PROIECT DIDACTIC
Invatator:
Clasa: I A
Scoala: cu
clasele I VIII ,,Dacia Oradea
Data:29.05.2007
Aria
curriculara: MATEMATICA SI STIINTE
Disciplina: MATEMATICA
Continutul: Adunarea
si scaderea numerelor naturale in concentrul 0- 100, fara trecere peste ordin
Tipul
lectiei: de recapitulare si sistematizare ( ultima de
acest tip inaintea evaluarii finale )
Obiective
de referinta:
1.3 sa efectueze operatii de
adunare si de scadere in concentrul 0
100, fara trecere peste ordin;
2.6 sa rezolve probleme care
presupun o singura operatie dintre cele invatate;
2.7 sa formuleze oral exercitii si
probleme cu numere de la 0 la 100.
Obiective
operationale:
- cognitive
O1 sa rezolve corect
adunari si scaderi cu numerele naturale formate din zeci si unitati din
concentrul 0 100
O2 sa calculeze mintal
siruri de operatii de adunari si scaderi;
O3 sa opereze cu
notiunile matematice invatate: termeni, suma,
diferenta, descazut, scazator;
O4 sa rezolve probleme cu
o singura operatie;
O5 sa compuna probleme
dupa exercitii date;
O6 sa rezolve individual
exercitii si probleme asemanatoare celor lucrate frontal;
O7 sa scrie corect
cifrele si exercitii, respectand pozitia corecta a corpului in timpul scrierii;
- afective
O8 sa participe cu
interes la lectie.
O9 sa manifeste interes,
curiozitate pentru aflarea rezultatelor problemelor si exercitiilor
Rezultate
asteptate:
€ ordonarea si sistematizarea cunostintelor
privind rezolvarea adunarilor si scaderilor in concentrul 0 100 cu numere
formate din zeci si unitati;
€ operarea cu terminologia matematica specifica;
€ dezvoltarea rapiditatii de calcul, a gandirii
logico - matematice si a creativitatii;
€ aplicarea informatiilor dobandite in situatii
concrete de viata.
Resurse:
●
metodologice: exercitiul, conversatia,
explicatia, problematizarea, aprecierea verbala si prin calificative;
● materiale: fise de lucru;
●
psihologice: nivel mediu de informare si formare intelectuala;
● umane: numarul elevilor 27
Forme de
activitate: frontala, individuala, in perechi, concurs pe
echipe
STRATEGII
DIDACTICE:
·
metode si procedee de tip:
-
expozitiv-euristic:
conversatia, explicatia, problematizarea, citirea explicativa;
-
algoritmizat:
exercitiul, rezolvarea de probleme;
-
evaluativ:
munca independenta, jocul didactic.
DESFASURAREA
LECTIEI
|
Etapele lecTiei
|
Ob. op.
|
Organizarea
situatiilor de invatare
|
resurse
|
|
Activitatea
propunatorului
|
strategia
didactica
|
|
- I -
|
II
|
-III -
|
- IV -
|
- V -
|
|
1. Moment organizatoric
|
|
-Organizez clasa pentru lectie,
solicitand elevilor cele necesare desfasurarii in bune conditii a activitatii
: instrumente de scris si colorat, caietele de matematica si fisele de lucru
impartite in prealabil de mine.
|
- conversatia,explicatia;
|
- frontal
|
|
2. Reactualiza-rea cunostintelor
|
|
- Prin intermediul catorva intrebari legate de terminologia matematica
voi realiza reactualizarea cunostintelor, urmand ca timp de 3-4 minute sa se
desfasoare ,,Jocul stafeta( vezi anexa nr. 2 )
|
- conversatia, exercitiul oral;
- jocul didactic;
|
- frontal
- concurs stafeta pe echipe
- fisa de lucru ,,Joc-stafeta
(anexa nr. 2)
|
|
3.Enuntarea temei si
a obiectivelor
|
|
- Prezint elevilor tema si obiectivele lectiei, precizand ca aceasta este
pregatirea inaintea testului de
evaluare finala.
- Le voi explica elevilor ca ora se va desfasura sub forma unui joc
propus de mascota clasei noastre, Mickey Mouse, de-a lungul caruia ei vor
trebuie sa rezolve diferite sarcini de lucru, urmand ca la final sa descopere
singuri un mesaj codificat ( fiecarui rezultat descoperit corect in cadrul
jocului ii va corespunde la final cate o litera. Transcriind literele in
casutele de la final, citindu-le apoi in ordinea data vor reusi sa descopere
mesajul transmis de Mickey Mouse.
|
- conversatia, explicatia;
- jocul didactic;
|
- frontal
|
|
4. Recapitularea
si
sistematizarea
cunostintelor
|
|
- Exercitiile propuse de Mickey Mouse se gasesc in anexa 1, pe fisa
intitulata ,,Ne jucam si calculam cu
Mickey Mouse.
Ex.1. Se cere elevilor sa ordoneze crescator si descrescator numerele date,
incercuind numarul mai mare, respectiv numarul mai mic din fiecare sir
ordonat. Incercuirea se face pentru ca elevii sa poata descoperi mai repede
la final mesajul codificat.
Ex.2. Adunari si scaderi cu numere din concentrul
0 100 ;din rezultatele obtinute se incercuiesc pe rand vecinul mai mare
al numarului 48, apoi cel mai mare numar natural scris cu doua cifre
diferite.
Ex.3. Alegerea rezultatelor corecte, prin incercuirea acestora. La acest
exercitiu elevii vor rezolva in mod independent operatiile propuse.
Ex. 4. Aflarea sumei, respectiv a diferentei pentru fiecare pereche de numere
naturale. La acest exercitiu se precizeaza ca se vor lua in considerare la
final toate rezultatele. Pentru rezolvarea acestei sarcini de lucru elevii
vor lucra in perechi.
Ex. 5. Rezolvarea unui exercitiu pe baza elementelor de limbaj matematic deja
cunoscute. Se vor lua in considerare atat diferenta obtinuta, cat si
rezultatul final.
|
- exercitiul
- citirea explicativa
- munca independenta
- exercitiul;
- munca in perechi;
- expilcatia, conversatia,
rezolvarea de probleme;
|
- fisa de lucru ( anexa nr.1 )
|
|
5. Atingerea
perfrmantei
|
|
Ex.6. Se cere elevilor sa alcatuiasca oral probleme pornind de la exercitiul
dat. Le voi preciza ca alcatuirea problemei in scris va fi tema pentru acasa,
implicit si rezolvarea acesteia.
|
- problematizarea;
|
|
|
6. Evaluare
|
|
Voi face aprecieri generale si individuale. Voi nota cu calificative
elevii care s-au evidentiat pe parcursul intregii ore.
Voi anunta testul de evaluare finala pentru ora urmatoare.
|
- aprecierea verbala si prin calificative;
|
|
|
7.Incheierea activitatii
|
|
- Se reaminteste care este tema pentru acasa si li se cere elevilor sa
revada toate tipurile de exercitii si probleme rezovate in caietele de
matematica, in vederea pregatirii pentru testul de evaluare finala.
|
- conversatia;
|
|
Anexa nr.1 NE JUCAM SI CALCULAM CU MICKEY MOUSE!

Va invit
sa ne jucam impreuna,
rezolvand cateva exercitii si probleme.
La final, daca ati rezolvat totul corect,
veti descoperi singuri urarea mea pentru
voi, cu ocazia zilei de 1 IUNIE!
Atentie,
fiecarui rezultat descoperit de voi ii va
corespunde litera de langa el

1. Ordonati numerele:
a) crescator,
incercuind numarul cel mai mare: 23, 58, 14, 9, 90,75.
V M Y
Z C D
________________________________________________
b)
descrescator, incercuind numarul cel mai mic: 81, 46, 18, 20, 5, 62.
J
K B U
L X
________________________________________________
2. Efectuati calculele,iar din rezultatele
obtinute incercuiti vecinul mai mare al numarului 48, precum si cel mai mare
numar natural scris cu doua cifre diferite:
34+ 78- 28+ 59- 86- 4+ 59-
15 25 70 7
30 71 51
O G E S H U I
3. Incercuiti numai rezultatul
corect:
42 +
5 = 92 ; 47 ; 73; 82 12 = 70; 74; 94;
J R W
I G U
74
20 = 50; 27;
54; 97
5 =
47; 92; 42;
Z D I
S E S
4. Gasiti suma, apoi diferenta
urmatoarelor perechi de numere:
a) 53 si
12; b)
49 si
20; c) 75 si 4;
_______=___ A _______= __ P ______=___ I
_______=___ T _______=___ A ______=___ R
5.
La diferenta numerelor 85 si 62 adaugati cel mai mic
numar natural mai mare decat 21.
Rezolvare
1.
_______________________ F
2.
_______________________ C
Raspuns:____________
6.
Alcatuiti oral (
si in scris - tema pentru acasa ) o problema pornind de la urmatorul exercitiu:
35
+ 12 = ?
TEMA:
__________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Acum urmeaza
mesajul
codificat. Completati in fiecare
casuta deasupra numarului litera
corespunzatoare acestuia. Succes!
De
Ziua Copilului 1 Iunie eu va
urez sa aveti o
!

















!
90
49 69 70
5 65 47
54 98 23
92 71 79
45 8 41 29
Anexa nr.2
Joc - stafeta





+62 +10 30 +42




14
8




+ 20 7 10 + 7
Joc - stafeta





+62 +10 30 +42




14

8




+ 20 7 10 + 7