Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  


Gradinita

Poezii si cantece

PROIECT DIDACTIC Jocul culorilor

Gradinita

+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC

Educatoare:

Grupa: mica



Categoria de activitate:Activitate matematica

Tema: "Jocul culorilor"

Tipul de activitate: de invatare

Forma de realizare: joc didactic

Scopul activitatii:

Familiarizarea copiilor cu cunostinte, priceperi, deprinderi de a grupa obiectele dupa o anumita insusire comuna -culoarea;dezvoltarea proceselor psihice; dezvoltarea unui limbaj matematic.

Obiective operationale:

a)cognitive:

sa observe, sa recunoasca, sa denumeasca obiecte (jucarii) din sala de grupa;

sa formeze grupe de obiecte (baloane) dupa culoare;

sa invete sa exprime verbal actiunea intreprinsa;

sa realizeze corect sarcina din fisa.

b)psiho- motorii:

coordonarea oculo-motorie si psiho- motrica.

c)afective:

sa prezinte interes pentru activitate.

Sarcina didactica:

Constituirea si recunoasterea unor multimi dupa criteriul - culoare.

Regulile jocului:

Educatoarea trece printre copii cu o floare in mana si recita versurile: "Floricica , floricea ai vazut culoarea mea?"- copilul la care s-au terminat versurile priveste floarea si spune ce culoare are;

Alt copil vine la masuta educatoarei si alege o grupa de elemente de aceeasi culoare cu floricica.

Metode si procedee: jocul, observatia,conversatia, explicatia, demonstratia,      

exercitiul.

Material didactic: baloane colorate, jucarii de diferite culori, fise de lucru,

creioane.

Material bibliografic:

- Programa activitatilor instructiv- educative in gradinita de copii -

Bucuresti 2005;

Durata: 15`

DESFASURAREA ACTIVITATII

Nr.

Crt.

Evenimentul didactic

Continutul stiintific

Strategii didactice

Evaluare (instrumente si indicatori)

I.

Captarea atentiei

Se prezinta sub forma de surpriza un robotel.

- Robotelul Stie-Tot a venit astazi la noi sa vada cum vom desfasura noi o activitate matematica.

Surpriza

II.

Reactualizarea cunostintelor

- Unde veniti voi in fiecare zi?

- Ce faceti la gradinita?

- Cu ce va jucati?

- Ce observati la masuta mea?

- Voi ce ati primit pe masute?

Conversatia

III.

Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor



- Astazi la activitatea matematica vom vorbi despre aceste jucarii si apoi le vom grupa dupa culoare.Vom juca jocul numit "Jocul culorilor"

Explicatia

IV.

Dirijarea procesului de invatare

- Robotelul Stie-Tot este foarte atent la voi. Priviti cu atentie jucariile de la masa mea. Sa vina un copil si sa le denumeasca. Voi mai numi inca doi copii care vor veni,pe rand, si vor denumi jucariile.

- Acum fiti atenti la mine.

Eu      cu o floare in mana voi trece printre copii recitand versurile: "Floricica , floricea ai vazut culoarea mea?". Copilul la care s-au terminat versurile priveste floarea si-mi spune ce culoare are aceasta. Alt copil vine la masa mea si formeaza o grupa de aceeasi culoarea cu floricica.

Demonstratia

Exercitiul

Jocul

Nr.

Crt.

Evenimentul didactic

Continutul stiintific

Strategii didactice

Evaluare (instrumente si indicatori)

- Robotelul Stie-Tot vrea sa vada daca voi stiti sa formati grupe de jucarii dupa culoare.

Copiii formeaza la masutele lor grupe de baloane dupa culoare.

Exercitiul

V.

Evaluarea

Voi da copiilor fise de lucru.

Exercitiul

"Formati grupe de obiecte dupa culoare"

VI.

Incheierea activitatii

Voi face aprecieri generale asupra desfasurarii activitatii si asupra modului de comportare al copiilor.

Explicatia





Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 5372
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved