Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

PROIECT DE LECTIE CLASA: a X- a Limba si literatura romana - Teme si motive in creatia bacoviana

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



DATA

UNITATEA:

CLASA: a X- a

PROFESOR:



PROIECT DE LECTIE

OBIECTUL:Limba si literatura romana

UNITATEA DE INVATARE: Simbolismul

SUBIECTUL: Teme si motive in creatia bacoviana

TIPUL LECTIEI:mixta

COMPETENTA GENERALA:Folosirea instrumentelor de analiza stilistica si structurala a diferitelor texte literare

COMPETENTE SPECIFICE: 2.3, 2.4

OBIECTIVE OPERATIONALE/COMPETENTE DERIVATE: La finalul lectiei elevii vor putea:

a)            COGNITIVE:  O1:sa defineasca conceptul operational de simbolism;

O2: sa precizeze trasaturile definitorii ale acestui curent literar;

O3: sa identifice temele si motivele intalnite in texte la prima vedere din creatia bacoviana;

O4: sa defineasca sentimentele traite de eul liric in raport cu tema abordata;

O5: sa-si exprime sentimentele traite in urma contactului cu textele bacoviene la prima vere;

b)      PSIHOMOTORII: O6: sa-si insuseasca tehnicile de lucru cu textul;

c)      AFECTIVE: O7: sa manifete interes pentru lectie;

STRATEGIE DIDACTICA:

a)      METODE SI PROCEDEE: metoda "Mozaic";analiza de text, conversatia, explicatia, munca pe grupe.

b)      MIJLOACE DIDACTICE: fise de lucru(texte suport), volume de poezii , C.D cu muzica pe versuri de G. Bacovia

BIBLIOGRAFIE:

GOIA, Vistian. Didactica limbii si literaturii romane. Editura Dacia, Cluj-Napoca,2002

SCHEAU, Ioan. Gandirea critica. Editura Dacia, Cluj-Napoca,2004

BACOVIA,George. Versuri si proza. Editura Eminescu,, Bucuresti, 1987

ETAPELE LECTIEI

OB

CONTINUTURI

TIMP

METODE SI PROCE-DEE

MIJLOA-CE DIDACTI

CE

FORME DE

EVALUA

RE

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVIOR

ORGANIZAREA CLASEI

Se face prezenta si se noteza absentii

Elevii se pregatesc pentru ora

1 min.

VERIFICAREA CUNOSTINTELOR DOBANDITE ANTERIOR

Se verifica tema(cantitativ si calitativ):identificarea elementelor simboliste si romantice in textele lui D. Anghel, Al. Macedonski si I.Minulescu

Elevii raspund la intrebarile profesorului si prezinta rezolvarea temei

min.

Conversatia

Evaluarea frontala

Chestionare orala

CAPTAREA ATENTIEI

O1

Introducerea in activitate se realizeaza prin auditia muzicalaa poeziei " Rar" de G. Bacovia,identificandu.se ulterior tema acesteia.De asemenea se va face corelatia intre textul poetic si linia melodica a cantecului.

Elevii raspund la intrebarile profesorului si isi realizeaza in caiete schema teoretica.

min.

Conversatia

Organizato-rul grafic

Conversatia

CD

calculator

tabla

Evaluarea frontala

ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR

Se anunta tema lectiei: Teme si motive ale creatiei bacoviene; se noteza titlul pe tabla.

Elevii isi noteza titlul lectiei in caiete.

2 min.

Conversatia

DIRIJAREA PROCESULUI DE INVATARE

DIRIJAREA PROCESULUI DE INVATARE

O2

O3

O4

O5

O6

O7

Potrivit reperelor indicate in metoda "Mozaic", elevii sunt impartiti in grupe si li se distribuie fisele de lucru cu cerintele.Profesorul le explica sarcina didactica.  Profesorul supravegheaza munca in grupe a elevilor, oferindu-le, la nevoie, informatiile necesare.

Elevii din fiecare grupa isi impart sarcinile de lucru.

Pe baza textelor poetice bacoviene, fiecare grupa de elevi va identifica:

  1. temele dominante ale creatiei,
  2. motivele subordonate temei alese;
  3. starea de spirit a eului liric;
  4. sentimentele incercate in urma lecturarii textelor poeziei bacoviene;

min.

Lectura

Analiza de text

Exercitiul

Conversatia

Metoda "Mozaic"/ munca pe grupe de cate patru

Volume de poezii

Fise de lucru cu texte suport

Evaluare pe grupe de lucru/indivi-duala

FIXAREA CUNOSTITELOR (FEED-BACK)

O2

O3

O4

O5

O6

O7

In urma muncii pe grupe a elevilor, se va completa organizatorul grafic cu informatiile extrase de elevi(raspunsurile, pe baza textului,la cerintele indicate pe fisele de lucru)

Elevii isi prezinta rapoartele finale ale grupelor, urmand cu atentie sarcinile didactice.

min.

Conversatia

Explicatia

Organizato-rul grafic

Evaluarea frontala si individuala

ASIGURAREA TRANSFERULUI/TEMA DE CASA

O7

Se vor da indicatiile necesare pentru realizarea temei: Stabilirea deosebirilor tematice si de structuraa textelor romantice si a celor simboliste;

Elevii isi noteaza tema

2 min.

Conversatia

Explicatia

Evaluare individuala



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2401
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved