Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE

Gradinita

Poezii si cantece

PROIECT DIDACTIC GRUPA: mica Educatie plastica - Vaza cu lalele

Gradinita

+ Font mai mare | - Font mai mic


DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
PROIECT DIDACTIC GRUPA MIJLOCIE EDUCATIE MUZICALA
Curriculum-ul prescolar si al invatamantului primar
IARNA
Proiect didactic Grupa: MIJLOCIE, Cosul cu flori de primavara
TOTI COPIII AU DREPTURI-SA LE RESPECTAM
CORONITA DIN FRUNZE - ornament pentru sala de grupa
Litera O o
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA - CAI DE IMPLICARE A COPIILOR IN PROPRIUL PROCES DE DEZVOLTARE
Ghicitori despre povesti
PROIECTAREA ACTIVITATII DE COLABORARE GRADINITA- FAMILIE

TERMENI importanti pentru acest document

: proiect didactic despre familie pentr grupa mica : educatie plastica grupa micA2FMIJLOCIE PROIECT DIDACTIC : educatie plastica lalele : exercitii pentru incalzirea muschilor mici ai mainii ed plastica :

PROIECT DIDACTIC

DATA: 13 05 2009

GRADINITA: nr 4 Focsani

GRUPA: mica

ACTIVITATEA: Educatie plastica

TEMA: Vaza cu lalele

TIPUL DE ACTIVITATE: formare de priceperi si deprinderi

FORMA DE REALIZARE: Pictura

SCOPUL ACTIVITATII: formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor picturi; cunoasterea si utilizarea materialelor, a instrumentelor de lucru specifice artelor plastice; stimularea expresivitatii si a creativitatii prin pictura.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

  • Sa identifice materialele primite pe masute;
  • Sa denumeasca floarea pe care o va picta;
  • Sa descrie plansa prezentata drept model;
  • Sa manuiasca corect materialele;
  • Sa respecte pozitia corecta a corpului pentru o buna coordonare oculo-motorie;
  • Sa participe activ si constient la activitatea desfasurata.

METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, observatia, demonstratia, exercitiul

MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: cosulet cu lalele, plansa model, acuarele, betisoare de pictat , pahare cu apa, servetele, foi de desen, panou de expunere a lucrarilor

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii, Editura V/I Integral, Bucuresti, 2000.

DURATA: 15-20 minute.

ETAPE ALE ACTIVITATII

CONTINUTUL STIINTIFIC

STRATEGIA DIDACTICA

EVALUARE

INSTRUMENTE SI INDICATORI

Moment organizatoric

Se pregateste materialul necesar activitatii. Se aseaza scaunelele si masutele .;

Se impart materialele de lucru si se verifica pozitia corecta;

Observarea comportamentului copiilor.

Captarea atentiei

Se incepe o discutie despre anotimpul primavara : in ce anotimp suntem?;

Surpriza va fi un cosulet cu lalele care va fi dezvelit la inceputul activitatii.

- ce avem noi in cos?

(lalele)

expunerea

-conversatia

Aprecieri verbale

Chestionare orala

Anuntarea temei si a obiectivelor

,,Dragi copii, astazi la activitatea de educatie plastica vom picta lalele pentru a ne dezvolta gustul pentu frumos si a reda prin pictura frumusetea florilor.

-explicatia

Analiza comportamentului

Prezentarea si analiza modelului

Intuirea materialului

Se prezinta si se analizeaza plansa model, se discuta despre culorile folosite.

,,Priviti pictura mea?

,,Ce culoare au lalelele?

,,Ce aveti voi pe masute?

- foi albe, betisoare, pahare cu apa, acuarele, servetele;

,,Ce veti face cu ele?

- vom picta;

Conversatia,

explicatia

-conversatia

Analiza raspunsurilor

Explicarea si demonstrarea modului de lucru

Exercitii de incalzit a muschilor mici ai mainii

Executarea temei de catre copii

Pentru a picta introduceti betisorul in apa, dar atentie sa nu fie prea multa apa, apoi introduceti-l in culoare si rotiti fara a apasa tare.

Vom picta lalelele de culoare galbena sau rosie. Inainte de a schimba culoarea putem intoarce betisorul pe partea curatapentru a obtine o culoare cat mai naturala. Daca v-ati murdarit va stergeti cu servetelul.

Demonstrez si explic modul de lucru.

Se executa cu copiii cateva exercitii pentru incalzirea muschilor mici ai mainii: ne spalam pe maini, inchidem si deschidem pumnii, miscam degetelele,picura, ploua,tuna,a iestit soarele Cantam la pian, rotim pumnii, dupa care le urez: Spor la lucru!

Voi da semnalul de incepere a lucrului. Voi asigura un fond muzical adecvat. Voi da indicatii individuale si colective daca este cazul. Voi urmari pozitia corecta a corpului in timpul lucrului. In timp ce ei lucreaza eu le voi trece numele pe lucrari.

-conversatia,

-exercitiul

-demonstratia

- explicatia

-exercitiul

-observatia

Observarea comportamentului.

Analiza lucrarilor

La final se va face analiza lucrarilor si se va realiza o expozitie cu aceste lucrari. Voi alege lucrarea cea mai buna si o vom analiza. Apoi copilul a carui lucrare a fost analizata va alege lucrarea care-i place lui.

-conversatia

problematizarea

Evaluarea lucrarilor

Incheierea activitatii

Vio aseza lucrarile lor la expozitie.

Se va da copiilor posibilitatea de a observa in voie lucrarile. Se acorda recompense.

-observatia

- evaluare globala

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 703
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved