Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
AstronomieBiofizicaBiologieBotanicaCartiChimieCopii
Educatie civicaFabule ghicitoriFizicaGramaticaJocLiteratura romanaLogica
MatematicaPoeziiPsihologie psihiatrieSociologie


PROIECT DIDACTIC Numarul si cifra 0

Matematica



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC

Clasa I

Data : 19 octombrie

Invatatoare :



Aria curriculara : Matematica si Stiinte ale naturii

Disciplina : Matematica

Unitatea de invatare : Numerele naturale de la 0 la 10

Continutul invatarii : Numarul si cifra 0

Tipul lectiei : comunicare de noi cunostinte

Obiective cadru :

Cunoasterea si utilizarea conceptelor specifice matematicii:

Dezvoltarea interesului si a motivatiei pentru studiul si aplicarea matematicii in contexte variate.

Obiective de referinta :

sa inteleaga sistemul pozitional de formare a numerelor utilizand obiecte;

sa scrie si sa citeasca numerele de la 0 la 3;

4.1. sa manifeste disponibilitate, abilitate si placere in a utiliza numere in activitati adecvate.

Obiective operationale :

cognitive :

sa recunoasca numarul 0;

sa recunoasca si sa scrie corect cifra 0 ;

sa cunoasca succesiunea numerelor 0 - 3;

sa dezvolte deprinderi de munca independenta :

sa manifeste corectitudine in activitatea de insusire a cunostintelor.

afective :

sa dovedeasca interes si placere pentru activitati matematice , de operare cu numere naturale;

psihomotorii:

sa scrie corect cifrele in caietul de matematica;

sa-si controleze pozitia corecta a corpului si a caietului in timpul scrisului.

Strategia didactica :

Metode si procedee : conversatia, exercitiul, explicatia, demonstratia,.

Mijloace didactice : plansa cu cifra 0 , fise de munca independenta, jetoane.

Forme de organizare : frontala, individuala .

Evaluare : formativa.

Bibliografie : " Didactica matematicii in invatamantul primar" , Ioan Neacsu,Editura Aius Craiova, 2001

Durata lectiei : 45 minute

Locul de desfasurare : sala de clasa

Scenariul didactic

Etapele lectiei

Activitatea invatatorului

Activitatea elevilor

1. Moment organizatoric

Se fac pregatirile necesare bunei desfasurari a lectiei.

Elevii isi pregatesc cartile si caietele.

2. Reactualizarea cunostintelor

Fac controlul temei.

Verific cunostintele anterioare.

Solicitari :

- Numarati in ordine crescatoare

pana la 3, apoi in ordine descrescatoare:

- Completati casutele cu cifrele corespunzatoare :

1 3

3 1

Elevii numara crescator si descrescator.

Completeaza cu cifrele corespunzatoare.

3. Captarea atentiei

Introduc numarul 0 pornind de la ilustratia din manual . Am avut 3 inghetate si le-am mancat pe toate.Se afirma ca acum nu mai este nici una.

Asculta cu atentie.

Privesc ilustratia din manual si raspund .

4. Anuntarea temei si a obiectivelor

Astazi veti invata Numarul si cifra 0 .

La sfarsitul orei veti sti sa numarati de la 0 la 3 inainte si inapoi, veti scrie corect cifra 0 .

Asculta precizarile.

5. Dirijarea invatarii

Prezint elevilor plansa cu cifra 0 si le cer sa intuiasca modelul.

Completez cu urmatoarele versuri:

Zero e cladirea goala

Fara nici un tanc in scoala

Colivia ce o tii / Fara vrabii si scatii;

Insa numerele toate

Fac ce fac

Ca de-l pun la dreapta lor

Cresc precum un cozonac.

Cer elevilor sa completeze pe carte cifra corespunzatoare fiecarei imagini.(0,1,2,3)

Scriu demonstrativ ,pe tabla cifra 0 . Ii antrenez pe elevi cu cateva exercitii de incalzire a muschilor mici, apoi executa miscari de scriere a cifrei 0 in aer , pe banca, in palma.

Cer elevilor sa scrie in caiete doua randuri cu cifra 0.

Verific randurile scrise si cer elevilor sa mai scrie inca trei randuri.

Completeaza cu cifrele corespunzatoare.

Executa exercitiile dupa indicatiile date.

Scriu in caiete doua randuri cu cifra 0.

Mai scriu trei randuri cu cifra 0.

6. Retentie si transfer

Gasiti exemple de multimi de obiecte care apoi n-au mai fost si a ramas 0.

Dau exemple de multimi vide .

7. Evaluare

Se da o fisa de lucru in care se cere elevilor sa deseneze atatea obiecte cate arata numarul din colt.

Se evalueaza fisa de lucru si se fac observatiile necesare.

Elevii deseneaza si scriu.

8. Activitate transdisciplinara

Se modeleaza din plastilina soarele .

Elevii modeleaza soarele.

9.Tema pentru acasa

Elevii au ca sarcina de lucru acasa sa scrie in caiete cifra 0.

Asculta si retin ce au ca tema.



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 5502
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved