Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

CATEGORII DOCUMENTE





Gradinita

Poezii si cantece

PROIECT DIDACTIC GRUPA: mare METODA INTERACTIVA DE GRUP 'EXPLOZIA STELARA'

Gradinita

+ Font mai mare | - Font mai mic







DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
PUNGUTA CU DOI BANI - Serbare
PSIHOGENEZA SI PSIHODINAMICA IN EVOLUTIA VIETII PSIHICE
PROIECT DIDACTIC GRUPA : MARE, PACALELI
Copilul prescolar alaturi de problemele mediului !
PROIECT DE ACTIVITATE Grupa: mica activitate matematica “Pune-ma la locul meu”
Rolul activitatilor de cunoasterea mediului in imbogatirea cunostintelor copiilor despre lumea inconjuratoare
PARTENERIAT GRADINITA –COMUNITATE LOCALA-OPORTUNITATE IN DEZVOLTAREA UNITATILOR DE INVATAMANT
ROLUL EDUCATIEI IN PERSONOGENEZA
Primii pasi in limba engleza
TRATAREA DIFERENTIATA – SOLUTIE OPTIMA PENTRU INTEGRAREA CU SUCCES IN ACTIVITATEA SCOLARA

                GRADINITA  NR. 32, PLOIESTI       

                                                                                                            



                                                 

                                                                                                                                                                                                                       

PROIECT  DIDACTIC

ACTIVITATE INTERDISCIPLINARA

METODA  INTERACTIVA  DE   GRUP
'EXPLOZIA  STELARA'

            Moto:

           „Suntem mai mici decat vasta natura,

           dar si mai mari cand ne contopim cu ea .”

           M. Preda

                                                                          

PROIECT  DIDACTIC

GRUPA: mare A

EDUCATOARE:

CATEGORIA ACTIVITATII: Cunoasterea mediului

                                                      Muzica

                                                      Desen

MIJLOC DE REALIZARE:  lectura dupa imagini

TEMA ACTIVITATII: „Jocurile copiilor in anotimpul iarna”

TIPUL ACTIVITATII: consolidare de cunostinte (prin aplicarea metodei „explozia stelara”)

SCOPUL ACTIVITATII:

- stimularea creativitatii prin formularea unor intrebari pentru rezolvarea de probleme si noi descoperiri;

- familiarizarea copiilor cu strategia elaborarii de intrebari de tipul „CE?”, „CUM?”, „UNDE?”, „CAND?”, „DE CE?”, pe baza continutului unei imagini, prin folosirea metodei interactive „explozia stelara”;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

A            sa contemple tabloul de iarna;

A             sa alcatuiasca cat mai multe intrebari pe baza continutului unei imagini, folosind pronumele interogative „CE”, „CINE”, „CUM”, „CAND”; „UNDE”, „DE CE”;

A            sa se exprime corect in propozitii clare si concise;

A            sa formuleze intrebari corecte din punct de vedere gramatical pe care sa le adreseze celorlalte grupuri de copii;

A            sa se organizeze pe grupuri si sa colaboreze intre ei;

A           sa manifeste spirit de echipa;

A           sa pastreze ordinea si disciplina pe tot parcursul activitatii;

A           sa interpreteze cantece si jocuri muzicale de iarna;

A           sa deseneze un tablou de iarna;

 

STRATEGIA DIDACTICA:

$             METODE SI PROCEDEE: conversatia euristica, explicatia, descrierea, dialogul, problematizarea, enumerarea, analiza, sinteza;

$             MIJLOACE DE INVATAMANT: 1 stea mare, 5 stelute mici, tablou cu jocurile copiilor in anotimpul iarna, sevalete, creioane colorate;

$             FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri;

$             LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa

$             MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

&    Breben S., Gancea E., Ruiu G., Fulga M. – Metode interactive de grup

DESFASURAREA  ACTIVITATII

EVENIMENTUL

DIDACTIC

CONTINUTUL

STIINTIFIC

STRATEGIA DIDACTICA

EVALUARE

INSTRUMENTEINDICATORI

1. CAPTAREA ATENTIEI

-  elementul surpriza Craiasa Iarna

Va sosi in clasa elementul  surpriza al activitatii – Craiasa Iarna, care aduce copiilor o imagine in care sunt ilustrate jocurile copiilor in anotimpul iarna, 4 sevalete si creioane colorate, anuntandu-i ca va fi alaturi de ei in activitatea pe care o vor desfasura.



2. REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR

- scurte intrebari legate

  de caracteristicile

  anotimpului iarna

Se poarta  o scurta discutie despre anotimpul iarna.

Proba orala:

Recunoaste-rea unor aspecte ale anotimpului iarna

 

3. ANUNTAREA              TEMEI SI A

OBIECTIVELOR PROPUSE

 

Se anunta copiii ca se va desfasura o activitate de cunoasterea mediului, folosind o metoda interesanta, denumita „explozia stelara”.

Tema activitatii se numeste „Jocurile copiilor in anotimpul iarna”, iar activitatea se va desfasura pe grupuri.

4.DIRIJAREA INVATARII

 

Se organizeaza colectivul de prescolari sub forma de semicerc, iar in mijlocul lor se aranjeaza stelutele. In mijloc este asezata o steluta mare, de culoare galbena, iar peste ea se aseaza imaginea mare ce reprezinta jocurile copiilor in anotimpul iarna. Celelalte 5 stelute mici se aseaza in jurul stelutei mari, atentionand copiii ca pe fiecare steluta este scrisa cate o intrebare, cu culori diferite. Intrebarile folosite sunt: CE?, CINE?, CUM?,CAND?, DE CE?

 Astfel, copiii vor retine ca intrebarea „CE?” este scrisa cu rosu, „CINE?” cu culoarea verde, „CUM?” cu culoarea galbena, „UNDE?” cu culoarea albastra si „DE CE?” cu culoarea portocalie.

Craiasa Iarna, atingand cu o bagheta magica, alege 5 copii, care, la randul lor, isi aleg fiecare cate o steluta cu o intrebare. Pe rand, educatoarea le citeste intrebarea de pe steluta si le explica modul de lucru: fiecare copil ce si-a ales cate o steluta, isi alege alti 3 – 4 parteneri cu care formeaza o echipa.

Trebuie sa gaseasca impreuna mai multe intrebari referitoare la imaginea prezentata, folosind intrebarea de pe steluta aleasa.

Proba orala:

Descrierea materialului pregatit si a sarcinilor de lucru

5. OBTINEREA

    PERFORMANTEI

CINE:

1.      Cine aduce fulgii de zapada?

2.      Cine se joaca cu bulgari?

3.      Cine ingheata apele?

4.      Cine alunga anotimpul iarna?

5.      5-Point Star: DE CE?Cine se bucura cel mai mult de sosirea iernii?

UNDE:

1.      Unde se dau copiii cu schiurile?

2.      Unde se dau copiii cu patinele?

3.      Unde nu au voie copiii sa se joace?

4.      Unde se formeaza fulgii de zapada?

5.      Unde sunt brazi incarcati cu zapada?

CAND:

1.      Cand ninge?

2.      Cand ingheata apele?

3.      Cand construiesc copiii om de zapada?

4.      Cand viscoleste?

5.      Cand mergem la patinuar?

CE:

1.         Ce anotimp este prezentat in  imagine?

2.         Ce fac copiii cu patinele?

3.         Ce are omul de zapada pe cap, la gat?

4.         Ce haine folosim in anotimpul iarna?

5.         Ce obiecte folosesc copiii pe partie?

DE CE:

1.      De ce se bucura copiii cand soseste iarna?

2.      De ce ninge in anotimpul iarna?




3.      De ce ingheata apele?

4.      De ce zapada este rece?

5.      De ce ne imbracam gros?

Toti copiii contempla tabloul de iarna si formuleaza in grup cat mai multe intrebari timp de 5 minute.

La un semnal, se revine in semicerc, si fiecare grup comunica intrebarile elaborate impreuna.


Pentru a obtine cat mai multe conexiuni intre intrebarile descoperite, se stabileste ordinea adresarii intrebarilor (CE, CINE, UNDE, CAND si DE CE).

Pe rand, fiecare grup vine langa imagine si adreseaza intrebarile celorlalte grupuri, acestia raspund, si astfel se stimuleaza activitatea grupurilor.

 

Proba orala:

Formularea de intrebari si realizarea de conexiuni intre ideile descoperite de copii in grup si individual pentru rezolvarea unei probleme.

6. EVALUAREA

      ACTIVITATII

Se apreciaza intrebarile copiilor, modul de exprimare in propozitii, se apreciaza cele mai corecte si mai interesante intrebari care vor fi scrise si afisate la panoul „dialog cu parintii”.

Fiecare echipa va interpreta cate un cantec si un joc de iarna din cele invatate anterior („Ninge, ninge”, „Prima zapada”, „O pereche de patine”, „Omul de zapada”, etc).

Pe sevaletul primit, fiecare echipa va realiza un tablou de iarna, in care va cuprinde jocurile copiilor in acest anotimp.

Educatoarea aduce cuvinte de lauda asupra modului de cooperare si interactiune dintre membrii aceleiasi echipe si apreciaza modul in care au cantat si au realizat tabloul de iarna.

Proba practica:

Realizarea sarcinilor de lucru

Aprecieri verbale

7. INCHEIEREA

    ACTIVITATII

Copiii vor da un titlu tabloului pe care l-au studiat.

Se aminteste si denumirea metodei de grup folosita „explozia stelara”.

In incheiere, activitatea va fi completata in continut de un cantecel despre anotimpul iarna: „Iarna a sosit in zori”.

Copiii vor fi recompensati pentru buna desfasurare a activitatii.

 








Politica de confidentialitate

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 8058
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2019 . All rights reserved

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site