Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  


Gradinita

PROIECT DE LECTIE FIZICA Clasa: a X a Circuitul serie RLC

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DE LECTIE

Obiectul de invatamant: FIZICA



Clasa: a X a

Data:

Profesor

Tema lectiei: Circuitul serie RLC

Tipul lectiei: Transmitere de noi cunostinte si consolidarea lor prin activitate practica

Obiective cadru: cunoasterea si intelegerea termenilor si conceptelor specifice domeniului fizicii; dezvoltarea capacitatii de analiza

Obiective operationale: la sfarsitul lectiei elevii trebuie sa fie capabili:

O1 - sa investigheze experimental comportarea rezistorului, a bobinei si condenstorului in curent alternativ atunci cand sunt legate in serie si sa exprime valorile instantanee ale tensiunii si intensitatii curentului alternativ

O2 - sa reprezinte fazorial cele trei regimuri de functionare ale unui circuit RLC serie

O3 - sa defineasca si sa exprime matematic impedanta circuitului RLC serie

O4 - sa exprime defazajul dintre tensiunea la bornele circuitului si intensitatea curentului prin circuit

O5 - sa scrie legea lui Ohm pentru acest circuit

O6 - sa rezolve probleme aplicand notiunile insusite

Strategii didactice:

a. mijloace de invatamant:

1) materiale: circuit format din rezistor cu rezistenta R, bobina de inductanta L, condensator cu capacitatea C, grupate in serie, generatoe de tensiune alternativa, osciloscop, caiet notite, manual, tabla, creta.

2) umane: clasa omogena cu cunostinte ce necesita consolidate.

b. metode de invatamant:

Converstia euristica, explicatia,experimentul integrat, observatia, problematizarea, reprezentarea fazoriala.

c. forme de activitate:

- Frontal, pentru reactualizarea cunostintelor si observarea comportamentului rezistorului, bobineisi condensatorului inseriate in curent alternativ

d. metode de evaluare:

- Verificare curenta orala

- Observarea sistematica a elevilor.

Surse informationale:

Manual FIZICA clasa a X a ed. Radical.

Scenariul activitatii didactice

Nr

crt

Evenimentul didactic

Continutul lectiei

Momentul organizatoric

Prof.verifica prezenta

Reactualizarea cunostintelor anterior insusite

Prof. cere elevilor sa descrie comportamentul unui rezistor in c.a, a unei bobine ideale intr-un circuit de c.a si a unui condensator ideal in c.a.

Enuntarea obiectivelor operationale

Prof. spune elevilor ca in cadrul lectiei se studia comportarea celor trei elemente de circuit legate in serie , la bornele circuitului aplicandu-se o tensiune alternativa.



Dirijarea invatarii

Se considera un circuit format dintr-un rezistor cu rezistenta R, o bobina cu inductanta L si un condensator cu capacitatea C, legate in serie la capetele circuitului aplicandu-se o tensiune alternativa.

La bornele circuitului se leaga un osciloscop. Profesorul cere elevilor sa descrie cele trei regimuri de functionare ale circuitului RLC serie.

La bornele rezistorului apare o cadere de tensiune UR = I*R in faza cu intensitatea I.

La bornele bobinei apare o cadere de tensiune UL= I*XLdefazata cu /2 inaintea intensitatii I.

La bornele condensatorului apare o cadere de tensiune UC= I*XC defazata cu /2 in urma intensitatii I.

Valorile instantanee ale tensiunii si intensitatii curentului alternativ se scriu :

u = Umax * sint

i = Imax * sin(t - )

unde este defazajul dintre curent si tensiune.

Daca > 0, curentul este defazat in urma tensiunii;

Daca < 0, curentul este defazat inaintea tensiunii;

UL

  UC

  UL

  Daca = 0 curentul si tensiunea sunt in faza.


a) b) c)

UR = I*R

UL = I*XL

UC = I*XC

a) Daca UL > UC,>0, intensitatea curentului este defazata in urma tensiunii, avem efect inductiv;

b) Daca UL< UC , < 0, intensitatea curentului este defazata inaintea tensiunii, avem efect capacitiv;

c) Daca UL=UC,=0, intensitatea curentului si tensiunea sunt in faza,circuitul se afla in regim de rezonanta.

Profesorul numeste un elev la tabla pentru a aplica teorema lui Pitagora in triunghiul tensiunilor a). De aici se defineste impedanta circuitului RLC serie:

Z =

unde XL = L = reactanta inductiva

XC = = reactanta capacitiva

Z = deci < Z >si =

Legea lui Ohm pentru valorile efective este: I =

Profesorul cere elevilor sa determine defazajul dinre tensiunea la bornele circuitului RLC serie si intensitatea curentului alternativ, folosind triunghiul tensiunilor:

tg = =

In functie de valoarea lui circuitul se afla in unul din cele trei regimuri de functionare.

Conexiunea inversa

S-a realizat prin formularea concluziilor de catre elevi.

Intensificarea retinerii

Se va rezolva problema:

Un circuit de c.a. contine un rezistor cu rezistenta 40, o bobina ideala cu inductanta L = 1/8 H si un condensator cu capacitatea C = 125/4 F legate in serie. Tensiunea de alimentare este 100 V si frecventa c.a este 200 Hz. Aflati :

a)      impedanta circuitului

b)      intensitatea curentului prin circuit.

Asigurarea transferului

Prof. da elevilor tema pentru acasa problema 4 de la pag. 169 din manual.





Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 4004
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved