Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  


Gradinita

Poezii si cantece

PROIECT DIDACTIC Grupa: Mica " Istetii" - metoda cubului-metoda interactiva

Gradinita

+ Font mai mare | - Font mai mic





     

Unitatea de invatamant:

Institutor:

Grupa: Mica " Istetii"

Categoria de activitate: Educarea limbajului

Tema: "Cubul pisicutei"     

Tipul de activitate: Verificare si consolidare

Forma de realizare: Joc didactic interdisciplinar- folosirea metodei

interactive de grup "Cubul"

Scopul activitatii: Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a

animalelor de casa, precum si stimularea curiozitatii

pentru investigarea acestuia;

Obiective operationale:

a)    Cognitiv-informationale:

sa descrie pisica prin antrenarea analizatorului vizual (culoare, marime);

sa sesizeze asemanarile si deosebirile fata de alt animal de casa(catelul);

sa descrie partile componente ale pisicutei;

sa spuna cu ce se hraneste pisicuta;

sa explice in ce consta      grija omului fata de pisica

sa recite corect,logic,expresiv poezia,,Pisicuta";     

sa interpreteze o strofa din cantecelul ,,Mata sireata";

sa raspunda adecvat verbal sau comportamental la ceea ce i se spune;

b)   Psiho-motorii:

sa manuiasca materialul pus la dispozitie;

c)    Afective:

sa se implice afectiv in activitate.

SARCINA DIDACTICA Se imparte efectivul de copii in 6 subgrupuri, fiecare subgrup urmand sa analizeze tema aleasa, "pisicuta". In acest mod se impart sarcinile fiecarei grupe prin aruncarea cubului si preluarea sarcinii corespunzatoare numarului pe care cade cubul.

REGULI DE JOC Fiecare grup raspunde pe rand conform cerintei primite:

(1-descrie, 2-compara, 3-asociaza, 4-analizeaza 5-aplica, 6-argumenteaza).

Dupa fiecare raspuns educatoarea pune pe tablita magnetica, jetoane magnetice reprezentand raspunsul dat.

ELEMENTE DE JOC Surpriza, aplauzele.

STRATEGII DIDACTICE

A.   METODE SI PROCEDEE explicatia, conversatia, demonstratia,

instructajul verbal, cubul, brainstorming.

B.   MATERIAL DIDACTIC: cubul cu cele 6 fete divers colorate, pisicuta,

imagini reprezentand raspunsurile copiilor, imagini reprezentative pentru cantecel si poezie, pisicute personalizate din carton folosite ca stimulente,o pisicuta adevarata adusa de unul dintre parinti.

EVALUAREA: Continuu-formativa, observarea comportamentului copiilor, orala,

aprecieri privind corectitudinea raspunsurilor copiilor.

DURATA 15 min.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC

v        Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii", Ed. a II-a, rev.si ad., Ed. V&I Integral, Bucuresti, 2005;

v        "Metodica activitatilor de educare a limbajului in invatamantul prescolar", Ed. Humanitas, bucuresti, 2005.

v        "Jocuri didactice integrate pentru invatamantul prescolar", Ed. Humanitas, Bucuresti, 2005.

v         "Curriculumul pentru invatamantul prescolar" - Bucuresti, 2008

SCENARIUL DIDACTIC

EVENIMENTUL

DIDACTIC

CONTINUTUL STIINTIFIC

STRATEGII DIDACTICE

EVALUAREA

METODE SI PROCEDEE

MATERIAL DIDACTIC

Momentul organizatoric

Asigurarea conditiilor optime pentru desfasurarea activitatii:

aranjarea scaunelor in semicerc;

pregatirea materialelor didactice pentru activitate.

Sensibilizarea pentru activitate

a) captarea atentiei

b) intuirea materialului

Se va realiza prin introducerea elementului surpriza: "Cubul colorat".



Se descopera celelalte materiale:

,,Alba,neagra,pestrioara,

Sforaie in mustacioara,

Dar cand vine un soricel,

Top!

Il prinde sprintenel!"

(Pisicuta)

pisicute din plus,o pisicuta adevarata pe care a adus-o un parinte, tablita magnetica, jetoanele magnetice, ecusoanele.

Conversatia

pisicute din plus,o pisicuta adevarata, tablita magnetica, jetoanele magnetice, ecusoanele

Anuntarea temei

Astazi vom juca un joc care se numeste "Cubul pisicutei". Se imparte efectivul de copii in 6 subgrupuri, fiecare subgrup urmand sa analizeze tema aleasa, "pisica". In acest mod se impart sarcinile fiecarei grupe prin aruncarea cubului si preluarea sarcinii corespunzatoare numarului pe care cade cubul.

Explicatia

4. Prezentarea regulilor jocului

Fiecare grup raspunde pe rand conform cerintei primite (1-descrie, 2-compara, 3-asociaza, 4-analizeaza, 5-aplica, 6-argumenteaza). Dupa fiecare raspuns educatoarea pune pe tablita magnetica, jetoane magnetice reprezentand raspunsul dat.

Instructajul verbal

5. Desfasurarea jocului de proba

Voi reaminti titlul jocului "Cubul pisicutei" si voi executa jocul de proba.

Demonstratia

Cubul

6. Desfasurarea jocului propriu-zis

Arunc cubul catre primul grup, spunand: "Cubul se rostogoleste si la ..el soseste". Repet acest lucru pentru toate cele 6 subgrupuri. Numesc un copil din grupul respectiv care sa raspunda, celalalt copil putand veni si el cu alt raspuns. Copiii vor raspunde in functie de cerinta ce corespunde cifrei de pe una din fata cubului:

Descrie! (Ce este acesta? - un animal de casa);

Compara! (Cum este pisica fata de catel? );

Asociaza! (Cu ce se aseamana pisica cu catelul?);

Analizeaza! (Care sunt partile componente ale pisicutei,catelului?);

Aplica! ( Cum ne comportam cu pisicile pentru a fi blande si prietenoase cu noi?)

Argumenteaza! (De ce trebuie sa iubim si sa ingrijim animalele de casa-,,Animalele de casa sunt prietenele omului"?);

Dupa fiecare raspuns voi pune pe tablita magnetica, jetoane magnetice reprezentand raspunsurile copiilor .

Cubul     

Brainstorming

pisicute din plus,o pisicuta adevarata, tablita magnetica, jetoanele magnetice,

Continuu-formativa

Observarea comportamentului copiilor

7. Obtinerea performantei

Copiii vor canta o strofa din cantecelul ,,Mata sireata" si vor recita o poezie despre ,,Pisicuta".

Imagini reprezentative pentru cantecel si poezie

Orala

8. Asigurarea

Feed-back-ului

Se va purta o conversatie despre jocul de astazi si se va fixa tema jocului.

Conversatia

9. Incheierea activitatii

Se fac aprecieri individuale si colective asupra modului de participare la activitate.

Se impart stimulente: ecusoanele din carton cu pisicute personalizate,apoi se vor juca cu pisicuta vie,pe care a adus-o unul dintre parinti.

Stimulente

Aprecieri privind corectitudinea raspunsurilor copiilor

Pisicuta

Pisicuta mica, mica,

Tu ai blana frumusica,

Cap rotund, urechi micute

Si ai gheare la labute.

Uneori stai nemiscata,

Cu privirea incordata

Atunci simti un soricel,

O, sarmanul, vai de el!





Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 16499
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved