Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
AstronomieBiofizicaBiologieBotanicaCartiChimieCopii
Educatie civicaFabule ghicitoriFizicaGramaticaJocLiteratura romanaLogica
MatematicaPoeziiPsihologie psihiatrieSociologie


PROIECT DIDACTIC LIMBA SI LITERATURA ROMANA - Cu voide G. Bacovia

Literatura romana



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT    DIDACTIC

DATA:

ORA:

CLASA a XII-a D filologie



PROFESOR:

OBIECTUL: LIMBA SI LITERATURA ROMANA

SUBIECTUL: Cu voide G. Bacovia

TIPUL LECTIEI: aprofundare de cunostinte ;

METODE activitatea didactica pe grupe, dezbaterea, argumentarea, intrebari structurate pe text,

MIJLOACE: manualul, volumul de poezii de Bacovia, fise de lucru;

OBIECTIVE

-sa foloseasca tehnici variate pentru analiza in detaliu a unor texte poetice;

-sa interpreteze diferit un text literar in functie de mai multe perspective de lectura, cea tematica, ce4a structurala, etc ;

-sa integreze un text intr-un anumit curent literar;

BIBLIOGRAFIE

Limba si literatura romana (manual pentru clasa a XII-a) Al. Crisan, L. Papadima, I. Parvulescu, F. Sanmihaian, R. Zafiu, ed. Humanitas,    Bucuresti, 2002;

Literatura romana (repere critice fundamentale), N. Cozma, G. Scorus, ed. Aula, Brasov, 2001;

Simbolism. Modernism. Traditionalism. Avangarda, I. Boldea, ed. Aula Magna, Brasov, 2003;

ORGANIZAREA CLASEI: prezenta elevilor, tinuta, captarea atentiei, etc.

REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR

activitatea profesorului

-G. Bacovia reprezinta simbolismul autentic in literatura romana; care sunt cele mai cunoscute volume de poezii ale sale? ce titluri se regasesc si ca titluri de poezii?

Care sunt temele cultivate cu precadere de Bacovia? Cum se defineste Bacovia in poeziile sale?

-se dicuta pe marginea liricii bacoviene; E. Lovinescu spune ca poezia lui Bacovia impresioneaza in ansamblu fara sa retina prin amanunt;

activitatea elevului

-Plumb, Scantei galbene, Cu voi, Comedii in fond, Stante burgheze, etc;

-Plumb, Cu voi;

- poezia Epitaf: Aici sunt eu / Un solitar / Ce-a ras amar / Si-a plans mereu.

-toate textele sale vorbesc de conditia poetului damnat din lirica simbolista franceza les poetes maudits; Singur, Cu voi.., Ego, Pro arte, Pro arte II; G. Bacovia afirma nu am nici un cerz poetic. Scriu precum vorbesc cu cineva, pentru ca-mi place aceasta indeletnicire. [.] Notele nu sunt decat pentru mine. Poetul este o victima a unui univers alienant, ostil, e nevrotic, hipersensibil;

CAPTAREA ATENTIEI

-cum putem interpreta titlul poeziei inainte de prima lectura? -pozitiv, afirmativ, drept o adeziune la neamul sau, la semeni;

-dupa o prima lectura a textului vom reinterpreta titlul poeziei, pentru a surprinde semnificatia acestuia

ANUNTAREA NOULUI TITLU

-se anunta titlul lectiei, studiul poeziei Cu voide G. Bacovia;

TRANSMITEREA NOILOR CUNOSTINTE:

activitatea profesorului

-se citeste expresiv textul poeziei;

activitatea elevului

-se anunta modalitatea de interpretatre a textului: relevarea rolului expresiv al nivelurilor de constituire a mesajului poetic: fonetic, lexico-semantic, morfo-sintactic, ortografic si de punctuatie si stilistic

-elevii isi vor nota in caiete si vor explica fiecare nivel al limbii;

-fonetic-sugestiile muzicale pe care le implica figurile de sunet, vocalele inchise/deschise; cultivarea muzicalitatii poeziei prin rima, refren; Verlaine De la musique avant tout chose;

exercitiu independent;

Lexici-semantic

-explicati cele doua valori ale cuvantului tara in text;

-care credeti ca este miezul acestui poem: tara cu specificul ei sau raportul poetului cu ceilalti, asadar, implicit cu tara;

-una proprie de patrie si a doua meonimica de oameni, romani;

-morfo-sintactic

-care sunt partile de vorbire ce predomina intext; ce fel de trairi cultiva simbolistii ?

-remarcati absenta persoanei I din acest poem. Este una dintre variantele eului in ipostaza moderna, in care exista o serie de impersonalizari. Sub ce masca gramaticala se ascunde elul liric?

Pe cine desemneaza "voi"?

-paralelismul sintactic-rolul lui;

-adjective si adverbe-descriere de stari, trairi, sentimente ;

-pers    II-a-este o disociere a eului liric, o detasare de propria persoana;

Ortografic si de punctuatie-Motivati folosirea punctelor de suspensie si a rolului expresiv al virgulelor din a doua strofa;

-exercitiu independent;

Stilistic

-se va ilustra expresivitatea libbajului

ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI

Poemul Cu voideschide un volum. Poate fi interpretat drept arta poetica ?

EVALUARE   

Rezolvarea unei variante de bacalaureat ce contine un text bacovian; (varianta 17);

FISA

Nocturna de George Bacovia


Stau si moina cade, apa, glod
Sa nu mai stiu nimic, ar fi un singur mod -
Un bec agonizeaza, exista, nu exista, -
Un alcoolic trece piata trista.

Orasul doarme ud in umezeala grea.
Prin zidurile astea, poate, doarme ea, -
Case de fier in case de zid,
Si portile grele se-nchid.

Un clavir ingana-ncet la un etaj,
Umbra mea sta in noroi ca un trist bagaj -
Stropii sar,
Ninge zoios,
La un geam, intr-un pahar,
O roza galbena se uita-n jos.

Transcrie din ultima strofa a poeziei doua structuri lexicale care contin o imagine auditiva, respectiv una vizuala;

Precizeaza doua marci lexico-gramaticale prin care se evidentiaza eul liric in textul dat;

Explica rolul punctelor de suspensie si al liniilor de pauza in constituirea mesajului poetic;

Comenteaza in 6-10 randuri strofa a doua a poeziei prin evidentierea relatiei dintre ideea poetica si mijloacele artistice;

Argumenteaza apartenenta textului dat la simbolism, prin ilustrarea a doua trasaturi;



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 3138
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved