Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE



Gradinita

PROIECT DE LECTIE Clasa: a VIII-a Managementul informatiilor si al invatarii Oferta educationala a liceelor din judetul Suceava

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic


DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
PROIECT DE DEZVOLTARE INSTITUTIONALA 2007 - 2012
PROGRAM DE EDUCATIE RUTIERA
Cum sa devi un parinte mai bun - Comunicarea
Cai interesante de a vedea frumusetea matematicii
Esecul scolar si prevenirea lui
PLAN DE ACTIUNE PENTRU O MAI BUNA CUNOASTERE A PROCESULUI DE FORMARE A GRUPULUI INFORMAL IN SCOALA
Personalitatea individului si relatiile interpersonale
Parteneriatul didactic cu elevii – subiecti ai educatiei si colegii –subiecti ai proiectului de predare – formare
0RGANIZAREA ACTIVITATII IN SCOALA
Copiii invata ceea ce traiesc

TERMENI importanti pentru acest document

proiect didactic managementul invatarii cum si de ce invat : managementul informatiilor si invatarii : managementul invatarii- proiecte de lectie : importanta invatarii a viii-a : ofertele educationale managementul informatiilor si invataturii :

PROIECT DE LECTIE

Scoala cu clasele I-VIII, Nr. 1 Iaslovat

Profesor:

Disciplina: Consiliere si orientare

Data:15.X.2008

Clasa: a VIII-a B

Subiectul lectiei: Oferta educationala a liceelor din judetul Suceava

Modul tematic:3. Managementul informatiilor si al invatarii

Tipul lectiei: mixta

Analiza continutului: Lectia este importanta deoarece ofera elevilor prilejul de a se familiariza cu reteaua scolara din judet. Lectia va fi reluata si in semestrul al II-lea, cu titlul „Profiluri si specializari de actualitate din invatamantul liceal/SAM”, cand oferta educationala va fi reactualizata.

Obiective operationale:

             Pe parcursul activitatii didactice elevii trebuie:

O1- sa exprime optiunea personala referitoare la continuarea studiilor dupa clasa a VIII-a;

O2- sa identifice sursele de informare despre reteaua scolara;

O3- sa analizeze informatiile cu privire la ofertele educationale dupa finalizarea clasei a VIII-a;

Strategii didactice:

a)      metode de lucru: conversatia, dezbaterea, activitate individuala/pe grupe/ frontala;

b)      mijloace de invatamant: pliante, ghid cu oferta scolara a liceelor, calculator conectat la internet;

c)      locul de desfasurare: cabinetul de informatica

d)      timp: 50’


OP

Etapele instruirii

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Metode/mijloace de invatamant

Forme de organizare

Evaluare

Timp

1.Moment organizatoric

Verifica efectivul clasei, discuta cu elevii problemele curente ale clasei.

Comunica dirigintelui problemele curente.

-conversatia

5’

O1

2.Captarea atentiei

Solicita elevilor sa noteze numele unui liceu pe care ar dori sa il urmeze si sa argumenteze alegerea.

Fiecare elev noteaza pe foaie numele liceului si argumentul.

-conversatie

-individuala

-frontala

-raspunsurile elevilor

5’

O2

O3

3.Desfasurarea activitatii

In functie de profilul liceului numit, profesorul asigura impartirea elevilor pe 4 grupe. Fiecare grupa va avea ca activitate sa se documenteze in privinta liceelor teoretice, a liceelor tehnice si a SAM-urilor.

Profesorul ofera elevilor adresele de internet a unor colegii nationale si tehnice.

Elevii se grupeaza. Fiecare grupa isi numeste un reprezentant. Elevii primesc brosuri si ghidul liceelor.

Fiecare grupa lucreaza la un calculator . Acceseaza adresa indicata de profesor.

Fiecare echipa trebuie sa realizeze un „poster” care sa contina informatiile esentiale referitoare

-conversatie

-brosuri

www.cnpr.warpnet.ro

www.stefancelmare.suceava.astral.ro

www.cn-eminescu.ro

www.cnhurmuzachi.ro

www.leconomicsv.ro

www.svnet.ro

www.grup2sv.ro

-pe grupe

-analizarea suporturilor informative

-informatiile selectate

-„posterele” cu informatii despre licee

30’

OP

Etapele instruirii

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Metode/mijloace de invatamant

Forme de organizare

Evaluare

Timp

la  liceele studiate:profil, specializari, nr. de clase.

4.Asigurarea feed-back-ului

Invita fiecare grupa sa prezinte „posterul”. Aduce informatii suplimentare.

Fiecare echipa prezinta „posterul” realizat. Membrii celorlalte echipe pot adresa intrebari pentru alte detalii. Numesc modalitatile de informare in privinta ofertei educationale.

-conversatie

-dezbatere

-pe grupe

-frontal

-prezentarea si analizarea posterului

10’

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 571
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved