Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
BulgaraCeha slovacaCroataEnglezaEstonaFinlandezaFranceza
GermanaItalianaLetonaLituanianaMaghiaraOlandezaPoloneza
SarbaSlovenaSpaniolaSuedezaTurcaUcraineana

įstatymaiįvairiųApskaitosArchitektūraBiografijaBiologijaBotanikaChemija
EkologijaEkonomikaElektraFinansaiFizinisGeografijaIstorijaKarjeros
KompiuteriaiKultūraLiteratūraMatematikaMedicinaPolitikaPrekybaPsichologija
ReceptusSociologijaTechnikaTeisėTurizmasValdymasšvietimas

DARŽOVIŲ PATIEKALAI

receptus



+ Font mai mare | - Font mai mic



DOCUMENTE SIMILARE

DARŽOVIŲ PATIEKALAI

Daržovės ir suaugusiųjų, ir vaikų maiste turi užimti vieną iš pagrindinių vietų. Valgant daržoves pagerėja virškinimas. Daržovių ląsteliena pagerina žarnyno judesius – peristaltiką. Skoninės ir kvapiosios daržovių medžiagos sužadina apetitą ir virškinimo sulčių išsiskyrimą.



Mineralinės druskos, esančios maisto produktuose, yra šarminės arba rūgščios reakcijos. Miltų, duonos, kruopų mineralinės druskos yra rūgščios reakcijos, o daržovių ir pieno – šarminės. Todėl valgant ir miltinius patiekalus, ir daržoves, organizme palaikoma neutrali reakcija, kuri žmogaus sveikatai yra tinkamiausia. Esant rūgščiai reakcijai, susergama podagra, inkstų ligomis, sumažėja atsparumas įvairioms užkrečiamoms ligoms.

Daržovės yra beveik pagrindinis vitaminų A ir C šaltinis.Vitaminas C palaiko organizmo atsparumą ligoms.

Daržovių patiekalų asortimentas gana platus. Jos vartojamos garnyrams prie mėsos ir žuvies patiekalų. Daržovių garnyrai baltymingus mėsos ir žuvies patiekalus papildo angliavandeniais ir vitaminais. Spalvingais daržovių garnyrais puošiami patiekalai labiau žadina apetitą ir skatina skrandžio sulčių išsiskyrimą.

Daržovių patiekalai gali būti troškinti, šutinti, kepti, apkepti.

Bulvės su krapais

7 – 8 bulvės, augalinio aliejaus, krapų, druskos, prieskonių pagal skonį.

Bulves nuskusti, mažas perpjauti per pusę, dideles - į keturias dalis, pamirkyti augaliniame aliejuje, sudėti į taukais išteptą keptuvę, pabarstyti krapų sėklomis, druska, prieskoniais ir kepti orkaitėje arba krosnyje.

Iškepusias bulves pabarstyti žaliais krapais.

Bulvės su obuoliais

bulvės, 4-5 obuoliai, 1 svogūnas, 100 g sviesto, druskos, prieskonių, žalumynų

Bulves stambiai supjaustyti, išvirti, nupilti vandenį ir pakepinti svieste kartu su obuolių skiltelėmis. Atskirai apkepinti griežinėliais supjaustytą svogūną, užpilti ant bulvių, įdėti druskos, prieskonių ir viską išmaišyti. Gatavas bulves sudėti į pašildytą dubenį, užbarstyti susmulkintais žalumynais. Patiekti vakarienei su daržovėmis ir duona.

Degtienė

2 stiklinės stambiai maltų ruginių miltų, sauja džiovintų obuolių, 1 valgomasis šaukštas cukraus, 2 stiklinės vandens.

Ruginius miltus užpilti virintu šiltu vandeniu, įdėti šiaudeliais supjaustytus išmirkytus obuolius, įberti cukrų, viską išmaišyti ir pastatyti šiltoje vietoje dvi paras rūgti.

Tas patiekalas gaminamas Aukštaitijoje ir patiekiamas prie virtų neskustų bulvių.

Šmotalas

3 bulvės, 2 svogūnai, 1 skiltelė česnako, 2 valgomieji šaukštai augalinio aliejaus, 1 stiklinė bulvių nuoviro, 2 nedideli virti burokai, maltų pipirų, druskos

Virtas bulves sugrūsti, supilti aliejų, bulvių nuovirą, suberti pipirus, svogūnus ir česnaką smulkiai sukapoti, burokus supjaustyti šiaudeliais ir viską gerai išmaišyti.

Šmotalą patiekti prie karštų virtų neskustų bulvių pavakariams arba vakarienei.

Bulviniai kukuliai

7 – 8 bulvės, 2 valgomieji šaukštai miltų, 2 valgomieji šaukštai augalinio aliejaus, 1 valgomasis šaukštas bulvių krakmolo, 2 svogūnai, prieskonių ir druskos pagal skonį.

Išvirtas bulves nulupti ir sugrūsti, suberti miltus, įpilti aliejaus ir viską gerai išmaišyti. Iš paruoštos masės padaryti nedidelius kukulius, apvolioti juos krakmole ir sudėti į verdantį pasūdytą vandenį. Po 10 – 12 min. kai kukuliai iškils, išgriebti juos kiaurasamčiu.

Patiekti pusryčiams, priešpiečiams ar vakarienei su apkeptais svogūnais, žalumynais ar tosteryje apdžiovinta duona.

Parūgėlių blyneliai

1 kg. bulvių, 1 stiklinė ruginių miltų tešlos, druskos, prieskonių, taukų.

Padažui: 2 stiklinės raugintų kopūstų, 100 g lašinių, 1 svogūnas, žalumynų.

Bulves sutarkuoti smulkia trintuve, įdėti ruginių miltų tešlą ir kruopščiai išmaišyti pridėjus druskos. Į taukais išteptą keptuvę šaukštu sudėti masę ir kepti krosnyje ar orkaitėje.

Patiekti su kopūstų padažu.

Padažo ruošimas: raugintus kopūstus nuplauti. Lašinius pakepinti kartu su svogūnais ir sumaišyti su kopūstais. Viską sudėti į puodą ir uždengus troškinti. Padažas turi būti netirštas. Tai mėgstamas patiekalas Aukštaitijoje.

Senelės blyneliai

1 litras tarkių, 3 kiaušiniai, 6 šaukštai manų kruopų, 1 stiklinė smulkiai sutarkuotų rūgščių obuolių, 3 valgomieji šaukštai riebalų, druskos.

Į tarkius įmušami kiaušiniai, suberiamos manų kruopos, truputis druskos, sudedami obuoliai ir viskas gerai išmaišoma.

Į keptuvėje įkaitintus riebalus dedama po valgomąjį šaukštą masės ir kepama ant silpnos ugnies apvartant.

Prie senelės blynelių paduodama bruknių uogienės, grietinės, medaus.

Kratainė

1 l raugintų kopūstų, 200 g aliejaus, 10 bulvių druskos, 1 svogūnas, maltų pipirų.

Raugintus kopūstus nuplauti, sudėti į emaliuotą puodą, užpilti aliejumi ir ant silpnos ugnies patroškinti, kol suminkštės Bulves, nuskustas ir nuplautas, supjaustyti nedideliais gabaliukais. Juos užpilti trupučiu vandens, įberti druskos, įdėti su pjaustytą svogūną. Virti, kol bulvės suminkštės. Išvirusias nusunkti, sudėti patroškintus kopūstus, sukratyti ir sudėti dubenį. Užbarstyti truputį maltų pipirų. Kratainė užgeriama mėtų arbata.

Košė 'Margutė'

7 bulves, 200 g grybų (sūdytų ar džiovintų), 100 g lašinukų, 1 svogūnas, maltų pipirų, druskos 1l kopūstų sulčių, 100 g grietinės.

Išvirti bulvių košę. Grybus nuvirinti, supjaustyti smulkiais šiaudeliais ir sudėt troškinti į smulkiai pjaustytus, pakepintus su svogūnu, lašinukus. Į patroškintus grybus sudėti bulvių košę, užbarstyti maltų pipirų, supilti grietinę, viską išsukti

Bulvių košė 'Margutė' sukrečiama į dubenį, valgoma mediniais šaukštais, už­sigeriant raugintų kopūstų sultimis. Pap­rastai šis patiekalas būdavo patiekiamas pavakariams.

Bulviniai blynai su raugintais kopūstais

10 bulvių, 200 g grietinės, 2 kiaušiniai, 0,5 kg raugintų kopūstų, 250 g rūkytų lašiniukų, druskos, prieskonių, svogūnas.

Nuplauti kopūstai patroškinami su svogūnu ir riebalais.

Sutarkuotos bulvės nusunkiamos, įmušami 2 kiaušiniai, pasūdoma ir kepami dideli blynai. Lašiniukai supjaustomi ir pakepinami. Į puodą sudedama: ataušęs blynas, ant jo patroškintų kopūstų ir perlenkiama pusiau. Taip sudedami visi blynai, užpilami spirgučių grietinės padažu ir dar patroškinama.

Kėdainietiški sklindžiai

1 kg bulvių, 4 nuluptos su žievele virtos bulvės, 2 valgomieji šaukštai manų kruopų, 250 g rūkytų lašinių, 50 g maltų džiūvėsių, 2 svogūnai, taukų kepimui, druskos, prieskonių, žalumynų

Bulves, virtas bulves ir svogūnus sumalti mėsmale, į masę suberti manų kruopas, pasūdyti, įdėti prieskonių pagal skonį ir viską išmaišyti.

Paskui šaukštu masę dėlioti ant stalo ir formuoti sklindžius, pavoliojant juos maltuose džiūvėsiuose. Sudėti juos į keptuvę su gerai įkaitintais taukais. Ant kiekvieno sklindžio uždėti smulkiai supjaustytų lašinių, uždengti bulvių mase ir kepti iš abiejų pusių. Prieš patiekiant į stalą sklindžius 3-5 minutėms pastatyti į orkaitę. Patiekiant atskirai paduoti aliejuje apkepintų svogūnų, žalumynų.

Morkų sklindžiai

12 morkų, nepilna stiklinė miltų, 2 kiaušiniai, 1 šaukštas sviesto, 1 stiklinė varškės, 1 šaukštas cukraus, 3 šaukštai riebalų, 1 stiklinė grietinės, truputis druskos.

Morkas sutarkuoti, įberti druskos, cukraus, miltų, įmušami kiaušiniai ir viskas išmaišoma. Galiausiai sudedama varškė. Iš masės formuojami nedideli sklindžiai, kurie kepami ant keptuvės gerai įkaitintuose riebaluose.

Patiekiami užpilti grietine ar sviestu.

Ukmergietiški kukorai

7-8 bulvės, 3 valgomieji šaukštai bulvių krakmolo, 1 valgomasis šaukštas miltų, druskos, taukų kepimui

Įdarui: 1 stiklinė raugintų kopūstų, 50 g kiaulės lašinių, 1 svogūnas

Išvirtas neskustas bulves nulupti, sugrūsti arba sumalti, suberti krakmolą, pasūdyti, įdėti prieskonių, gerai suminkyti.

Paskui tešlą paskirstyti gabaliukais, iškočioti, ant kiekvieno uždėti įdaro, sulenkti per pusę, kraštus suspausti, apvolioti miltuose ir kepti keptuvėje su gerai įkaitintais taukais.

Įdaro paruošimas. Raugintus kopūstus nuspausti, lašinius apkepti kartu su supjaustytais svogūnais, sumaišyti su kopūstais ir ištroškinti.

Patiekti vakarienei su žalumynais, tosteryje apdžiovinta duona karšta arbata.

Kukorai

7-8 bulvės, 3 valgomieji šaukštai miltų, druskos

Įdarui: 2-3 morkos, 1 svogūnas, 4 valgomieji šaukštai augalinio aliejaus, pipirų, druskos pagal skonį

Virtas neskustas bulves nulupti, sugrūsti arba sumalti, pridėti miltų ir druskos. Iš tos tešlos padaryti maždaug 8 cm ilgio ir 6 cm pločio paplotėlius, uždėti ant jų faršą iš apkeptų morkų ir svogūnų ir susukti. Kraštus užlenkti kaip virtinių. Paskui pyragėlius sudėti į taukais išteptą keptuvę ir kepti krosnyje arba orkaitėje, kol atsiras rausva plutelė.

Įdaro paruošimas. Morkas išvirti, nulupti ir sutarkuoti stambia trintuve. Svogūną smulkiai supjaustyti ir apkepti aliejuje. Baigiant kepinti prie svogūno įdėti morkas, druskos, pipirų ir viską išmaišyti.

Patiekti karštus su aliejumi pusryčiams arba pietums.

Kai kuriose vietovėse tie pyragėliai įdaromi miežių kruopomis. Stiklinę smulkių miežių kruopų užplikyti verdančiu vandeniu, uždengti ir palaikyti pusę valandos.100 g lašinių apkepinti kartu su smulkiai supjaustytu svogūnu ir pasūdyti. Kukorus padaryti taip pat kaip ir virtinius. Sudėti pyragėlius į taukais išteptą keptuvę ir kepti, kol paraus. Gatavus pyragėlius užpilti apkepintais svogūnais.

Patiekti pusryčiams arba pietums.

Sluoksninis bulvių plokštainis

1 l tarkių, 3 kiaulės ausys, 1 svogūnas, 100 g lašinių, 1 šaukštelis kmynų, 2-3 kiaušiniai, pipirų, druskos.

Lašinius supjaustyti smulkiais kubeliais ir paspirginti. Kartu pakepinti ir smulkiai supjaustytą svogūną. Tarkius supilti į du­benį ir užpilti karštais spirgučiais, (berti pipirų, druskos, įmušti kiaušinius ir masę gerai išmaišyti.

Ausis išplauti, dėti į karštą vandenį su įvairiais prieskoniais, pasūdyti ir virti. Išvi­rusias išgriebti iš vandens ir gerai nusau­sinti.

Į skardą įpilti pusę paruoštos tarkių masės, sudėti ausis (jas reikia truputį įpjauti), užbarstyti ant jų kmynų, supilti li­kusią dalį tarkių. Viršų paskleisti vienodu sluoksniu ir aptepti plaktu kiaušiniu.

Kepti orkaitėje apie 1 val. (priklauso nuo plokštainio storio). Iškeptą plokštainį truputį paaušinti, supjaustyti gabalais, sudėti ant medinės lentelės ir paduoti į stalą. Prie plokštainio su kiaulės ausimis geriama mėtų arbata.

Kugelis su varške

2 kg bulvių, 200 g sviesto, 3 kiaušiniai, stiklinė grietinės, 0,5 kg varškės, mėtų, druskos.

Bulves nuskusti, sutarkuoti, pro rėtį nu­sunkti ir užplikyti karštu ištirpintu sviestu, įmušti 2 kiaušinius, įberti druskos ir viską gerai išmaišyti. Į varškę įmušti kiaušinį, įberti smulkiai supjaustytų mėtų, druskos ir gerai išminkyti.

Į riebalais išteptą skardą dėti ploną sluoksnį bulvių tarkės, sluoksnį paruoštos varškės, ant viršaus vėl tarkės. Kepti apie 1 vai. vidutinio karštumo krosnyje.

Prie šio kugelio paduodama grietinė, sviestas.

Šventinis bulvių plokštainis

1 l tarkių, 0,5 I maltos nevirtos vištienos, 2 kiau­šiniai, 1 stiklinė stambiai maltų džiovintų grybų, 100 g rūkytų lašinių, 50 g sviesto, 2 svogūnai,1 šaukštai mirkytos bandelės, 1 stiklinė grietinės, pipirų, druskos.

Lašinius supjaustyti smulkiais kubeliais, paspirginti su smulkiai supjaustytais svo­gūnais ir supilti į tarkius, pasūdyti ir su­maišyti.

Į mėsą įmušti kiaušinį, įdėti piene mir­kytą nuspaustą bandelę, įberti pipirų, pa­kepintą riebaluose svogūną, druskos. Viską suminkyti.

Į grybus įmušti kiaušinį, įdėti truputį pakepintų svogūnų, pipirų, druskos ir viską sumaišyti.

Iš vištienos daryti rutuliukus, į kiekvie­no vidų įdėti po gabaliuką sviesto ir šaukštelį paruoštų grybų. Juos sudėti į paruoštą skardą ir užpilti paruoštais tarkiais. Kepti vidutinio karštumo krosnyje apie 1 val. Truputį ataušusį plokštainį su­pjaustyti gabaliukais ir paduoti į stalą su grietine.

Bulvių plokštainis su džiovintais grybais

2 l tarkių, 200 g rūkytų lašinių, 0,5 l išvirtų smulkiai supjaustytų džiovintų grybų, 2 kiaušiniai, pipirų, 2 svogūnai, žiupsnelis mėtų, druskos.

Į tarkius suberti maltus pipirus, smul­kiai sukarpytas mėtas, grybus, pasūdyti, supilti paspirgintus lašinukus su smulkiai supjaustytais pakepintais svogūnais. Viską sumaišyti, įmušti kiaušinius ir dar kartą išmaišyti.

Masę supilti į paruoštą karštą skardą ir kepti orkaitėje ar krosnyje apie 1 val. Prie plokštainio su džiovintais grybais paduoti grietinės, sviesto, mirkalo.

Bulvių ir kopūstų apkepas

Apkepas kepamas ugniai atspariame, moliniame arba ketaus inde, keptuvėje. Prieš kepant indą reikia gerai ištepti taukais ir pabarstyti džiūvėsiais. Paduoti į stalą tame pačiame inde, kuriame kepė. Prie apkepo tinka padažai, salotos arba rauginti agurkai bei kopūstai.

5-6 bulvės, 1 stiklinė daržovių sultinio, 1/2 kg šviežių kopūstų, 1/2 arbatinio šaukštelio krapų sėklų, 1 svogūnas, 4 valgomieji šaukštai augalinio aliejaus, druskos, prieskonių pagal skonį.

Nuskustas bulves išvirti, sugrūsti, įpilti karšto sultinio, pasūdyti, įdėti prieskonių, krapų sėklų ir viską gerai išmaišyti. Kopūsto galvą nuplauti, supjaustyti į kelias dalis ir apvirinti pasūdytame vandenyje, į paruoštą indą sluoksniais sudėti bulvių tyrę, supjaustytą svogūną, kopūstus ir vėl bulvių tyrę. Viršų apipilti aliejumi ir kepti orkaitėje arba krosnyje 10-15 minučių.

Patiekti pietums su salotomis arba šviežiais agurkais.

Balandėliai

1 kopūsto galva, 5-6 didelės morkos, 1 stiklinė ryžių, žalių krapų ir petražolių, 2 valgomieji šaukštai susmulkintų džiūvėsių, druskos, pipirų, 4-5 valgomieji šaukštai augalinio aliejaus, 2 svogūnai, 1/2 stiklinės daržovių sultinio

Kopūsto galvą nuplauti, išpjauti kotą, įdėti į verdantį pasūdytą vandenį ir virti 12-15 minučių. Paskui galvą išardyti į atskirus lapus ir lengvai padaužyti storesnes vietas.

Įdaras: ryžius pusiau išvirti, smulkiai supjaustytus svogūnus ir sutarkuotas morkas apkepti aliejuje. Ryžius, svogūnus ir morkas sumaišyti, į druskos, pipirų, susmulkintų krapų ir petražolių lapų.

Ant paruoštų kopūstų lapų uždėti įdaro, susukti juos kaip vyniotinius arba voko forma, apvolioti džiūvėsiuose ir apkepti aliejuje. Paskui balandėlius sudėti į puodą, apipilti daržovių sultiniu arba vandeniu ir troškinti.

Patiekti pietums su virtomis bulvėmis ir raugintais agurkais.

Klausimai

Kokia daržovių patiekalų maistinė vertė?

Kokių vitaminų yra daržovėse?

Kokie yra daržovių patiekalų šiluminio paruošimo būdai?

Kaip gaminama košė „Margutė“?



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 921
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved