Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

CATEGORII DOCUMENTE




BulgaraCeha slovacaCroataEnglezaEstonaFinlandezaFranceza
GermanaItalianaLetonaLituanianaMaghiaraOlandezaPoloneza
SarbaSlovenaSpaniolaSuedezaTurcaUcraineana

AdministracjaBajkiBotanikaBudynekChemiaEdukacjaElektronikaFinanse
FizycznyGeografiaGospodarkaGramatykaHistoriaKomputerówKsiążekKultura
LiteraturaMarketinguMatematykaMedycynaOdżywianiePolitykaPrawaPrzepisy kulinarne
PsychologiaRóżnychRozrywkaSportowychTechnikaZarządzanie

Imiesłów bierny

gramatyka

+ Font mai mare | - Font mai mic






DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger

Imiesłów bierny.

Forma imiesłowu biernego czasowników regularnych jest identyczna z formą twierdzącą czasu past simple:

I hated (past simple) - nienawidziłem


hated (past participle) - nienawidzony.

Przypominamy reguły jej tworzenia:

Formę czasu past simple (przeszłego prostego) czasowników regularnych tworzymy przez dodanie końcówki -ed, np. to greet - greeted. Forma ta jest we wszystkich osobach identyczna.

W wymowie formę tę tworzymy w sposób następujący - dodajemy:

[t] gdy forma podstawowa czasownika kończy się w w wymowie na spółgłoskę bezdźwięczną z wyjątkiem [t]:

I helped, worked, loafed

[d] gdy forma podstawowa czasownika kończy się samogłoską lub spółgłoską dźwięczną z wyjątkiem [d]:

I played, robbed, dogged, loves, moved, bored, managed

[id] gdy forma podstawowa czasownika kończy się na [t] lub [d]:

I mended, greeted, hated, visited.

Jeżeli forma podstawowa czasownika w pisowni kończy się na -e, np. like, hate, owego e nie podwajamy: I liked, hated.




Należy zauważyć przy tym, że jeśli forma podstwowa czasownika kończy się na -y poprzedzone samogłoską (połączenia ay, ey, oy, uy), przed dodaniem końcówki -ed nie dokonujemy żadnych zmian: I played. Jeśli -y poprzedzone jest natomiast spółgłoską, zmieniamy je na i: I tried, magnified, amplified.

Jeśli z kolei forma podstawowa czasownika kończy się pojedynczą spółgłoską, przed którą stoi pojedyncza samogłoska, tę ostatnią spółgłoskę przed dodaniem końcówki -ed podwajamy: I stopped, fitted, robbed. Natomiast nie ulegają podwojeniu w oraz x: I followed, wallowed, boxed.

Czasowniki nieregularne tworzą tę formę w inny sposób, najczęściej przez zmianę samogłoski lub dodanie końcówki -en. Forma imiesłowu biernego czasowników nieregularnych jest bardzo często różna od formy czasu past simple, np.:

to take - brać

I took - brałem, wziąłem

taken - brany (past participle)

Forma imiesłowu biernego jest tzw. trzecią formą czasowników nieregularnych.

Imiesłów bierny tworzą tylko dwa operatory: to be - been oraz to have - had.









Politica de confidentialitate

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 1033
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2019 . All rights reserved

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site