PROIECT DE LECTIE
UNITATEA:
SCOALA CU CLS. I-VIII ‚’AL.D.GHICA’’,NR.3,CACIULATI
.DATA:
08,10.2008
PROPUNATOR:
CLASA:
A VII-A
OBIECTUL:
LIMBA SI LITERATURA ROMANA
UNITATEA
DE INVATARE: TIPURI DE DESCRIERE
SUBIECTUL:
CALIN (FILE DIN POVESTE) de MIHAI EMINESCU (lectura
aprofundata)
TIPUL
LECTIEI: DE COMENTARE A UNEI OPERE LITERARE (OPERA EPICA IN VERSURI)
OBIECTIVE
CADRU:
-
dezvoltarea
capacitatii de exprimare a
mesajului oral;
-
dezvoltarea
capacitatii de receptare a mesajului scris.
OBIECTIVE
DE REFERINTA:
2.1 – sa asigure coerenta
ideilor exprimate;
2.5 – sa recurga la
elemente de afectivitate in comunicarea orala;
3.1 -
sa recunoasca modalitatile specifice de organizare a
textului epic si procedeele de expresivitate in textul liric;
4.2 – sa organizeze secventele textuale in
functie de o cerinta specifica;
4.6 – sa-si exprime, in scris, opinii, sentimente
si atitudini.
OBIECTIVE
OPERATIONALE: La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
O1 ~ sa explice prezenta expresiei
„file din poveste”, ca subtitlu al poemului eminescian;
O2 ~ sa delimiteze
cele trei tablouri distincte din ultima parte a poemului Calin (file
din poveste) de M. Eminescu;
O3 ~ sa completeze
cele patru cadrane de pe fisa de lucru cu imagini vizuale, auditive,
olfactive din text;
O4 ~ sa identifice
elementele fabuloase, specifice basmului, din tabloul nuntii imparatesti;
O5 ~ sa comenteze
cele trei citate propuse pe fisa < jurnalul dublu >;
O6 ~ sa precizeze
cel putin patru trasaturi (fizice sau morale) ale fetei de
imparat;
O7 ~ sa manifeste
receptivitate fata de continutul poemului eminescian.
STRATEGII
DIDACTICE:
§
a). METODE SI
PROCEDEE: conversatia, lectura selectiva, interpretarea, lucrul cu
manualul, explicatia, metoda „cadranelor”, metoda „jurnalului dublu”,
brainstorming;
§
b). RESURSE MATERIALE: manualul, fise de
lectura, volum de poezii, fise de lucru, tabla, caietele elevilor,
creta;
§
c). RESURSE UMANE: elevii clasei a VII-a, cadrul
didactic;
§
d). FORME DE ORGANIZARE: frontala, individuala,
in perechi;
§
e). TIMP, SPATIU: 50 de minute, sala de
clasa.
MATERIAL
BIBLIOGRAFIC:
1.
Programe
scolare pentru clasele V-VIII. Aria curriculara: limba si
comunicare, Editura Cicero, Bucuresti, 1999;
2.
Alexandru Crisan, Sofia Dobra, Florentina
Samihaian,Limba romana. Manual pentru clasa a VII-a, Editura
Humanitas Educational, Bucuresti, 2003;
3.
Parfene Constantin, Metodica
studierii limbii si literaturii romane in scoala, Editura
Polirom, Iasi, 1999;
4.
Goia Vistian, Didactica
limbii si literaturii romane pentru gimnaziu si liceu, Editura
Dacia, Cluj-Napoca, 2002;
5.
Eminescu Mihai, Poezii,
Editura Minerva, Bucuresti, 1970;
6.
Eminescu Mihai,
Proza literara, Editura Cartea Romaneasca, Bucuresti,
1978;
7.
Stefan Badea, M.
Eminescu- Poezia de inspiratie folclorica, Editura Albatros,
Bucuresti, 1982;
8.
Florica Chereja, Dezvoltarea
gandirii critice in invatamantul primar, Editura Humanitas
Educational, Bucuresti, 2004.
SCENARIUL
ACTIVITATII
|
EVENIMENTUL
ACTIVITATII
|
OB.
|
ACTIVITATEA
DE INSTRUIRE
|
TIMP
|
METODE SI PROCEDEE
|
EVALUARE
|
|
ACTIVITATEA
PROFESORULUI
|
ACTIVITATEA ELEVILOR
|
|
1. ORGANIZAREA
COLECTIVULUI DE ELEVI
|
|
Verificarea prezentei elevilor
Pregatirea materialelor necesare
desfasurarii lectiei
Stabilirea ordinii
|
Elevul de serviciu face prezenta elevilor
Fiecare elev isi va pregati
cartile si caietele de limba romana
|
1’
|
|
|
|
2. ACTUALIZAREA UNOR
CUNOSTINTE SI IMPRESII DE LECTURA
|
|
Se va verifica tema pentru acasa atat
calitativ, cat si cantitativ. Solicit elevilor sa vorbeasca
despre impresiile de lectura pe care le-au perceput in urma citirii
poemului Calin(file din poveste) de M. Eminescu.
|
Raspund intrebarilor puse.
Isi exprima sentimentele si
impresiile in legatura cu poemul eminescian.
|
3’
|
conversatia
|
Verific tema .
Analizez raspunsurile elevilor. Fac
aprecieri verbale.
|
|
3. CAPTAREA ATENTIEI
|
|
Solicit elevilor sa spuna tot ce le trece prin minte la
auzul cuvantului „poveste”.
-De ce credeti ca am ales acest
cuvant?
-M. Eminescu a scris povesti?
-Care este definitia basmului?
-Unde isi are punctul de plecare acest
poem pe care noi il studiem?
-Poate cineva sa povesteasca
basmul popular Calin Nebunul?
|
Spun ceea ce le trece prin minte.
Elevii formuleaza raspunsuri la
intrebarile adresate.
Dau definitia basmului.
Raspund cerintelor.
|
5’
|
Brainstorming
conversatia
|
Fac aprecieri verbale;
stimulez elevii pasivi.
|
|
4. ANUNTAREA
SUBIECTULUI LECTIEI SI A OBIECTIVELOR
|
|
-Astazi, vom comenta versurile din poemul eminescian Calin
(file din poveste).
Scriu titlul lectiei la tabla.
Precizez in mod clar obiectivele
urmarite pe parcursul activitatii.
|
Receptioneaza mesajul. Scriu pe
caiete titlul lectiei.
|
1’
|
|
|
|
5. CONDUCEREA
INVATARII
|
O1
O2
O3
O7
O4
O6
O7
|
-Din cate parti este alcatuit poemul Calin
(file din poveste)?
-Cum explicati prezenta in titlul acestui poem a expresiei
„ file din poveste”?
-Dati un sinonim cuvantului „file”.
-Din cate parti este
alcatuit poemul Calin(file din poveste)?
-Partea a VIII-a, adica fragmentul
nostru din manual, ce structura compozitionala are?
Voi cere elevilor sa delimiteze cele
trei tablouri ale acestei ultime parti.
-Care sunt elementele naturii ce revin
constant in poezia eminesciana?
Voi da elevilor cate o fisa de
lucru , unde trebuie sa completeze cele patru cadrane cu imagini
vizuale, olfactive, auditive, precum si sentimentele de care sunt
cuprinsi atunci cand citesc aceasta parte de descriere.
-In cea de-a doua parte a partii
noaste ce motiv apare?
-Care este semnificatia pe care o dobandeste
nunta in finalul povestii noastre?
-Care sunt personajele care participa
la bucuria celor doi miri?
-Este o nunta reala, asa cum
intalnim de obicei pe la noi?
-Care sunt elementele fabuloase din tabloul
nuntii imparatesti?
Voi cere elevilor sa prezinte
portretul fetei de imparat, asa cum apare el in versurile
eminesciene.
-Care sunt personajele care participa
la cea de-a doua nunta de la sfarsitul poemului?
-Cum este descris alaiul mirelui
(fluturele) care se indreapta spre casa miresei (viorica)?
-Prin ce figura de stil primesc
insectele si florile un statut social specific uman?
-Care sunt asemanarile existente
intre alaiul de nunta al gazelor si o nunta
taraneasca?
-De ce credeti ca finalul
poemului se incheie cu imaginea celor doua nunti?
|
Elevii raspund la intrebarile adresate, folosind atat
manualul cu textul poemului, cat si fisele de lectura
realizate de ei.
Raspund la intrebari.
Completeaza fisele de lucru,
urmarind pe continutul textului literar.
Raspund la intrebari.
Explica semnificatia nuntii
.
Fac comparatie intre o nunta
obisnuita si nunta imparateasca.
Raspund cerintei.
Raspund in mod clar la
intrebarile puse.
Raspund la intrebari.
|
29’
|
Conversatia
Explicatia
Lectura selectiva
Metoda cadranelor
Lucrul cu manualul
Conversatia
Interpretarea
Interpretarea
Conversatia
Lucrul cu manualul
Explicatia
Conversatia
|
Fac aprecieri verbale.
Fac aprecieri verbale.
Fac aprecieri verbale.
Fac aprecieri verbale.
|
|
6. OBTINEREA
PERFORMANTEI SI A FEED-BACK-ULUI
|
O5
O7
|
Voi cere elevilor sa completeze in perechi cate o fisa
de lucru, bazata pe metoda „jurnalului dublu”. Pe fisa sunt
date cateva citate din poemul Calin(file din poveste), pe care
elevii trebuie sa le comenteze.
Supraveghez si indrum activitatea
fiecarei perechi, observand in ce masura colaboreaza
fiecare cu perechea sa. Solicit ca „raportorul” fiecarei perechi sa
prezinte raspunsurile date.
Apreciez comportamentul general al elevilor participanti la activitate.
Evidentiez elevii cei mai activi.
Concluzii
|
Studiaza sarcinile de
lucru de pe fise si le completeaza in perechi , colaborand.
Citesc raspunsurile date pe
fisele de lucru.
Receptioneaza informatiile.
|
10’
|
Metoda „jurnalului dublu”
Explicatia
Interpretarea
|
Evaluarea rezultatelor si a
comportamentelor elevilor urmareste initiativa pe care o au
acestia. Urmaresc ingeniozitatea fiecarui elev in activitatea
de invatare, nivelul motivatiei.
Notez In catalog elevii care s-au remarcat
pe parcursul orei.
|
|
7. ASIGURAREA
RETENTIEI SI A TRANSFERULUI
|
|
Precizez elevilor sarcina pe care o vor efectua acasa:
-exercitiul 6 / pag.131
Comentati modul in care este
sugerata atmosfera de sarbatoare din secventa a treia a
textului.
|
Noteaza sarcina pentru acasa.
|
1’
|
|
|
CALIN (FILE DIN POVESTE)
DE MIHAI EMINESCU
CADRANELE
Completati
cele patru cadrane:
|
Imagini vizuale
|
Imagini olfactive
|
|
Imagini auditive
|
Sentimente
|
CALIN (FILE DIN POVESTE)
DE MIHAI EMINESCU
JURNALUL DUBLU
Comentati,
in partea dreapta a paginii, versurile citate:
|
„ In cuibar rotind de ape, peste care luna
zace…”
|
|
|
„ Iata craiul, socru-mare, rezemat in
jilt cu spata,
Tapan,
drept, cu scriptru-n mana, sede-n perine de puf
Si cu crengi il apar pagii de muscute si
zaduf…”
|
|
|
„ Vin tantarii lautarii,
gandaceii, carabusii,
Iar mireasa viorica i-astepta-ndaratul usii…”
|
|