Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE


Gradinita

PROIECT DE LECTIE Clasa : a-VII-a Limba romana - Atributul adjectival

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic



DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
Persoana si identitatea sa
PROIECT DIDACTIC CLASA: a VIII-a EDUCATIE FIZICA - FORMARE DE PRICEPERI SI DEPRINDERI
LECTIE DEMONSTRATIVA Clasa: a II-a
Evaluare sumativa- Lb. si literatura romana - Comoara de margaritare
ASPECTE PSIHOLOGICE ALE EDUCATIEI TEHNOLOGICE
MODELUL „CAMPURILOR” INVATAMANTUL CA MODULATOR AL PUTERII
SISTEME DE VALORI
Cum contribuim prin activitatea didactica la formarea profilului personalitatii antreprenoriale
PROIECTAREA UNITATII DE INVATARE BASCHET - Clasa a IX-a
PROIECT DE LECTIE - Subcarpatii de Curbura-studiu de caz

TERMENI importanti pentru acest document

: proiect de lectie numeralul clasa a vii a : atributul adjectival PROIECT DIDACTIC clasa a VII : atributul adjectival : evaluare sumativa clasa 7 limba romana :

PROIECT DE LECTIE

Profesor:

Data:25-05-2006

Clasa : a-VII-a

Obiectul:Limba romana

Subiectul lectiei : Atributul adjectival

Tipul lectiei : de insusire de noi cunostinte

Obiective operationale :

a)      cognitive. La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili :

1.      sa dea definitia corecta a atributului ;

2.      sa identifice in vorbire atributele si partile de vorbire pe care le determina ;

3.      sa enumere partile de vorbire prin care se exprima atributul ;

4.      sa construiasca propozitii care sa contina atribute adjectivale ;

5.      sa recunoasca valoarea stilistica a unor atribute.

b)      formative :

1.      sa creeze comunicari in care sa se foloseasca diferite atribute adjectivale exprimate prin adjective provenite din diferite parti de vorbire ;

2.      sa cunoasca ortografia si punctuatia atributelor in comunicarea scrisa.

Strategia didactica

a)      Metode si procedee : dictarea, explicatia, analiza gramaticala,conversatia euristica, lucrul cu manualul, schema la tabla ;

b)      Forme de organizare a invatarii : activitatea frontala combinata cu activitatea independenta individuala ;

c)      Resurse : capacitatile de invatare ale elevilor, cunostintele insusite anterior de catre ei despre atribut ;

d)      Mijloace de invatamant : texte lingvistice ; testul de evaluare sumativa cu 5 propozitii in care sa se foloseasca atribute adjectivale exprimate prin : adjectiv provenit din verb la participiu, numeral colectiv si numeral distributiv cu valoare adjectivala, adjectiv pronominal negativ, adjectiv pronominal relativ, adjectiv provenit din verb la gerunziu acordat ;

e)      Bibliografie : Gramatica limbii romane, Bucuresti, Ed. Academiei, capitolul despre atribut.

Desfasurarea activitatii

            Organizarea clasei (1 min)- se stabileste ordinea in clasa, asigurarea cu cele necesare desfasurarii lectiei.

I.                   Actualizarea cunostintelor invatate anterior (6 min.).

               Se reactiveaza prin conversatie catihetica, notiunile de baza privind structura

               propozitiei: partile principale, partile secundare; atributul si felurile lui.  

II.                Captarea atentiei elevilor (2 min.).

   Profesorul spune ca atributul este partea de propozitie care contribuie, in mare masura,   

   la nuantarea comunicarii verbale prin valorile stilistice imprimateexprimarii si,ca atare,

   trebuie sa i se acorde, din necesitati practice, de utilizare corecta si expresiva, atentie

   deosebita.

III.             Anuntarea temei lectiei, a tipului ei si a obiectivelor operationale (2 min.) : 1,2,3,4,5.

IV.              Prezentarea sarcinilor de invatare (10 min.).

   Veti avea de analizat cateva enunturi scrise pe tabla din recreatie sau sub forma de

   dictare. Elevii sunt antrenati intr-o activitate frontala pentru a identifica atributele, in

   contextul relatilor sale din enunt : partile de vorbire prin care se exprima, modul de

   construire, locul, punctuatia si ortografia lui.

