Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE
Gradinita

Poezii si cantece

PROIECT DIDACTIC GRUPA: mica Educatie muzicala

Gradinita

+ Font mai mare | - Font mai mic


DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
TABLOUL PSIHOLOGIC AL VARSTELOR PREMERGATOARE SCOLARITATII
Coloreaza urmatoarea imagine dupa modelul din partea dreapta-sus
METODE DE CUNOASTERE A PERSONALITATII COPILULUI
Proiect didactic Grupa: pregǎtitoare Educatie fizica
PROIECT DE ACTIVITATE - ZANA PRIMAVARA SI FLORILE EI
PROIECT DE ACTIVITATE - GRUPA: pregatitoare, forma – elemente de limbaj plastic si decorativ
Serbarea verii
COPILUL SI MEDIUL NATURAL
PROIECT DE ACTIVITATI INTEGRATE - CULORILE TOAMNEI, GRUPA MARE, Cand , cum si de ce se intampla ?
PROIECT DIDACTIC GRUPA : MARE, PACALELI

TERMENI importanti pentru acest document

: proiect didactic grupa mica : proiect didactic educatie muzicala grupa mica : proiect didactic muzica gradinita : proiect didactic muzica grupa mica :

PROIECT DIDACTIC

EDUCATOARE:

GRADINITA NR.1 BAIA DE FiER

GRUPA: mica

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educatie muzicala

TEMA ACTIVITATII: a) Ursuletul Martinel

                                  b) Bat din palme

MIJLOC DE REALIZARE: a) cantec          

                                  b) joc muzical

TIPUL ACTIVITATII: a) predare

                                            b) repetare

OBIECTIVE CADRU: 

  • Sa interpreteze muzica in mod afectiv si sa invete sa se exprime prin intermediul muzicii, interpretand melodii sau secvente ritmico-melodice;
  • Sa recunoasca un cantec audiind un fragment ritmico-melodic.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

     a) cognitive:

  • Sa invete versurile cantecului sis a retina mesajul transmis de acestea;
  • Sa redea expresiv linia melodica a cantecului dupa interpretarea model a acesteia;
  • Sa interpreteze corect melodia si textul cantecului, respectand durata si inaltimea sunetelor musicale, ritmul si pauzele;
  • Sa recunoasca un cantec invatat anterior dupa un fragment ritmico-melodic, denumindu-l si interpretandu-l  in mod corect.

 b)afective:

  • Sa participe activ si constient la activitate;
  • Sa manifeste placere in interpretarea cantecului si executarea jocului .

 c)psiho-motorii:

  • Sa execute corect miscarile sugerate de textul cantecului.

STRATEGII DIDACTICE:

  • METODE SI PROCEDEE: conversatia, demonstratia, explicatia, problematizarea, exercitiul, jocul
  • FORMA DE ORGANIZARE: frontala

DURATA ACTIVITATII: 15minute

DESFASURAREA ACTIVITATII:


SECVENTELE ACTIVITATII

STRUCTURA ACTIVITATII

METODE SI PROCEDEE

EVALUARE

MOMENT ORGANIZATORIC

Aerisirea salii de grupa;

Aranjarea mobilierului;

Pregatirea materialului didactic

CAPTAREA ATENTIEI

Voi purta o scurta convorbire cu copiii despre cantecele pe care le-am invatat.

conversatia

Aprecieri stimulative

Analiza raspunsurilor

ANUNTAREA TEMEI

Copiii vor fi anuntati ca vor invata cantecul Ursuletul Martinelsi vor juca jocul “Bat din palme” .

expunerea

INCALZIREA VOCII

DESFASURAREA ACTIVITATII

Sa execute exercitii muzicale pentru reglarea respiratiei si mobilitatii corzilor vocale:

1-      “Mirosim o floare”

2- “Umflam balonul”

3-“Cantam la pian”

     4- “Cantam la vioara”

     5-“Cantam la toba”

Copiii vor fi familiarizati cu continutul cantecului si li se vor explica noile cuvinte .Educatoarea anunta titlul cantecului si interpreteaza o data cantecul model.

Se va face ritmizarea textului pentru o mai buna constientizare a acestuia. (educatoarea observa cu atentie dictia copiilor si ii corecteaza daca este cazul).

Se trece la invatarea cantecului pe strofe. ( prima strofa, a doua strofa, apoi se fixeaza prima si a doua strofa).

Conversatia

Explicatia

Demonstratia

Exercitiul

Demonstratia

Explicatia

Demonstratia

Conversatia

Exercitiul

Observarea comportamentului

Aprecieri stimulative

Observarea comportamentului

FIXAREA CANTECULUI

Dupa ce s-a invatat tot cantecul se va face consolidarea .

Problematizarea

Problematizarea

 

  

Observarea comportamentului

Aprecieri stimulative

REALIZAREA JOCULUI

“BAT DINPALME”

Educatoarea le reaminteste copiilor regulile jocului

BAT DIN PALME!: ea va interpreta  cantecul si dupa reactualizarea lui, se trece la executarea jocului. Educatoarea corecteaza miscarile copiilor ori de cate ori este nevoie.

Conversatia

Explicatia

Exercitiul

Jocul

Problematizarea

  

Observarea comportamentului

Aprecieri stimulative

INCHEIEREA ACTIVITATII

In finalul activitatii,educa-toarea face aprecieri asupra modului in care au parti-cipat copiii la activitate.

Expunere

Analiza comportamentului


DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 5438
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved