Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE






AstronomieBiofizicaBiologieBotanicaCartiChimieCopii
Educatie civicaFabule ghicitoriFizicaGramaticaJocLiteratura romanaLogica
MatematicaPoeziiPsihologie psihiatrieSociologie


Proiect de lectie Consolidarea literelor invatate (p,P,v,V,d,D,s,S,i,I,a) si a grupului de litere 'ci

Gramatica

+ Font mai mare | - Font mai mic

DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
PROIECT DIDACTIC - Misca vantul frunzele - Educatie muzicala
Perspective structurante si repere metodologice ale lectiilor de comunicare gramaticala
¿QU HORA ES? ¿QU DA ES? CAT E CEASUL? CE ZI E?
TIMPURILE MODULUI INDICATIV - ENGLEZA
MODUL CONDITIONAL SI FRAZELE CONDITIONALE - ENGLEZA
BRIDGES OVER CULTURES- TEXTS AND EXERCISES FOR ADVANCED STUDENTS - (SECOND YEAR OF STUDY)
DATOS PERSONALES- DATE PERSONALE
Gramatica limba engleza - curs
Interpretari ale tranzitivitatii in lucrarile de gramatica romaneasca
CONCORDANTA TIMPURILOR - ENGLEZA

TERMENI importanti pentru acest document

: : proiect consolidareliterele m n : : proiect didactic consolidare literei dD :


Proiect de lectie

 

 

Aria curriculara: Limba si literatura romana

Disciplina: Limba si literatura romana

Unitatea de invatare: Textul. Titlul. Grupurile de litere.

Tema lectiei: Consolidarea literelor invatate(p,P,v,V,d,D,s,S,i,I,a) si a grupului de litere ,, ci

Tipul lectiei: Recapitulare - consolidare

Obiective de referinta:

1.1  sa inteleaga semnificatia globala a mesajului oral;

1.2  sa sesizeze intuitiv corectitudinea unei propozitii ascultate;

1.4  sa sesizeze sensul cuvintelor intr-un enunt dat;

2.1 sa formuleze clar si corect enunturi verbale potrivite unor situatii date;

2.2 sa integreze cuvinte noi in enunturi;

3.1 sa identifice litere,grupuri de litere,silabe,cuvinte si enunturi in textul tiparit si in textul scris de mana;

3.2 sa sesizeze legatura dintre enunturi si imaginile care le insotesc;

4.1 sa scrie corect litere, silabe, cuvinte;

4.2 sa scrie corect, lizibil si ingrijit propozitii scurte;

4.3 sa utilizeze conventii ale limbajului scris (punct, semnul intrebarii, scrierea cu majuscula).

Obiective operationale: La sfarsitul activitatii elevii vor fi capabili:

O1 sa recunoasca literele invatate si grupul de litere ,,ci;

O2 sa scrie corect litere, silabe, cuvinte;

O3 sa desparta corect in silabe cuvintele date;

O4 sa faca corespondenta intre cuvant si desen, imagine;

O5 sa recunoasca cuvintele cu acelasi inteles si pe cele cu sens opus;

O6 sa citeasca in ritm propriu, corect si constient cuvintele si propozitiile date;

O7 sa aranjeze cuvintele date intr-o propozitie;

O8 sa participe efectiv si afectiv la lectie.

Resurse:

        procedurale: - metode si procedee exercitiul, elemente de problematizare, conversatia, explicatia, observarea si aprecierea verbala, recompensa;

- forme de organizare frontal, pe grupe, individual;

        materiale: - cartonase cu cuvinte, fise individuale, planse cu exercitii, plansa cu rebus;

         bibliografice: - programa scolara;

-          ,,Abecedar(manual) Cleopatra Mihailescu si Tudora Pitila, Editura Aramis;

-          ,,Sa dezlegam tainele abecedarului Carmen Iordachescu, Editura Carminis

-          ,,Limba romana elemente de constructie a comunicarii cls. I-IV, Marcela Penes;

-          www. didactic. ro.

-          www. coloriez.ro

  • psihologice: nivel mediu de informare si formare intelectuala;

  • umane: numarul elevilor 19

  • timp: 90 minute

Nr.

Crt.

Etapele lectiei

Organizarea situatilor de invatare

Resurse procedurale

Activitatea cadrului didactic

Activitatea elevilor

1.

2.

3.

4.

5.

1.

Momentul organizatoric.

Asigur conditiile necesare desfasurarii in bune conditii a lectiei cerand elevilor sa-si pregateasca cele necesare, sa-si corecteze pozitia in banca si sa pastreze ordinea si disciplina.

Se pregatesc pentru inceperea activitatii - abecedar

Exercitiul organizatoric

2.

Captarea atentiei

Prezint plansa cu rebusul si le explic elevilor modul de dezlegare a acestuia, urmarind cuvantul compus pe verticala. (anexa 1)

Controlez tema de casa.

Elevii sunt atenti la tabla, in timp ce pe rand vor trece si vor rezolva rebusul.

Expunerea

Conversatia

3.

Anuntarea temei si a obiectivelor operationale

Anunt tema lectiei, enuntand obiectivele propuse pe intelesul elevilor.( Astazi, vom recapitula litrele invatate si grupul de litere ,,ci prin varietatea exercitiilor -joculetelor pe care le vom face )

Asculta cu atentie cele prezentate .

Expunerea

4.

Activitatea propriu- zisa

*      le cer elevilor sa citeasca cuvintele de pe cartonasele prezentate de mine si sa le desparta in silabe;(scoala, cirese, iepure, vanator, roman, Romania, incet, pod)

*      fiecare elev va primi cate o

fisa (anexa 2),in care trebuie sa uneasca desenele cu cuvintele corespunzatoare, in timp ce se va lucra si la tabla pe plansa ;

*      ii rog pe elevi sa-si deschida

caietele si sa scrie data si titlul lectiei; apoi le prezint cartonase, pe care sunt scrise cuvinte si le cer sa le ordoneze in propozitii

(anexa 3) ;

*      fiecare elev va primi cate o

fisa (anexa 4),unde trebuie sa scrie sub fiecare imagine cuvantul potrivit;

*      Uneste cuvintele cu acelasi inteles (anexa 5)

*      Uneste cuvintele cu sens opus (anexa 5)

*      Eu spun una, tu spui multe:

(se face in scris sau oral daca nu este timp) anexa 6

scolar scolari

pisica pisici

animal animale

pitic pitici

roman romani

rac - raci

*      A. T.- le cer elevilor sa coloreze desenul, respectand cerintele.(se va face corespondenta intre silabele scrise cu litere de tipar si silabele scrise cu litere de mana)- anexa 7

 

*      Elevii vor citii corect cuvintele prezentate si

le vor despartii in silabe ;

*      Vor citi cu atentie

cuvintele si le vor uni cu desenul corespunzator;

*      Se vor citi cuvintele de

catre elevi si se vor ordona in propozitii, urmand sa fie scrise si in caiete.

*      Elevii vor recunoaste

imaginile si vor completa fisa si plansa de la tabla cu cuvintele potrivite;

*      Elevii vor citii cuvintele si le vor unii atat pe plansa cat si pe fise;

*      Elvii vor participa la rezolvarea exercitiului oral;

*      Coloreaza in functie de cerinte;

Explicatia

Conversatia

Exercitiul

Lucrul pe grupe

Exercitiul

Conversatia

Explicatia

Observarea

Exercitiul

Conversatia

Exercitiul

Explicatia

Exrcitiul

5.

Concluzii si aprecieri

Fac aprecieri individuale si colective.

Tema pentru acasa.

Aprecierea verbala

Anexa 1

A

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


B

Anexa 2

CAL


PISICA

LEU

URS

IEPURE


OAIE

Anexa 3

priveste

Soni

pestele ?


intra

in

Elevul

clasa.

sapte

cocosi .

Are

roscate?

are

pene

Cocosul

Anexa 4.

8-Point Star:
8-Point Star:
8-Point Star:



8-Point Star:


8-Point Star:  8-Point Star:
8-Point Star:




Anexa 5

1.    Uneste cuvintele cu acelasi inteles:

siret se uita

priveste viclean

elev amic

prieten scolar

vesel voios

2.    Uneste cuvintele cu sens opus :

prieten rece

cald dusman

atent aproape

departe neatent

curat murdar

Anexa 6

Eu spun una, tu spui multe:

scolar

pisica

animal

pitic

roman

rac

Anexa 7.

 

 

 


Colorati respectand urmatoarea corespondenta:

    cos --------------------- rosu

    asa --------------------- portocaliu

    si ----------------------- roz

    sa ---------------------- roz

    scolar ----------------- portocaliu

    sase -------------------- portocaliu

    soricel ----------------- galben

    sar --------------------- galben

    cas -------------------- galben

    are -------------------- maro

    am -------------------- maro

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 1033
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved