Scrigroup - Documente si articole

Username / Parola inexistente      

Home Documente Upload Resurse Alte limbi doc  

 
CATEGORII DOCUMENTE

Gradinita

PROIECT DIDACTIC - “D-l Goe…”‘de I.L.Caragiale. Caracterizarea personajului

didactica pedagogie

+ Font mai mare | - Font mai mic


DOCUMENTE SIMILARE

Trimite pe Messenger
PROIECT DIDACTIC CLASA: a III-a A Matematica si stiinte
PLANIFICARE CALENDARISTICA ANUALA - Tehnologia Informatiei si a Comunicatiilor
PROIECTAREA UNEI UNITATI DE INVATARE STIINTE ALE NATURIII
Proiect didactic INFORMATICA Antivirusi
Raspundere si responsabilitate In activitatea de profesor de muzica
PROIECT DE LECTIE Clasa: a II-a, Culorile toamnei
COORDONATE ALE DEZVOLTARII PSIHICE LA SCOLARUL MIC
PROIECT DE LECTIE Psihologie generala CLASA: a X-a Probe de caracter
Metodologia invatarii centrate pe elev
PLANIFICAREA ORELOR DE LIMBA ENGLEZA - SEMESTRUL I CLASA A VI-A

TERMENI importanti pentru acest document

: proiect didactic d-l goe : dl goe proiect didactic : proiect didactic domnul goe : plan de lectie dl goe :

PROIECT  DIDACTIC

PROFESOR :

DATA

UNITATEA DE INVǍTǍMANT : Scoala cu clasele I-VIII Mosoaia

CLASA a VI-a

OBIECTUL : Limba si literatura romana

SUBIECTUL :D-l Goe…”‘de I.L.Caragiale. Caracterizarea personajului principal

TIPUL LECTIEI : lectie de receptare a unei opere epice

OBIECTIVE OPERATIONALE :

                    La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:

      a) COGNITIVE :

O1  sa prezinte subiectul operei literare “D-L Goe…”de I.L.Caragiale

O2 sa enumere personajele schitei studiate si sa le incadreze in personaje principale,secundare sau episodice;

O3 sa precizeze modalitatile de caracterizare a unui personaj literar;

      b) FORMATIVE :

                   O4 sa stabileasca trasaturile personajelor, in special ale celui principal, argumentand cu exemple din text;

                   O5 sa identifice modalitatile de caracterizare utilizate in realizarea personajului principal din “D-L Goe…”de I.L. Caragiale;

                   O6 sa sesizeze diferentele dintre aparenta si esenta,cum este Goe in realitate si cum il vad cucoanele.

                     O7 sa faca o asemanre cu alte personaje –copii despre care au studiat(Ionel,Nica).

                     O8 sa alcatuiasca singuri caracterizarea personajului principal.

STRATEGIA DIDACTICA

a)     METODE si PROCEDEE : conversatia euristica, lectura explicativa, lucrul cu textul, exemplificarea, demonstratia, problematizarea, munca independenta, lucrul in grup, invatarea prin descoperire

b)     FORME de ORGANIZARE : activitate frontala,  activitate independenta individuala, activitate pe grupe

c)     MIJLOACE de INVATAMANT : fise de lucru, fisa  Caracterizarea personajului literar,testul de evaluare formativa(vezi anexa 1)

d)     RESURSE : capacitatile intelectuale ale elevilor, cunostintele anterioare despre personajul literar si modalitatile de caracterizare a acestuia; timp : 50 de minute

BIBLIOGRAFIE

·        Marin Iancu, Mariana Marin, Limba si literatura romana, Manual pentru clasa a VI- a ,Ed Didactica si Pedagogica

·        Constantin Parfene, Literatura in scoala, Ed. Univ. “ Al.I.Cuza”, Iasi, 1997

·        I.L.Caragiale “Momente si schite”, Ed. Eminescu, 1980

·        Hadrian Soare, Gheorghe Soare,Limba si literatura romana,Ed Carminis.

·        Adina Elena Sasu,Liviu Ioani,Dictionar de personaje literare,Ed Paralela 45, Pitesti, 1980

DESFASURAREA LECTIEI

-         Organizarea clasei

I.                  Actualizarea cunostintelor si impresii de lectura

       Verificarea cantitativa a temei pentru acasa

       Discutie despre subiectul operei literare

II.               Captarea atentiei pentru activitatea ce urmeaza

       Una dintre caracteristicile operei epice este prezenta personajelor literare. Se actualizeaza oral cunostintele despre notiunea” personaj literar” si despre modalitati de caracterizare a acestuia.

III.           Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor operationale

IV.           Dirijarea invatarii si dobandirea noilor cunostinte.

a)     Elevii sunt impartiti pe grupe. Li se distribuie fise cu sarcini de lucru in clasa si fisa Caracterizarea personajului literar.

b)    Elevii rezolva sarcina de lucru in clasa.

c)     Pe baza conversatiei frontale  si a raspunsurilor primite de la fiecare grupa, se stabilesc tipul personajului, trasaturile acestuia  fizice si morale, mijloacele de caracterizare,relatia lui cu celelalte personaje,cum este el perceput de autor ,de cei din jur si de cucoane.

    Intrebari problematizante:

-         Personajul are doar defecte ?

V.               Asigurarea feed-back-ului

       Se realizeaza prin aprecieri verbale pe parcursul lectiei, vizand participarea elevilor, calitatea exemplelor si a argumentatiei, claritatea si corectitudinea exprimarii.

VI. Asigurarea retentiei si a transferului

       Tema pentru acasa:

          Realizeaza o compunere de caracterizare a personajului Goe, prezentand trasaturile acestuia si modalitatile de caracterizare, argumentate cu exemple din text.

          Se fac aprecieri asupra desfasurarii lectiei.

Scriu pe tabla

                                                      

D-l Goe..

                            de I.L.Caragiale

Caracterizarea personajului principal-plan

I.INTRODUCEREA

1.Incadrarea personajului in opera- personaj principal.negativ.individual,tipologic,masculin.

II CUPRINSUL

 1.Interpretarea titlului.

 2 Desprinderea trasaturilor fizice si a celor morale .

 3.Prezentare mijloacelor de caracterizare.

 4 Atitudinea autorului fata de personaj,critic-satirica.

 III.Incheierea-concluzii,parerea personala despre personaj.

 

                           Cum este Goe in realitate.

TRASATURI

Mijloace de caracterizare

Exemple din text

-era lenes,repetent

-face parte dintr-o familie instarita

-este imbracat cu un frumos costum de marinar(portret fizic sumar –reprezinta un anumit tip de personaj)

- caracterizare directa

« Ca sa nu mai ramaie repetent si anul acesta… »

« Tanarul Goe poarta un frumos costum de marinar,palarie de paie,cu inscriptia pe pamblica« Le Formidable »  

          -    rasfatat

-         obraznic

-         needucat

-         egoist

-         infatuat,incult

-         tupeist

-         neascultator

-         arogant

- caracterizare indirecta prin naratiune si dialog

D-l Goe este foarte impacient si pe un ton de comanda ,zice incruntat « Eu vreau sa vie ! »

“ Vezi ca sunteti proaste amandoua ?”

 “Goe nu vrea sa intre in cupeu.”

 “Ce treaba ai tu uratule?”

 “Sa opreasca!Zbiara si mai tare Goe, batand din picioare.”

 “Sa moara!”

 

ELEVUL :                                                                                                   DATA :

CLASA :

FISA DE LUCRU

Cum il vad cucoanele pe Goe

TRASATURI

MIJLOACE DE CARACTERIZARE 

EXEMPLE DIN TEXT

-destept

-sensibil

-cultivat

ELEV:                                                                                                     DATA:

CLASA:                      

 

TEST DE EVALUARE FORMATIVA

                   Explicati in cateva randuri titlul schitei “D-l Goe” de I.LCaragiale si aratati ce atitudine are autorul fata de personaj.

DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2682
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Distribuie URL

Adauga cod HTML in site

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2014. All rights reserved