Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  
AstronomieBiofizicaBiologieBotanicaCartiChimieCopii
Educatie civicaFabule ghicitoriFizicaGramaticaJocLiteratura romanaLogica
MatematicaPoeziiPsihologie psihiatrieSociologie


PROIECT DE LECTIE "Dacia literara"

Literatura romana



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DE LECTIE

INSTITUTIA DE INVATAMANT: Liceul Teoretic "Ioan Cotovu", Harsova

DATA:



CLASA: a XI-a C

PROFESOR:

OBIECTUL: Limba si literatura romana

SUBIECTUL (TEMA): "Dacia literara" - Introductie

COMPETENTE:

Generale: Argumentarea in scris sau oral a propriilor opinii asupra unui text literar sau non-literar.

Specifice: Identificarea si compararea particularitatilor unor epoci culturale si ideologii literare in vederea caracterizarii acestora.

OBIECTIVE:

a)      Cognitive: la sfarsitul lectiei toti elevii vor trebui:

O1 - sa defineasca romantismul;

O2 - sa incadreze revista "Dcaia literara" in perioada pasoptista;

O3 - sa precizeze locul si perioada an care a aparut revista;

O4 - sa mentioneze rolul lui M. Kogalniceanu in realizarea revistei;

O5 - sa precizeze rolul "Introductiei" la "Dacia literara";

O6 - sa exemplifice programul revistei;

O7 - sa numeasca predecesorii revistei.

b)      Afective: Formarea unor reprezentari culturale privind evolutia si valorile literaturii romane.

Cultivarea placerii de a citi, a gustului estetic in domeniul literaturii.

Stimularea gandirii autonome, reflexive si critice, prin lectura textelor.

TIPUL LECTIEI: de predare - invatare

RESURSE EDUCATIONALE:

a)      Capacitatile de receptare ale elevilor;

b)      Timpul: 50 minute.

METODE SI PROCEDEE: conversatia, expunerea, explicatia, invatarea prin descoperire, problematizarea, analiza de text, discutia frontala, observatia

MIJLOACE: manual, tabla, instrumente de scris, fise de munca independenta

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII ELEVILOR:

Activitate frontala;

Activitate independenta.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

- Programa de limba si literatura romana pentru clasele IX - XII

- Parfene, C., "Metodica studierii limbii si literaturii romane in scoala. Ghid teoretico-aplicativ", Iasi, Ed. Polirom, 1999;

- Cucos, C., "Pedagogie", Ed. Polirom, Iasi, 1996;

- Calinescu, G., "Istoria literaturii romane de la origini pana in prezent", Craiova, ed. Vlad&Vlad, 1993;

- Piru, Al., "Istoria literaturii romane", Bucuresti, ed. Grai si Suflet - Cultura Nationala, 1994;

Manolescu, N., "Istoria critica a literaturii romane", Bucuresti, ed. Minerva, 1987

MOMENTELE LECTIEI

ELEMENTE ESENTIALE DE CONTINUT

OBIECTIVE

DURATA

STRATEGII DIDACTICE

OBS.

METODE SI PROCEDEE

MIJLOACE DE INVATAMANT

1. Moment organizatoric

Asigurarea conditiilor necesare bunei desfasurari a lectiei (pregatirea manualelor, a fiselor de lucru independenta, a cretei, buretelui, etc.)

conversatia

tabla

instrumente de scris

creta

burete

2. Discutarea temei

verificarea temei; aprecierea

exercitiul

conversatia

3. Actualizarea cunostintelor dobandita anterior

Literatura populara: "Miorita" si "Monastirea Argesului":

motive si teme regasite in balade;

interferenta genurilor literare: epic, liric si dramatic.



discutia frontala

analiza pe text

conversatia

tabla

portofolii

4. Anuntarea temei si a obiectivelor

se anunta tema si obiectivele propuse;

se scrie pe tabla si pe caiete titlul lectiei

conversatia

- tabla

5. Transmiterea si insusirea noilor cunostinte

Incadrarea revistei "Dacia literara" intr-una din cele trei perioade fundamentale ale evolutiei literaturii romane: perioada pasoptista, epoca marilor clasici si perioada interbelica.

Recunoasterea mentorului revistei: Mihail Kogalniceanu.

Perioada in care a aparut revista si orasul.

Definirea romantismului argumentarea ca revista reprezinta manifestul literar al romantismului romanesc.

Semnificatia titlului.

Rolul "Introductiei" la "Dacia literara".

Desi au aparut doar trei numere ale revistei, in paginile ei au publicat opere cei mai valorosi scriitori ai vremii: C. Negruzzi, V. Alecsandri, Gr. Alexandrescu.

Organizarea revistei - cele patru sectiuni.

Tematica literaturii de la 1848.

Predecesorii revistei.

O1

O2

O3

O4

O5

O6

O7

discutia frontala

expunerea

conversatia

conversatia euristica

demonstratia

dezbaterea

observatia

- tabla

- fise de lectura

- manual

6. Asigurarea feed-back-ului

Elevii vor primi fise de munca independenta. Cerintele vor fi explicate in prealabil, iar dupa completare se va verifica si discuta modul de rezolvare (Anexa 1).

- explicatia

- exercitiul

- conversatia

- fise de lucru

7. Tema pentru acasa

Se anunta tema pentru acasa si se explica cerintele:

- Demonstrati rolul revistei "Dacia literara" in orientarea culturii si a literaturii romane.

explicatia

conversatia





Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2163
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved