Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  


Gradinita

PLAN DE LECTIE CLASA: a X-a Limba romana - Caracterizarea unui personaj (Text suport: Moara cu noroc, Ioan Slavici)

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic



PLAN DE LECTIE

INSTITUTIA DE INVATAMANT: Grup Scolar "Voievodul Mircea" Targoviste

DATA:



CLASA: a X-a

PROFESOR:

OBIECTUL: Limba  romana

SUBIECTUL : Caracterizarea unui personaj (Text suport: Moara cu noroc, Ioan Slavici)

TIPUL LECTIEI: mixta

COMPETENTE:

Generale:

- Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in receptarea si producerea mesajelor in diferite situatii de comunicare;

- Argumentarea instrumentelor de analiza tematica, structurala si stilistica in receptarea diferitelor texte literare si nonliterare.

Specifice:

Folosirea unor modalitati diverse de intelegere si de interpretare a textelor literare studiate.

Utilizarea adecvata a achizitiilor lingvistice in intelegerea si in producerea diverselor texte

Utilizarea adecvata a conceptelor de teorie a literaturii in analiza si in discutarea textelor literare studiate.

OBIECTIVE:

a)      Cognitive: la sfarsitul lectiei toti elevii vor trebui:

O1 - sa defineasca conceptul operational personaj literar;

O2 - sa identifice tipuri de personaje;

O3 - sa recunosca mijloacele de caracterizare a unui personaj;

b)      Afective:

- sa isi cultive placerea de a citi;

- sa stimuleze gandirea autonoma, reflexiva si critica, prin lectura textelor.

RESURSE EDUCATIONALE:

a)      Capacitatile de receptare ale elevilor;

b)      Timpul: 50 minute.

METODE SI PROCEDEE: conversatia, expunerea, explicatia, invatarea prin descoperire, discutia frontala, observatia

MIJLOACE: rebusul, manual, tabla, instrumente de scris, fise de munca independenta.

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII ELEVILOR:

Activitate frontala;

Activitate independenta;

Activitate pe grupe.

LOCUL DE DESFASURARE A LECTIEI :

- sala de clasa

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

- Programa de limba si literatura romana pentru clasa a X-a;

"Limba si literatura romana. Manual pentru clasa a X-a", Ed.Corint;

- Parfene, C., "Metodica studierii limbii si literaturii romane in scoala. Ghid teoretico-aplicativ", Iasi, Ed. Polirom, 1999;

SCENARIUL DESFASURARII ACTIVITATII DIDACTICE

1. Momentul organizatoric 

Notarea absentelor si crearea atmosferei propice desfasurarii lectiei.

2. Verificarea temei si reactualizarea cunostintelor insusite anterior

Elevii au avut ca tema sa explice anumite clisee internationale.

Se vor reactualiza idei si problema "ancora" dintre obiectivele activitatilor didactice precedente: Nuvela Moara cu noroc, momentele subiectului.

3. Captarea atentiei si asigurarea momentului afectiv: Elevii completeaza un rebus din care va rezulta personaj literar- anuntand titlul noii lectii.

Se reamintesc cateva notiuni legate de personaj - dobandite in clasa a IX-a.

4. Anuntarea subiectului lectiei si enuntarea obiectivelor:

Se anunta titlul lectiei si se noteaza pe tabla: Caracterizarea unui personaj Sunt enuntate obiectivele ce vor fi urmarite pe parcursul activitatii.

5. Prezentarea sarcinilor de lucru si conducerea procesului de sistematizare :

Activitatea se desfasoara pe baza dialogului profesor - elev, elev - elev.

Este definit personajul literar si sunt identificate diferite tipuri de personaje, in functie de locul pe care il ocupa in opera, de trasaturile morale, felul in care este construit, raportul cu realitatea.

Elevii dau exemple din operele literare studiate.

Sunt identificate elementele pe care trebuie sa le cuprinda o caracterizare de personaj : trasaturi morale, fizice, modalitatile prin care acestea se evidentiaza, se dezvaluie cititorului, dar si modalitatile de caracterizare - directa si indirecta.



Profesorul distribuie elevilor sarcinile de lucru : completarea unor fise de caracterizare a unui personaj, luand ca exemplu personajul Mara din romanul cu acelasi nume de Slavici.

Elevii primesc pe fise citate semnificative din roman si lucreaza pe grupe mixte, conform stilurilor de invatare : vizualul subliniaza cuvintele cheie, practicul identifica trasaturi fizice si morale, fapte, semnificatii ale unor gesturi, obiceiuri etc., auditivul le explica intregii clase.

Gr. I.: 

I. "- Vorba scurta, raspunse Ghita, sa ramanem aici sa carpesc si mai departe cizmele oamenilor, care umbla toata saptamana in opinci ori desculti."

"- Atunci sa nu mai pierdem vorba degeaba: ma duc sa vorbesc cu arandasul si de St. George carciuma de la moara cu noroc e a noastra."

"Ramaind singur cu Ana si cu copiii, Ghita priveste imprejurul sau, se bucura de frumusetea locului si inima-i rade cand Ana cea inteleapta si asezata deodata isi pierde cumpatul si se arunca rasfatata asupra lui, caci Ana era tanara si frumoasa, Ana era frageda si subtirica, Ana era sprintena si mladioasa, iara el insusi, inalt si spatos, o purta ca pe o pana subtirica".

".el pipaia prin intunerec sa vada daca Ana, care dormea ca un copil imbaiat langa dansul, nu cumva s-a descoperit prin somn si s-o acopare iar."

Subliniaza cuvintele cheie. (V)

Identifica trasaturi ale personajului. (P)

Prezinta rezultatul intregii clase. (A)

II. Explica in ce consta complexul de inferioritate al lui Ghita.

III. Care este obiectivul lui Ghita pentru inceput?

Gr. II:

I. "Ghita intaia oara in viata lui ar fi vrut sa n-aiba nevasta si copii, pentru ca sa poata zice: "Prea putin imi pasa!' Se gandea la castigul pe care 1-ar putea face in tovarasia lui Lica, vedea banii gramada inaintea sa si i se impaianjeneau parca ochii: de dragul acestui castig ar fi fost gata sa-si puna pe un an, doi capul in primejdie. Avea insa nevasta si copii si nu putea sa faca ce-i placea.

1. Subliniaza cuvintele cheie. (V)

2. Identifica trasaturi ale personajului. (P)

3. Prezinta rezultatul intregii clase. (A)

II. Care este atitudinea lui Ghita fata de Lica la inceput?

III. Ilustreaza starea de nesiguranta, de teama si suspiciune( masurile de precautie).

Gr. III:

I. ,,Ca om harnic si sarguitor, Ghita era mereu asezat si pus pe ganduri, dar el se bucura cand o vedea pe dansa vesela: acum el se facuse mai de tot ursuz, se aprindea pentru orisice lucru de nimic, nu mai zambea ca mai-nainte, ci radea cu hohot, incat isi venea sa te sperii de el, iar cand se mai harjonea cateodata cu dansa, isi pierdea lesne cumpatul si-i lasa urme vinete pe brate."

1. Subliniaza cuvintele cheie. (V)

2. Identifica trasaturi ale personajului. (P)

3. Prezinta rezultatul intregii clase. (A)

II. Ilustreaza procesul de indepartare al lui Ghita de propria familie.

III. In ce consta conflictul psihologic?

Gr. IV:

I. "Iarta-ma, Ano, iarta-ma cel putin tu, caci eu n-am sa ma iert cat oi trai pe fata pamantului".

"Sarmanilor mai copii, voi nu mai aveti () un tata om cinstit () tatal vostru e un ticalos".

"asa m-a lasat Dumnezeu! Ce sa-mi fac daca e in mine ceva mai tare decat vointa mea?! Nici cocosatul nu e insusi vinovat ca are cocoasa in spinare".

1. Subliniaza cuvintele cheie. (V)

2. Identifica trasaturi ale personajului. (P)

3. Prezinta rezultatul intregii clase. (A)

II. Ilustreaza trairile contradictorii ale personajului.

III. Prezinta legatura dintre cuvintele batranei din incipit si destinul lui Ghita.

Rezultatele vor fi discutate  cu toata clasa.

Facultativ - realizarea fisei de identitate a personajului (in limita timpului).

FISA DE IDENTITATE A PERSONAJULUI

NUME:

LOCUL IN OPERA:

DATE LEGATE DE FAMILIE:

OCUPATIE :

ASPECT FIZIC:

PORTRET MORAL:

TIPOLOGIE:

GANDURILE SI VORBELE: 

FAPTE:

GESTURI:

COMPORTAMENTUL FATA DE ALTE PERSONAJE:

6. Atingerea performantei

Cubul Se imparte clasa in sase grupe. Pe un cub de carton se scriu tipurile de instructiuni si fiecarei grupe ii va reveni o singura operatie :

a) Decsrieti - Cum arata?

b) Comparati - Cu cine se aseamana si de cine se deosebeste?;

c) Asociati - la ce va ganditi?

d) Analizati - Ce trasatura de caracter are ?

e) Aplicati - Ce anume din caracterul personajului v-ar ajuta in viata ?

f) Argumentati - E un personaj bun sau rau ?

Asigurarea feed-back-ului :

Se fac aprecieri in legatura cu nivelul si calitatea activitatii elevilor. Profesorul sugereaza solutii - acolo unde este cazul - avand in vedere eliminarea erorilor si a lacunelor.

8. Asigurarea retentiei si a transferului:

Se comunica tema pentru acasa: caracterizarea personajului Ghita urmarind reperele prezentate mai sus, tinand cont de urmatoarele criterii :

- complexitate ;

- evolutie ;

- semnificatie etica.

9. Fixarea cunostintelor se realizeaza prin intrebari privind caracterizarea de personaj. Elevii raspund cu ajutorul notitelor de pe tabla.

10. Evaluarea lectiei/ autoevaluarea profesorului.





Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 4584
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved