Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE



Gradinita

PROIECT DE LECTIE Clasa: I Sunetul [B] si litera [B] de tipar

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic


DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
PORTOFOLIUL PROFESIONAL AL PROFESORULUI DE MATEMATICA-GIMNAZIU
Functiile jocurilor didactice in procesul invatarii
Mass-media ca factor educativ
REPERE MORALE IN RELATIA PROFESOR-ELEV
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA CLASA: a IX-a limba si literatura romana
Definitii ale invatarii
MIJLOACELE DE INVATAMANT
Modalitati de eficientizare a activitatilor metodice la nivelul unitatilor scolare
PROIECT DIDACTIC Arte plastice – sectia sculptura
SISTEMUL SOCIAL INSTITUTIONAL AL EDUCATIEI

TERMENI importanti pentru acest document

: sunetul si litera b : proiecte de lectii clasele primare : litera b mare de tipar : proiect de lectie cls 1-litera S MARE :

                                                                                                                

                                                                                                              

 PROIECT  DE  LECTIE

    Data:

    Clasa: I

    Invatatoare:

    Scoala cu clasele I-VIII, Nr. 1 Gura-Vaii

    Aria curriculara: Limba si comunicare

    Disciplina:Limba si literatura romana

    Unitatea de invatare: ”  Ca un roi de fluturi albi…’’

    Subiectul lectiei :Sunetul [B] si litera [B] de tipar ;     

                               Citirea cuvintelor si propozitiilor   

    Arii curriculare implicate

    in activitatea transdisciplinara :♦Arte ;

                                                ♦Matematica si Stiinte ale naturii ;

    Tipul lectiei :  mixta(combinata)

    Obiective de referinta :

♦1.3.-sa distinga silabele dintr-un cuvant si sunetele dintr-o anumita silaba ;

♦2.2-sa utilizeze cuvintele in enunturi proprii, simple, pronuntate clar si corect ;

    Obiective operationale :

         ♦cogniv-formative :

-sa pronunte corect sunetul [B], separat si in cuvinte ;   

-sa asocieze sunetul [B] cu literele de tipar corespunzatoare ;

-sa numeasca elementele grafice ce compun literele de tipar ”B” ;

-sa recunoasca sunetul [B] si litera ”B” in silabe si in cuvinte ;

-sa numeasca pozitia ocupata, de sunetul [B] si litera corespunzatoare, in cuvinte ;

-sa citeasca corect, curent, constient silabe, cuvinte, propozitii ce contin literela ,,B” ;

-sa precizeze asemanarile si deosebirile dintre litera ”P”, ,,R si litera ”B”.

         ♦psiho-motorii :

-sa pastreze pozitia corecta in banca pe tot parcursul lectiei ;

         ♦afectiv-atitudinale :

-sa participe cu interes la lectie.

    Strategie didactica :

♦resurse procedurale : metoda fonetica, analitico-sintetica,conversatia, explicatia, citirea model, lucrul cu manualul ;

♦resurse materiale : planse cu literele ,,b’’ ;si,,B”, ilustratii, alfabetarul, creioane colorate, figurine, fise de lucru.

♦forme de organizare : frontala, individuala

Modalitati de evaluare : continua (formativa) ;

Locul de desfasurare : sala de clasa ;

Durata :45 min

Bibliografie :

♦M.E.C.T.-« Programa scolara, clasele I si a II-a », Bucuresti, 2004 ;

♦Gherghina Dumitru-“Limba romana in scoala primara”, Ed. Didactica Nova, Craiova, 1999;

♦Nuta Silvia-“Metodica predarii limbii romane in clasele primare”, Ed. Aramis, Bucuresti, 2000.

                     

                      DESFASURAREA   LECTIEI

Etapele

lectiei

Activitatea

invatatoarei

Activitatea elevilor

1.Organizarea clasei

Ordonez materialele necesare desfasurarii lectiei. Cer elevilor sa se pregateasca pentru lectie.

Se pregatesc corespunzator pentu lectie

2. Reactualizarea cunostintelor

Cer elevilor sa spuna care este ultima litera invatata, din ce elemente grafice este alcatuita.

Pornind de la raspunsurile lor, le amintesc care cuvinte se scriu cu litera mare.

Deschid Abecedarele.Dirijez citirea lectiei de catre elevi (in lant,selectiv)

Raspund la cerinte.

Asculta.

3.Captarea atentiei

Solicit cativa elevi sa vina la catedra si sa intoarca ilustratiile pe care sunt desenate obiecte a caror denumire contine sunetul [b]si[B] .

Adresez intrebari elevilor pentru a descoperi legatura intre ilustratii- noul sunet , [B] .

Intorc ilustratiile, observa si numesc obiectele reprezentate.

Raspund la intrebari.

4.Anuntarea temei si a obiectivelor lectiei

Spun elevilor subiectul lectiei de azi, obiectivele lectiei, adaptate nivelului lor de intelegere.

Asculta.

5.Dirijarea invatarii

Urmand etapele metodei fonetice, analitico-sintetice, indrum elevii pentru a intui noul sunet.

Prezint plansa cu literele ”b” si ”B” de tipar, cer elevilor sa numeasca elementele grafice ce compun litera de tipar, sa precizeze asemanari si deosebiri cu alte litere invatate.

Cu ajutorul intrebarilor indrum elevii sa intuiasca imaginea din manual.

Sprijin elevii sa scrie, cu ajutorul alfabetarului,propozitia.,,Banica ia barca .”

Realizez citirea model a lectiei din manual .

Cer elevilor sa citeasca coloanele de cuvinte si textul din manual , in gand, apoi cu voce tare.

Solicit elevilor sa incercuiasca litera ”B’’ din cuvintele citite.

Cei care termina sarcina de lucru mai repede vor primi ca sarcina suplimentara rezolvarea intrebarii  din manual.

Raspund la intrebari.

Numesc elementele grafice, precizeaza asemanari si deosebiri cu alte litere.

Intuiesc imaginea din manual.

Formeaza propozitia la stelaj.

Asculta.

Citesc.

Incercuiesc literele.

Rezolva exercitiul.

6.Fixarea cunostintelor

Solicit un elev sa citeasca model lectia.

Un elev citeste model, iar ceilalti urmaresc.

7.Activitate transdisciplina-ra

In timp ce elevii rezolva sarcina data, le impart fise pe care vor avea de colorat respectand corespondenta .

          Coloreaza respectand urmatoarea corespondenta :             

Ø       Bianca ------------------------ albastru

Ø       Barbu ------------------------------ galben

Ø       Brasov -----------------------------galben

Ø       bat -------------------------------portocaliu

Ø       ba ---------------------------------- rosu

Ø       Bibi ----------------------------- negru

Ø       Bacau ---------------------------portocaliu

Ø       batic -------------------------------- galben

Ø       Bucuresti ---------------------------- verde

Ø       Barbi ------------------------------- maro

Ø       barca ------------------------------- maro

Ø       bunic ---------------------------- portocaliu

                       vezi anexa 1  si anexa  2

Coloreaza, respectand cerinta.

8.Tema pentru acasa

Ca tema , voi cere elevilor sa citeasca lectia din manual si sa gaseasca alte cuvinte ce contin sunetul invatat, [B].

Retin tema.

9.Incheierea activitatii

Fac aprecieri asupra modului cum au participat la lectie.

Asculta.

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      

         PROIECT    DE    LECTIE

    Data:27.II.2008

    Clasa: I

    Invatatoare:  Borcila Cristina Daniela

   Scoala cu clasele I-VIII, Nr. 1 ,Gura-Vaii

    Aria curriculara: Limba si comunicare

    Disciplina:Limba si literatura romana

    Unitatea de invatare: ”  Ca un roi de fluturi albi… ”

    Subiectul lectiei : Scrierea literei ,,B ’’ de mana   

                                Scrierea cuvintelor si propozitiilor    

    Arii curriculare implicate

    in activitatea transdisciplinara :♦Arte ;

                                                ♦Matematica si Stiinte ale naturii ;

    Tipul lectiei : de transmitere /insusire de cunostinte

    Obiective de referinta :

♦1.3.-sa distinga silabele dintr-un cuvant si sunetele dintr-o anumita silaba ;

♦2.2-sa utilizeze cuvintele in enunturi proprii, simple, pronuntate clar si corect ;

    Obiective operationale :

         ♦cognitiv-formative :

-sa intuiasca litera ,,B’’ de mana ;

-sa numeasca elementele grafice componente ale fiecarei litere ;

-sa realizeze dupa model litera ,,B”, respectand principiile estetice : directia, dimensiunea, pozitia, inclinatia ;

-sa scrie litera ”B” corect, precum si silabe, cuvinte care contin aceste litere, legand corect elementele grafice ale literelor noi de celelalte litere invatate ;

-sa transcrie corect o propozitie, realizand mental corespondenta intre literele de tipar si cele de mana ;

-sa citesca propozitia si cuvintele scrise pe caiet.

          ♦afectiv-atitudinale :

-sa manifeste interes pentru lectie, raspunzand prompt si corect la solicitari ;

-sa rezolve corect sarcinile de lucru , imbunatatindu-si performanta .

          ♦psiho-motorii :

-sa se orienteze in spatiul grafic , ordonand corect miscarile mainii in vederea scrierii corecte si estetice a literei ”B” de mana ;

-sa execute corect exercitiile pentru incalzirea muschilor mici ai mainii ;

-sa pastreze pozitia corecta de scriere pe tot parcursul lectiei .

        Strategia didactica :

♦resurse procedurale : metoda fonetica, analitico-sintetica,conversatia, explicatia,demonstratia, exercitiul si munca independenta.

♦resurse materiale : planse cu literele ”b” si,,B”,cu elementele grafice componente ale literelor, ilustratii, alfabetarul, creioane colorate, fise de lucru.

♦forme de organizare : frontala, individuala

Modalitati de evaluare : continua (formativa) ;

Locul de desfasurare : sala de clasa ;

Durata :45 min

Bibliografie :

♦M.E.C.T.-« Programa scolara, clasele I si a II-a », Bucuresti, 2004 ;

♦Cristici Valeria , Cioaca Olivia, Iordan Olivia, Marin Tudor- ”Ghidul invatatorului – clasa I ”, Ed. Petrion, Bucuresti, 2000 .

♦Gherghina Dumitru-“Limba romana in scoala primara”, Ed. Didactica Nova, Craiova, 1999;

♦Nuta Silvia-“Metodica predarii limbii romane in clasele primare”, Ed. Aramis, Bucuresti, 2000.

                 

                             DESFASURAREA   LECTIEI

Etapele

 lectiei

Activitatea

invatatoarei

Activitatea elevilor

1. Organizarea clasei

Ordonez materialele necesare desfasurarii lectiei. Cer elevilor sa se pregateasca pentru lectie.

Se pregatesc corespunzator pentu lectie

2.Reactualizarea cunostintelor

Impart elevilor o fisa .

       ,,Eu spun una ,tu scrii mai multe…”:

balon-

barca-

ban-

boboc-

bunic-

       Alege 5 cuvinte si alcatuieste propozitii cu ele.Subliniaza cuvantul cu care alcatuiesti propozitia .

                   Vezi  anexa 3

Verific tema cantitativ si calitativ, fac aprecieri, corectez eventualele greseli.

Cer elevilor sa spuna care este ultima litera invatata, din ce elemente grafice este alcatuita.

Pornind de la raspunsurile lor, le amintesc care cuvinte se scriu cu litera mare.

Rezolva

Raspund la cerinte.

Asculta.

3.Captarea atentiei

Pornind de la imaginea din carte in care ,, Barbu a pictat.“,  ii rog pe elevi sa realizeze la stelaj aceasta propozitie .

 Observa  imaginea si alcatuiesc propozitia la stelaj.

4.Anuntarea temei si a obiectivelor lectiei

Spun elevilor subiectul lectiei de azi, obiectivele lectiei, adaptate nivelului lor de intelegere.

Asculta.

5.Dirijarea exersarii de competente

Prezint elevilor planse cu literele ”b” si ”B” de mana.

Cer elevilor sa observe si sa numeasca elementele grafice ce compun literei ”B” de mana.

Arat pentru litera o plansa cu elementele grafice corespunzatoare.

Solicit cativa elevi sa repete elementele grafice.

Scriu model literele pe tabla, de dimensiuni mai mari, verbalizand miscarile, indicand elementele grafice si pozitia literelor pe liniatura caietului.

Cer elevilor sa deschida caietele si sa numeasca litera scrisa, apoi sa scrie acea litera in aer, pe banca, pe palma, cu stiloul inchis, repetand cu glas tare elementele grafice corespunzatoare literei ”B” de mana.

Solicit elevii sa execute cateva exercitii pentru incalzirea muschilor mici ai mainii.  

Trec la tabla 2-3 elevi pentru a scrie litera ”B” de mana, pe spatiul liniat.

Corectez eventualele greseli cu creta rosie.

Cer elevilor sa adopte pozitia corecta a corpului in timpul scrierii si sa scrie trei litere, pe care le voi corecta.

Cei care au scris corect litera, vor completa randul pana la capat. Voi corecta cu rosu literele celor care au gresit, scriu cu mana lor una-doua litere, mai scriu o litera model si urmaresc modul cum scriu in continuare.

Explic si demonstrez la tabla modul cum se leaga litera ”B” de mana de celelalte litere invatate(Ba,Bu).

Verific modul cum au scris si corectez eventualele greseli.

Voi dicta elevilor patru cuvinte ce vor contine litera”B” de mana.

Verific scrierea corecta a cuvintelor.

Cer elevilor sa transcrie  propozitia de la stelaj.   

,,Barbu a pictat ’’.

Sunt atenti.

Observa si numesc elementele grafice.

Repeta.

Privesc si asculta.

Raspund cerintelor.

Executa exercitiile cerute.

Scriu .

Asculta.

Adopta pozitia corecta si scriu.

Privesc,  asculta, apoi scriu.

Scriu dupa dictare.

Transcriu.

6.Fixarea cunostintelor

Cer elevilor sa citeasca cuvintele scrise si propozitia.

Raspund.

7.Activitate transdiscipli-nara

 Impart clasa in 3 echipe echipa ,,ghioceilor”, ,,toporasilor” si ,,viorelelor”.Organizez concursul,,Stii..castigi”.

Prezint regulile concursului , deasemeni si recompensa pentru castigatori .

 Elevii scriu cat mai multe    cuvinte .  

8.Tema pentru acasa

Ca tema , voi cere elevilor sa scrie patru randuri cu noua litera si sa scrie cuvintele  ce contin  litera”B” de mana din textul citit in ora anterioara.

Noteaza tema.

9.Incheierea activitatii

Fac aprecieri asupra modului cum au participat la lectie.

Asculta.

 I

        PROIECT  DE  LECTIE 

    Data: 27.II.2008

    Clasa: I

    Invatator :  Borcila Cristina Daniela

    Scoala cu clasele I-VIII, Nr.  1  Gura-Vaii

    Aria curriculara: Matematica si Stiinte ale naturii

    Disciplina:Matematica

  Subiectul lectiei : Scaderea unui numar natural format din zeci si unitati dintr-un numar natural format din zeci si unitati   

    Arii curriculare implicate

    in activitatea transdisciplinara :♦Arte ;

♦Matematica si Stiinte ale naturii ;

    Tipul lectiei : Mixta(combinata)

    Obiective de referinta :

♦1.3. sa efectueze operatii de adunare si scadere in concentrul 0-20, fara trecere peste ordin ;

♦2.6. sa rezolve probleme  care presupun o singura operatie din cele invatate.

         Obiective operationale :

         ♦cognitiv-formative :

-sa opereze cu numerele,efectuand calculul mental ;

-sa scrie  corect numerele naturale de la 0 la 20, pozitionandu-le corect in efectuarea calculului scris ;

- sa citeasca numerele naturale de la 0 la 20, recunoscand zecile si unitatile ;

-sa rezolve corect exercitii de scadere a numerelor naturale, formate din zeci si unitati ,  de la 0 la 20, fara trecere peste ordin ;

-sa  efectueze o problema care se va rezolva prin operatia de scadere, utilizand numerele naturale, formate din zeci si unitati ,  de la 0 la 20 ;

         ♦afectiv-atitudinale :

-sa manifeste interes pentru lectie, raspunzand prompt si corect la solicitari ,

-sa foloseasca un limbaj matematic adecvat, verbalizand etapele rezolvarii exercitiilor ;

-sa rezolve corect sarcinile de lucru , imbunatatindu-si performanta .

         ♦psiho-motorii :

-sa pastreze pozitia corecta, atat a corpului cat si a caietului, in banca pe tot parcursul lectei .

         Strategia didactica :

♦resurse procedurale :conversatia, explicatia,demonstratia, exercitiul si munca independenta.

♦resurse materiale : plansa cu ghiocei ,creioane colorate, fise, creta colorata

♦forme de organizare : frontala, individuala

Modalitati de evaluare : continua (formativa) ;

Locul de desfasurare : sala de clasa ;

Durata :45 min

Bibliografie :

♦M.E.C.T.-« Programa scolara, clasele I si a II-a », Bucuresti, 2004 ;

♦Cristici Valeria , Cioaca Olivia, Iordan Olivia, Marin Tudor- ”Ghidul invatatorului – clasa I ”, Ed. Petrion, Bucuresti, 2000 ;

♦Neacsu Ion, Galateanu Monalisa, Predoi Petre-”Didactica matematicii in invatamantul primar”, Ed. Aius, Craiova, 2001

♦Sincan Eugenia, Rosu Mihail-”Ghid practic pentru aplicarea programei scolare si a manualului de matematica” , Ed.Ari Press, Bucuresti, 2003.

                          DESFASURAREA   LECTIEI

Etapele lectiei

    Activitatea invatatoarei

Activitatea elevilor

1.Organizarea clasei

Ordonez materialele necesare desfasurarii lectiei. Cer elevilor sa se pregateasca pentru lectie.

Se pregatesc corespunzator pentu lectie.

2.Reactualizarea cunostintelor

Verific tema calitativ si cantitativ.

Solicit elevii sa rezolve oral exercitiile.

Exercitii  pentru  calcul  mintal :

  • Calculati :

7+ 3=     4+ 2=   12- 2=    16- 1=

7- 3=      4- 2=    15- 5=   24- 2=

8- 5=    10- 5=    30-20=  23- 3=

Se autocorecteaza .

Rezolva exercitiile.

3.Captarea atentiei

Prezint elevilor plansa : ,,Ghioceii cu surprize “

Solicit un elev sa culeaga un ghiocel si sa spuna din ce sunt formate numerele din acel exercitiu de scadere.

             vezi    anexa  4

Observa.

Indeplinesc cerinta.

4.Anuntarea temei si a obiectivelor lectiei

Spun elevilor subiectul lectiei de azi, obiectivele lectiei, adaptate nivelului lor de intelegere.

Asculta.

5.Dirijarea invatarii

Scriu titlul lectiei pe tabla.

Demonstrez si explic la tabla modul de rezolvare a unui exercitiu de scadere, cand ambii termeni sunt formati din zeci si unitati.

              vezi  anexa  4

Solicit elevii sa culeaga ghioceii si sa rezolve la tabla exercitiile de pe verso.

Le voi cere sa verbalizeze constant modul de rezolvare al exercitiilor, corectand eventualele greseli.

Procedez in mod analog pentru rezolvarea celorlalte exercitii si probleme propuse, avand ca suport pentru probleme, imagini.

           Vezi  anexa  5,6,7.8

Noteaza titlul.

Sunt atenti.

Rezolva.

Explica atunci cand rezolva exercitiile.

Rezolva exercitiile si rezolva probleme dupa imagini.

6.Activitate transdisciplina-ra

Le impart fisele de lucru ,  cerandu-le sa coloreze frunzele  ghioceilor  ,  in care sunt scrise operatii de scadere, cu aceeasi culoare – verde , iar soarele, in  care este scrisa operatia  de  adunare  cu  culoarea – galben .           vezi anexa  9,10

Efectueaza si coloreaza.

7.Tema pentru acasa

Le voi da ca tema exercitii asemanatoare din manual.

Noteaza tema.

8.Incheierea activitatii

Fac aprecieri asupra modului cum au participat la lectie.

Asculta.

                        

                                                

                           

                                PROIECT  DE  LECTIE

  

                                                                                           

    Data:27.II.2008

    Clasa: I

    Invatatoare: Borcila Cristina Daniela

    Aria curriculara :  Tehnologii

    Disciplina: Abilitati  practice

    Subiectul lectiei : ,,Vaza cu ghiocei’’ –felicitare de 1 Martie  

    Continutul  invatarii :Activitati cu materiale sintetice                          

    Arii curriculare implicate

 in activitatea transdisciplinara : Matematica si Stiinte ale  naturii

                                                           Limba si comunicare

    Tipul lectiei : formarea priceperilor si deprinderilor

     Mijloc de realizare :lipire

    Obiective de referinta :

  • 1.2. sa recunoasca si sa utilizeze operatii simple de lucru cu materiale sintetice si din natura ;
  • 2.2. sa descopere etapele realizarii unor produsesimple din diferite materiale ;
  • 4.1. sa identifice modalitati de folosire a produselor executate .

          Obiective operationale :

         ♦cognitiv-formative :

-sa realizeze corect ,,vaza cu ghiocei respectand criteriile date de invatatoare ;

-sa asambleze corect partile componente ale,,vazei cu ghiocei’’;

-sa foloseasca un limbaj adecvat ;

-sa foloseasca corect instrumentele de lucru;

-sa analizeze critic si autocritic lucrarile ;

          ♦afectiv-atitudinale :

-sa participe activ si afectiv la lectia de abilitati practice ;  

-sa lucreze curat ,corect si ordonat utilizand cu grija materialele folosite

-sa manifeste interes pentru activitate .

          ♦psiho-motorii :

-sa pastreze pozitia corecta a corpului in banca .

 Strategia didactica :

♦resurse procedurale :conversatia, explicatia,demonstratia, exercitiul si munca independenta.

♦resurse materiale :plansa cu model demonstrativ ,aracet ,imitatie de piele ,ghiocei ,ata-mohair ,ata de martisor .

♦forme de organizare : frontala,independent- individuala

Modalitati de evaluare : continua (formativa) ;

Locul de desfasurare : sala de clasa ;

Durata :45 min

Bibliografie :

♦M.E.C.T.-« Programa scolara, clasele I si a II-a ,Abilitati practice», Bucuresti, 2003 , ;

<<Ghid metodic>> de aplicare a programelor scolare de abilitati practice si educatie tehnologica ,primar-gimnaziu ,Bucuresti , 2001 .

DESFASURAREA   LECTIEI

Etapele

lectiei

Activitatea

invatatoarei

Activitatea elevilor

1.Organizarea clasei

Ordonez materialele necesare desfasurarii lectiei. Cer elevilor sa se pregateasca pentru lectie.

Copii au pe banci cosuri cu materiale folositoare orei de abilitati practice : aracet , model de vaza –imitatie piele ,ghiocei ,ata-mohair ,ata martisor .

Se pregatesc corespunzator pentu lectie.

Raspund intrebarilor invatatoarei .

2.Captarea atentiei

Le reamintesc despre concursul ,, Cea mai frumoasa felicitare ! care v-a avea in cadrul scolii .Cele mai frumoase si originale lucrari vor castiga premiul cel mare si admiratia colegilor .

 

Sunt atenti la explicatii .

3.Anuntarea temei si a obiectivelor

Prezint elevilor obiectivele lectiei ,adaptate la nivelul lor de intelegere .

 Se descopera partile componente .

Participa cu interes la descoperirea modelului nou

4.Prezentarea si analiza modelului

 Prezint modelul adus de mine .Se poarta discutii asupra ,,Vazei cu ghiocei” .

     Veyi  anexa 11

 Sunt atenti.

Raspund cu multa curiozitate si interes .

5.Exlicarea si demonstrarea modelului

5.Executarea lucrarilor de    catre copii

 Explic etapele realizarii ,,Vazei cu ghiocei”.  

Cu ajutorul elevilor repetam inca o data etapele .

Voi supraveghea munca elevilor si voi oferi explicatii suplimentare acolo unde este nevoie .

Voi alege lucrarea unui copil si voi motiva de ce am ales aceasta lucrare ,iar acesta v-a alege la randul lui alta lucrare .

Asculta.

 

Analizeaza si consientizeaza etapele pe care trebuie sa le parcurga .

Realizeaza lucrarea .

 Lucreaza cu interes , ordonat ,curat si corect .

 

 Incheirea orei

a)Analiza lucrarilor

b)Aprecieri generale si individuale

c)fixarea temei

 Criterii de apreciere :

A) criteriul corectitudinii

B) criteriul estetic

Voi face aprecieri individuale ti generale le nivelul clasei .

Amintesc importanta acestei felicitari si deasemeni semnificatia zilei de 1Martie .

 

A respectat etapele .

A lucrat (lipit) corect .

A murdarit lucrarea cu lipici .

Originalitate .

Asculta .

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2617
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved