Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
AstronomieBiofizicaBiologieBotanicaCartiChimieCopii
Educatie civicaFabule ghicitoriFizicaGramaticaJocLiteratura romanaLogica
MatematicaPoeziiPsihologie psihiatrieSociologie


PROIECT DE LECTIE - LINII IMPORTANTE IN TRIUNGHI

Matematica



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DE LECTIE



Matematica -Geometrie

Tema :" LINII IMPORTANTE IN TRIUNGHI "

Tipul lectiei : de consolidare .

Obiective de referinta :

1.6. sa recunoasca si sa utilizeze proprietati simple ale figurilor geometrice ;

1.7. sa recunoasca perechi de figuri obtiute prin simetrie , translatie sau rotatie si sa identifice proprietati ale acestora ;

2.2. sa investigheze valoarea de adevar a unei afirmatii , prin construirea unor exemple sau contraexemple;

3.1. sa diferentieze informatiile dintr-un enunt matematic dupa natura lor ;

3.2. sa prezinte intr-o maniera clara , corecta si concisa , oral sau in scris ,succesiunea operatiilor din rezolvarea unei probleme , folosind terminologia si notatiile adecvate ;

3.3. sa discute corectitudinea unui demers matematic , argumentandu-si opiniile ;

4.1. sa-si formeze obisnuinta de a transpune in limbaj matematic anumite fenomene sau relatii din viata cotidiana;;

4.2. sa manifeste persevernta in rezolvarea unei probleme ; sa propuna solutii sau metode alternative de rezolvare .

Continuturi :

Bisectoarea , mediatoarea , inaltimea , mediana .

Resurse

Metode JOCUL DIDACTIC -Povestiri cu subiect dat ., conversatia , explicatia , Organizatorul grafic , exercitiul .

Resurse materiale : sala de clasa ; mobilier modular ; tabla;

coli de scris A3 , markere ;

trusa de geometrie : rigla , echer , raportor , compas ;

manualul scolar .

Manegementul timpului: 50 minute 10 min. jocul didactic

20 min. organizatorul grafic

20 min. aplicatii

Resurse umane colectiv de 12 elevi , avand un bun ritm de invatare

in general sunt copii motivati pentru invatare , activi in timpul orelor ,

relatia profesor - elev este de colaborare .

Activitati de invatare ale elevilor :

# crearea unor scurte povesti avnd drept personaje principale trei dintre liniile importante in triunghi : mediana , inaltimea si bisectoarea , in care sa surprinda cat mai multe proprietati ale acestora ;

# exercitii de identificare , denumire si reprezentare a figurilor geometrice ; exercitii de desenare a unor figuri geometrice prezentate prin descriere , notatie sau imagine ;

# exercitii de reprezentare prin desen a unor elemente ale figurilor geometrice : mijlocul unui segment , bisectoarea unui unghi , mediana , madiatoarea si inaltimea unui triunghi precum si utilizarea lor in probleme ;

# verificarea intuitiva a congruentei unor figuri geometrice prin suprapunere sau folosind translatii , rotatii , simetrii;

# identificarea ipotezei si a concluziei unei probleme ;

# notarea prescurtata a ipotezei si a concluziei ;

# redactarea rezolvarii unei probleme date ;

# argumentarea orala a demersului de rezolvare a unei probleme ;

# gasirea in grup a unor metode alternative de rezolvare ;

EVALUARE

~ observarea sistematica a elevilor ;

~ raportarea activitatii fiecarei grupe ;

~ incadrarea in timp si colaborarea in grup ;

~ cantitatea si calitatea observatiilor facute ;

~ evaluare frontala .

SECVENTE ALE UNITATII DE INVATARE

I FAMILIARIZAREA

Pentru inceput colectivul de elevi este impartit in trei grupe . Se propune urmatorul joc didactic : fiecare grupa trebuie sa creeze o poveste avand drept personaj principal una dintre cele 4 linii importante in triunghi inaltimea ( grupa I) , mediana ( grupa a-II-a) si bisectoarea ( grupa a-III-a) , in care sa surprinda cat mai multe proprietati ale acestora .

Dupa indeplinirea sarcinii de lucru , fiecare grupa desemneaza cate un purtator de cuvant ce va prezenta clasei produsul realizat .

II STRUCTURARE

Dupa citirea fiecarei compuneri vor fi identificate proprietatile liniilor importante surprinse de elevi . Elevii vor compara calitativ si cantitativ notiunile enumerate cu cele invatate , avand de aceasta data in fata si planse in format A3 cu aceste notiuni realizate de profesor .

Utilizandu-se metoda Organizatorului grafic se va realiza la tabla o sistematizare a cunostintelor acumulate cu privire la liniile importante in triunghi dupa modelul :


Bisectoarea

 

Mediatoarea

 

Inaltimea

 

Mediana

 

linii importante in triunghi

 

III APLICAREA

Pentru exersarea notiunilor recapitulate sunt propuse spre rezolvare din manual ( Editura Radical ) de la pagina 192 problemele T1.1, si T1.2 .

Ca tema pentru acasa se propune testul nr. 2 de la pagina 192.



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 3701
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved