Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
AstronomieBiofizicaBiologieBotanicaCartiChimieCopii
Educatie civicaFabule ghicitoriFizicaGramaticaJocLiteratura romanaLogica
MatematicaPoeziiPsihologie psihiatrieSociologie


PROIECT DE LECTIE Verbul

Gramatica



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DE LECTIE

DATA

CLASA: a VI-a A



UNITATEA SCOLARA: SCOALA CU CLASELE I-VIII NR.11 SIGHETU MARMATIEI

DISCIPLINA: Limba si literatura romana

PROFESOR

TEMA: Verbul

TIPUL LECTIEI: de recapitulare si sistematizare a cunostintelor

DURATA:

OBIECTIVE OPERATIONALE

La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:

O1 - sa dea definitia corecta a verbului;

O2 - sa identifice rolul verbului in vorbire;

O3 - sa recunoasca modurile personale si nepersonale ale verbului;

O4 - sa conjuge verbe la moduri personale;

O5 - sa recunoasca marcile distinctive ale modurilor nepersonale

si sa le diferentieze de cele personale;

O6 - sa creeze enunturi orale si scrise cu verbe la diferite moduri;

III. CONTINUTURI (centrate pe obiective):

C(O1) - verbul este partea de vorbire flexibila care arata actiunea, starea sau existenta;

C(O2) - verbul la modurile personale indeplineste functia sintactica de predicat al propozitiei din care face parte;

C(O3) - dupa tipul de predicat pe care il realizeaza, verbul este de doua feluri : predicativ si copulativ ;

C(O4) - verbul auxiliar ajuta la formarea unor moduri si timpuri;

C(O5), C(O6) - verbul cu functie de predicat se acorda in persoana si numar cu subiectul; verbele la cele patru moduri personale au categoria gramaticala a persoanei indeplinind si functia de predicat, iar cele la moduri nepersonale, neavand categoria persoanei indeplinesc alte functii sintactice decat cea de predicat, si anume subiect, nume predicativ, atribut sau complement.

IV. STRATEGIA DIDACTICA: mixta

a) Metode si procedee: analiza gramaticala, conversatia euristica, exercitiul, algoritmizarea, problematizarea, explicatia.

b) Forme de organizare: - activitate frontala combinata cu activitatea     individuala si pe grupe.

c) Evaluare: sumativa, curenta, orala si scrisa.

d) Mijloace de invatamant: tabla, fisa de lucru, manualul, planse, texte lingvistice, testul de evaluare sumativa

e) Bibliografie: Limba romana, manual pentru clasa a VI-a , All Educational 2002; Gramatica limbii romane, Bucuresti, Ed. Academiei 2005, capitolul despre modurile verbului; Limba romana in gimnaziu, culegere de exercitii de Sofia Dobra, Ed. Humanitas, 2004.

DEMERS DIDACTIC

Eveniment instructional

Activitatea de invatare

Durata

Activitatea elevilor

Organizarea clasei

Fac prezenta, si asigur un climat favorabil desfasurarii lectiei

1 min

- se linistesc

- se pregatesc

- se autocontroleaza

Actualizarea cunostintelor invatate anterior

Reactualizez, prin conversatie, notiunile de baza privind partile de vorbire:flexibile si neflexibile.

3 min

- raspund

- observa

- compara

- reactualizeaza

- explica

- exemplifica

Captarea atentiei elevilor

Doi elevi citesc, pe rand, enunturile: "Apartament 3 camere vila, ultraelegant,parter inalt, hol mare, sobe cu gaze, dependinte multiple, zona Dorobanti Televiziune. Exclus intermediari.3053360; 3053370."; "Eu, Stefan Voievod, ,cu prietenie, Domniilor voastre". Elevii observa faptul ca o comunicare nu are inteles daca lipseste verbul cu functie de predicat.

2 min

- asculta

- observa

- accepta

- se mobilizeaza

Anuntarea temei lectiei, a tipului ei si a obiectivelor operationale

Anunt tema lectiei si obiectivele urmarite..

2 min

- asculta

- accepta

se mobilizeaza

noteaza in caiete

Conducerea procesului de recapitulare si sistematizare

Impart urmatoarele fise de lucru elevilor, pe grupe :

1. Se dau urmatoarele enunturi:

Victor va pleca in vacanta la bunici.

Dinu era acasa.

El vrea o bicicleta noua.

Sora mea a iesit afara.

Emisiunea pentru copii este interesanta.

Colega mea are numai note mari.

As fi mers si eu in excursie cu colegii.

Prietenul meu a ajuns doctor.

Sportul inseamna sanatate.

A) Subliniati verbele.

B)Grupati verbele in functie de

valoarea morfologica:

Verbe predicative

Verbe auxiliare

Verbe copulative

2)Subliniati verbele si spuneti ce functie sintactica au acestea:

Unde mergeti in seara asta?

Mircea este pe stadion.

Ioana este atenta la lectie.

Am cumparat un tablou.

Mergand la scoala, am gasit un pix.

Mama are de spalat.

A citi este o placere.

Tema scrisa este pe birou.

3) Grupati verbele din enunturile de mai jos pe coloane:

Verbe la moduri personale

Verbe la moduri nepersonale

Am plecat la scoala.

As vrea o inghetata.

Retineti ce scriem astazi.

Venind la voi, m-am intalnit cu Maria.

A desena este o placere.

Avem de scris la matematica

Ar fi vrut sa inceapa vacanta.

Textul citit este interesant.

Dupa 10 minute se constata, prin prezentarea rezolvarilor de catre elevi, rezultatele la care au ajuns acestia.In timp ce elevii isi prezinta rezolvarile,     fac observatiile necesare, corectez eventualele greseli si dau explicatiile necesare.

Concomitent cu cele identificate in texte, cer elevilor sa creeze si ei propozitii cu verbe la diferite moduri.

30 min

- sunt antrenati intr-o activitate pe grupe, cu sarcina de a identifica si clasifica verbele din textele date de profesor;

- retin sarcina de lucru;

- observa;

- compara;

- deduc;

- reactualizeaza;

exemplifica.

noteaza in caiete

Realizarea conexiunii inverse (a feedback-ului)

Are loc, permanent pe parcursul conversatiei in cadrul analizei si se concretizeaza prin aprecieri verbale facute de profesor sau prin solicitarea unor exemple formulate de elevi.

Evaluare sumativa

Se da ca activitate independenta in clasa, rezolvarea testului:

1. Alcatuiti o propozitie in care verbul a pregati sa fie la modul imperativ.

2. Exemplificati valorile morfologice ale verbului a avea.

3. Precizati functiile sintactice ale verbelor subliniate:

Am de udat florile.

Masina de spalat este noua.

De invatat este bine.

Exercitiul este de rezolvat pentru maine.

4. Precizati valorile morfologice ale verbelor din urmatoarele enunturi:

El a ajuns acasa la ora cinci.

Fratele meu a ajuns inginer.

Testul se controleaza in clasa prin sondaj

10 min

- primesc fisele de lucru;

- rezolva cerintele de pe fisa.

Asigurarea retentiei si a transferului

Tema pentru acasa:

Realizati o compunere libera in care sa folositi verbe la moduri personale si nepersonale.

sau

Alcatuiti un dialog de 9-10 replici in care sa folositi verbe la moduri personale si nepersonale.Veti avea in vedere urmatoarea situatie de comunicare: la biblioteca.

2 min

-asculta explicatiile

Anexa 1

Cititi, pe rand, enunturile: "Apartament 3 camere vila, ultraelegant,parter inalt, hol mare, sobe cu gaze, dependinte multiple, zona Dorobanti Televiziune. Exclus intermediari.3053360; 3053370."

"Eu, Stefan Voievod, ,cu prietenie, Domniilor voastre"

FISA DE LUCRU

GRUPA I

Se dau urmatoarele enunturi:

Victor va pleca in vacanta la bunici.

Dinu era acasa.

El vrea o bicicleta noua.

Sora mea a iesit afara.

Emisiunea pentru copii este interesanta.

Colega mea are numai note mari.

As fi mers si eu in excursie cu colegii.

Prietenul meu a ajuns doctor.

Sportul inseamna sanatate.

A) Subliniati verbele.

B)Grupati verbele in functie de valoarea morfologica:

Verbe predicative

Verbe auxiliare

Verbe copulative

FISA DE LUCRU

GRUPA A II A

Subliniati verbele si spuneti ce functie sintactica au acestea:

Unde mergeti in seara asta?

Mircea este pe stadion.

Ioana este atenta la lectie.

Am cumparat un tablou.

Mergand la scoala, am gasit un pix.

Mama are de spalat.

A citi este o placere.

Tema scrisa este pe birou.

.

.

.

.

.

.

.

FISA DE LUCRU

GRUPA A III A

Grupati verbele din enunturile de mai jos pe coloane:

Am plecat la scoala.

As vrea o inghetata.

Retineti ce scriem astazi.

Venind la voi, m-am intalnit cu Maria.

A desena este o placere.

Avem de scris la matematica

Ar fi vrut sa inceapa vacanta.

Textul citit este interesant.

Verbe la moduri personale

Verbe la moduri nepersonale

TEST

1. Alcatuiti o propozitie in care verbul a pregati sa fie la modul imperativ.

2. Exemplificati valorile morfologice ale verbului a avea.

3. Precizati functiile sintactice ale verbelor subliniate:

Am de udat florile.   

Masina de spalat este noua.   

De invatat este bine.    ..

Exercitiul este de rezolvat pentru maine.    ..

4. Precizati valorile morfologice ale verbelor din urmatoarele enunturi:

El a ajuns acasa la ora cinci.    .

Fratele meu a ajuns inginer.   

Tema pentru acasa

1.Realizati o compunere libera in care sa folositi verbe la moduri personale si nepersonale.

sau

2.Alcatuiti un dialog de 9-10 replici in care sa folositi verbe la moduri personale si nepersonale.Veti avea in vedere urmatoarea situatie de comunicare: la biblioteca.



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 6813
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved