Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE

Gradinita

Poezii si cantece

Proiect didactic Grupa: pregǎtitoare Educatie fizica

Gradinita

+ Font mai mare | - Font mai mic


DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
PROIECT DIDACTIC - NIVELUL GRUPEI: mica-mijlocie, Trenuletul primaverii
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA - Cosul cu fructe si legume - Toamna
PROIECT TEMATIC “PUISORUL”
TRATAREA DIFERENTIATA – SOLUTIE OPTIMA PENTRU INTEGRAREA CU SUCCES IN ACTIVITATEA SCOLARA
Concursul „Suntem isteti!'
Ursul pacalit de vulpe (memorizare)
PLANSE DE COLORAT - TOAMNA - FRUNZE, DOVLEAC, GHINDA
PROIECT DIDACTIC GRUPA : mare – pregatitoare Bucuriile iernii- Educatie plastica
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA GRUPA: mare, Profesii si meserii
FISE DE COLORAT CU VEVERITE

TERMENI importanti pentru acest document

: proiecte didactice la educatia fizica pentru gradinita : educatia fizica in gradinita : proiect de lectie educatie fizica gradinita : proiect didactic la educatia fizica in gradinita :

Proiect didactic

            Grupa:  pregǎtitoare

            Activitatea : Educatie fizica                                                                

            Tipul de activitate : Consolidare    

            Tema activitǎtii:

1.    Repetarea alergǎrii cu pendularea gambei la sezut .

2.    Jocul „Alergǎm corect '

3.    Joc linistitor : „Cainele prinde pisica”

            Forma de realizare : frontal, pe grupe  

            Scopul activitatii :   -    Consolidarea si perfectionarea deprinderilor motrice de baza ;

-         Perfectionarea aruncarii si prinderii mingii cu ambele maini;

-         Dezvoltarea spiritului de competitie, a dorintei de afirmare, a spiritului de echipa si a increderii in fortele proprii ;  

            Obiective operationale :    -  sa execute corect deprinderile motrice invatate ;

                                                        - sa execute corect alergarea cu pendularea gambei inapoi;  

           - sa-si coordoneze miscarile in raport cu comenzile date;

            - sa respecte regulile jocului ;

           Metode si procedee : explicatia, demonstratia, exercitiul.

            Material didactic: douǎ jucǎrii din plus, opisicǎ si un cǎtel, marcaje.

            Material bibliografic : Programa activitatilor instructiv – educative in gradinita de copii ;

                                                Bucuresti 2000.

                                                     Ghid privind desfasurarea activitatilor de educatie fizica in gradinita, editura Tiparg

                                                Metodica educatiei fizice in gradinita –Manual pentru liceele pedagogice de educatoare

           Durata :  30-35 minute

Verigile

activitatii

Continutul activitatii

Dozare

Formatii de lucru, modalitati de exersare

si indicatii metodice

Evaluare si indicator de performanta

1. Momentul

organizatoric

 

 

2. Pregatirea organismului pentru efort

   Asigurarea conditiilor necesare bunei desfasurari a activitatii.

 

  .

  Alinierea, controlul tinutei.

  Anuntarea temei.   

  Variante de mers si alergare .

 Exercitii de mers :

 - mers obisnuit;

 - mers pe varfuri;

 - mers pe calcaie ;

 - mers ghemuit ;

 - mers ca soldatii ;

Variatii de alergare:

- alergare usoara ;

- alergare cu genunchii sus ;

1 minut         

 

5 minute

0        0  0  0  0  0  0  0  0  0  0  0  0  0                                                    

                             X

 In coloana cate unul

 In linie dreapta cu fata catre educatoare.

 - Atentie DREPTI !

 - Astazi la activitatea de educatie fizica vom repeta alergarea cu pendularea gambei inapoi ( cu cǎlcaiele la sezut)si vom juca jocul „Aleargǎm corect”.

  In sir cate unul pe marginea salii. Se corecteaza tinuta, miscarea bratelor, pozitia capului.

 - Mers obisnuit

- Privirea inainte !

- Bratele se misca pe langa corp !

- Mers pe varfuri cu bratele sus

- Intindem bine bratele !

- Mers pe calcaie cu mainile pe solduri - Mers ghemuit cu mainile pe genunchi

- Mers cadentat, bratele balansam pe langa corp

- Alergare usoarǎ;

- Alergare cu genunchii sus;

 

Respectarea pozitiei corecte pentru comanda DREPTI !

 Executarea exercitiilor de mers alternate cu variatii de alergare

    

 Evaluare orala

 3. Influentarea selectiva a aparatului locomotor

Se formeazǎ un cerc.

  Complexe de exercitii :

  Exercitiul 1

 „Leganam papusa”

 P. I. stand departat cu bratele indoite in fata cu palmele suprapuse in sus.

T.1, T.3 – rasucirea trunchiului spre dreapta.

T.2, T.4 – rasucirea trunchiului spre stanga.

 Exercitiul 2

 „Privim cerul, privim pamantul”

  P. I. stand departat cu mainile pe solduri

  T.1, T.3 – aplecarea capului inainte

  T.2, T.4 – aplecarea capului inapoi

  Exercitiul 3

 „Brate scurte, brate lungi „

  P.I stand cu mainile pe langa corp

T.1-mainile pe umeri

T2-mainile sus

T3-mainile pe umeri

T4-mainile pe langǎ corp

7minute

 

4x4 T

4x4 T

4x4  T

   

1. Ridicam bratele lateral si luam interval de doua brate.

2. Intindem bratele si luam distanta.

  - Picioarele usor departate, cu bratele indoite in fata

 - Trunchiul este rasucit spre dreapta, iar apoi spre stanga

  - Picioarele usor departate, se ridica si se coboara capul, spatele drept.

  -  Din pozitia stand, spatele drept, intindem bine bratele din corp.

 

 Executarea exercitiilor vizand miscarea diferitelor segmente ale corpului

 Evaluare continua

 

    

 

 

 

 

4. Consolidarea deprinderilor motrice invatate

  Exercitiul 4

  „Foarfeca”

  P.I. – stand cu mainile pe langa corp

  - mainile intinse inainte

  - forfecarea bratelor

  Exercitiul 5

 „Sari minge, minge jos”

  P.I. – stand cu picioarele apropiate, mainile pe solduri;

 - sarituri urmate de ghemuire

  Exercitii de respiratie

 

  Deprinderea motricǎ ce va fi consolidatǎ este alergarea cu pendularea gambei inapoi( cu cǎlcaiele la sezut) .

Copiii vor fi asezati in coloanǎ cate unul si vor executa alergarea cu pendularea gambei inapoi, pe rand, panǎ la un marcaj, apoi vor reveni la saptele coloanei.

 

4x4 T

4x4 T

 4 minute

  - Stand cu mainile pe langa corp, spatele drept.

  - Mainile intinse inainte cu palmele in jos, forfecarea ritmica a bratelor in fata, alternant.

  - Saritura usoara, elastica, cu aterizare in ghemuit, spatele drept !

 Inspiram pe nas cu ridicarea bratelor sus si expiram pe gura.

Se explicǎ modul corect de executare , cu sinerea spatelui drept, indoirea genunchilor si pendularea gambei inapoi panǎ cǎlcaiele ating sezutul.

 

    

 

 

 

  Executarea corecta a alergǎrii cu pendularea gambei inapoi

5.Desfasurarea „ Aleargǎm corect!”

6. Revenirea organismului dupa efort

7. Incheierea activitatii

  

  Grupa de copiii se imparte in doua si se aliniaza pe doua randuri. Vor forma douǎ echipe ce vor trebui sǎ execute alergarea cu pendularea gambei inapoi panǎ la primul marcaj , pe care il ocolesc, iar la intoarcere vor executa mersul pe varfuri cu bratele sus.Se urmǎreste executarea corectǎ a alergǎrii iar castigǎtoare va fi echipa ce va termina prima  .

  Jocul linistitor: „Cainele prinde pisica”

  Copiii vor forma un cerc mic stand turceste cu umar langa umar. Jucǎriile alese, un cǎtel si o pisicǎ , vor fi mici si usor de manuit.Se dau apoi jucǎriile la doi copii la distantǎ de 3-4 copii unul de altul.Manuirea se va face prin apucarea cu ambele maini si transmiterea din manǎ in manǎ, in scopul ajungerii pisicii de cǎtre cǎtel.Plimbarea jucǎriilor se va face rapid , iar copilul care va tine pe loc jucǎria si nu o transmite rapid este scos temporar din joc.Se urmǎreste tinuta dreaptǎa spatelui si pǎstrarea respiratiei normale.

  Adunarea.

 Observatii si recomandari.

 Se fac aprecieri generale si individuale.

  Salutul.

 

  7 minute

 

2 minute

1 minut

  - Atentie START !

 Copiii desfasoara jocul indrumati de educatoare.

  Se da semnalul de incetare a jocului si se anunta echipa castigatoare.

 

  In cerc stand turceste copiii transmit cele douǎ jucǎrii cat mai repede. 

   

  

 

 - In linie pe un rand ADUNAREA !

 

 

 Evaluarea orala

Aprecieri verbale prin laude si incurajari

  Aprecieri verbale prin laude si incurajari

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 1898
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved