Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
BulgaraCeha slovacaCroataEnglezaEstonaFinlandezaFranceza
GermanaItalianaLetonaLituanianaMaghiaraOlandezaPoloneza
SarbaSlovenaSpaniolaSuedezaTurcaUcraineana

įstatymaiįvairiųApskaitosArchitektūraBiografijaBiologijaBotanikaChemija
EkologijaEkonomikaElektraFinansaiFizinisGeografijaIstorijaKarjeros
KompiuteriaiKultūraLiteratūraMatematikaMedicinaPolitikaPrekybaPsichologija
ReceptusSociologijaTechnikaTeisėTurizmasValdymasšvietimas

Dykuma

geografija



+ Font mai mare | - Font mai mic



DOCUMENTE SIMILARE

Dykuma

Dykuma – temės plotas, kuris gauna matai drėgmės, matiau nei 250 mm per metus. Dauguma gyvų organizmų slepiasi nuo tiesioginių saulės spindulių, kad ištvertų didelę kaitrą. Apytiksliai, 1/3 temės sausumos ploto yra dykumos. Pusdykumės susidaro sauso temyninio klimato kraštuose, kur kritulių iškrinta matiau, nei gali išgaruoti. Ryškiausias dykumos bruotas – tuštuma: joje beveik nėra augalų, gyvūnų, tmonių ir vandens.



Kai kuriose dykumose nelyja po kelerius metus (Atakamio dykumoje Pietų Amerikoje lietaus nebūna net kelis šimtmečius iš ėilės), todėl tokius alinančius orus ištveria tik itin atsparūs augalai ir gyvūnai. Didtiausia poliarinė dykuma - Antarktida, o karšto ir vidutinio klimato juostos dykuma - Afrikos Sachara.

Augalai

Daugiausiai auga tolės, puskrūmiai, krūmai, medtių pasitaiko retai. Augalai prisitaiko tiek prie sausros, tiek prie šalčio. Dauguma jų 2-3 mėnesius vegetuoja, yra plaukuoti, dygliuoti, apsitraukę vaškinėmis apnašomis, kai kurie turi storus, mėsingus stiebus arba lapus. Vieni pusdykumių augalai vandens garina matai, kiti kaupia druskas

Gyvūnai

Iš gyvūnų paplitę grautikai (geltonieji starai, kurie dienomis slepiasi vėsuose poteminiuose urvuose, šokliai, tiurkėnai), plėšrūnai (stepių lapė), daug roplių (vėtliai). Datniausiai gyvūnai aktyvūs naktį, smulkieji nuolat gyvena podirvyje, kiti turi itin ilgas kojas.[1] Dykumose gyvenantiems gyvūnams labai svarbu turėti kuo temesnę kūno temperatūrą ir išlaikyti kuo daugiau drėgmės. Pagrindiniai tenai tokie gyvenantys gyvūnai yra dykumų lapės, tiurkės bei kupranugariai, kurie ištveria kelatą dienų neėdę ir negėrę.

Sachara

Sahara apima Maroko, Tuniso pietus, Malio, Nigerio, Čado, Sudano šiaurę, didelę dalį Altyro, Mauritanijos, Libijos, Egipto.

Saharos plotas, įvairiais duomenimis, 6–9 mln. km². Didtiausias ilgis (iš vakarų į rytus) 5700 km, plotis (iš šiaurės į pietus) ~ 2000 km.

Sacharos gamta yra labai įvairi, ir šią dykumą galima padalinti į atskirus regionus, matesnes dykumas. Vietiniai gyventojai tuaregai Sacharą vadina daugiskaitiniu todtiu Tinariwen, kas reiškia tiesiog 'dykumos'. Jie Sacharoje išskiria daug atskirų dykumų. Saharos šiaurėje utregistruota 58°C temperatūra (aukščiausia Temėje). Temės paviršius įkaista iki 80°C. Dideli paros temperatūros svyravimai. Tiemą visoje Saharoje naktimis būna šalnos, kalnuose temperatūra nukrinta iki –18°C. Augalija Datniausias oazių augalas – datulė, o augalų beveik nėra.

Oazė - izoliuota su augalija vieta dykumoje, datnai su versme ar panašiu vandens šaltiniu. Oazių padėtis yra svarbi keliaujant ir prekiaujant dykumoje. Net dabar prekybiniai keliai datnai driekiasi nuo vienos oazės iki kitos. Datnai oazių kontroliavimas lemia prekybinių kelių kontrolę.Antarktyje oaze vadinama teritorija be sniego ir ledo

Atogrątų dykumose beveik negyvena tmonių. Jų skaičius sudaro tik 5 procentus viso pasaulio tmonių. Ir tie 5 procentai yra klajokliai ar gentys. Jokios civilizacijos dykumoje nėra, todėl ir dykumų gamta visai nenukentėjo bei nepakito, o tmogus tenai nepadarė jokios talos.

Arktinė dykuma – ledynu nepadengta teritorija, esanti datniausiai poliarinėse arkties ir antarkties srityse. Klimatas čia panašus, kaip ir ledynuose, nors vasarą temperatūra gali pasiekti iki 7 laipsnių šilumos. Arktinė dykuma vyrauja ir Grenlandijoje - čia ledynu nepadengta teritorija siekia tik apie 20%.



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 4308
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved