Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE
Gradinita

PROIECT DIDACTIC Clasa: a XI-a - Simbolismul

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic


DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
Probleme petntru olimpiada - matematica
METODELE INTERACTIVE SI ROLUL LOR IN PROCESUL INSTRUCTIV – EDUCATIV
Specificul predarii in invatamantul primar
MODALITATI DE ORGANIZARE A CONTINUTURILOR. TENDINTE.
PROIECT DIDACTIC LIMBA ROMANA Clasa: a VII-a „Pasa Hassan” de George Cosbuc – caracterizarea personajelor
Metode de verificare si evaluare
EDUCATIE MUZICALA PLANIFICARI SEMESTRIALE
PROIECT EDUCATIV - REVISTA SCOLII GENERALE NR 5 DIN CARTIERUL COLONISTI DIN FETESTI : « CINCI PENTRU VIITOR »
DIDACTICA SPECIALITATII - CALCULATORUL,INSTRUMENTUL DE LUCRU AL ELEVILOR MILENIULUI III
UTILIZAREA COMPUTERULUI CA INSTRUMENT STOCARE A INFORMATIILOR REFERITOARE LA ELEVI

TERMENI importanti pentru acest document

: simbolismul proiect didactic : simbolismul plan de lectie : simbolismul proiect de lectie : :

PROIECT DIDACTIC

I. Date generale:    

Data:

Scoala: Gr.Sc.”Al Roman.”Alesd

Clasa: a XI-a E

Profesorul:

Obiectul : Limba si literatura romana

Subiectul : Simbolismul

Tipul lectiei: transmitere de cunostinte

Durata :1h

Metode didactice: conversatia; munca cu manualul,cu alte carti si cu fisele de lucru ;lectura selectiva;comparatia ;invatarea prin descoperire.

Material didactic si bibliografic :

                              -Bote, Lidia, Simbolismul romanesc, Bucuresti,1966 ;

                              -Jean Chevalier, Alain Gheerbrant, Dictionar de simboluri, vol. 2,3,       Editura Artemis, Bucuresti ;

                              -Dictionar analitic de opere literare romanesti,vol3, coord.Ion Pop, Casa Cartii de Stiinta, Cluj-Napoca,2001

                              -Dersidan, Ioan, Metodica predarii limbii si literaturii romane, Casa Cartii Stiinta, Cluj-Napoca,2003 

                                                               -Ghid de evaluare. Limba si literatura romana, Editura Aramis,       Bucuresti, 2001

                              -Limba si literatura romana, Manual pentru clasa a XI-a ,coord. Eugen

                                 Simion, Editura Corint, 2001   

                              -Lovinescu, Eugen, Istoria literaturii romane contemporane, Editura

                                 Minerva,1989.

                              

Obiective operationale. La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili :

                               -sa defineasca simbolismul ;

                               -sa identifice in textele date trasaturi ale liricii simboliste ;

                               -sa recunoasca teme si motive simboliste ;;

                               -sa identifice si sa explice simbolurile in poeziile date ;

                               -sa argumenteze apartenenta unei poezii la curentul simbolist .

                              

II. Momentele scenariului didactic : 

1)      Momentul organizatoric : salutul, prezenta .

2)      Verificarea temei si a cunostintelor dobandite in lectia anterioara:V.Voiculescu, In gradina Ghetsemani : semnificatia simbolurilor « maslin » si « uliu ».  

                                                  E : Maslinul simbolizeaza pacea, puterea, victoria, rasplata.  Lemnul de maslin neutralizeaza anumite otravuri sau veninuri. Crucea rastignirii lui Iisus se spune ca ar fi fost facuta din lemn de maslin. (purificarea lumii de pacate). Tot maslinul este simbol al Omului universal, al Profetului.

                                                  Uliul ca si vulturul, simbolizeaza puterile Soarelui. In poezia lui V.Voiculescu uliii ar putea fi trimisii divini.   

Profesorul  pune intrebari suplimentare legate de textul poeziei studiate.

     3)  Pregatirea lectiei noi :

Profesorul : Am folosit in discutia noastra verbul  « a simboliza », substantivul « simbol ». Ati observat ca un cuvant poate avea, pe langa sensul lui denotativ,  si alte semnificatii pe care le descoperim doar in relatie cu textul.

