CATEGORII DOCUMENTE |
loading...
|
Arheologie | Istorie | Personalitati | Stiinte politice |
PROIECT DE LECTIE
Propunator:
CLASA a IV-a
ARIA CURRICULARA: OM SI SOCIETATE
OBIECTUL: ISTORIE
UNITATEA DE INVATARE: CIVILIZATII ALE ANTICHITATII
CONTINUT: Dacia in timpul stapanirii romane
TIPUL LECTIEI: mixta
OBIECTIVE CADRU
OBIECTIVE DE REFERITA:
1.3. sa povesteasca aspecte ale legaturilor dintre mediul geografic si viata oamenilor;
2.1. sa recunoasca si sa utilizeze informatii dintr-o sursa istorica;
3.1. sa foloseasca termeni istorici in situatii diverse
OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
a) cognitive:
OC1 sa opereze cu termeni ca: romanizare, Imperiu roman, populatii migratoare, etnogeneza romaneasca;
OC2 sa plaseze in timp si spatiu formarea poporului roman si a limbii romine;
OC3 sa localizeze pe harta provincia Dacia Romana si teritoriile locuite de catre dacii liberi;
OC4 sa comunice clar, cursiv ideile grupului initial;
OC5 sa compare contributia fiecarei limbi la formarea limbii romane;
b) psihomotorii:
OM1 sa utilizeze in conditii optime materialele necesare (manual, fise, harta, aratator etc);
c) afective: Elevii:
OA1 vor coopera in cadrul grupului pentru realizarea sarcinilor primite;
OA2 vor dezvolta sentimentul de dragoste si mandrie fata de neam si limba.
STRATEGIA DIDACTICA: mixta
metode si procedee: conversatia euristica si examinatoare, expunerea didactica, explicatia, lucrul cu manualul, jocul (aritmograful), «mozaicul», organizatorul grafic de tip secvential, GLC (gandim, lucram si comunicam), observarea sistematica a comportamentului elevilor;
mijloace de invatamant: harta, post-it-uri, fise (cu aritmograful , cu sarcini pentru fiecare grupa, cu schema lectiei), albumul scolar «Istoria ilustrata a romanilor», cartea «Lecturi istorico-geografice», caietul, manualul de istorie pentru clasa a IV-a, Editura Aramis; calculator, videoproiector / planse
forme de organizare: individuala, in perechi, pe grupe, frontala.
RESURSE:
Bibliografice: «Programe scolare pentru clasa a IV-a», «Strategii activ participative de predare invatare evaluare in ciclul primar», Editura Casei Corpului Didactic Bacau, 2004 ;
Temporale: durata lectiei - 50 minute (ora a treia);
Umane: grupul de 26 elevi al clasei a IV-a
EVENIMENTE-LE LECTIEI |
OB. OP. |
CONTINUT SI SARCINI DE INVATARE |
STRATEGIA DIDACTICA |
EVA-LUARE |
||
Metode |
Mijloa-ce |
Forme de orga-nizare ni- zare |
||||
A. EVOCAREA A.I. CAPTAREA ATENTIEI |
OA1 OA2 |
▪ Solicit elevilor sa se gandeasca la urmatoarele: - din ce localitate sunt bunicii vostri, - cum ii cheama pe parintii vostri, - cine v-a ajutat sa invatati primele cuvinte. ▪ Comunicati colegului raspunsurile voastre. ▪ Cu ajutorul voluntarilor se comunica cateva raspunsuri. ▪ Audierea cantecului «Limba romaneasca», de George Sion, in timp ce se gandesc la cele solicitate si le comunica colegilor. |
GLC audi-tie |
post-it-uri case-tofon caseta |
in perechi frontala |
▪ obser-varea compor-tamentu-lui |
A.II. ENUNTAREA OBIECTIVELOR |
OA2 |
▪ Prezentarea in termeni accesibili a noului continut. ▪ Ati audiat cantecul «Limba romaneasca», de George Sion, deoarece pe parcursul orei de istorie vom afla cum s-a format limba romana. Pentru aceasta va trebui sa lucrati pe grupe, pentru ca la sfarsitul orei: - sa plasati in timp si spatiu formarea poporului roman si a limbii romane; - sa utilizati termenii noi din lectie; - sa localizati pe harta provincia Dacia Romana si teritoriile locuite de catre dacii liberi; sa comunicati clar, cursiv ideile grupului initial sa comparati contributia fiecarei limbi la formarea limbii romane; |
expu-nerea |
calcu-lator video-pro-iector / plansa |
frontala | |
A.III. ACTUALIZA-REA CUNOSTIN-TELOR |
OC3 |
▪ Cu ajutorul intrebarilor adresate de catre invatator elevilor, si a aritmografului, se vor actualiza cunostintele: - Ce ati pregatit pentru astazi? - Pe unde au trecut Dunarea romanii in anul 105 d. Hr? ▪ Solicit elevilor sa localize provincia romana in timpul stapanirii romane (un elev va localiza la harta din clasa). ▪ Urmeaza completarea aritmografului de pe fise (ANEXA 1). |
con-versa-tia exa-mina-toare |
harta fise cu arit-mo-graful |
frontala indivi-duala |
▪ capaci-tatea de a plasa in timp si spatiu un eveni-ment istoric ▪ capaci-tatea de a opera cu termenii istorici |
B. REALIZAREA SENSULUI B. IV. PREZENTA-REA NOULUI CONTINUT |
▪ Astazi veti invata despre «Dacia in timpul stapanirii romane». Vom parcurge urmatoarele secvente: - Organizarea Daciei Romane, - Retragerea stapanirii romane, - Formarea poporului roman si a limbii romane: Unde s-au format? Cum s-au format? Cand s-au format? |
expu-nerea (ex-plicati-a) |
calcu-lator video-pro-iector / planse |
frontala | ||
B.V. DIRIJAREA INVATARII |
OA1 OM1 OC1 OC2 |
▪ Se lucreaza pe grupe de 4 elevi, utilizand metoda «mozaic». ▪ Fiecare membru al grupei va avea de studiat o secventa care va trebui sa o predea colegilor. ▪ Elevii din grupa «initiala» isi dau numar de la 1 la 4. ▪ Toti cei cu numarul 1 vor forma grupa de «experti» numarul 1, cei cu numarul 2 . ▪ Doi elevi vor forma grupa de experti numarul 5. ▪ Fiecare grupa de «experti» va primi o fisa cu sarcinile de invatare. (ANEXA 2) ▪ Vor avea ca timp de lucru 10'. |
moza-icul lucrul cu manu-alul |
fise manu-al |
pe grupe |
▪ capaci-tatea de organi-zare si implica-re in rezolva-rea sarci-nii primite |
B.VI. OBTI NEREA PERFORMANTEI |
OC4 OA1 |
▪ Fiecare membru al grupei de experti revine la grupa «initiala» si «preda» celorlalti colegi continutul pregatit. ▪ Se atrage atentia ca este foarte important ca fiecare membru sa stapaneasca intreg continutul. |
expu-nerea |
fise |
pe grupe |
▪ capaci-tatea de comuni-care si primire a informa-tiilor de catre membrii grupei |
B.VII. FEEDBACK-UL |
OC1 OC2 OC3 OM1 |
▪ Adresez intrebari elevilor pentru a verifica gradul de intelegere a noului continut, capacitatea de analiza si sinteza. ▪ Tot in aceasta etapa se corecteaza, daca este cazul, fisele completate de catre «experti» cu ajutorul tablei. |
con-versa-tia exa-mina-toare |
harta tabla creta colo-rata |
frontala |
▪ capaci-tatile de operare cu termenii istorici, de plasare in timp si spatiu a eveni-mentelor istorice etc. |
B.VIII. EVALUAREA |
▪ Aprecierea orala a modului de desfasurare a activitatilor. ▪ Evidentierea elevilor care s-au remarcat pe parcursul activitatilor. ▪ Solicit fiecarei grupe sa-si acorde calificativul pentru activitatea desfasurata. |
obser-varea siste-matica a com-porta-men-tului auto-eva-luare |
frontala |
▪ capaci-tatea de autoeva-luare |
||
C. REFLECTIA C.IX. RETENTIA |
OA2 OC5 |
▪ Cu ajutorul calculatorului si videoproiectorului se fixeaza procesul de formare a poporului roman si a limbii romane (romanizarea): Unde s-au format? Cum s-au format? Cand s-au format? si Componentele limbii romane. (prezentare power point) |
calcu-lator video-pro-iector |
frontala |
▪ capaci-tatea de concen-trare si urmarire a materi-alului prezentat |
|
C.X. TRANSFERUL |
▪ Atasarea schemei lectiei pe caiete (ANEXA 3). ▪ Realizarea unui poster cu tema «Stramosii nostri» (imagini, texte despre limba romana si poporul roman, scurte compuneri in care sa utilizeze cuvinte provenite din latina, daca si slava, harta provinciei colorata la ora de educatie plastica). ▪ Portofoliu. |
frontala |
ANEXA 3
(ROMANIZAREA)
CAND ?
a III a etapa |
||
a II-a etapa |
dupa retragerea aureliana (sec. III sec. VIII) |
|
I etapa |
in timpul stapanirii romane (106 271 d. Hr.) | |
anterioara razboaielor daco-romane |
UNDE ?
- teritoriul cuprins intre : Carpati, Dunare si Marea Neagra.
CUM ?
- prin insusirea limbii latine, a obiceiurilor si modului de viata.
ANEXA 2
GRUPA DE EXPERTI NR. 1
Provincia Dacia Romana era alcatuita din
Dacii locuiau in afara provinciei (Crisana, Maramures, N-E Moldovei).
Capitala provinciei era .
.. este procesul de patrundere a civilizatiei romane (limba, obiceiuri,
mod de viata) pe teritoriile ocupate si de insusire a acestora de catre daci.
Procesul de romanizare a inceput inainte de daco-romane.
GRUPA DE EXPERTI NR. 2
Imparatul Aurelian a abandonat Dacia datorita dezorganizarii .. si
atacurilor ..?
In sec. al .. lea d. Hr. Dacia a fost .. de catre imparatul Aurelian.
Procesul de romanizare a continuat si dupa . prin mentinerea
relatiilor cu . .
Poporul roman si limba romana s-au format pe teritoriul cuprins intre:
GRUPA DE EXPERTI NR. 3
Poporul roman si limba romana s-au format prin insusirea .. ., a
. si .. .
La formarea poporului roman si a limbii romane au contribuit si .
Populatiile migratoare au fost datorita civilizatiei superioare a
GRUPA DE EXPERTI NR. 4
Procesul de formare a poporului roman si a limbii romane a inceput inaintea stapanirii
.. si s-a incheiat la . .
Formarea poporului roman si a limbii romane este cunoscut si sub numele de .. .
ANEXA 1
A
|
||||||||||||||||
|
||||||||||||||||
|
||||||||||||||||
|
|
B
A B Tara geto - dacilor
Rege dac ce a condus razboaiele impotriva Imperiului roman.
Primul razboi dintre daci si romani s-a incheiat cu o .. .
Dupa anul 106 d. Hr., Dacia a devenit .. romana.
Capitala Daciei era la .
Monument de la Roma, ce infatiseaza luptele dintre daci si romani: Columna lui .. .
A
|
||||||||||||||||
|
||||||||||||||||
|
||||||||||||||||
|
B
A
|
||||||||||||||||
|
||||||||||||||||
|
||||||||||||||||
|
|
B
A
|
||||||||||||||||
|
||||||||||||||||
|
||||||||||||||||
|
B
CAND ?
a III a etapa |
||
a II-a etapa |
dupa retragerea aureliana (sec. III sec. VIII) |
|
I etapa |
in timpul stapanirii romane (106 271 d. Hr.) | |
anterioara razboaielor daco-romane |
UNDE ?
- teritoriul cuprins intre : Carpati, Dunare si Marea Neagra.
CUM ?
- prin insusirea limbii latine, a obiceiurilor si modului de viata.
CAND ?
a III a etapa |
||
a II-a etapa |
dupa retragerea aureliana (sec. III sec. VIII) |
|
I etapa |
in timpul stapanirii romane (106 271 d. Hr.) | |
anterioara razboaielor daco-romane |
UNDE ?
- teritoriul cuprins intre : Carpati, Dunare si Marea Neagra.
CUM ?
- prin insusirea limbii latine, a obiceiurilor si modului de viata.
GRUPA DE EXPERTI NR. 1
Provincia Dacia Romana era alcatuita din
Dacii locuiau in afara provinciei (Crisana, Maramures, N-E Moldovei).
Capitala provinciei era .
.. este procesul de patrundere a civilizatiei romane (limba, obiceiuri,
mod de viata) pe teritoriile ocupate si de insusire a acestora de catre daci.
Procesul de romanizare a inceput inainte de daco-romane.
GRUPA DE EXPERTI NR. 2
Imparatul Aurelian a abandonat Dacia datorita dezorganizarii .. si
atacurilor ..?
In sec. al .. lea d. Hr. Dacia a fost .. de catre imparatul Aurelian.
Procesul de romanizare a continuat si dupa . prin mentinerea
relatiilor cu . .
Poporul roman si limba romana s-au format pe teritoriul cuprins intre:
GRUPA DE EXPERTI NR. 3
Poporul roman si limba romana s-au format prin insusirea .. ., a
. si .. .
La formarea poporului roman si a limbii romane au contribuit si .
Populatiile migratoare au fost datorita civilizatiei superioare a
GRUPA DE EXPERTI NR. 4
Procesul de formare a poporului roman si a limbii romane a inceput inaintea stapanirii
.. si s-a incheiat la . .
Formarea poporului roman si a limbii romane este cunoscut si sub numele de .. .
loading...
|
Vizualizari: 5752
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2019 . All rights reserved
Distribuie URL
Adauga cod HTML in site