al agentului de circulatie;

-practic

- sa recite poeziile;

- sa potriveasca culorile semaforului;

- sa rezolve ghicitori;

- sa exemplifice reguli care reglementeaza deplasarea cu bicicleta.

5. Obtinerea performantei

"Agentul de circulatie"

- vom relata rolul agentului;

- vom imbraca un agent: sacou si pantalon albastru, chipiu alb, baston, manusi albe.

- conversatia

- frontal

- exercitiul

- sa spuna rolul agentului (dirijare, supraveghere, control pe drumurile publice);

- sa foloseasca jetoane de articole vestimentare, pentru a imbraca agentul;

6. Asigurarea retentiei si a transferului

Joc "Asa da - asa nu!"

- vom folosi imagini referitoare la circulatia pietonilor si a biciclistilor;

"Amenda politistului!"

- vom folosi o imagine in care sunt prezentate unele comportamente gresite intr-o intersectie.

- exercitiul

- sa discrimineze imaginile pozitive de cele negative;

- sa taie din imagine aspectele gresite.

7. Incheierea activitatii

- aprecieri asupra modului de participare a copiilor la activitate

- conversatia

- se apreciaza comportamentul la activitate

- se apreciaza raspunsurile corecte

Valorizarea continutului prin exersarea priceperilor si deprinderilor

dobandite pe centre de activitate

JOC DE ROL

"De-a agentul de circulatie"

- sa interpreteze roluri specifice costumului ales;

- sa utilizeze calitatile expresive ale limbajului oral si ale celui corporal in transmiterea unor idei si sentimente;

- sa interactioneze in joc, avand o atitudine pozitiva fata de cei din jur, manifestand prietenie, toleranta si armonie, concomitent cu invatarea autocontrolului;

- sa exerseze reguli si norme de circulatie rutiera;

- sa se orienteze corect in camp vizual.

MATEMATICA, MANIPULATIVE

"Sorteaza semne de circulatie!" (mare-mic)

"Aseaza atatea masini cate arata cifra!"

"Aseaza-ma la locul meu!"

"Din jumatati intreg" - puzzle

"Semne de circulatie" si "Mijloace de locomotie" - domino

- sa inteleaga pozitiile si relatiile spatiale;

- sa aseze imagini si mijloace de locomotie intr-un spatiu dat;

- sa plaseze in mod adecvat un numar sau o cifra intre 1 si 5 in interiorul sirului crescator sau descrescator;

- sa descopere cifra care lipseste intr-un sir dat de cifre;

- sa compuna corect jumatatile obtinand imaginea intreaga dorita;

- sa respecte regula jocului domino.

ARTA

"Primavara pe strada mea" - pictura le sevalet

"Semne bune strada are" - aplicatie

"Stopul" - modelaj

"Pictura surpriza" - pictura pe fundal cerat

- sa realizeze efecte plastice prin tehnica piturii, colajului, modelajului, indoiturii;

- sa obtina efecte plastice spontane elaborate prin tehnica "picturii surpriza", prin desenarea cu lumanare pe o coala de desen;

- sa lipeasca formele taiate si sa realizeze lucrari estetice, functionale;

- sa modeleze prin rularea plastelinei       fata de planseta si prin presare intre doua degete;

- sa realizeze lucrari originale, manifestand creativitate si imaginatie in alegerea subiectelor;

- sa utilizeze lucrarile obtinute in impodobirea cadrului ambiental.

GATIT

"Trenuletul comestibil" - legume, fructe

- sa-si imbogateasca reprezentarile referitoare la forme pe care la pot lua diferite alimente in timpul lucrului, cartofii fierti, morcovii, ardeii, realizand reteta culinara:

- sa participe, alaturi de adulti, la prepararea unui trenulet;

- sa traiasca emotii pozitive;

- sa respecte norme igienice in actiunile intreprinse;

- sa utilizeze produsul muncii in contextul propus.

NISIP SI APA

"Strada mea spre gradinita"

"Desenam mijloace de locomotie pe nisipul umed"

- sa traseze linii drepte si serpuite, orientandu-se in spatiul dat;

- sa-si exprime emotia sentimentului senzorial pozitiv prin desenarea strazii;

- sa-si construiasca strada si diferite mijloace de locomotie cu elemente imaginative prin utilizarea conturului.

CONSTRUCTII

"Intersectia"

- sa realizeze constructii colective, ci imita o intersectie (zebra, trotuar, semafor, sosea).



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 6594
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved