Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

CATEGORII DOCUMENTE

BulgaraCeha slovacaCroataEnglezaEstonaFinlandezaFranceza
GermanaItalianaLetonaLituanianaMaghiaraOlandezaPoloneza
SarbaSlovenaSpaniolaSuedezaTurcaUcraineana

БудівництвоЕлектроннийМедицинаОсвітаФінансигеографіяекономіказаконодавство
косметикамаркетингматематикаполітикаправопсихологіярізнийсоціологія
технікауправлінняфізичнийхарчуванняінформаціюісторія

Обдарованість, як соціально-психологічний феномен

психологія

+ Font mai mare | - Font mai micDOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger

Обдарованість, як соціально-психологічний феномен

Обдарованість, як наукова психологічна проблема привертає до себе увагу фактично в останні десятиліття нашого часу. Якщо раніше психологія взагалі не торкалася проблеми обдарованості вважаючи, що не прийшов ще час і що-небудь визначити важко, та зараз всім стало очевидно, що прогрес науки, культури, техніки, бізнесу, взагалі всіх галузей людського життя : визначається діяльністю людей, які по-своєму сприймають світ, ставлять перед собою інші задачі, енергійні, працьовиті, а в тій сфері діяльності де вони обертаються досягають великих висот. Це генії і таланти, які міняють і перетворюють світ [13,ст].Суспільство оцінює цих людей по їх ділах, хоча добре відомо з біографії талановитих людей, що далеко не завжди суспільство, а особливо найближче оточення прагнуло зрозуміти, навпаки успіхи приховувалися. Це все зрозуміло: не розуміння тих, хто відступає від так званої норми, не схожої на інших, шукає нове. І все ж таки таланти пробивалися, хоч частіше їх оцінювали з запізненням, коли визнання не могло порадувати, підтримати, додати сил [6,ст. 109].

Сьогодні ситуація змінилася - обдарованих, талановитих людей шукають, за допомогою спеціально розроблених механізмів на державному рівні, їх запрошує багато країн, створюють спеціальні умови для розвитку їх талантів. Стало цілком очевидним, що успіх країни в цілому окремих галузей науки, виробництва і культури визначається саме обдарованими, талановитими людьми. Ще за царя Соломона для організації будівництва храму в Єрусалимі відбирали здібних людей, тих, хто широко і глибоко мислив, хто міг зрозуміти, проаналізувати, співставити, тобто бачив головне - це були архітектори [35].

Перше питання, яке поставила психологія торкалось природи обдарованості. Що це? Чим обумовлена талановитість? Що за нею стоїть? Чому одному дається десять талантів, за відомою Євангелієвською притчею про таланти, комусь п'ять, іншому - два, а хто отримав тільки один? Але всі спроби зрозуміти причини того, чому люди різняться мірою таланту, розбивались на мілкі кусочки. Фактично природа обдарованості залишалась поза полем зору наукового дослідження, стало зрозуміло, що потрібно займатись виявленням обдарованості, шукати талановитих дітей, створювати освітнє і психологічне середовище для їх розвитку. Не менш важливим виявилось питання кількісної реалізації обдарованості. Але тут без особливих досліджень зрозуміло, що високий рівень - явище рідкісне (деякі автори наводять цифру 0,05 % всього населення).

Дальше іде проблема соціального розподілу, тобто в яких верствах населення зосереджуються таланти: соціальний розвиток, матеріальне забезпечення чи різні верстви населення. Біологічний метод і дані сучасних досліджень дозволяють стверджувати, що і ті і інші сімї можуть мати обдарованих дітей. Наприклад, відомо, що Н. Лобачевський, математик, виховувався тільки матірю, не дуже обізнаною; академік А.Богомолець також ріс в незабезпеченій сім'ї; І.Я.Франко - тим більше не міг отримати в селі, в простій сім'ї освіту. Також можна навести протилежні приклади: О.С.Пушкін, М. Лермонтов, В.Вернадський, М.Булгаков, І.Бунін. Очевидно, що людина від природи несе свій високий талант, багато залежить від того, як їй вдається реалізувати свій потенціал, примножити свої десять, п'ять, два чи один і той закопати зі страху перед труднощами.

І все ж таки? Що примушує людину, незважаючи на всі перешкоди домагатися свого, доказувати, приносити людям свій винахід, свої вірші, картини, ідеї, свою літературну працю, своє відкриття? Що примусилоМ. Лермонтова кинути рідний край і шукати знань? Чому Є.Ціолковський і його учень-гімназист Чижевський в периферійній Калузі мріяли - один про космічні мандри, а інший - як забезпечити космонавтів киснем? Що примусило І.Я.Франка працювати по вісімнадцять годин на добу, стати енциклопедистом, то свого роду Леонардо-да-Вінчі в літературі? Ці що і чому можна продовжувати до безкінечності [22,ст15].

Розвязання цих питань - майбутнє психології, хоча багато вважають, що краще сидіти в лабораторії і рахувати коливання осцилографа, ніж займатися вивченням обдарованості і творчості.Майже для всіх очевидно, що творчі люди є носіями прогресу. Дослідження дозволили встановити у таких людей наявність особливих творчих здібностей чи креативності. Такі здібності забезпечуються трьома групами факторів:

1)біологічні передумови;

2)особлива організація психологічної діяльності особистості;

3)відповідний соціум.

До біологічних передумов відносять високу мобільність нервової системи, високий емоційний потенціал, витривалість, що забезпечує просто величезну працездатність, креативних геніїв; особливу організацію психічної діяльності.

Карл Юнг описав систему функціональних психологічних типів поведінки, визначив: чуттєвий, інтуїтивний, мислиннєвий, відчуттєвий. По відношенню до креативних особистостей той чи інший тип це поєднання специфічних творчих здібностей, що направлені на перетворення і зміни. Всіх їх об'єднує інтуїтивний тип пізнання, раціональний метод прийняття рішень [48].

Існує і інша точка зору, згідно якої є вроджені передумови розвитку майбутньої обдарованості. Це так звана міжпівкульова організація діяльності мозку, згідно якої одні люди мають більш розвинуту ліву півкулю (логічна, словесна, аналітична, понятійна), друга - права (чуттєва, образна, інтуїтивна, синтетична, нелінійна), є люди яким притаманна інтеграція двох півкуль. Явище міжпівкульової асиметрії було описано ще І.П. Павловим, який розділив людей на три типи: художній, мисленнєвий і середній. По відношенню до талановитості це так звані всебічно обдаровані люди типу Леонардо-да-Вінчі (художник, архітектор, винахідник), І.Я.Франко (вчений, поет, письменник), чи, високорозвинута діяльність лівої півкулі - філософи, математики - Є.Ціолковський, або правої - художники і музиканти, наприклад, І.Левітан У.Дісней. Список можна продовжити, є дані, що переважання одної із півкуль, тобто методу переробки інформації і способу мислення спостерігається у 21 % дітей.

Вміння впливати на інших, розвивати психічну енергію (внутрішній ентузіазм), силу волі, непохитну наполегливість, вміння переживати життєві кризи, прагнути до самоактуалізації, власне ці риси і складають портрет творчо обдарованої людини [ 20,ст7].

Розглянемо третій фактор - соціум. На основі цілого ряду досліджень можна сказати, що умови життя дитини в сімї і дитинства в цілому - важливий фактор розвитку передумов даних природою. За допомогою біографічного методу було доказано, що надто турботливі батьки - просто смерть для творця і новатора, бо такі батьки навівають страх і в таких сім'ях виражають залежні дорослі. Творча особистість росте в сімї, де дітям, а це від 6 років надана самостійність, де вони можуть експериментувати, де за невдачею не наступає покарання. Дуже часто вже в сім'ї можуть бути закладені передумови майбутньої діяльності творця і інноватора: у мілліонера підприємця батько мав свій невеликий бізнес; у технічного генія батько мав відношення до інженерної професії; у поета, письменника - письменницька сімя. Не менш вагомий вплив на становлення особистості здійснюють не тільки батьки, але й міфічні герої [43,ст. 56].
Багато геніїв проявили свої здібності ще в дитинстві: М.Лермонтов в два роки говорив рифмованими фразами; О.Блок в сім років створив свій перший цикл віршів; Білл Гейтс в п'ятнадцять років написав свою першу програму регулювання вуличного руху і організував свою справу. Необхідно замітити, що сімя завжди підтримувала перші кроки дитини. Що стосується формальної освіти, то тут суперечливі дані. Для когось школа, вчитель, були вагомим фактором розвитку творчого успіху, а для когось школа була гальмом. Багато геніїв відкидали школу, надаючи перевагу займатися самостійно. Їх відрізняє від ледарів і дітей, які не мають інтересу до пізнання незвичайна працьовитість, пізнавальна активність, сильне бажання реалізувати в дію свою мрію, але вони відмовляються пристосовуватись до загального конформізму і традиційних догм.

Виявилось, що для розвитку творчих здібностей важливе значення мають часті переїзди батьків, зміна оточення, творчий стиль життя батьків, їх пристрасний інтерес до якоїсь справи [50,17ст ].

Отже, інноваторам, творцям, властивий особливий тип мисленнєвої діяльності, ігнорування традицій і стандартів, їм притаманні такі риси характеру, як деспотичність, впевненість в собі, бунтарство, розкутість, впертість, уміння успішно переборювати кризові ситуації, пристрасність, азартність.

Згідно досліджень зарубіжних авторів вагомий вплив на розвиток особистості обдарованої дитини здійснюють наступні фактори:

Адекватний розумовий коефіцієнт. Трохи вище норми, або надто високий чи надто низький - це перешкода на шляху до цілі.

Порядок народження. На первістків в сімї дивляться як на лідерів.

Переїзди. Сприяють самостійності, здатності ризикувати, незалежності, вчать справлятися з невідомим.

Видумані герої, кумири. Це літературний наставник, якого слід наслідувати, герої як життєвий еталон.

Позитивні приклади, вчать що успіхи - діло однієї людини, не завжди це гроші і влада.

Дбайливі домашні. Вони заохочують інтереси дітей, вчать не боятися ризикувати, досліджувати нові горизонти.

Смерть батьків, травми, втрати вчать відроджуватися знову знаходити себе. Загалом криза - ключова складова творчої енергії і успіху: не можна досягнути вершини, не побувавши на дні.
Politica de confidentialitate

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 1870
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2019 . All rights reserved

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site