4)Lectia noua :

P : Vom trece azi la un curent literar care, asa cum ne spune si denumirea lui, are printre trasaturile principale cultivarea simbolului : SIMBOLISMUL

Definitie : Simbolismul este curentul modernist aparut in Franta si in Belgia dupa 1886 si raspandit apoi in intreaga Europa si care se prelungeste pana la primul razboi mondial.

Simbolismul apare ca reactie impotriva poeziei retorice a romanticilor si a impersonalitatii reci a parnasienilor.

                                                  E:Un elev va cauta in DEX definitia parnasianismului

                                                   ( pag. 753)   

Poetii parnasieni cultiva o poezie de expresie impersonala, obiectiva, caracterizandu-se printr-un estetism exagerat si prin cultul formei-« descrierea stralucirii exterioare a lucrurilor »(DEX).

Spre deosebire de simbolismul francez, cel romanesc nu s-a opus parnasianismului, ci l-a integrat in rondelurile lui Al. Macedonski, coexistand elemente preluate din ambele curente.

Mai tineti minte care este manifestul literar al romantismului ?

                                                  E : Manifestul literar al romantismului este Prefata la drama  Cromwell a lui Victor Hugo.

P:Da, manifestul literar al simbolismului  este articolul lui Jean Moreas, publicat in suplimentul literar al ziarului Le Figaro la 18 septembrie 1886. Articolul Le symbolisme propune numele noului curent, opus celui propus de Paul Verlaine, si anume decadentism.

Arta poetica a lui P. Verlaine si Corespondentele lui Charles Baudelaire anunta si ele elementele doctrinei simboliste.

 

Citind cateva poezii simboliste vom identifica TEMELE SI MOTIVELE specifice acestei lirici (Anexa 1) :

                                                   E :

·         toamna

·         tristetea

·         trecerea timpului

·         intoarcerea in trecut

·         singuratatea

·         moartea

·         natura ostila

·         cadrul in nocturn

·         obsesia parfumurilor, a instrumentelor muzicale, a culorilor si a pietrelor pretioase

·         spatii exotice

·         somnul, visul

·         iubirea, motiv de reverie, de nevroza

·         marile plecari

·         decorul citadin(orasul vazut ca loc al izolarii, al claustrarii)

·         monotonia

·         spleen-ul (melancolia)

P: Parcurgand poeziile lui G. Bacovia, Ch. Baudelaire si P. Verlaine puteti identifica TRASATURILE POEZIEI SIMBOLISTE.

                                                   E : Acestea sunt :  

·         ambiguitatea limbajului poetic modern

·         cultivarea simbolurilor

·         sugestia

P : Stephane Mallarme spunea : « A numi un obiect inseamna a suprima trei sferturi din placerea pe care ti-o da un poem, placere care consta in bucuria de a ghici incetul cu incetul ; sa sugerezi, iata visul nostru ! »

·         stari sufletesti nelamurite, confuze care, neputand fi formulate clar, sunt transmise pe calea sugestiei

·         corespondentele (legaturile ascunse dintre lucruri)

·         cultivarea senzatiilor coloristice, muzicale, olfactive, uneori in imagini complexe numite sinestezii

·         predispozitia pentru reverie

·         cultivarea versului liber

·         muzicalitatea obtinuta prin ritmuri si rime perfecte si in special prin repetitia obsedanta a unor cuvinte, a unor vocale sau a refrenului

P : P. Verlaine spunea : « La musique avant toute chose »

Acelasi poet afirma ca arta inseamna « a fi absolut tu insuti », deci simbolistii pledau pentru o poezie pura, nefiind preocupati nici de poezia naturii in sine, nici de poezia sociala nici de poezia de idei.

Ce REPREZENTANTI ai simbolismului romanesc ati retinut ?

                                                   E : George Bacovia si Alexandru Macedonski

P : La acestia ii vom adauga si pe urmatorii : Ion Minulescu, Stefan Petica, Dimitrie Anghel si Traian Demetrescu.

Dar dintre reprezentantii simbolismului francez pe care i-ati retinut ?

                                                   E : Stephane Mallarme, Paul Verlaine, Charles Baudelaire

:Dar si urmatorii : Arthur Rimbaud, Edgar Allan Poe, Rainer Maria Rilke, Jules Laforgue .

                                                                                                                            

                                                                                                                                                                                                  5) Fixarea cunostintelor:

P:  Demonstrati apartenenta poeziei Plumb de George Bacovia la curentul simbolist raspunzand  la urmatoarele cerinte : Anexa 2

6) Tema de casa : Comentati poezia Plumb de G.Bacovia tinand cont de modul si timpul verbelor.

7)  Notarea interventiilor elevilor.

Anexa 1 

Cantec de toamna – P. Verlaine  

Al toamnei lin             Pendule bat                             Si singur sunt

Prelung suspin             Si-ndurerat                             In aspru vant

Ca de vioara                N-ascult nici una                     Care ma poarta,

Raneste greu                Caci in urechi                         De pare-acu

Sufletul meu                 Simt zvonuri vechi                 Asemeni cu

Si ma-nfioara               Si plang intruna                      O frunza moarta

 

 

 

Corespondente – Ch. Baudelaire

.

Ca niste lungi ecouri unite-n departare,                      *mosc=substanta secretata de masculul moscului

Intr-un acord in care mari taine se ascund,                           (rumegator din Asia), folosita in industria

Ca noaptea sau lumina, adanc, fara hotare,                            parfumurilor,in cosmetica si in medicina.

Parfum, culoare, sunet se-ngana si-si raspund.             ambra=substanta folosita in industria parfumurilor         .                                                                                              extrase din intestinul unei specii de casalot

Sint proaspete parfumuri ca trupuri de copii,                        (mamifer ce traieste in marile calde).       

Dulci ca un ton de flaut,verzi ca niste campii,              smirna=rasina extrasa din scoarta unui arbore exotic;

Iar altele bogate, trufase, prihanite,                                        arzand raspandeste un miros puternic;este

                                                                                                folosita in medicina, parfumerie, la ceremo-

Purtand in ele-avanturi de lucruri infinite,                              niile religioase si la imbalsamare.

Ca moscul, ambra, smirna, tamaia, care canta              tamaia=substanta rasinoasa obtinuta prin crestare

Tot ce vrajeste mintea si simturile-ncanta.                             din scoarta unor arbusti exotici, cu miros

                                                                                                aromat patrunzator.

  

Nocturna – George Bacovia

Clar de noapte parfumat,

O gradina cu orizontul departat

Si in somn, pe banca veche, cugetari se contrazic,

Greierul puncteaza noaptea cu nimic

Cum te-am asteptat

Totul a trecut –

Luna pare, in oftat,

Un continent cunoscut.

 

Aici e frumos aranjat

Orice fir;

Veacurile-au stat

Un oras pe vale,-suvenir.

Clar de noapte parfumat,

O gradina cu orizontul departat

Si in somn, pe banca veche, cugetari se contrazic,

Greierul puncteaza noaptea cu nimic.

                         

Anexa 2

Se da textul :

« Dormeau adanc sicriele de plumb,            Dormea intors amorul meu de plumb,                                     

 Si flori de plumb si funerar vestmant-         pe flori de plumbsi-am inceput sa-l strig

 Stam singur in cavousi era vant…            Stam singur langa mort…si era frig…

 Si scartaiau coroanele de plumb.                 Si-i atarnau aripile de plumb. »   

                                                    (G. Bacovia, Plumb)

Cerinte :

  1. Precizeaza cuvantul-cheie al textului si explica prin ce anume este pus in evidenta.
  2. Indica sensurile pe care le acumuleaza plumbul in poezie.
  3. Selecteaza repetitiile lexicale din text. Indica pozitiile (in cadrul versurilor si al strofei) in care e reluat cuvantul – cheie plumb. Explica rolul acestor repetitii in text.
  4. Poezia este saraca in artificii stilistice. Indica figura semantica obsesiva a textului.
  5. Identifica in textul poeziei trasaturi ale liricii simboliste.

                         

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 1153
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved