Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

CATEGORII DOCUMENTE





loading...

Gradinita

CONTINUTUL SI NIVELUL PROIECTARII DIDACTICE IN INVATAMANTUL SPECIAL

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic







DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
FLORI DE PRIMAVARA DIN PETURI
Fisa de evaluare finala
Invatarea prin redescoperire deductiva a plasmolizei si, prin analogie cu aceasta, a deplasmolizei in lectia ,,Membrana celulara’’ la clasa a IX - a
Metodologia si tehnologia instruirii
Formele evaluarii
Democratizarea educatiei si educatia parintilor
CURRICULUM – ASPECTE TEORETICE SI METODOLOGICE
Elemente de psihologie a invatarii
EVALUARE - ADUNAREA SI SCADEREA NR. NATURALE DE LA 0-20 , FARA TRECERE PESTE ORDIN
PROIECT DIDACTIC CLASA a III- a EDUCATIE ARTISTICO-PLASTICA

CONTINUTUL SI NIVELUL PROIECTARII DIDACTICE IN INVATAMANTUL SPECIAL

Abordarea unor strategii de succes in activitatile didactice destinate elevilor cu dizabilitati, cu dificultati de invatare sau de adaptare scolara presupune parcurgerca urmatoarelor etape:




a) cunoasterea si evidentierea evolutiei in procesul de invatare a fiecarui elev folosind un sistem longitudinal de inregistrare a randamentului scolar

b) identificarea elevilor care intampina dificultati sau care nu reusesc sa faca fata exigentelor programului educativ din scoala

c) diagnosticarea elevilor cu dizabilitati sau cu dificultati de invatare

d) depistarea complexului cauzal care a determinat aparitia dificultatilor de invatare

e) proiectarea unui curriculum diferentiat si personalizat in functie de situatiile si problemele identificate

f) desfasurarea unui proces didactic activ, formativ, cu accent pe situatii motivationale favorabile invatarii si pe evaluarea formativa

g) colaborarea cu specialisti din cadrul serviciilor de sprijin, consiliere scolara si antrenarea familiei

Organizarea activitatilor didactice, inclusiv cele din domeniul terapiei educationale, se bazeaza pe un proces de proiectare didactica (actiune de anticipare si prefigurare a unui demers educational care sa poata fi operationalizat in practica) se realizeaza in mai multe etape si cuprinde mai multe niveluri de proiectare.

Un proiect de lectie eficient se caracterizeaza prin:

adecvare la situatii didactice concrete ;

operationalitate - posibilitatea de a fi descompus in secvente actionale si operatiuni distincte

flexibilitate/adaptabilitate - posibilitatea integrarii din mers a unor strategii/idei aparute chiar in cursul desfasurarii procesului didactic

economicitate - posibilitatea ca intr-un cadru strategic simplu sa se realizeze cat mai multe din punct de vedere practic.

Fiecare lectie se desfasoara in baza unui proiect didactic care cuprinde in structura sa urmatoarele elemente:

a) disciplina/obiectul, data, clasa, subiectul lectiei, tipul de lectie, obiectivul fundamental;

b) obiective operationale: informativ-formative si compensator-recuperatorii (elaborate pentru cele trei domenii fundamentale cognitiv, afectiv si psihomotor)

c) strategii didactice: metode, materiale si mijloace de invatamant



d) desfasurarea lectiei - cuprinde

secventele lectiei

momentul organizatoric si captarea atentiei

informarea cu privire la obiectivele de atins

verificarea cunostintelor insusite anterior

prezentarea elementelor de continut

obtinerea performantei

asigurarea feedbackului

evaluarea performantelor obtinute

consolidarea retentiei si a capacitatilor de transfer

obiectivele propuse

continutul si timpul corespunzator

activitatea educatorului;

activitatea elevilor

metode si mijloace de invatamant utilizate ;

observatii.








Politica de confidentialitate

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 1000
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2020 . All rights reserved

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site