Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

PROIECT DIDACTIC CLASA a III- a EDUCATIE ARTISTICO-PLASTICA

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC

PROPUNATOR:



CLASA a III- a

OBIECTUL: EDUCATIE ARTISTICO-PLASTICA

TEMA PLASTICA:Forma, element de limbaj plastic; rolul decorativ al formei

SUBIECTUL: Friza

TIPUL ACTIVITATII: Formare de priceperi si deprinderi

SCOPUL:

Insusirea si folosirea elementelor de limbaj plastic;

Consolidarea cunostintelor despre compozitia decorativa, motive decorative si principiile artei decorative;

Dezvoltarea imaginatiei creatoare, a sensibilitatii si a gustului pentru frumos.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1: Sa recunoasca formele, motivele si principiile artei decorative, pe baza planselor demonstrative si a reproducerilor dupa operele de arta;

O2: Sa foloseasca tehnica sablonului in realizarea compozitiei decorative;

O3: Sa realizeze frize folosind diferite forme plastice;

O4: Sa respecte principiile artei decorative in realizarea frizei (repetitia si alternanta);

O5: Sa foloseasca culori semnificative acestui subiect, pe baza explicatiilor primite, pentru a realiza armonia cromatica a lucrarii;

O6: Sa evalueze si sa autoevalueze lucrarile pe baza criteriilor de evaluare propuse.

METODE DIDACTICE: conversatia, dialogul dirijat, metoda sinectica, explicatia, munca independenta, exercitiul, descoperirea.

MATERIAL DIDACTIC: obiecte de artizanat cu frize decorative, sabloane cu flori, fructe, frunze stilizate, album de arta, planse ale elevilor, material specific de lucru.

BIBLIOGRAFIE:

- Metodica predarii desenului la clasele I-IV, Maria Ilioaia;

- Album de arta scolar, Maria Cristea, Ioan Cristea

Obiective operationale

Secvente didactice

Continut esentializat

Activitatea de predare-invatare

(metode didactice, continuturi, evaluare)

O1

O1

O2

O3

O4

Obiective operationale

I.Moment organizatoric

II.Reactualizarea cunostintelor elevilor

III. Anuntarea temei plastice, a subiectului si transmiterea noului continut

IV.Stimularea imaginatiei creatoare

Secvente didactice

Continut esentializat

Pregatirea pentru desfasurarea lectiei

(salut, absente, material specific)

Metode: conversatia, dialogul

Se verifica cunostintele referitoare la arta decorativa, compozitia decorativa, principiile artei decorative, formele compozitionale folosite in arta decorativa (friza, chenarul, jocul de fond), motivul decorativ.

Se observa diferite obiecte de artizanat, imagini, reproduceri de arta.

Metode: conversatia, explicatia, dialogul dirijat, metoda sinectica, munca independenta, exercitiul, descoperirea.

Evaluare frontala

Tema plastica: Forma, elementul de limbaj plastic; rolul decorativ al formei

Subiectul: Friza

Metode: explicatia, conversatia, descoperirea

Se va realiza friza decorativa cu ajutorul sablonului confectionat in ora de abilitati practice.

Se prezinta planse realizate de elevi, reproduceri de arta reprezentand compozitii decorative, vase de ceramica, oua incondeiate, tapiserii, covorase, stergare taranesti.

Se observa ca unele obiecte au fost decorate cu forme geometrice; fiecare forma a fost construita din linii.

Se recunoaste de catre elevi pasajele decorative din lucrarile prezentate si modul in care au fost folosite liniile: ca elemente decorative sau pentru constructii de semne decorative.

Evaluare: frontala

Exercitiu joc: "Continua in asa fel"

Elevii realizeaza pe grupe, frize simple

Activitatea de predare-invatare

(metode didactice, continuturi, evaluare)

O5

O2

O3

O4

O5

O6

V.Obtinerea performantei

VI.Evaluarea lucrarilor

VII.Incheierea activitatii

folosind figuri geometrice din hartie glasata,

care vor fi lipite pe benzi de carton, respectand principiul repetitiei sau alternantei (formei sau culorilor).

Se analizeaza lucrarile si se decide grupa castigatoare.

Metode: problematizarea, descoperirea, exercitiul.

Evaluare: frontala

Metode: exercitiul

In timp ce elevii lucreaza, sunt indrumati individual sau frontal.

Se lucreaza frize cu flori, frunze, fructe.

Elevii isi aleg semnul decorativ si principiul pe care il vor folosi in realizarea frizei. In functie de motivul ales isi aleg si o grupa de culori corespunzatoare.

Se pot realiza frize folosind mai multe motive decorative si combinand principiile decorative.

Evaluare: individuala

Metode: dialogul dirijat, conversatia

Se realizeaza o expozitie cu lucrarile elevilor care indeplinesc urmatoarele criterii:

- respectarea temei plastice si a subiectului;

- expresivitatea formelor decorative a elementelor de limbaj;

- bogatia si expresivitatea culorilor;

- armonia cromatica;

- originalitate, creativitate;

- finalizarea lucrarii.

Evaluare: frontala si individuala

Metode: conversatia

Se fac aprecieri privind desfasurarea lectiei in ansamblu, se dau indicatii privind strangerea materialelor de lucru, efectuarea curateniei la masa de lucru.



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 3574
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved