Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE


Gradinita

Poezii si cantece

PROIECT DE ACTIVITATE GRUPA: mijlocie - CALATORIE IN LUMEA POVESTILOR

Gradinita


loading...



DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
POEZII – ANOTIMPUL TOAMNA
PROIECT DIDACTIC - ’’Poienita cu flori de primavara’’
Omida alfabet
Colaborarea dintre gradinita, scoala, familie,comunitate
Copacul din care am venit
INTRE TRADITIONALISM SI MODERNISM IN GRADINITA DE COPII
PROIECT DE ACTIVITATE GRUPA: pregatitoare - MASTI PENTRU CARNAVAL – confectionare
Copilul prescolar alaturi de problemele mediului !
COMUNICAREA LA PRESCOLAR SI SCOLARUL MIC
RIDICHEA URIASA - sceneta

TERMENI importanti pentru acest document

: proiect didactic calatorie in lumea povestilor : imagini din povestea coliba iepurasului : proiect didactic la prescolari dramatizare povestilor : proiect didactic povesti incurcate :

PROIECT DE ACTIVITATE

            DATA:

            GRUPA: mijlocie

            UNITATEA: Caminul nr. 8

            ACTIVITATEA: Educarea limbajului

            TEMA: CALATORIE IN LUMEA POVESTILOR

            TIPUL DE ACTIVITATE: evaluare

            FORMA DE REALIZARE: joc didactic

            SCOPUL:evaluarea cunostintelor copiilor privitoare la insusirea continutului                                                          povestilor; educarea copiilor in spiritul dragostei pentru povesti, cultivarea imaginatiei si creativitatii in relatarea unor fapte;

            OBIECTIVE OPERATIONALE:

            COGNITIVE:

                        O1-sa recunoasca personajele din povesti, indicand povestea din care fac parte, prin folosirea mai multor tehnici de lucru(recunoasterea siluetei personajului, recunoasterea personajului dupa o replica a acestuia, recunoasterea personajului din descrierea acestora si identificarea personajelor in urma unor ghicitori);

                        O2-sa descrie personajele din povesti, folosind in exprimare adjective care definesc insusiri si trasaturi de caracter ale acestora(ex.:frumos, harnic, bun, rau,lenesa etc.);

                        O3-sa povesteasca pe scurt fragmentul in care apar obiectele folosite de personaje;

                        O4-sa recunosca obiectele pe care le folosesc personajele, indicand carui personaj ii apartin;

                        O5-sa separe imaginile incurcate din povestile „Alba ca zapada si cei sapte pitici”, „Fata mosului si fata babei”si „Coliba iepurasului”;

            AFECTIVE:

                        O6-sa participe cu interes, ca receptor si emitator, la jocul propus;

                        O7-sa aprecieze obiectiv lucrarea proprie si pe cele ale colegilor;

            PSIHOMOTORII:

                        O8-sa lipesca, respectand indicatiile primite, personaje din povesti si obiectele folosite de acestea;

            REGULI DE JOC: I. Copiii vor recunoaste un personaj din povesti prin diferite tehnici de lucru(recunoasterea siluetei personajului, recunoasterea personajului dupa o replica a acestuia, recunoasterea personajului din descrierea acestora si identificarea personajelor in urma unor ghicitori). Raspunsurile vor fi confirmate de sunetul unui clopotel. Copilul va caracteriza personajul folosind adjective care definesc insusirile si tradaturile de caracter ale acestuia.

                                            II. Copiii vor extrage dintr-un saculet un obiect. Copilul va recunoaste obiectul spunand din ce poveste face parte, denumind personajul care l-a folosit si va povesti pe scurt fragmentul in care apare acesta.

            ELEMENTE DE JOC: aplauze, extragerea obiectelor, elementele surpriza

            STRTEGII DIDACTICE:

                        METODE SI PROCEDEE: conversatia, exlicatia, observatia, povestirea, dialogul, problematizarea, auditia, dramatizarea

                        MIJLOACE DIDACTICE: siluete ale personajelor de la teatrul de papusi,un saculet, un mar, o oglinda, cosulet, pahare de argint, un casetofon, o caseta cu relici din povesti, doua papusi reprezentand o vulpe si o bunica,jetoane cu imagini din povesti, cosulete, imagini ale personajelor din povesti, imagine cu o padure fermecata, lipici.

            FORMA DE ORGANIZARE: frontal / individual

            DURATA: 30 de minute

            EDUCATOARE: EDU MARILENA DANIELA

             

Momentele

activitatii

Ob.

Op.

Continutul

instructiv-educativ

Strategii

didactice

Evaluare

I.Moment

organizatoric

II. Captarea

atentiei

III. Anuntarea temei si a obiectivelor

IV.Desfasurarea

activitatii

O1,

O2,

O3,

O4

O4

O5

O8

-asigurarea conditiilor igienico-sanitare;

-amenajarea salii de grupa;

-aranjarea mobilierului;

-pregatirea materialului didactic;

-organizarea colectivului de copii

Captarea atentiei se va face cu ajutorul a doua papusi, reprezentand o vulpe si o bunica, printr-o scurta povestire:

„ Vulpea a furat cartea de povesti a bunicutei. Bunicuta este foarte suparata, fiindca a pierdut multe povesti pe care trebuia sa le citeasca nepotelului ei.Vulpea ii propune un targ: daca copiii din aceasta grupa vor recunoaste personajele din povestile scrise in cartea bunicutei,ea ii va da cartea inapoi.”

Copiii o vor ajuta pe bunicuta sa-si recastige cartea.

Pentru a o putea ajuta pe bunicuta pacalita de vulpe,educatoarea anunta titlul jocului „Calatorie in lumea povestilor” si explica copiilor sarcinile pe care le au de rezolvat: vor trebui sa recunoasca personajele din povesti, sa spuna ce stiu despre ele si din ce povesti vin ele, sa recunoasca obiectele pe care le folosesc si la ce le folosesc, sa povesteasca fragmente din povesti.

Activitatea va fi desfasurata pe microgupuri.

Copiii vor intui materialele pregatite pentru ei de educatoare, apoi fiecare isi va alege zona in care va dori sa lucreze.

Zona 1: Un grup de 3-4 copii, vor avea ca sarcina, sa separe imaginile incurcate, apartinand povestilor „Alba ca zapada”; „Coliba iepurasului”, „Fata mosului si fata babei” si sa formeze cu ele multimi, asezandu-le in cosulete.

Zona 2: Un grup de trei copii, vor avea ca sarcina sa lipeasca pe o plansa, reprezentand padurea fermecata, imagini decupate ale personajelor din povesti si obiectele pe care acestea le-au folosit in poveste.

Zona 3: In aceasta zona se va desfasura jocul didactic.

Copii vor fi impartiti in doua echipe: echipa fulgilor de zapada si echipa norisorilor.

Explicarea regulilor jocului: „ Pentru ca astazi ne vom juca cu personajele din povesti, va trebui ca fiecare copil de la fiecare echipa, sa incerce sa o ajute pe bunicuta.vor raspunde pe rand, cate un copil de la fiecare echipa. Si ceilalti copii din celelalte zone ne vor da o mana de ajutor prin munca lor. Pe un panou se va puncta fiecare raspuns corect, pentru care va suna un clopotel.”

VARIANTA I:

Copiii vor recunoaste personaje din povesti prin diferite tehnici de lucru: recunoasterea siluetei, identificarea in urma unei ghicitori, recunoasterea dupa o replica ascultata pe o caseta audio si dupa descrierea facuta de educatoare. Dupa ce a recunoscut un personaj, copilul il va caracteriza folosind adjective care denumesc insusirile fizice(acolo unde este cazul) ale personajelor si trasaturile de caracter ale acestora. Tehnicile de lucru vor fi introduse din cand in cand, de cateva versuri ajutatoare, menite sa pastreze starea emotionala de la inceputul activitatii. Personajele ce vor trebui recunoscute sunt:

SCUFITA ROSIE, LUPUL(din povestile „Scufita Rosie”si „Capra cu trei iezi”), ALBA CA ZAPADA si MASTERA(din povestea „Alba ca Zapada si cei sapte pitici”), FATA MOSULUI SI FATA BABEI(din povestea cu acelasi nume), IEPURASULsi VULPEA(din povestea „Coliba iepurasului”)

SCUFITA ROSIE

„Stiti voi oare o fetita

  Ce rosie avea o scufita?”

                    (Scufita Rosie)

Va fi folosita o papusa de la teatrul de papusi.

-Din ce poveste face parte acest personaj?

-Cum era Scufita Rosie?

-Ce spune povestitorul la inceputul povestii despre ea?(„Era o fetita zglobie si dragalasa pe care o iubea oricine o intalnea”)

-Ce putem spune despre ea in urma faptelor sale?(…era neascultatoare)

-E bine sa procedam ca ea? --A facut o fapta buna sau rea?

LUPUL

„Vulpea e sireata tare,

Ne supune la o noua incercare,

Pentru urmatorul personaj,

Nu ne-a trimis o ghicitoare,

Doar imaginea lui ca sa ne sperie,

Cine sa fi oare?

                  (Lupul)

Lupul va fi analizat in cele doua povesti mentionate, scotandu-i-se in evidenta trasaturile de caracter.Va fi folosita o papusa de la teatrul de papusi.

FATA MOSULUI SI FATA BABEI

„Obaba si un mos aveau odata,

Unul o fata si altul tot o fata,

Hai ghiciti ghiciti indata!”

(Fata mosului si fata babei)

Se va analiza comportamentul celor doua fete si se vor sublinia trasaturile de caracter ale acestora.

-Fata babei era urata, lenesa, rea, alintata, nepoliticoasa, lacoma.

-Fata mosului era frumoasa, harnica, ascultatoare si buna la inima, rabdatoare, politicoasa, curajoasa.

ALBA CA ZAPADA

Alba ca Zapada va fi recunoscuta dupa descrierea facuta de educatoare: „A nascut o copila cu fata alba ca zapada, cu obrajii rosii ca sangele si parul nagru ca abanosul”

       (Alba ca Zapada)

Acest personaj va fi analizat ca si celelalte.

MASTERA

Mastera va fi recunoscuta dupa o replica de pe o caseta audio:

„Oglinda, oglinjoara, spune, cine-i cea mai frumoasa din tara?”

                          (Mastera)

Copiii vor caracteriza acest personaj, subliniindu-i trasaturile de caracter.

IEPURASUL

Un iepuras spune:

„Eu am avut o casuta din coaja de tei, iar vulpea una din gheata. Primavara coliba vulpii s-a topit dar coliba mea nu a patit nimic.Vulpea m-a rugat sa o primesc la mine in coliba, iar acum iata m-a gonit…”

                        (Iepurasul)

Se va proceda de aceasi maniera.

VULPEA

„O ultima incercare

O noua ghicitoare:

E sireata si roscata,

La cotete ea da roata,

Pe iepure-l pacaleste,

Si din coliba-l goneste”

                           (Vulpea)

Se procedeaza de aceasi maniera.

VARIANTA a-II-a

Intr-un saculet se vor afla cateva obiecte folosite de personajele din povesti: oglinda, mar, cosulet, pahare de argint.

Copiii vor extrage pe rand cate un obiect, vor numi personajul caruia ii apartine si vor povesti pe rand, modul in care a fost folosit.

Raspunsurile vor fi punctate.

Educatoarea va face aprecieri cu rpivire la raspunsurile copiilor. Jocul se va incheia cu o strofa finala, reprezentand finalul povestii spusa la captarea atentiei:

„Vreti sa stiti ce s-a intamplat?

Vulpea s-a lasat de furat,

Cartea bunicutei a inapoiat,

Si jocul nostru iata ca s-a terminat!

 

conversatia,

explicatia / frontal

povestirea,

dialogul / frontal

conversatia,

explicatia / frontal

conversatia

explicatia

problematizarea

conversatia

explicatia

problematizarea

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 3137
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved