PROIECT DE LECTIE
UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala cu clasele I-VIII „G.E.Palede”- Buzau
PROFESOR:
DATA:
06.10.2008
ARIA CURRICULARA : Limba si
comunicare
DISCIPLINA: Limba si literatura romanana
CLASA
: a VIII-a B
TEMA LECTIEI: Genul liric
TITLUL LECTIEI: „Emotie de toamna”- Nichita Stanescu
TIPUL LECTIEI: Predare – Invatare – Evaluare
SCOPUL: Cultivarea receptivitatii literar-artistice a elevilor, cu
referire speciala asupra universului liric.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:
O1
– sa identifice ideile poetice din textul literar;
O2 –
sa identifice procedeele de expresivitate artistica aratand semnificatia lor;
O3 –
sa recunoasca modalitatile de organizare a textului;
O4 – sa selecteze din
textul literar, pasajele semnificative folosite ca argumente care sa sustina
unele
afirmatii ;
O5 – sa isi exprime,
oral si in scris,opiniile, sentimentele si atitudinile;
Strategia didactica:
Resurse materiale: manualul, prezentare power point,
film documentar, caietul elevului
Resurse procedurale: conversatia, spargerea ghetii,
brainstorming, explozia stelara, reflectia, explicatia,
Descoperirea,
cvintetul;
Forme de organizare a
activitatii: frontal, individual, pe grupe;
Forme de evaluare: orala,
fise de lucru
Material bibliografic:
Alexandru Crisan, Sofia Dobra, Florentina Samihaian –
„Limba si literatura romana pentru clasa
a VIII-a”,
Ed. Humanitas, 2003
Vistian Goia – „Didactica
limbii si literaturii romane” – Ed. Dacia, Cluj-Napoca, 2002
Alina Pamfil – „Limba
si literatura romana. Structuri didactice deschise”
Ed. Paralela 45, Cluj-Napoca, 2003
|
Momente si obiective operationale
|
Timp
|
Continutul lectiei
|
Strategia didactica
|
|
|
Forme
de organizare
|
Resurse
proceduarale si materiale
|
Probe de evaluare
|
|
|
1.
|
2.
|
3.
|
4.
|
5.
|
6.
|
|
|
I. Moment organizatoric
|
|
Consemnarea prezentei
Pregatirea conditiilor necesare bunei
desfasurari a lectiei
|
Frontal
|
|
|
|
|
II. Actualizarea cunostintelor dobandite
anterior
|
|
Verificarea cantitativa si calitativa a
temei de acasa.
Reactualizarea cunostintelor.
|
Frontal
|
Exercitiul
|
|
|
|
III. Captarea atentiei
|
|
Explozia stelara (anexa 1)
Filme docum,entar despre Nichita Stanescu in
care acesta isi spune opiniile legare de volumul de poezii „O viziune a
sentimentelor” si sentimentul scrisului, perfectiunea creatiei
|
Grupe de lucru
|
Exercitiul
Invatarea prin descoperire
Observatia
|
|
|
|
IV. Anuntarea temei si a obiectivelor
urmarite in cadrul demersului didactic.
|
|
Continuarea discutiilor despre poezia
„Emotie de toamna” de Nichita Stanescu, identificarea temeni, explicarea
titlului, structura poeziei, explicarea sensurilor, elemente de prozodie.
|
Frontal
|
Conversatia
|
Orala-
elevii raspund la intrebari
|
|
|
V. Sistematizarea cunostintelor
|
|
Profesorul
solicita elevilor sa recite poezia. Se va vizualiza o prezentere in power
point in care vr audia versurile poeziei pe muzica lui Nicu Alifantis.
Tema poeziei:
poezie de dragoste in care autorul comunica inefabilul sentimentului iubirii,
teama ca el va disparea.
Titlul poeziei:
are valoare metaforica, substantivul „toamna” numind o stare sufleteasca,
fragilitatea sentimentului iubirii. Figurativ, venirea toamnei inseamna
racirea sentimentelor, distantarea intre indragostiti,stingerea iubirii.
Concret, toamna=
apropierea frigului, palirea luminii solare.
Poezia are un
grad ridicat de metaforizare a versurilor
|
|
|
|
|
1.
|
2.
|
3.
|
4.
|
5.
|
6.
|
|
|
|
Structura
poeziei: doua strofe inegale ca intindere: o strofa de 6 versuri(sextina) si
o strofa de 4 versuri(catren)
Se explica fiecare strofa, se indentifica
sensurile profunde ale versurilor.
Elementele de prozodie: Doua strofe , prima
strofa cu rima imperecheata , cea de a doua rima incrucisata, masura
versurilor de 7-15 silabe.
|
Frontal
Individual
|
Conversatia
Explicatia
|
Orala-
elevii raspund la intrebari
|
|
VI. Feed-back-ul
|
|
Se va aplica metoda cvintetului, fiecare
grupa alcatuind un cvintet dupa regulile date(anexa 2)
In timp ce elevii lucreaza pe grupe, vor
audia o melodie si se vor derula imagini cu fotografii ale lui Nichita
Stanescu
In finalul oeri elevii vor fi invitati sa
urmareasca un film documentar in care poetul isi spune opinia des[re faptul
ca este studiat in scoli, ca o poezie a sa este in programa de Limba si
literatura romana.
|
Individual
|
|
Scrisa – elevii alcatuiesc cvintetul
|
|
VI. Notarea si
tema pentru acasa
|
|
Elevii activi vor fi recompensati cu
calificative sau note si vor primi ca tema pentru acasa demonstrarea ca
textul studiat apartine genului liric.
|
individual
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Propunator,
Prof.
Veronica Bulf
CVINTETUL:
Definitie – tehnica de reflectie ce consta in crearea
de cinci versuri respectandu-se cinci reguli in scopul de a se sintetiza
continutul unei teme abordate
Obiective –sa se sintetizeze cunostintele
,informatiile despre subiect
- sa exprime ganduri ,sentimente ,idei personale asupra subiectului prin
intermediul cuvantului
Descrierea metodei
1.Comunicarea sarcinii de lucru (se anunta tema si sunt reamintite
regulile de alcatuire a unui cvintet)
primul vers un singur cuvant ce denumeste subiectul
al doilea vers 2 cuvinte care definesc caracteristicile subiectului -2
adjective
al treilea vers – format din 3 cuvinte care exprima actiuni( verbe la
gerunziu)
al patrulea vers –format din patru cuvinte care exprima starea copilului
fata de subiect ( sentimentele)
al cincilea vers- un cuvant care arata insusirea esentiala a subiectului
2.Activitate
pe grupuri : copiii se impart in 6 grupuri ,iar profesorul pentru fiecare vers
compus repeta regula
3. Se
prezinta cele doua cvintete si se analizeaza
Activitati
premergatoare ( pregatitoare)
cuvinte care denumesc subiectul (Cine este?,
Ce este? )
cuvinte care descriu subiectul (Ce stii
despre mine? )
cuvinte care
exprima actiuni (Ce face ?)
cuvinte care exprima sentimente ,insusiri
sufletesti (Ce simti pentru…?)
cuvinte care arata insusiri esentiale (
Descrie-ma printr-un cuvant)