                          At. adj.

            1. Zilele toride ne trimit la mare.

                       adj.propriu-zis 

                                        At. adj.

            2.  Omul cu dare de mana este vecinul meu.

                              loc. adj.

                         At. adj.

            3.  El avea doisprezece ani.

                        numeral card.cu val.adj.    

                                                At. adj.

            4.  Painea s-a taiat in cate doua bucati.

                                        num.distrib.cu val.adj. 

                                                    At. adj.

            5.  A rasunat un zgomot inzecit.

                                     num.multiplicativ cu val.adj.             

                    At. adj.

            6.  Amandoua surorile semanau perfect.

              num.colectiv cu val.adj.

                                             At. adj.

            7.  A terminat clasa a saptea.

                                       num.ordinal cu val.adj.  

                  At. adj.

            8.  Acest concurs ne-a adus satisfactii.

                adj.dem.

                   At. adj.

            9.  Fiecare concurent a depus eforturi mari.

                 adj.nehot.

                                      At. adj.

           10. Concurentii nostrii au obtinut multe medalii.

                                   adj.posesiv

                 At. adj.

           11. Insisi antrenorii au fost multumiti.

               adj.de intarire

                 At. adj.

           12. Nicio generatie de sportive nu ne-a adus atatea satisfactii.

             adj.negativ

                At. adj.

           13. Care roman nu e mandru ?

               adj.interogativ

                                               At. adj.   

           14. Toti ne gandim 1/ la cate bucurii ne poate aduce sportul2/ .

                                            adj.relativ 

                                              At. adj.

           15. Isi apasa inima tremuranda.

                           adj.prov.din vb.la geruziu acordat 

                At. adj.

           16. Asa oameni n-am mai vazut.   

         adj.prov.din adv.

V.                 Conducerea invatarii si dobandirea noilor cunostinte (10 min.).

    Enunturile sunt scrise pe partea stanga a tablei. Partea dreapta se lasa libera pentru

    alcatuirea unei scheme care se completeaza treptat pe parcursul analizei.

            1. Definitie

            2. Intrebari

            3. Felul atributului- Atribut adjectival. At.adj.

            4. Se exprima prin:

                        - adjectiv propriu-zis

                        - locutiune adjectivala

                        - numeral cu val. adj.:

                                                - cardinal

                                                - distributiv

                                                - multiplicativ

                                                - colectiv

                                                - ordinal

                        - adjectiv pronominal:

                                                - demonstrativ

                                                - nehotarat

                                                - posesiv

                                                - de intarire

                                                - negativ

                                                - interogativ

                                                - relativ

                        - verb la gerunziu acordat

                        - adjectiv provenit din adverb

            5. Locul At. Adj.- inainte si dupa substantiv, pronume sau numeral

            6. Punctuatia- intre At.adj. si regentul acestuia nu se pune virgule.

            7. Valoarea stilistica- epitet.

VI.              Asigurarea feed back-ului (10 min.) -are loc pe parcursul conducerii invatarii, intarirea facandu-se treptat prin aprecieri verbale (E bine!, Da !, Exact !). Se da ca activitate efectuarea exercitiilor de identificare si completare prin ce parti de vorbire se exprima ; exercitiul 1 pag. 188 din Caietul elevului- activitate inddependenta.

VII.           Evaluarea formativa (7 min.). Se da testul de constructie a 5 enunturi cu At.adj. exprimate prin adj. provenit din vb. la participiu, adj. negativ, adj. relativ, numeral colectiv si numeral distributiv.

VIII.        Asigurarea retentiei si a transferului (2 min.).

Se da ca activitate independenta pentru acasa rezolvarea exercitiului nr.4, pag.204 din manual si ex.5 pag.189 din Caietul elevului.

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 1340
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved