Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE


Gradinita

Poezii si cantece

Proiect de activitate Educatie muzicala, Grupa mare

Gradinita


loading...



DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
Proiect de activitate Educatie muzicala, Grupa mare
PROIECT DIDACTIC Grupa: Mica „ Istetii” - metoda cubului-metoda interactiva
INTRE TRADITIONALISM SI MODERNISM IN GRADINITA DE COPII
CARNAVALUL VESEL
Proeict de activitate - Cunoasterea mediului- Primavara - Flori
PROIECT DIDACTIC Grupa: Mijlocie, Recunoaste personajul si povestea din care face parte, Joc didactic
PROIECT EDUCATIONAL “DIN INIMI, PENTRU INIMI”
PROIECT DIDACTIC - Grupa: pregatitoare, Numeratia in limitele 1 - 8
Jocuri in sprijinul desfasurarii activitatilor matematice din gradinitele de copii
COMUNICAREA LA PRESCOLAR SI SCOLARUL MIC

TERMENI importanti pentru acest document

: proiect de activitate educatie muzicala : proiect didactic educatie muzicala grupa mare : proiect de activitate muzica grupa mare : proiect de activitate la muzica in gradinita :

Proiect de activitate

Activitatea : Educatie muzicala

Grupa mare

Data: 14.03.2005

Felul activitatii : transmitere/ insusire de noi cunostinte

Tema: Mersul melodic suitor si coborator :Zidarul

Scopul: -dezvoltarea sensibilitatii auditive prin distingerea liniei melodice si marcarea acesteia prin ridicarea sau coborarea mainii in functie de mersul melodiei

            -insuflarea sentimentului de dragoste fata de arta si fata de muzica in special

Durata: 25 minute

Obiective operationale:

            -sa execute corect exercitiile de respiratie si pe cele de cultura vocala;

            -sa intoneze corect canteculZidarul”, respectand inaltimea sunetelor;

-sa marcheze mersul melodic suitor si coborator prin ridicarea mainii in cazul in care mersul este ascendent si coborarea mainii in cazul in care mersul melodic este descendent;

-sa intoneze refrenul urmarind cu indicatorul pe plansa mersul (scarita) melodic;

 -sa aprecieze modul in care a intonat melodia el si colegii sai.

Strategia didactica:

1.      Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul

2.      Material didactic: plansa cu mersul melodic al cantecului, indicator, stativ, jucarie de plus muzicala

3.      Organizare: scaunelele vor fi asezate in semicerc, in fata acestora va fi asezat stativul cu plansa

Propunator : Gabriela Zaharia


Momentele lectiei

Continut

Activitatea educatoarei

Activitatea copiilor

Evaluare

1.Moment organizatoric

1) Propriu-zis:

-asezarea scaunelelor in semicerc

-pregatirea materialului didactic

2) Din punct de vedere muzical:

a)      exercitii de respiratie:

-mirosim ce floarea(de 3 ori);

-suflam puful de papadie (de 3 ori);

-suflam in lumanarile de pe tort (de 3 ori);

b)      exercitii de cultura vocala:

-Canta ca si mine!

-cere copiilor sa aseze scaunelele in semicerc

-pregateste stativul, plansa si jucaria

-explica cum se face inspirarea aerului si expiratia

-executa model

-canta model

-aseaza scaunelele

-asculta cu atentie

-executa dupa model

-asculta cu atentie

-repeta exercitiile propuse

-analiza executiei

2. Reactualizarea cunostintelor anterioare

-recapitularea datelor privitoare la inaltimea sunetelor: existenta sunetelor de diferite inaltimi: joase, inalte, potrivite

Adreseaza copiilor intrebari :

Am invatat despre sunete ca au diferite inaltimi.

·        Cum este acest sunet? (intoneaza sunetul Do2)

·        Dar acesta?(Do1)

-raspund la intrebari

-analiza si corectarea raspunsurilor

Momentele lectiei

Continut

Activitatea educatoarei

Activitatea copiilor

Evaluare

·        Dar acesta?(sol)

3.Captarea atentiei

-prezentarea jucariei muzicale

Prezinta copiilor musafirul: ursuletul Martinel care stie un cantecel, si care a venit sa-l cante copiilor (pune ursuletul sa cante)

Spune copiilor ca ursuletul ar vrea sa-i vada si pe ei cum canta

-asculta cu atentie

-observarea comportamentului

4. Anuntarea scopului si a obiectivelor

-mersul melodic suitor si coborator; urmarirea lui cu mana in aer

-anunta copiii ca vor invata despre mersul melodiei in cantec

-asculta cu atentie

5. Dirijarea invatarii

-stabilirea faptului ca un cantec este o insiruire de sunete de diferite inaltimi

-intonarea model a cantecului

-invatarea cantecului, impartit in doua fragmente F1 si F2

-explica copiilor faptului ca un cantec este o insiruire de sunete de diferite inaltimi si exemplifica printr-un fragment din cantecul propus

-intoneaza model cantecul

-repetarea si invatarea fragmentului F1

-repetarea si invatarea F2

-asculta cu atentie

-canta de 4 ori F1

-canta de 4 ori F2

-analiza intonatiei

6. Asigurarea conexiunii inverse

-intonarea cantecului in ansamblu

-cere copiilor sa intoneze o data in cor tot cantecul

-canta in cor

- analiza intonatiei

7. Dirijarea invatarii

-stabilirea sunetelor inalte din cantec prin ridicarea bratelor in sus si stabilirea sunetelor joase prin coborarea bratelor

-stabilirea faptului ca mersul melodiei este o scarita care urca

-cere copiilor sa marcheze sunetele inalte din cantec prin ridicarea bratelor si sunetele joase prin coborarea bratelor

-intoneaza si marcheaza inaltimea sunetelor odata cu copiii

-canta si marcheaza sunetele inalte si pe cele joase

-analiza executiei

Momentele lectiei

Continut

Activitatea educatoarei

Activitatea copiilor

Evaluare

si coboara

-prezentarea plansei cu mersul melodic al cantecului

-intonarea cantecului cu descrierea mersului melodic prin ridicarea si coborarea mainii in aer

-intoneaza urmarind cu indicatorul pe plansa mersul melodic al cantecului

-intoneaza marcand mersul melodic cu mana in aer

-intoneaza odata cu educatoarea

-intoneaza marcand mersul melodic cu mana in aer

-analiza executiei

8.Asigurarea conexiunii inverse

-intonarea cantecului si urmarirea pe plansa cu indicatorul a mersului melodic

-cere copiilor intoneze si sa indice pe plansa mersul melodic al cantecului

-analiza si corectarea executiei

9. Obtinerea performantei

-interpretarea pe grupe cu marcarea mersului melodic pe plansa si cu mana in aer;

-interpretarea individuala a unui fragment cu marcarea mersului melodic pe plansa si cu mana in aer;

-cere copiilor sa interpreteze cantecul pe grupe (grupa fetelor, grupa baietilor) si sa marcheze mersul melodiei cu indicatorul pe plansa si cu mana in aer

-cere copiilor sa interpreteze individual cate un fragment cu marcarea mersului melodic pe plansa si cu mana in aer

-intoneaza pe grupe si marcheaza mersul melodic;

-interpreteaza individual cate un fragment, marcand mersul melodiei

-analiza si corectarea executiei

10. Fixarea cunostintelor

-interpretarea in ansamblu a cantecului cu marcarea pe plansa a mersului melodic

-cere copiilor sa cante cu totii si sa marcheze mersul melodic

-canta in cor si marcheaza mersul melodic

-analiza si corectarea executiei

11. Aprecierea activitatii copiilor

-evidentierea copiilor care au intonat si au marcat corect mersul melodic

-evidentiaza copiii care au intonat corect si au marcat corect mersul melodic

-asculta cu atentie

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2141
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved